Skocz do zawartości

Okulary szerokokątne do MAKa - warto? jakie?


Rekomendowane odpowiedzi

 

Hej
Od paru dni mam w domu MAKa 100/1400 od Bressera. ? Na razie jest posadzony na statywie foto, ale tak się trzęsie, że nawet oddychać przy nim zbyt głęboko nie można  ? Docelowo ma być AZ4, ale na razie nie ma chętnego, aby mi taki sprzedać ? 

I powiem Wam, że to był bardzo dobry wybór jak na moje obecne potrzeby. Księżyc wygląda obłędnie, nawet na kitowym okularze Bresser SPL 26mm jest ostro i kontrastowo. Jako że chciałem jeszcze więcej zobaczyć to dokupiłem GSO SPL 15mm i jest bardzo fajnie, tyle że Łysy szybko umyka mi z pola widzenia. Zapewne lepszy montaż i/lub mikroruchy znacznie by mi usprawniły obserwację, ale zastanawiam się czy zakup okulara o szerszym polu widzenia nie jest złym pomysłem.

 
Np taki WA 66 15mm - https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_45&products_id=589&lunety=Okular WA 66 15 mm 1 25 Starguider lub GSO SV 15 mm - https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_318&products_id=2019&lunety=Okular GSO SV 15 mm 1 25 SuperView 70 stopni

Jak tak, to który jest lepszy do MAKa -  WA, który ma 66 stopni i jest 5 elementowy czy GSO SV - 70 stopni ale 4 elementowy?

pozdrawiam
Mariusz

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeden i drugi okular sprawdzi się w MAKu, ale pole jakie uzyskasz to odpowiednio ~0,7* i ~0,75*. Z Plosslem masz ~0,55*. Kiedyś przez chwilę miałem tego GSO i z tego co pamiętam, to do soczewki strasznie lgnęły drobinki kurzy i paprochy. Nawet po starannym czyszczeniu na soczewce były jakieś farfocle. Nie wiem czy to przypadłość tej mojej konkretnej sztuki, ale niesmak pozostał :P

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, ze masz tego Maka, bo sam od jakiegoś czasu chce go kupić. Jestem ciekaw ile wycisśnie na Ksieżycu, znaczy się przy jakim powiększeniu zacznie się robić mydło i ciemnica. Do dużych powiększeń to radziłbym okulary ortoskopowe, ale przy rozsądnym "powerowaniu" ze źrenicami rzędu 1mm  to raczej bez znaczenia.

 

BTW - im mniej soczewek tym lepiej dla teleskopów o małej światłosile, a takim jest Mak.

 

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem z makiem 127 okular GSO SV 15 mm 1,25 (SuperView 70 stopni), fajne szerokie pole, wg mnie 15mm to był max do komfortowych obserwacji Księżyca. Przy 9mm to już mydło. Oczywiście można powerować więcej, ale maksymalnego powiększenia dla danego teleskopu nie przeskoczysz i obraz ostry jest tylko do pewnego momentu (przybliżenia).

Używałem jeszcze 2 calowe GSO 30 mm i SWANA 33 - też bardzo ładne obrazki, Księżyc mieścił się z zapasem w polu widzenia.

Jeśli kupno montażu masz dopiero przed sobą to rozważ EQ3-2 z prowadzeniem albo coś innego. AZ4 jest fajny i stabilny, ale brak mikroruchów doprowadzał mnie do szału. Nawet odpowiednio wyważona i nasmarowana głowica nie da ci komfortu, przeskok przy jej poruszeniu jest zbyt duży i bardziej przypomina to polowanie na obiekty niż ich obserwacje. Dla przykładu montaż Dobsona z Newtonem chodzi 100x płynniej i tam brak mikroruchów tak nie przeszkadza. Delikatnie przesuwasz i idzie. AZ4 jak delikatnie przesuniesz to i tak za daleko pojedzie :) 

Jeśli miałbym kupować drugi raz maka to tylko na montażu z prowadzeniem. Niestety, ale przy przybliżeniach planetarnych musisz się liczyć z szybką ucieczką obiektu z pola widzenia. Jeśli masz szerokie pole w okularze to nie ustawiaj obiektu w środku, ale na krawędzi - wtedy taką metodą przejdzie ci przez całe pole i masz kilkanaście sekund więcej obserwacji :) 

ps. 4 czy 5 elementów - różnicy nie zauważysz. Bierz większe pole widzenia.

