Skocz do zawartości

Problem z wyborem pierwszej lornetki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Obserwuję to forum przez dłuższy czas, wyszukując przeróżne tematy dotyczącej samej astronomii oraz - a jakże inaczej - wyboru pierwszej lornetki. Trochę sporo ich przeczytałem, lecz muszę przyznać, że po tygodniach czytania przeróżnych wątków na ten temat wypadałoby w końcu coś wybrać. A może lepiej poczekać? No właśnie, i tutaj moje pytanie. Przeczytałem recenzję lornetki Ecotone Kamakura 10x50 - trzeba przyznać, że zachęciła mnie do niej. Niestety, zauważyłem, że jej nie ma, a dostawa tejże lornetki ma przypadać na wrzesień 2020. Czy jest sens czekać na nią? Macie może jakieś lepsze alternatywy dla niej? Od razu powiem, że mój budżet jest ograniczony - nie bez powodu wskazuję na Kamakure 10x50. Przepraszam za mielenie tego samego tematu po raz setny, mam trochę mętlik w głowie z tego wszystkiego. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dexter77 napisał:

....więc zapewne także wiesz, że alternatywą jest dobrze znany Nikon EX 10x50 :)

tylko, że Nikon EX 10x50 kosztuje w chwili obecnej aż 850zł a jakość ta sama jak nie gorsza niż przed laty. Z nowych tańszych alternatyw mogą być jeszcze Levenhuk Sherman PRO 10x50 lub Opticron Adventurer T WP 10x50. Ew. pomyśl o używkach z giełdy. Ja kupiłem ostatnio Nikona EX 8x40 w rozsądnych pieniądzach i jestem zadowolony mimo jej oczywistych wad. Ale 700zł za nówkę bym nie dał, bo wolałbym kupić w tych pieniądzach lepszą używkę. Jeżeli rozważasz też używki daj ogłoszenie w dziale kupię. Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamakura (o ile pojawi się w sklepach) dostępna będzie także w innej cenie niż obecnie podana na www (tzn. wyższej) - nastąpi weryfikacja z prostego powodu - kurs waluty i warunku podażowe. Wszystko poszło o jakieś 10% do góry. GSO 8" trafił na półki sklepowe dopiero w zeszłym tygodniu po prawie 2 miesięcznej przerwie. Cena poszybowała o kilka stów.

W cenie nowej kury kolega dostanie używkę Nikona EX, z której będzie zadowolony i w razie potrzeby odsprzeda ją w 5 min dalej, a to ważne przy zakupie pierwszej lornetki, która zazwyczaj potem leci na giełdę :) W mojej ocenie to sprawdzony i uniwersalny model (tj. nie tylko do astro). Jakiś czas temu kupowałem nową za blisko 1000 zł w Astrokraku i nie żałuję tej decyzji do dziś (jako osoba początkująca miałem blade pojęcie o optyce i bałem się używek).

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, soader napisał:

tylko, że Nikon EX 10x50 kosztuje w chwili obecnej aż 850zł a jakość ta sama jak nie gorsza niż przed laty

Otóż to...

Warto kupować na giełdzie? Lornetka to jednak sprzęt, który ma się na lata, a kupując używaną trochę strzelamy na ślepo, bo ktoś może wcisnąć jakąś lornetkę z np. mocno porysowanymi szkłami itp. Oczywiście, ktoś może powiedzieć, że można pojechać do sprzedającego i sprawdzić, ale mieszkam w miejscu, gdzie wszędzie jest za daleko. Nie mniej jednak rozpatrzę kwestię giełdy.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mono napisał:

Otóż to...

Warto kupować na giełdzie? Lornetka to jednak sprzęt, który ma się na lata, a kupując używaną trochę strzelamy na ślepo, bo ktoś może wcisnąć jakąś lornetkę z np. mocno porysowanymi szkłami itp. Oczywiście, ktoś może powiedzieć, że można pojechać do sprzedającego i sprawdzić, ale mieszkam w miejscu, gdzie wszędzie jest za daleko. Nie mniej jednak rozpatrzę kwestię giełdy.  

