Skocz do zawartości

Sky-Watcher SK Dobson 10 a obserwacja w mieście


grzegorzkos

Rekomendowane odpowiedzi

32 minuty temu, Karol_C napisał:

@soader ale cbyba nie masz na myśli, że Mak pokazał tyle samo/więcej na DS niż 10" ?

Oczywiście, że nie. Mak to teleskop planetarny i księżycowy i do tego świetnie się nadaje szczególnie z nasadką bino, którą dokupiłem. Chociaż muszę przyznać, że M42 czy podwójna gromada Perseusza w bino z parką 32mm też wyglądają świetnie a obserwacje dwuoczne to nieporównywalnie większy komfort obserwacji niż mono - oczy w ogóle się nie męczą i można spokojnie długo obserwować i studiować szczegóły. Niestety do Bieszczad mam 6 godzin drogi więc na obecnym etapie życia (małe dzieci) nie dam rady na poważnie pobawić się w dsy. Oczywiście moja opinia nie wyklucza, że jest wielu zadowolonych posiadaczy newtona 10 użytkujących go pod miejskim niebem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, grzegorzkos napisał:

Dokładnie to 5 km od Rzeszowa ale jest dość jasno , przynajmniej tak mi się wydaje :)

Grzegorz, sprawdź na mapie jakie masz zaświetlenie i napisz, aby wszyscy wiedzieli, o czym rozmawiamy.

Czy bierzesz pod uwagę wyjazdy z teleskopem nieco dalej od miasta ?
Okolice Rzeszowa nie wyglądają tak źle.

Najlepiej spróbuj się podłączyć do kogoś z Rzeszowa na jakieś obserwacje i sam zobaczysz, jak to wygląda.

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Mareg napisał:

Grzegorz, sprawdź na mapie jakie masz zaświetlenie i napisz, aby wszyscy wiedzieli, o czym rozmawiamy.

Czy bierzesz pod uwagę wyjazdy z teleskopem nieco dalej od miasta ?
Okolice Rzeszowa nie wyglądają tak źle.

Najlepiej spróbuj się podłączyć do kogoś z Rzeszowa na jakieś obserwacje i sam zobaczysz, jak to wygląda.

Przyznam szczerze ze dopiero się wdrażam w temat wiec za wiele nie wiem :)

Mieszkam dokładnie w Zaczerniu koło Rzeszowa

chyba o to chodzi :

 

 
SQM 20.22 mag./arc sec2
Brightness 0.884 mcd/m2
Artif. bright. 712 ?cd/m2
Ratio 4.17
Bortle class 5
Elevation 195 meters
 
Fajnie by było kogoś spotkać z Rzeszowa lub okolic i pogadać ,
wiec zapraszam do kontaktu :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Newtona 8, czyli niewiele mniejszy,  używam go pod niebem między Bortle 5 a 6. Powiem tak, przy obserwacjach wizualnych szału nie ma - co nie oznacza z automatu, że "nie ma sensu".

To nie jest tak, że w DS nic nie zobaczysz pod takim niebem. Coś tam widać, ale po prostu kiepsko. U mnie np. klasyki: M33 i M51 praktycznie nie widać wcale. Dla wielu galaktyk w Pannie też kicha... etc. 

Czego możesz sie spodziewać? Poza planetami i księżycem w miarę wyraźne będą jasne obiekty o dużych rozmiarach kątowych np. M31, M13, M42 lub małe jasne jądra galaktyk takich jak M81 M82. Na pewno także zobaczysz gromady takie jak NGC 869/884.

Czy ma to sens? Sam musisz na to sobie odpowiedzieć...

Jak się wkręcisz w temat i będziesz miał z tego "fun" to myślę, że tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej sam sobie odpowiedz jaki sprzęt potrzebujesz, nikt nie powie ci bierz to lub to, bo każdy ma inne potrzeby i możliwości. Dla mnie z miasta to można co najwyżej oglądać planety, Księżyc i najjaśniejsze klasyki. Na DSy niestety trzeba się wybrać w ciemne miejsca. 

Ten Celestron to ogniskowa 650 , do tego apertura 130, czyli 650/130 = 5. Nie jest to raczej sprzęt do miasta na planety. Okulary z takiego zestawu od razu na śmietnik, a montaż chyba też będzie się telepał jak galareta :) 
W mojej ocenie wszelkie wynalazki z goto są nieprzydatne, liczy się tak naprawdę dobry okular i jakość obrazu, także lepiej się na tym skupić niż na gadżetach :) 

Nie pozostaje ci nic innego jak długa lektura i cierpliwość :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, grzegorzkos napisał:

(...)
SQM 20.22 mag./arc sec2
(...)