Edytowane przez dexter77
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat i od razu się przywitam, bo to mój pierwszy post tutaj na forum.

Planuję w niedalekiej przyszłości kupić sobie do MAKa Sky-Watcher 127 (wersja z wyciągiem 2 cale) okular szerokokątny do jaśniejszych DSów i przeglądania nieba (na tyle na ile jest to możliwe przy polu widzenia tego MAKa). Myślałem nad dwoma dwucalowymi okularami GSO z serii SV:

https://deltaoptical.pl/okular-do-gso-super-view-30-mm-2-quot

albo nawet https://deltaoptical.pl/okular-do-gso-super-view-42-mm-2-quot

 

I tutaj pytanie - czy jest sens w ogóle inwestować w ten 42mm przy tym MAKu? Czy też 42mm będzie powodował już winietę bądź jakiś inny spadek jakości obserwacji? Względnie czy jest coś lepszego w zbliżonym budżecie?

Here under stars
Far from home

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, dexter77 napisał:

wg mnie 15mm to był max do komfortowych obserwacji Księżyca. Przy 9mm to już mydło.

No właśnie się zastanawiałem, czy zejście poniżej 10mm lub Barlow+15mm ma sens przy niewielkim (a apertura 100 + menisk to szału nie robi) MAKu.  W ogóle czy Barlow przy MAKu to nie pomyłka? 

23 minuty temu, dexter77 napisał:

Jeśli kupno montażu masz dopiero przed sobą to rozważ EQ3-2 z prowadzeniem albo coś innego. AZ4 jest fajny i stabilny, ale brak mikroruchów doprowadzał mnie do szału.

Montaż jeszcze przede mną. Chciałbym jednak, aby był w miarę mobilny i lekki (zdaję sobie sprawę, że to stabilność i mobilność się nieco wykluczają), ponieważ oprócz obserwacji balkonowych chcę sprzęt zabierać na wyjazdy; i raczej nie na wyjazdy stricto "astronomiczne"ale rodzinne, wakacyjne czy inne takie gdzie niebo będzie czarne i przejrzyste ? A przy takim układzie  pojemność bagażnika montaż musi   dzielić z innymi bagażami. Stąd pomysł na AZ4 - z racji mobilności i odpowiedniej sztywności. Serio, prowadzenie AZ4 jest bardziej skokowe niż płynne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chcę tego Maka podpiąć do montażu Astro3 (z napędem w jednej osi), wybrałem ten montaz, przede wszyskim dlatego,  ze jest lekki i... paralaktyczny. Nie wiem jednak czy Ci go na początek polecić, bo jest on niezwykle delikatny, aczkolwiek luzów w osiach nie ma. Największą jego bolaczką jest palstikowy hamulec zacisku osi. No niemniej jednak Bresser fabrycznie tez wiesza na takim tego Maczka. Może jednak lepiej byłoby jakiegoś EXOSa1...

 

PS

Nie da się jakoś wyregulować, podrasować tego AZ4, żeby nie szarpał? Mikroruchy w AZ będą upierdliwe, bo musisz kręcić w dwóch osiach, a kazde pokręcenie spowoduje drgania.

 

PS2

Tak - Barlow w teleskopie o małej swiatłosile to pomyłka. Generalnie to Barlow nadaje się jedynie do szybkich Newtonów.

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, mario74 napisał:

 

?Serio, prowadzenie AZ4 jest bardziej skokowe niż płynne?

Przy dużych powiększeniach bez mikroruchów jest słabo. Nie można tego nazwać wygodnym korzystaniem z montażu. 

Az4 jest trochę lżejszy (ale sprawdź, bo miałem go dość dawno) od EQ3-2. 

I nie bój się montaży azymutalnych, ja uważam, że są najwygodniejsze. Dla mnie montaże paralaktyczne, to bardzo niewygodne ustrojstwa. Ale co kto lubi, z całym szacunkiem. 