Warto kupować na giełdzie. 

Ale... lornetka to delikatny sprzęt, łatwo rozkolimować. 

Ale... Gdy kupowałem swojego Nikona 10x50 (moim zdaniem bardzo średnia lornetka, nie warta tych pieniędzy), to wybierałem z kilku. Każda była trochę skopana, znaczy nie była dobrze skolimowana. Jedna w końcu była OK.

Wniosek - kup mały refraktor ED ?. Ja pozbyłem się lornetek z wyjątkiem dachówki 8x40. Tą jeszcze daje się obserwować z ręki. Większy sprzęt - tylko na statyw lub lepiej żuraw lornetkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, soader napisał:

Właśnie dlatego poleciłem zakup używki na forumowej giełdzie a nie portalu aukcyjnym. Praktycznie cały sprzęt jaki miałem z drobnymi wyjątkami mam z giełdy i do tej pory nie miałem przykrej sytuacji. 

To tak jak ja. Ale ja trafiłem na nieuczciwego kolegę z sąsiedniej giełdy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, kjacek napisał:

Wniosek - kup mały refraktor ED 

Myślisz, że dla początkującego refraktor będzie dobry? Dużo osób poleca lornetkę jako ten pierwszy sprzęt, przede wszystkim ze względu na wszechstronność wykorzystania jej oraz mobilność (no cóż, w przypadku lornetek 10x50 to jakiś statyw już jest potrzebny). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też byłbym za małym refraktorem, nawet niekoniecznie ED, zwykłe SW 80/400. Pooglądasz sobie w miarę szerokie pola (wyciąg tylko 1,25"), wrzucisz większy power na Księżyc czy planety, dużo DSów w zasięgu, będziesz miał trochę szersze pole manewru.

Zaczynałem od lornetki ale i tak szybko kupiłem teleskop, lornetki są fajne ale jak już wiesz że to właśnie ich potrzebujesz lub jako jeden z wielu sprzętów :) Tym bardziej, że budżet ograniczony i szybko nie kupisz teleskopu do tej lornetki a lornetka też potrzebuje dodatkowo jakiegoś stabilnego statywu/żurawia.  

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mono napisał:

Myślisz, że dla początkującego refraktor będzie dobry? 

Dokładnie tak, najlepszy. Lornetka ma swoje zalety, ale dla mnie ilość jej wad jest zbyt duża. Oczywiście, każdy z nas inaczej obserwuje niebo i każdy ma inne warunki. 

Żuraw jest ciężki, aby był stabilny, statyw podobnie. Ale zwykła lornetka ma podstawową wadę, nie jest lornetką kątową i obszary wysoko na niebie są ciężko dostępne, trzeba mocno zadzierać głowę w górę. Refraktor ma same przewagi w stosunku do zwykłej lornetki. Od wymiennej kątówki (do nieba 90 stopni, do krajobrazów 45 pryzmatyczna dająca obraz ziemski) po wymienne okulary dające różne powiększenia i różne pola widzenia. 

I lornetka wymaga statywu i refraktor. Refraktor ciężko popsuć, lornetka może się łatwo rozkolimować. 

Inaczej mówiąc, jeśli miałbym wybierać lornetka czy refraktor, to zawsze wybrałbym refraktor. 

Tani refraktor, to achromat 80/400. Ma sporo wad. Lepiej kupić od razu refraktor ED. 

Miałem do niedawna APO 72mm F6.3. Może poszukaj czegoś podobnego. Ale lepiej od razu większą średnicę, np Sky Watcher ED 80. Oba na montażu AZ4. 

Bardzo dobre opinie zbiera Messier AR-102XS 102/460 OTA (wyciag: HEXAFOC; obiektyw: ED) i to bym polecił każdemu początkującemu. 

