Skocz do zawartości

Sky-Watcher SK Dobson 10 a obserwacja w mieście


grzegorzkos

Rekomendowane odpowiedzi

54 minuty temu, pmochocki napisał:

 

  • MAK 127:
    • Zalety:
      • Mała mobilna tuba - Mobilność samolotowo - wędrowna. Da się zabrać do samolotu, czy spakować w plecak i wspiąć się na jakąś fajną miejscówkę (lekka głowica i statyw niezbędne)
      • Nie wymaga kolimacji (pomijam raz na kilka lat)
      • Idealny do Bino
      • Nie wymagający co do okularów
    • Wady
      • Trzeba dokupić montaż, statyw - im bardziej stabilne tym mniej mobilne się to staje...
      • Trzeba chłodzić
      • Pokaże znacznie mniej niż Newtony 8" czy 10"

Pomogłem... Zamieszałem... ???

Dodałbym jeszcze do wad maka czas rozstawienia całego sprzętu (chyba, że ktoś ma możliwość przechowywania / transportu w całości). Mając maka 127 rozłożenie statywu, wpięcie szukacza, kątówki, bino, okularu itp. zajmowało mi około 10-15 minut do rozpoczęcia obserwacji. Teraz w przypadku GSO 8" zajmuje mi to niecałe 5 min. - po prostu wrzucam tubę na montaż, wsadzam okular i sprzęt gotowy. Kolimacja (robiłem pierwszy raz w życiu) zajęła mi jakieś 5 min. Po transporcie w aucie nawet nie drgnęła.

W mojej ocenie pomimo gabarytów Newton jest "prostszy" w rozstawieniu :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, dexter77 napisał:

Dodałbym jeszcze do wad maka czas rozstawienia całego sprzętu (chyba, że ktoś ma możliwość przechowywania / transportu w całości). Mając maka 127 rozłożenie statywu, wpięcie szukacza, kątówki, bino, okularu itp. zajmowało mi około 10-15 minut do rozpoczęcia obserwacji. Teraz w przypadku GSO 8" zajmuje mi to niecałe 5 min. - po prostu wrzucam tubę na montaż, wsadzam okular i sprzęt gotowy. Kolimacja (robiłem pierwszy raz w życiu) zajęła mi jakieś 5 min. Po transporcie w aucie nawet nie drgnęła.

W mojej ocenie pomimo gabarytów Newton jest "prostszy" w rozstawieniu :) 

Samo rozstawianie faktycznie może jest prostsze, owszem wystarczy wrzucić tubę na montaż i gotowe, nie można jednak przy tym pominąć kwestii gabarytów i wagi. Pamiętam, że wynoszenie tuby 10" obejmując ją oburącz przed sobą nie należało do najprzyjemniejszych i nie raz przywaliłem nią we framugę drzwi lub okna tarasowego przy okazji budząc przy tym dzieciaki i powodując ogólnodomową wojenkę;) Podziwiam ludzi, którzy mieszkając w bloku bujają się tym bojlerem po schodach, szacun.

W maku każdy element jest lekki i poręczny i składanie setupu to dla mnie czysta przyjemność. Składam sobie wszystko w dzień na zadaszonym tarasie i tam gotowy czeka sobie na ciemności przy okazji się schładzając. Później biorę całość naraz i zanoszę w odpowiednie miejsce na ogrodzie kilka razy zmieniając lokalizację w zależności co chcę oglądać. Na wyjazdach całość można złożyć przy aucie a potem powędrować sobie w odpowiednie miejsce. Oczywiście mówię o AZ4 na alu bo przy EQ jest gorzej.

Mobliność maka polega głównie na gabarytach - można przygotować sobie odpowiedni plecak i zabrać całość na wycieczkę w góry i obserwować np. pod schroniskiem (łącząc przy okazji moje dwie wielkie pasje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, grzegorzkos napisał:

Prawie nowy : standardowe akcesoria  okular 10mm I 25 mm oraz 6.3 mm, filtr księżycowy,

8 letni  okular 10 mm oraz 25 mm

Ja osobiście tego za 1700 bym nie brał. Wolałbym w tej cenie nowego GSO 8 - ma lepsze okulary, mikrofocuser, i łożyskowany montaż. Ale to moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, grzegorzkos napisał:

Prawie nowy GSO : standardowe akcesoria  okular 10mm I 25 mm oraz 6.3 mm, filtr księżycowy,

8 letni Synta okular 10 mm oraz 25 mm

GSO mają inne okulary w zestawie.

 

29 minut temu, soader napisał:

Podziwiam ludzi, którzy mieszkając w bloku bujają się tym bojlerem po schodach, szacun.

Co prawda wymieniłem maka na 8" a nie 10", ale noszenie z 1 piętra GSO 8" jest dla mnie mniej uciążliwe niż maka z osprzętem :D Co prawda mam bardzo szeroką klatkę i parking pod drzwiami :) 

30 minut temu, soader napisał:

W maku każdy element jest lekki i poręczny i składanie setupu to dla mnie czysta przyjemność. Składam sobie wszystko w dzień na zadaszonym tarasie i tam gotowy czeka sobie na ciemności przy okazji się schładzając. Później biorę całość naraz i zanoszę w odpowiednie miejsce na ogrodzie kilka razy zmieniając lokalizację w zależności co chcę oglądać.