Dlatego zakupiłem kiedyś montaż EQ3-2 przerobiony na stałe w tryb ALT-AZ. Zakładasz tubę, ustawiasz na obiekt i obserwujesz. Koniec tematu. 

Mak 127 jest lekki. Nie trzeba tu żadnych przeciwwag. Nie wiem, może na nogach z aluminium też da się wygodnie oglądać. Tu trzeba zapytać innych. 

Mak 127 ma trochę większą aperturę niż Mak 100. To trochę jest znaczące. Pod ciemnym niebem widać po prostu więcej, chodzi mi o DSy. 

EDIT. Z tymi drganiami przy mikroruchach to bez przesady, da się żyć. 

EDIT 2. Swego czasu do maczków były polecane SWANy, sprawdzają się w takich teleskopach, jak i w SCT. 

EDIT 3. Może warto sprawdzić HERCULES 2.5" Altazimuth Telescope Mount with Fine Adjustment https://a.aliexpress.com/_dYAHMAm

Wygląda ciekawie. 

Edytowane przez kjacek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mario74 napisał:

Stąd pomysł na AZ4 - z racji mobilności i odpowiedniej sztywności. Serio, prowadzenie AZ4 jest bardziej skokowe niż płynne?

Skokowe nie, ale do płynności daleko. Mnie obserwacje Księżyca bardzo denerwowały, bo tak jak piszesz - obraz cały czas uciekał. DLatego następnym razem będzie prowadzenie, żeby skupić się na obserwacjach, a nie przesuwaniu tuby.

Jeśli nie EQ3-2 to chociaż GSO ATZ z mikroruchami, już prawie go kupiłem... ale sprzedałem maka :) W mojej ocenie mikroruchy w maku to podstawa, niezależnie od typu montażu :) 

  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, JSC napisał:

Do dużych powiększeń to radziłbym okulary ortoskopowe,

Nie na takim montażu. Orciaki dają kontrastowy obraz, ale pole jest węższe niż w Plosslach, wiec uciekać będzie jeszcze szybciej. 

Najpierw zainwestowałbym w montaż z napędem lub choćby mikroruchami. Wtedy można myśleć o powerowaniu nawet okularami o wąskim polu.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam AZ-4 od dawna. Wieszałem na nim m.in. Maka 127 oraz SCT 8" i nigdy nie miałem żadnych problemów z prowadzeniem ani z uciekającymi planetami, Ten montaż jest bardzo intuicyjny w obsłudze i po pewnym czasie w ogóle przestałem zwracać uwagę na to, że trzeba korygować położenie tuby. Po prostu zacząłem robić to automatycznie i bezwiednie ? Żadnych skokowych ruchów, w przeciwieństwie do Newtona na Dobsonie, mimo, że był łożyskowany, W międzyczasie miałem EQ-5 i AZ-5. Ten pierwszy mnie irytował z powodu dużej wagi i sposobu ustawiania tuby na obiekty, a ten drugi też zupełnie nie przypadł mi do gustu, mimo mikroruchów,  Zdecydowanie wolę AZ-4, który mikroruchów nie ma.. Więc to jest chyba kwestia bardzo indywidualna. Tak jak wspomniał kolega dexter77, rozwiązaniem może być GSO ATZ, czyli taki prawie AZ-4, tyle że z mikroruchami. https://teleskopy.pl/Montaż-azymutalny-GSO-AZ4-ALT-AZ-z-mikroruchami-(ATZ)-teleskopy-2021.html . Albo jakiś używany Vixen Porta. W takich montażach, gdzie szynę mocuje się z boku problemem może być niskie położenie szukacza, jednak problem ten jest łatwo wyeliminować używając szukacza kątowego. Mając Maka o aperturze od 100mm wzwyż, w pierwszej kolejności kupiłbym do niego nasadkę bino. 