Do obserwacji zawsze polecam montaż azymutalny, który jest po prostu bardzo wygodny. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady że ten 80/400 jest taki tragiczny, ma swoje wady ale na początek się nada. ED przekraczają jak mniemam dość znacznie budżet bo w cenie Kamakury to one nie są, a do tego jeszcze montaż  ;)

Ciężko też coś wybrać skoro nie wiesz jeszcze co chcesz oglądać. Ja bym się wstrzymał z wydawaniem grubej kasy, kupił coś taniego ale sprawdzonego i wtedy przemyslisz co dalej. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktory ED faktycznie przekraczają mój budżet (przynajmniej te, które na razie zobaczyłem) + montaż AZ4, ale spróbuje jeszcze poszukać innych modeli i przemyśleć sprawę.

W każdym bądź razie, dziękuję za wszystkie odpowiedzi i rady. Pozdrawiam ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, mono napisał:

Refraktory ED faktycznie przekraczają mój budżet (przynajmniej te, które na razie zobaczyłem) + montaż AZ4, ale spróbuje jeszcze poszukać innych modeli i przemyśleć sprawę.

W każdym bądź razie, dziękuję za wszystkie odpowiedzi i rady. Pozdrawiam ?? 

To jest tani EDek: Bardzo dobre opinie zbiera Messier AR-102XS 102/460 OTA (wyciag: HEXAFOC; obiektyw: ED)

To jest astronomia, warto dozbierać do lepszego sprzętu. 

EDIT to prawda, ten 80/400 nie jest tragiczny. 'Lubi' jednak lepsze okulary. I standardowy wyciąg 1.25 cala a nie 2". Ja w swoim egzemplarzu wymieniłem. Zalety: ultralekki i daje radę do szerokich pól gwiezdnych. Wady: spora aberacja, małe powiększenie. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kjacek napisał:

To jest tani EDek

No cóż, domyślam się, że w porównaniu do innych modeli, ten jest tani, ale dla mnie nadal 1099 zł za tego Messiera to trochę kasy jest. Do tego tyle kosztuje sama tuba, więc montaż AZ4 trzeba doliczyć z kilka stów. Zdaję sobie sprawę, że astronomia to kosztowne hobby, ale takie są problemy początkującego, szczególnie, że jestem niepełnoletni. No ale nie ważne, są to moje problemy i tak jak napisałem wyżej - przemyślę sprawę, ewentualnie poczekam, dozbieram i zobaczymy :)     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj na giełdach forumowych, niedawno była tuba 80/400 za 200 zł do tego używane AZ4, ja niedawno sprzedawałem za 450 zł. 

Myślę, że lepiej tak i zacząć obserwować niż no zbierać rok albo dwa. To prawda że ma swoje wady i warto byłoby mieć wyciąg 2" ale wszystko w swoim czasie.

Też dobra opcja byłby 90/900, trudniej o małe powiększenia i większe wymagania do montażu, ale za to mniej wad że względu na swiatlosile.

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony mogę jeszcze dodać, że wbrew padającej tutaj opinii zaczynałem od lornetki i minęły dwa lata zanim zdecydowałem się na teleskop. Lornetka pozwoliła mi poznać niebo, poszczególne konstelacje w określonych porach roku, zobaczyć najjaśniejsze klasyczne obiekty,  a to wszystko w szerokim polu dzięki czemu jako laik nie gubiłem się pośród gwiazd. Gdybym miał zaczynać od początku znów wybrałbym lornetkę 10x50 ?

Jak widzisz każda osoba lubi i radzi coś innego, także musisz zdecydować pod siebie ze sprzętem ? Pytanie jeszcze, czy aby na pewno jesteś pewien, że będzie to dla ciebie długoterminowe hobby, czy też może za 2 miesiące zapał minie ? To kluczowe przy budżecie.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, dexter77 napisał:

Pytanie jeszcze, czy aby na pewno jesteś pewien, że będzie to dla ciebie długoterminowe hobby, czy też może za 2 miesiące zapał minie ?