To ta informacja.
Mam podobne niebo i też miałem wątpliwości przy kupowaniu Newtona 12".
Ale kupiłem i jestem bardzo zadowolony.
Jak pogoda puszcza, to spod domu M51 pokazuje ramiona a w Pannie widziałem mnóstwo galaktyk.
Wydaje mi się, że nawet jak niebo jest słabsze, to większe lustro bardzo pomaga.
No i zawsze można wyjechać za miasto. Do Huciska masz 20 km a tam SQM 21.4...

Ale najlepiej jak się gdzieś załapiesz na obserwacje i sam ocenisz sytuację.

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mapy zaświetlenia podchodziłbym z pewną ostrożnością, raz że dane są niekonieczne aktualne, a dwa że wystarczy kilka nowych "latarni" wzdłuż drogi, czy też nowy "domek sąsiada" i jest pozamiatane, a o to dziś wcale nietrudno przy tempie rosnącej zabudowy. Wg  https://www.lightpollutionmap.info/ mam 20.55, ale to co widzę przez okno dalekie jest od "dobrego" nieba.  15 min dalej mam już 21.05 i tam jest naprawdę dobrze, lecz kluczem jest występujące w okolicy oświetlenie, a w zasadzie jego brak, a dzięki temu szybsza akomodacja wzroku, brak oślepienia itp. itd.

Pomimo stosunkowo dobrych warunków wg mapy w moim miasteczku tak naprawdę występujące oświetlenie sztuczne zamiata te dane pod dywan :) 

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, dexter77 napisał:

Do mapy zaświetlenia podchodziłbym z pewną ostrożnością,

Bo mapę czyta się korelując warstwę dot. jasności tła nieba i lokalizacji światła na powierzchni ziemi. Pojedyncze lampy, nawet jeśli były "za czasów" powstania mapy to i tak nie są "widoczne" na niej z prostej przyczyny - rozdzielczości (skali).

Nie powiedział bym, że trzeba podchodzić do niej z ostrożnością a raczej z "czytaniem ze zrozumieniem". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, soader napisał:

w bino z parką 32mm

Przepraszam za offtopic, ale jakich okularów używasz? 

4 godziny temu, mcmaker napisał:

Mając tak blisko dobre niebo, bezsensem jest ograniczać się do obserwacji małym teleskopem w dużym mieście.

Podpisuję się pod tym stwierdzeniem. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, pmochocki napisał:

Przepraszam za offtopic, ale jakich okularów używasz? 

Używam GSO 32mm, z wydrukowanymi muszlami ocznymi 3D, które mocno poprawiają komfort obserwacji w porównaniu ze zwykłymi. Kusi mnie jednak wymiana na BCO 32mm.

5 godzin temu, mcmaker napisał:

Mając tak blisko dobre niebo, bezsensem jest ograniczać się do obserwacji małym teleskopem w dużym mieście.

A ja się z tym nie zgodzę. Wierz mi, że nie każdy ma możliwość wyjazdów na obserwacje kilkadziesiąt kilometrów. W takiej sytuacji lepsze są obserwacje małym teleskopem w dużym mieście niż porzucenie hobby. Mały w cale nie oznacza zły. Wystarczy popatrzeć na szkice obserwacyjne, które pokazują, że jednak coś tam widać.

Poza tym autor wątku zadał proste pytanie:

20 godzin temu, grzegorzkos napisał:

jakie są wasze doświadczenia w obserwacji teleskopem Sky-Watcher SK Dobson 10 w mieście ?

Wynika z niego jasno, że właśnie tak zamierza obserwować i wg. mnie to wcale nie jest bezsensowne i nie należy go w ten sposób zrażać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, soader napisał:

A ja się z tym nie zgodzę. Wierz mi, że nie każdy ma możliwość wyjazdów na obserwacje kilkadziesiąt kilometrów. W takiej sytuacji lepsze są obserwacje małym teleskopem w dużym mieście niż porzucenie hobby. Mały w cale nie oznacza zły.

Oczywiście. Ale nie wiemy czy kolega na prawdę nie ma możliwości wyjazdu... 

17 minut temu, soader napisał:

Poza tym autor wątku zadał proste pytanie:

21 godzin temu, grzegorzkos napisał:

jakie są wasze doświadczenia w obserwacji teleskopem Sky-Watcher SK Dobson 10 w mieście ?

Wynika z niego jasno, że właśnie tak zamierza obserwować

Tak, ale myślisz że autor wątku wie z czego rezygnuje? 

Jeśli planujesz obserwacje tylko z miasta to pomysł z MAKiem nie jest zły. Jeśli jednak będziesz mógł chociaż raz w miesiącu się wybrać na nockę po ciemne niebo to 10" Newton jest w stanie pokazać bardzo wiele. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, pmochocki napisał:

Oczywiście. Ale nie wiemy czy kolega na prawdę nie ma możliwości wyjazdu... 

Zgadzam się nie wiemy, chociaż temat wyjazdów pod ciemne niebo pojawił się już w pierwszej odpowiedzi i autor do tej pory się do tego nie ustosunkował a szkoda bo wniosło by to wiele do tego tematu.

42 minuty temu, pmochocki napisał:

Tak, ale myślisz że autor wątku wie z czego rezygnuje?

Myślę, że teraz już wie bo w każdej odpowiedzi każdy z nas to podkreśla. Co nie zmienia faktu, że obserwacje w mieście wcale nie są bezsensowne.

44 minuty temu, pmochocki napisał:

Jeśli planujesz obserwacje tylko z miasta to pomysł z MAKiem nie jest zły. Jeśli jednak będziesz mógł chociaż raz w miesiącu się wybrać na nockę po ciemne niebo to 10" Newton jest w stanie pokazać bardzo wiele.

Zgadzam się w 100%. Sam ma plan zakupu przynajmniej 12tki i wyjazdów pod ciemne niebo jak tylko dzieciaki podrosną. Chociaż maka na pewno się nie pozbędę bo uwielbiam ten teleskop:)

Przed zakupem dużego newtona radzę jednak spotkać się z kimś kto takiego używa lub chociaż zobaczyć go w sklepie na własne oczy. To naprawdę spora rura. Dla początkującego może być problematyczna w ogarnięciu co niestety często zniechęca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, grzegorzkos napisał:

Teleskop byłby używany w 95 % w terenie podmiejskim/miejskim , dlatego pytam o doświadczenia z tym teleskopowym chyba że nie ma sensu pchać się w taki sprzęt i kupić coś innego ?

No to już wiemy, że będziesz obserwować przede wszystkim w mieście. 

Dla jednego 10tka w mieście ma sens a dla drugiego nie. Jest to sprawa mocno indywidualna. My możemy podzielić się swoimi doświadczeniami, podać argumenty za i przeciw a ty musisz zdecydować sam. Na forach jest wiele wątków z opiniami na temat użytkowania dużych dobsonów, relacji z obserwacji, szkiców, wad i zalet. Ostatecznie sprawdzisz to sam i ocenisz czy ci pasuje czy nie. Polecam giełdy astronomiczne i sprzęt używany bo w razie czego możesz go odsprzedać bez dużej utraty wartości jak przy nowym sprzęcie.

Co do teleskopów to pomiędzy jasnymi newtonami i ciemnymi makami są jeszcze uniwersalne SCT. Jak wszystkie mają swoje wady i zalety.

Na początek dobrze byłoby ustalić budżet i kwestię tego co chciałbyś obserwować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Karol_C napisał:

Bo mapę czyta się korelując warstwę dot. jasności tła nieba i lokalizacji światła na powierzchni ziemi. Pojedyncze lampy, nawet jeśli były "za czasów" powstania mapy to i tak nie są "widoczne" na niej z prostej przyczyny - rozdzielczości (skali).

Nie powiedział bym, że trzeba podchodzić do niej z ostrożnością a raczej z "czytaniem ze zrozumieniem". 

Tylko, że ciężko skorelować istniejące światła na podstawie zdjęć satelitarnych jeśli nie zna się "miejscówki", gdyż te nie zawsze są aktualne. Sam się zdziwiłem jak w przeciągu miesiąca powstały 4 latarnie w miejscu, gdzie bym się ich nigdy nie spodziewał. Dlatego piszę, że dane z mapy to jedno, a rzeczywistość to drugie i dlatego trzeba podchodzić do nich z rezerwą i pewną ostrożnością (czyli tak jak piszesz czytać ze zrozumieniem, a w zasadzie analizować dane "z głową"). Wiele razy zdarzyło mi się, że miejscówka oznaczona jako 20.70 miała lepsze warunki niż ta oznaczona jako 21.00 - właśnie ze względu na istniejącą zabudowę, czy też ukształtowanie terenu / las :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze kwestia przenoszenia tuby której nikt nie wziął pod uwagę, a w mojej ocenie to bardzo ważne. Między 10" i 8" jest mała różnica w rozmiarze, ale nie w wadze (9kg vs 15kg). Przekonałem się o tym kiedy podniosłem tubę 10". O ile przenosiny do 10 metrów nie są problemem, tak już te 50 m z pakowaniem do auta potrafią zniechęcić (np. kiedy masz dalej parking / mieszkasz w bloku).

