Skocz do zawartości

C/2020 F3 NEOWISE


Energetyk

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj (10.07) zrobiłem drugie podejście do obserwacji komety. Tym razem zabrałem statyw, aby nacieszyć się na spokojnie widokiem w 15x70 i powiem jedno - jest nieziemska. Zaskoczyła mnie jej łatwa widoczność gołym okiem oraz wysokość na niebie w stosunku do zeszłego tygodnia. Dodatkowo warkocz o wiele lepiej widoczny niż ostatnio, a jądro jak rozżarzona gwiazda. Szkoda, że do 03:20 chmurwy wisiały nad północnym horyzontem, ale już później pomijając natrętne robactwo, wilgoć oraz ślimaki szturmujące statyw i plecak było super ?

Nawet udało mi się telefonem uchwycić kometę na kilku zdjęciach. Szału nie ma, ale ale trochę ją widać ?20200710_035703.thumb.jpg.d6b784c0c00c98f1a2534f46dd23a7da.jpg

 

Edytowane przez SpandexFob
  • Like 9

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.07.2020 o 23:12, lukost napisał:

I na koniec totalny "składak" - stack kilkudziesięciu klatek o czasach od 40 do 10 s, ISO też sukcesywnie zmniejszane z 400 do do 100 w miarę jaśnienia nieba. Tu też widać, że warkocz ma całkiem spory.  Nieuzbrojonym okiem widoczna dość słabo, bo tonęła w obłokach srebrzystych i blasku poranka.  

Jeśli chodzi o mnie, to chyba na tyle. ;)

275996168_kometkaskadak.thumb.jpg.fe619da1f5beaf03358375a875ad9775.jpg

Kapitalne foto :)

  • Like 6
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa jest rzeczywiście dość zjawiskowa. Ślicznie widoczna na północy po lewej od Capelli około 23ciej. Szkoda, że tak nisko nad horyzontem. 

EDIT po lewej, nie po prawej od Capelli ?

Edytowane przez kjacek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, kjacek napisał:

po prawej od Capelli

Po lewej i faktycznie zjawiskowa.

Nie wiem czy wolę gołym okiem czy w lornecie.

  • Like 2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 23.30 mimo warstwy mglistych chmur kometa widoczna dość dobrze gołym okiem, przez lornetkę prezentuje się pięknie. Liczę na to że warunki będą się dziś poprawiały i chmury znikną.

1.thumb.jpg.a7635ac2aa4bddba51c0ffbf1f4a56d8.jpg

 

 

Edytowane przez Robert41
poprawka
  • Like 7

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa jest niesamowita warto ja ogladac robi wrazenie juz golym okiem. Golym okiem widac warkocz, potem poszlo w refraktor 100/500 z naglerem 31mm opad szczeny a potem w sct 14 cali z nasadka bino denka, widok niesamowity jakbysmy ogladali z jakiejs sondy blisko komety. Takie wrazenia na szybko  z naszego obserwatorium z borow tucholskich ?.Powiem tylko ze golym okiem widac kilkustopniowy warkocz. Jest mega poprostu....

Edytowane przez prestoneq
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło Morąga chmury odpuściły i o 3:00 bez problemu udało się ją wreszcie wypatrzeć. Nie spodziewałem się, że warkocz będzie aż tak widoczny. Jak ja się cieszę, że na wyjazd na działkę znów zabrałem statyw i lornetkę Stigma Optics 15x70. 

Na deser błądzące "gwiazdy" - Wenus w koniunkicji z Aldebaranem, Mars z Księżycem i do tego Jowisz z księżycami i "plackowaty" Saturn. 

  • Like 4

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów ją dziś widziałem, Boże, jak ona jest już wysoko, na tle "porannych zórz"!

Niesamowita, rzeczywscie chyba najlepsza od czasu Hale?a-Boppa!

Pamiętam Holmesa, też była piękna ale nie tak jasna i tonęła w gwiazdach.

Największe skojarzenia jakie, mam to poranna Kometa Swan z 2006 roku!

Czylli ta kometa, którą nie można było zobaczyć ze względu na warunki atmosferyczne

  • Like 4

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki ma rozmiar ?

W jedynym porządnym sprzęcie czyli Newtonie 14" mam 1,2°. Chyba za mało ?

Mam jeszcze PZO 64/400 z polem max 4,8° ale montaż lichy dość ...

Ma być pogoda dziś, czekam z niecierpliwością na wieczór. Czym bym nie patrzył to i tak będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Karol_C napisał:

Jaki ma rozmiar ?

W jedynym porządnym sprzęcie czyli Newtonie 14" mam 1,2°. Chyba za mało ?

Mam jeszcze PZO 64/400 z polem max 4,8° ale montaż lichy dość ...

Ma być pogoda dziś, czekam z niecierpliwością na wieczór. Czym bym nie patrzył to i tak będzie dobrze.

Otwórz sobie CdC i całe sprzęcicho sobie spokojnie dopasujesz i zasymulujesz aby jak najlepiej ją podglądać :)
1641583286_Dopasujsobie.thumb.PNG.a6c4fbba7a4e6a3d70bda71738e4150d.PNG

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realnego widoku nie, to nie widok na żywca, ale ile Ci się zmieści w jakiej aperturze i z jakim szkiełkiem tak. CdC bardzo dobrze sobie z tym radzi :)
Ewentualnie Astronomy Calculator ,,realnie" pokazuje, możesz sobie przejrzeć przyszłą fotkę :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, PiotrDz napisał:

Najpiękniejsza kometa jaką dotychczas fotografowałem. 24 min. ekspozycja ujawniła przepiękne warkocze jonowy (błękitny) i gazowo-pyłowy (szary). Wysokość komety nad północnym horyzontem 5-6 stopni, Canon 6D, Samyang 135mm.

I to jest konkret. Coś podobnego spróbuję dziś wysmażyć. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, PiotrDz napisał:

Najpiękniejsza kometa jaką dotychczas fotografowałem. 24 min. ekspozycja ujawniła przepiękne warkocze jonowy (błękitny) i gazowo-pyłowy (szary). Wysokość komety nad północnym horyzontem 5-6 stopni, Canon 6D, Samyang 135mm.

crop_48szt_90_50.jpg

 Piekna :) To tera Piotr podaj pełne dane sprzętowe ile czym jak itp :) 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, PiotrDz napisał:

Najpiękniejsza kometa jaką dotychczas fotografowałem. 24 min. ekspozycja ujawniła przepiękne warkocze jonowy (błękitny) i gazowo-pyłowy (szary). Wysokość komety nad północnym horyzontem 5-6 stopni, Canon 6D, Samyang 135mm.

crop_48szt_90_50.jpg

Piękna fotografia, GRATULUJĘ :), że też tu się jeszcze nie pojawiła....

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)