Nie mogę powiedzieć, że jestem pewien, ale jakoś nie chcę mi się wierzyć, żebym opuścił szybko tę sprawę ?

29 minut temu, dexter77 napisał:

Z mojej strony mogę jeszcze dodać, że wbrew padającej tutaj opinii zaczynałem od lornetki i minęły dwa lata zanim zdecydowałem się na teleskop. Lornetka pozwoliła mi poznać niebo, poszczególne konstelacje w określonych porach roku, zobaczyć najjaśniejsze klasyczne obiekty,  a to wszystko w szerokim polu dzięki czemu jako laik nie gubiłem się pośród gwiazd. Gdybym miał zaczynać od początku znów wybrałbym lornetkę 10x50 ?

Jak widzisz każda osoba lubi i radzi coś innego, także musisz zdecydować pod siebie ze sprzętem ? Pytanie jeszcze, czy aby na pewno jesteś pewien, że będzie to dla ciebie długoterminowe hobby, czy też może za 2 miesiące zapał minie ? To kluczowe przy budżecie.

13 minut temu, pmochocki napisał:

No i lornetka 10x50 nie musi być tylko do astro. Można wziąść do lasu i w góry. Wiem, że niby z ręki to raczej 8x40 czy 8x42, ale dobra lorneta o powiększeniu x6 - x10 to super sprzęt nie tylko do astro. 

Rozumiem, rozumiem, tematy "lornetka vs teleskop co na początek" albo podobne tego typu przewijał się w moim przypadku, niestety, wielokrotnie, aż głowa boli, ostatecznie raczej się i tak zdecyduje na lornetkę, ale warto rozpatrzyć inne wybory. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Sebastian Ś. napisał:

Szukaj na giełdach forumowych, niedawno była tuba 80/400 za 200 zł do tego używane AZ4, ja niedawno sprzedawałem za 450 zł. 

Myślę, że lepiej tak i zacząć obserwować niż no zbierać rok albo dwa. To prawda że ma swoje wady i warto byłoby mieć wyciąg 2" ale wszystko w swoim czasie.

Też dobra opcja byłby 90/900, trudniej o małe powiększenia i większe wymagania do montażu, ale za to mniej wad że względu na swiatlosile.

Kręcimy się wciąż w podobnym sprzęcie radząc nowym kolegom z małym budżetem. 

I mamy te same dylematy, czy lepszy na początek lżejszy sprzęt do szerokich pól, czy długa rura wymagająca lepszego, cięższego i droższego montażu. 

Bierz 80/400. To był mój drugi teleskop. Teraz wciąż mam maleństwo o takiej aperturze ale lepszej jakości. Zawsze możesz go odsprzedać za te same pieniądze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic podobnego. Każde narzędzie wymaga ćwiczeń, aby dojść do wprawy trzeba się tego nauczyć. Gdyby przyjąć taki punkt widzenia to było by podobnie do "Nie umiem czytać, to będę prosić mamę, nich mi poczyta".

Wszystko jest dla ludzi i lornetki i teleskopy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kjacek napisał:

Nic podobnego. Każde narzędzie wymaga ćwiczeń, aby dojść do wprawy trzeba się tego nauczyć. Gdyby przyjąć taki punkt widzenia to było by podobnie do "Nie umiem czytać, to będę prosić mamę, nich mi poczyta".

Wszystko jest dla ludzi i lornetki i teleskopy. 

Czytaj ze zrozumieniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały EDek to super sprzęt dający bardzo dużo frajdy. 

 

Ale lornetka też: 

Lornetka 10x50 idealnie nadaje się na leżaczek. Statyw mile widziany, ale przy leżaczku nie konieczny. Wystarczy kij od szczotki i deseczka. 

