Skocz do zawartości

C/2020 F3 NEOWISE


Energetyk

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie ostatnio albo nocka w pracy, albo chmury. Raz tylko widziałem kometę na jednej z nocek wyszedłem na chwilę z lornetką. Gołym okiem znalazłem po chwili jako mgiełkę ( w pracy takie zaświetlenie, że ledwie gwiazdy jakieś widać, więc chwilę trzeba było aby ją wypatrrzeć), w lornetce już wyraźna głowa i warkocz. Na zdjęcia już nie miałem czasu.  

Czekam na okazję do wyjazdu pod ciemniejsze niebo, poza kometą czekają jeszcze Mars, Jowisz i Saturn...

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C/2020 F3 (NEOWISE) z 14.07, godz. 23:30, to co udało się wyciągnąć z bardzo jasnego usteckiego nieba, nie dość jasne niebo to jeszcze latarnia prosto w teleskop świeciła. Zdjęcie zrobione za pomocą SW Evostar 72/420 (F5,8) i Nikona D5100, 9min 40 sek (29x20sek), ISO-800, wszystko posadzone na EQ3-2 pod kontrolą AstroEQ.

129405106_C-2020-F3(NEOWISE).thumb.jpg.c94fe6bffc9b0316c579bea5caaa6e0f.jpg

  • Like 9

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pochwalę się zdjęciami jak pozostali koledzy i koleżanki. Ale po zeszłonocnych obserwacjach w Beskidzie Niskim zaryzykuję opinię, że na żywo (przez lornetki) kometa wygląda nie gorzej niż na zdjęciach. A może nawet lepiej. Wcale się jej nie spodziewałem bo nie wiedzieć czemu sądziłem, że należy szukać ją na niebie porannym (pewnie jeszcze niedawno tak było). Jak bardzo zdziwiłem się o 23:00 wychodząc z domku na obserwacje i spoglądając na północny fragment nieba. Widoczna była wyraźna krecha na kilka stopni. Już w najmniejszej 8x30 można było dostrzec głowę komety z bardzo wyraźnie zarysowanym warkoczem. Przejście na 10x50 zdecydowanie poprawiło doznania. Natomiast w 22x85 nie mogłem się na nią napatrzeć. Faktem jest, że warkocz nie mieścił się w polu widzenia lornety ale jasność głowy i warkocza robiła duże wrażenie.

  • Like 6

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcia! W żadnym temacie nie dałem jeszcze tylu lajków :) Kometę widziałem pierwszy raz  wczoraj, z centrum Jelcza Laskowic gołoocznie i szukaczem 7x50.  Uwieczniłem ją telefonem, ale nie za bardzo nadaje się do pokazania. Dlaczego ja jeszcze lornetki nie kupiłem..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, polaris napisał:

To jest stack? Czy ja dobrze tam widzę warkocz jonowy?

To pojedyncza klatka, chodź obrobiona. Tak oczywiście, dostrzegalny jest warkocz jonowy :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki tej komecie w końcu ruszyłem dupę z balkonu, faktycznie wygląda super. Pierwszy wypad z lornetką, kolejny z sw 80/400 plus Hyperion zoom. Nawet w tak małym refraktorku prezentuje się zjawiskowo - wyraźnie widoczne stałe centrum i piękny ogon. Z nocnych wypadów najbardziej zadowolony chyba jednak  jest pies, już czeka na kolejny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)