I tutaj znowu znaczenie ma fakt, gdzie kto mieszka i jak obserwuje. Jak ktoś nie ma ogrodu to jest nieco większy problem, dla mnie składanie całego setupu na balkonie było czasochłonne i uciążliwe, po skończonych obserwacjach znowu wszystko lądowało do pudełek i pomieszczenia gospodarczego.

...ale kto co lubi :) Nie ma złotej rady, każdy teleskop jest inny, dlatego najlepiej mieć dwa :) 

Kiedyś zapewne wrócę do maka 127 i bino, jak tylko nastaną lepsze czasy do obserwacji planet :) 

 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, dexter77 napisał:

Co prawda wymieniłem maka na 8" a nie 10"

O kurcze właśnie sobie uświadomiłem, że obecnego maka mam od Ciebie:) Tak dobrze służy, że aż zachwalam na forum;)

Godzinę temu, grzegorzkos napisał:

Prawie nowy GSO : standardowe akcesoria  okular 10mm I 25 mm oraz 6.3 mm, filtr księżycowy

Co to w końcu za teleskop GSO czy Synta, GSO generalnie jest lepszy ale z tymi standardowymi okularami coś nie pasuje, do GSO dodają 30mm i 9mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, grzegorzkos napisał:

Budżet do 2500 zł.

Obserwacja na początek na pewno planety i księżyc  ale chciałbym jak najwięcej zobaczyć :) wiem ze się tak nie da...,

trudno jest się określić nowicjuszowi kompletnie zielonemu który wszystko widział ale tylko na Youtube i chciałby wszystko :)

Pytanie co to znaczy "widział ale tylko na youtube"? Czy chodzi o sam sprzęt czy może kolorowe zdjęcia galaktyk, bo jeżeli to drugie, to niestety w wizualu mocno się rozczarujesz.

W okularze są to szare plamki, poszukaj np szkiców aby sobie zobrazować co zobaczysz. Tu np szkic najjaśniejszej u nas widocznej galaktyki z 10":

post-276766-0-65767800-1499862596.jpg

 

Odnośnie sprzętu to sam mam 10" na dobsonie i mieszkam pod dużym miastem jakim jest Poznań.

Niebo mam na poziomie 20.33mag więc podobne do Twojego i jestem z tego teleskopu bardzo zadowolony. Jedyne na co bym zmienił to 12" - 14" - 16"... bo później już nie ma innej drogi :D

Kwestia to o czym pisał Dexter77 jest ważna. Ja mam np tak że na ogródku jestem praktycznie osłonięty od ulicy domem, i nie mam w zasięgu wzroku żadnej latarni patrząc z ogrodu. Każde źródło światła jest bardzo uciążliwe.

Znowu przez to że praktycznie z każdej strony jestem osłonięty, mam zerowy dostęp do horyzontu, ale coś za coś.

Jeżeli masz domek i ogród to myślę że nie ma się nad czym zastanawiać tylko brać te 8-10", bo są to teleskopy na tyle mobilne że zapakujesz je w razie potrzeby w każdy samochód i podjedziesz pod lepsze niebo, a masz niedaleko :)

Hasło "dobson do miasta" jeszcze o niczym nie świadczy, bo jak widać w mieście masz prawie takie samo niebo jak ja na wsi :)

 

 

 

Edytowane przez wojt0000

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wojt0000 napisał:

Pytanie co to znaczy "widział ale tylko na youtube"? Czy chodzi o sam sprzęt czy może kolorowe zdjęcia galaktyk, bo jeżeli to drugie, to niestety w wizualu mocno się rozczarujesz.

W okularze są to szare plamki, poszukaj np szkiców aby sobie zobrazować co zobaczysz. Tu np szkic najjaśniejszej u nas widocznej galaktyki z 10":

post-276766-0-65767800-1499862596.jpg

Odnośnie sprzętu to sam mam 10" na dobsonie i mieszkam pod dużym miastem jakim jest Poznań.

Niebo mam na poziomie 20.33mag więc podobne do Twojego i jestem z tego teleskopu bardzo zadowolony. Jedyne na co bym zmienił to 12" - 14" - 16"... bo później już nie ma innej drogi :D

Kwestia to o czym pisał Dexter77 jest ważna. Ja mam np tak że na ogródku jestem praktycznie odsłonięty od ulicy domem, i nie mam w zasięgu wzroku żadnej latarni patrząc z ogrodu. Każde źródło światła jest bardzo uciążliwe.

Znowu przez to że praktycznie z każdej strony jestem osłonięty, mam zerowy dostęp do horyzontu, ale coś za coś.

Jeżeli masz domek i ogród to myślę że nie ma się nad czym zastanawiać tylko brać te 8-10", bo są to teleskopy na tyle mobilne że zapakujesz je w razie potrzeby w każdy samochód i podjedziesz pod lepsze niebo, a masz niedaleko :)

Hasło "dobson do miasta" jeszcze o niczym nie świadczy, bo jak widać w mieście masz prawie takie samo niebo jak ja na wsi :)

Na YouTube chodzi oczywiście o planety i galaktyki itp. 

Wiem że koloru nie będzie :)

Zdecyduje się na GSO 10 " 

Jak się rozczaruje lub nowe zainteresowanie nie wypali zawsze można odsprzedać z małą stratą lub nie 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)