Screenshot_20200627_164829.thumb.jpg.7c488fdfec937a74ed65916ca463d927.jpg

Pod ciemnym niebem lornetka pokaże dużo obiektów. 

Gdybym miał ograniczony budżet i nie miał żadnej lornetki to bez wahania kupiłbym lornetkę. Nie potrzeba okularów, statywu czy montażu. Można wziąść do lasu czy w góry... 

 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, pmochocki napisał:

Gdybym miał ograniczony budżet i nie miał żadnej lornetki to bez wahania kupiłbym lornetkę. Nie potrzeba okularów, statywu czy montażu. Można wziąść do lasu czy w góry... 

Rozumiem, tylko teraz chciałbym wrócić do punktu wyjścia niejako (bo w zasadzie pytanie moje dotyczyło lornetki). Czy lornetki wspomniane wyżej, czyli Levenhuk Sherman PRO 10x50 i Opticron Adventurer T WP 10x50 są warte rozpatrzenia czy lepiej szukać coś bardziej sprawdzonego na giełdzie? Czy jest jakaś spora różnica między 10x50 a 15x70 w praktyce?

 

7 godzin temu, pmochocki napisał:

Ale lornetka też: 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo duża, to zupełnie inne lornetki. 15x70 pokaże o wiele więcej, ale musi to być dobrej jakości lornetka. Tylko pamiętaj, że 15x wymaga już solidnego statywu w przeciwieństwie do 10x.

Używam zatówno 10x, jak i 15x - w zależności od potrzeb i dnia :)

Edytowane przez dexter77
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pełna zgoda co do tego, że DOBRA lornetka, to fajne uzupełnienie do teleskopu i odwrotnie. Co kto bardziej lubi. 

Ale DOBRA lornetka to cena minimum ze trzech 80/400 z giełdy. 

To teraz podajcie proszę przykłady dobrych lornetek... I w ten sposób trafiamy znowu do refraktorka 80/400 jak mniemam ;-)? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega od początku wątku pyta o lornetki, więc takie mu tu część osób proponuje ? Jak zawsze temat jednak skręcił w stronę teleskopu i aż dziwne, że jeszcze nikt mu nie zaproponował 8" lub 10" ?

Zawsze znajdzie się teleskop w cenie lornetki i na odwrót ?

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sumie zacząłem od lornetki (przed była jakaś "piracka" luneta, słaby teleskop) ale już po 3 czy 4 miesiącach kupiłem Synte 6". I to był strzał w 10-tke ! I dziś mam Synte 14". Planuje zmianę na jeszcze większego Newtona ale generalnie trafiłem w sumie za pierwszym razem w rodzaj instrumentu stworzonego dla mnie.

Jednak nigdy nie porzuciłem lornetki. Doceniam jej zalety. Na szybkie zerknięcie jest nie do pobicia. Pod moim niebem mam, teraz raptem z 32 mm dość przyzwoity zasięg. Korzystam z niej często. Na wyjazd zawsze zabieram. Z podwórka nie koniecznie ale mimo wszystko dobrze wspominam sesje z pod domu tylko z tym instrumentem.

Jeśli nie wiesz co kupić kup używany sprzęt. Jak się nie sposoba to sprzedaż prawie bez strat i kupisz inny. Tak będzie chyba najlepiej. Nikt nie wie co akurat Tobie się spodoba.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kjacek napisał:

To teraz podajcie proszę przykłady dobrych lornetek... I w ten sposób trafiamy znowu do refraktorka 80/400 jak mniemam ;-)? 

No to ja podejmuję rękawicę. Teraz mamy białe noce więc... 

Poluj na używane Action EX lub Kamakura'ę. Jak się nie uda to kupisz nową Kamakura'ę. Lornetkę można mieć:

  • dobrą
  • tanią
  • szybko

Wybierz sobie dolowne dwa z powyższych trzech. Trzech na raz się nie da. 

  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)