Po takim testowym "podniesieniu" zmieniłem decyzję zakupową z 10" na 8".  Ósemka jest jednak o wiele lżejsza i bardziej poręczna, a i tak przy jej przenoszeniu czuję, że "coś" niosłem. Gdybym kupił 10" chęci do noszenia byłyby jeszcze mniejsze = mniej obserwacji. Także dla mnie argument bierz 10", bo rozmiar prawie ten sam co 8" jest nieprawdziwy. Wszystko "zależy". Jeśli masz ogród 5m od schowka to nie ma różnicy. Jeśli masz targać tubę kilkadziesiąt metrów za każdym razem to po kilku obserwacjach (gdy emocje opadną) będzie zniechęcenie (czyt. nie chce mi się).

Pamiętaj też, że przy jasnym niebie w 10" będziesz miał trochę jaśniejsze tło (czyli mniejszy kontrast, gorzej widoczne DSy).

Za budżet 2500 kupiłbym nowe gso 8" (bo używanych brak) + jakiś dobry okular + szukacz kątowy / red dot lub jeśli jesteś zdecydowany na 10" to używane gso 10" + jakiś dobry okular + szukacz kątowy / red dot.

...ale okulary i osprzęt to temat rzeka, który czeka następny po zakupie teleskopu... :D 

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, grzegorzkos napisał:

jest tego dość dużo i jestem trochę zagubiony :(

No niestety jest wiele różnych konstrukcji teleskopów i każdy ma swoje wady i zalety, dlatego wybranie się na zlot i porównanie ich na żywo jest najlepszym rozwiązaniem. Bez tego możemy ci doradzać w nieskończoność a na koniec i tak może się okazać, że nie będziesz zadowolony. Jeżeli nie chcesz się ograniczać jedynie do planet i księżyca i chcesz zobaczyć jak najwięcej to potrzebujesz teleskopu jak najbardziej uniwersalnego. Moim zdaniem lepiej niż 10tka sprawdzi się 8ka. Będzie lżejsza, bardziej poręczna, bardziej tolerancyjna co do okularów i łatwiejsza do uzyskania mniejszych źrenic, które pokażą lepszy kontrast przy jasnym niebie. Poza tym będzie tańsza niż 10tka i zostanie ci trochę więcej kasy na lepsze okulary lub filtr UHC dzięki któremu zobaczysz słabsze mgławice.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może wypiszę jakie opcje mamy na "talerzu":

  • GSO Dobson 10" DeLuxe 254/1250 lub Sky-Watcher Dobson 10"
  • GSO Dobson 8"
  • MAK 127 + AZ4 lub EQ3-2 + nogi stalowe lub aluminium

Więc tak:

  • Newton 10" na Dobsonie:
    • Zalety
      • 10" pokaże znacznie więcej niż 5" szczególnie na DSach.
    • Wady:
      • jest dość duży
      • lustro trzeba wychłodzić
      • Trzeba go kolimować.
      • Jest wymagający co so okularów
      • Mobilność samochodowa - Dobson wchodzi do bagażnika  tuba na tylne siedzenie.
  • Newton 8" na Dobsonie
    • podobnie jak 10" ale lżejszy, pokaże trochę mniej niż 10" ale znacznie więcej niż 5"
    • będzie trochę mniej wymagający co do okularów niż 10" ale znacznie bardziej niż MAK 127
  • MAK 127:
    • Zalety:
      • Mała mobilna tuba - Mobilność samolotowo - wędrowna. Da się zabrać do samolotu, czy spakować w plecak i wspiąć się na jakąś fajną miejscówkę (lekka głowica i statyw niezbędne)
      • Nie wymaga kolimacji (pomijam raz na kilka lat)
      • Idealny do Bino
      • Nie wymagający co do okularów
    • Wady
      • Trzeba dokupić montaż, statyw - im bardziej stabilne tym mniej mobilne się to staje...
      • Trzeba chłodzić
      • Pokaże znacznie mniej niż Newtony 8" czy 10"

 

Pomogłem... Zamieszałem... ???

Edytowane przez pmochocki

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)