Edytowane przez szary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten montaż GSO ATZ ma akurat tak ustawione pokrętła, że Maka możemy zamontować po drugiej stronie i szukacz jest na właściwym miejscu:


W AZ4 szukacz jest na dole i tak jak kolega wyżej pisze dopiero kątowy rozwiązuje problem :) 

Jakiś czas temu analizowałem ten montaż pod każdym względem, również na forach zagranicznych. Z tego co wiem pierwsze egzemplarze były dość mało stabilne, ale potem poprawili całą konstrukcję i problemy zniknęły :) 
Wg mnie to dobra alternatywa, gdyż nadal jest mobilny jak AZ4, a do tego ma mikroruchy. Problemem jest wysoka cena :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no bez żartów, powery rzędu 100x - 150x to nie jest jakieś ekstremum, żeby narzekać na AZ4. Sam mam teraz AZ4 na stali 1,5" z ED100 i jako zwolennik EQ do planet jestem w stanie teraz powiedzieć, że na spokojnie daje taki zestaw radę. Dobrze wyważony teleskop i prowadzenie jest naprawdę płynne chwytając zwyczajnie za kątówkę, dodać do tego małe powiększenie a więc powolny dryf planety przez pole co daje łącznie świetne połączenie. Ja polecam.

Porównanie AZ4 do dobsa to jakaś pomyłka :) Dobson od GSO jest lata świetlne przed AZ4, wygaszanie silnych drgań w pół sekundy, prowadzenie płynne w dużych powiększeniach to całkiem inna liga niż budżetowe montaże AZ czy EQ.

Nawet AZ6 nie mógł się równać Dobsonowi gdzie w AZ6 mamy świetne łożysko w poziomie, pion cały czas na teflonie ale i tak płynniejszy niż AZ4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, dexter77 napisał:

W AZ4 szukacz jest na dole i tak jak kolega wyżej pisze dopiero kątowy rozwiązuje problem :) 

Ten AZ4 w teleskopy.pl ma zamontowany uchwyt poziomy ze śrubą foto. Wówczas możnaby tubę posadzić normalnie.

sk_az4_alu_3.jpg

Podoba mi się  ten ALT AZ czy Vixen Porta Mobile, ale cena powala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, mario74 napisał:

Ten AZ4 w teleskopy.pl ma zamontowany uchwyt poziomy ze śrubą foto. Wówczas możnaby tubę posadzić normalnie.

sk_az4_alu_3.jpg

Podoba mi się  ten ALT AZ czy Vixen Porta Mobile, ale cena powala.

Niewielu z nas kupuje w sklepach. Mamy giełdy. I można dać ogłoszenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polowałem na ALT AZ bezskutecznie na giełdzie przez kilka miesięcy. Minęło kolejnych kilka miesięcy i nadal go nie widziałem. Pytałem nawet kilka osób, które go mają czy nie chcą odsprzedać - nie chcieli, wniosek był dla mnie jeden - ten montaż jest dobry i raczej rzadko ktoś go sprzedaje dalej, a druga kwestia - mimo wszystko nie jest on popularny i ma go mało osób :) 
Miałem tą szynę, ale nie używałem, łatwiej mi się pakowało tubę za pomocą dovteila (szybciej i pewniej).

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz, kjacek napisał:

I tu i u kolegów? Astropolis.pl i astromaniak.pl? To teraz czekaj... 

Tu i Astromaniak. Niestety na Astropolis jest wymagane 20 postów i to merytorycznych (cokolwiek to oznacza ? ), aby móc pisać na giełdzie. 

Czekam, czekam od 2 tygodni. Mam włączone powiadamianie o nowych ofertach ale nic... cisza...

17 minut temu, dexter77 napisał:

To teraz musisz uzbroić się w cierpliwość w przedziale od kilku dni od kilku miesięcy :D

Jak przez miesiąc czy dwa nic się nie pojawi, to zapewne zacznę szukać w sklepach... i na bank, po zakupie od razu wpadnie oferta na giełdzie... taki los ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też bywa :) Ja czekałem na GSO 8",  ale brak, więc kupiłem nowy sprzęt - nie żałuję i tak, choć więcej $$$ w kieszeni zawsze cieszy. Na AZ4 swojego czasu też długo czekałem i również finał był taki, że kupiłem w sklepie, gdyż na giełdzie montaż nie pojawił się przez 2 miesiące.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mario74 napisał:

Ten AZ4 w teleskopy.pl ma zamontowany uchwyt poziomy ze śrubą foto. Wówczas możnaby tubę posadzić normalnie.

Mak będzie o wiele mniej stabilny niż na samym montażu AZ4. To raczej nadaje się do podłączenia lornetki.

  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)