Skocz do zawartości
Krzysztof_K

Obserwujmy mirydy - T Cep

Rekomendowane odpowiedzi

Miłośników gwiazd zmiennych chciałbym zachęcić do obserwacji jednej z najjaśniejszych i najciekawszych miryd, oddalonego o 700 lat świetlnych czerwonego olbrzyma o promieniu 540 razy przekraczającym promień Słońca i masie wynoszącej około 15-18 mas Słońca. T Cep, bo o niej właśnie mowa, zmienia swoją jasność w zakresie 5.2 – 11.3 magnitudo, ze średnim okresem poniżej 400 dni. Gwiazda ta w okresie swojego maksimum może być widoczna nawet gołym okiem, a że najbliższe przewidywane maksimum przypada w okolicy 22 marca 2013 r., warto więc zwrócić na nią swoją uwagę.

Położenie gwiazdy:

RA (2000.0): 21h09m32s

Dec. (2000.0): +68°29’28”

Wykres T Cep z polskich obserwacji w okresie ostatnich 800 dni:

wykres.php?id=1190&ilosc_dni=800&data_od=&data_do=&w=600&h=300&grid=1&maxmag=&minmag=&rpkt=3&ryswsp=0&idobs1=&idobs1col=007700&onlyidobs=&paramn=&paramk=&krokusred=

Natomiast tu można samodzielnie wygenerować mapkę okolic T Cep z jasnościami gwiazd porównania: http://www.aavso.org/vsp

No i oczywiście zachęcam do przesyłania wyników do bazy SOGZ-PTMA (http://sogz-ptma.astronomia.pl) na adres: sswdob@poczta.onet.pl

Życzę pogodnego nieba!

post-61-137699882586_thumb.jpg

post-61-137699882591_thumb.png

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Gwiazda T Cep w II połowie kwietnia będzie w maksimum. Na chwilę obecną gwiazda utrzymuje się w stagnacji pomiędzy 7 a 8 mag, ale w najbliższym czasie powinien zacząć się wzrost jasności do maksimum. Gwiazda w średnim maksimum osiąga 6 mag i w najbliższym czasie powinna stać się najjaśniejszą przedstawicielką mir na niebie. Do jej obserwacji w obecnej fazie cyklu wystarcz już nawet lornetka 10x50. Wieczorami odnajdziemy ją w północnej części nieba, jednak jest wystarczająco wysoko by bez problemu spróbować ją ocenić.

Poniżej przedstawiam wykres z polskich obserwacji z poprzedniego maksimum:

post-845-0-60277700-1425727428_thumb.jpg

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Według obserwatorów aavso,tej ciekawej mirydy jasność wynosi około 6.7 mag. Za niepełny miesiąc na początku Maja jest przewidywane maksimum! Warto skierować na nią oko na tego czerwonego olbrzyma  :) Mapka: CdC Sky-Charts

post-643-0-64910300-1428158332_thumb.jpg

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pora po raz kolejny przypomnieć o tej ciekawej i łatwej  w obserwacji mirze. Co prawda kolejne maksimum spodziewane jest w połowie maja przyszłego roku, ale już teraz T Cep jest w zasięgu nieco większych lornetek. Ostatnie oceny jasności wskazują, że świeci ona z jasnością ok 8 mag.

Poprzednie maksimum wystąpiło w połowie kwietnia 2015r, podczas którego gwiazda osiągnęła niemal 6.5 mag. Wydaje się, że to dużo, jednak średnia wartość jasności w maksimum wynosi 6.0 mag, a więc poprzednie maksimum wypadło dość sporo poniżej średniej. Na poniższym wykresie widać też, że T Cep przez parę miesięcy przed maksimum utrzymywała niemal stałą jasność pomiędzy 7.5-8 mag. I najprawdopodobniej podobne zatrzymanie wzrostu jasności będziemy mogli obserwować w najbliższych miesiącach.

Poniżej przedstawiam wykres z poprzedniego maksimum z naszych polskich obserwacji:

565426598b885_tcep.jpg.4060187c9ef73bdc9

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wczoraj naszą bohaterkę oceniłem na 6.2 mag,o godz. 22.27 UT,gwiazdy porównania użyłem 5.40-6.40 mag. sprzętem którym się posłużyłem to Lornetka Celestron 20x80 SkyMaster + duży Żuraw Lornetkowy :5640dc6e20115_02Laugh:

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Warto zerknąć na T Cep, przedwczoraj oceniłem ją jako jaśniejszą od gwiazdy 5.8 mag. Pięknie tak jasno wygląda ;)

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przed chwilą obserwowałem T Cep, trochę przeszkadzały mi Cirrusy - oceniłem ją na 5,75 mag. Rzeczywiście super się prezentuje :)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wczorajszego wieczora skierowałem lornetkę na Cefeusza,przy okazji rzuciłem oko na T Cep a tu jaśniutka koło 6.8 mag! Według biuletynu AAVSO maskimum tej gwiazdy wypada na początek czerwca tego roku :)) Warto obserwować.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta