Skocz do zawartości

C/2020 F3 NEOWISE


Energetyk

Rekomendowane odpowiedzi

Z plaży w Brzeźnie w Gdańsku widoczna gołym okiem. Obserwacje zaczęliśmy przed pierwszą używając: Telekonwerterów Nikona TC E2, lornetki 7x35, lornety APM 100mm ED APO i SCT 6". Mi najbardziej odpowiadała lorneta APM 100mm z okularami 24mm. Ale widok w Nikonach TC E2 też niczego sobie. Do tego obłoki srebrzyste, planety, księżyc i kilka DSów dla zabawy. Super obserwacje. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzucę, że w Barczewie ciągle czekam na czyste niebo.. Przedwczoraj jednak udało mi się wytrzymać do 23:30 gdzie na północy mimo dużego zachmurzenia, pojawiła się dziura. Widok, pomimo okna w kuchni, był niesamowity, nad kometą czarne chmury, pod obłoki srebrzyste. Wszystko na horyzoncie nad sąsiednim blokiem .. Jak dobrze, że mieszkam na ostatnim 4 piętrze! Niestety obserwowałem krótko, bo o 5 wstaję do pracy ale nie mogłem się powstrzymać i poleciałem chociaż po lunetkę celowniczą od mojego dobsona, żeby przejrzeć się jej z bliska... Nie mam jeszcze lornetki.. Warkocz długi, głowa jasna..  Czekam na dobre niebo, żeby zabrać moje 10" i przejrzeć się jej dokładnie... No i parę fotek zrobić ?

Edytowane przez Stiopa
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Szarlej napisał:

Mój aparat (Fuji FinePix HS30 EXR) nie potrafi robić zdjęć nocnych (a może potrafi, tylko ja nie wiem, jak to zrobić dobrze?), nadaje się do fotografowania rodziny przy grillu ? 

Nie mam czym uwiecznić komety. Pozostaną po niej relacje w dzienniku obserwacyjnym, jak zawsze.

Ustaw go w tryb manualny M, trzeba się ręcznie pobawić wartościami czasu i przysłony. Mam SL1000 to podobna konstrukcja, stawiałem go na statywie, minimalnie ruszałem zoom żeby nie był równo 1 tylko więcej 1.1 do 2-3x, przy 1,4x miałem F=3,8, czasy ustawiałem od 1 do 10s przy ISO800 lub 1600 i próbowałem strzelać z samowyzwalacza. Nawet jak AF pokazywał, że nie łapie ostrości ( na czerwono przy ostrzeniu ) to udawało się gwiazdy zarejestrować. Z kilkunastu fotek zawsze dało się coś najlepszego wybrać, bez szału ale lepsze to niż nic. Grunt to próbować różnych ustawień, o trybach auto i nocnych zapomnij, tylko tryb M :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Szarlej napisał:

 Aha, jeszcze jedno pytanko - warto zapisywać zdjęcia w formacie RAW (aparat na to pozwala), by potem pobawić się w stackowanie czy inną obróbkę (choć kompletnie się na tym nie znam, nie mam żadnego oprogramowania), czy wystarczy rejestracja jako JPEG?

Zdecydowanie tak, RAW to najlepsza jakość materiału do obróbki, JPEG - najgorsza :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Szarlej napisał:

Dzięki za rady, Koledzy. Spróbuję dziś wieczorem pokombinować w trybie manualnym, może coś uda się zarejestrować. Aha, jeszcze jedno pytanko - warto zapisywać zdjęcia w formacie RAW (aparat na to pozwala), by potem pobawić się w stackowanie czy inną obróbkę (choć kompletnie się na tym nie znam, nie mam żadnego oprogramowania), czy wystarczy rejestracja jako JPEG?

Ja używam darmowego RawTherapee5.7, wczytuje RAWy z Fujifilm. Ten program ma sporo zaawansowanych funkcji, korzystam na razie tylko z podstawowych - suwaki ekspozycji, wyostrzania, redukcji szumów. Można użyć opcji kadrowania, zmiany rozmiaru, redukcji aberracji czy winietowania itp. Gotowy obraz zapisuje jako JPEG, TIFF lub PNG.

Jak pogoda jeszcze pozwoli to też spróbuję swojego SL1000 na komecie. Tu kiedyś robiłem próby na różnych ustawieniach:
https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6183-próby-kompaktem/&tab=comments#comment-85646

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Szarlej napisał:

Dzięki za rady, Koledzy. Spróbuję dziś wieczorem pokombinować w trybie manualnym, może coś uda się zarejestrować. Aha, jeszcze jedno pytanko - warto zapisywać zdjęcia w formacie RAW (aparat na to pozwala), by potem pobawić się w stackowanie czy inną obróbkę (choć kompletnie się na tym nie znam, nie mam żadnego oprogramowania), czy wystarczy rejestracja jako JPEG?

jak @Szarlej zrobi zdjęcie, stakowane albo jeszcze z darkami, to koledzy....  nie ma wyjścia, będziemy musieli dodać relacje wizualno-obserwacyjne np. w obiekcie tygodnia ...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zaliczyłem kolejne już spotkanie z kometą oraz kolejną noc z dość krótkim snem...ale jak tu spać, gdy na niebie dzieją się takie cuda? Kometa widoczna jak na dłoni, Jowisz w opozycji, Mars pnie się do góry, a na deser Wenus i Saturn. Przeglądanie wszystkich fotek i relacji w tym wątku to czysta przyjemność. Niby jeden obiekt, a jaka różnorodność zdjęć ?

W piątek wracając autobusem z pracy, trochę głębiej poczytałem o fotografii nocnego nieba zwykłym aparatem. Laik ze mnie totalny, ale postanowiłem spróbować coś "pstryknąć" na pamiątkę. Pierwsze próby w niedzielę z aparatem i kometą wypadły dość blado, za ciemno, nie ostro plus refleksy od latarni, a wszystko skąpane w sosie z mgły. Pokornie wróciłem do lektury instrukcji obsługi ? Dziś nad ranem spróbowałem kolejny raz. Jak na drugie podejście z ustawieniami manualnymi jestem zadowolony ?

DSC04743.thumb.JPG.62d91b0f2590423d1ee49f6e7387c8f0.JPG

DSC04761.thumb.JPG.ddeb0c7e53620d8d18261fe9208af6b1.JPG

DSC04744.thumb.JPG.b0eb1ae74c615e4b533c81bacdf50fb0.JPG

Edytowane przez SpandexFob
  • Like 8

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gołym okiem w 80tysięcznym miasteczku widoczna bez problemu. Na urlopie bez lornetki i aparatu pstryknąłem z ręki smartfonem- i też widać :)

20200714_224257.jpg

  • Like 5

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)