Skocz do zawartości

Drugi teleskop


Paśnik

Rekomendowane odpowiedzi

Wersje 82 st. to rozsądny wybór. Cenowo nie zabijają, pole szerokie, dobrze skorygowane. Jedynie ER taki sobie, ale jak się nie obserwuje w okularach korekcyjnych to w zupełności wystarcza.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, polaris napisał:

Wersje 82 st. to rozsądny wybór. Cenowo nie zabijają, pole szerokie, dobrze skorygowane. Jedynie ER taki sobie, ale jak się nie obserwuje w okularach korekcyjnych to w zupełności wystarcza.

i tu pojawia się drobn problem. Kilkoro znajomych, których ewentualnie chciałbym coś pokazać /  z nimi pojeździć za ciemnym niebem, ma własnie okulary korekcyjne...

A jak spisuje się baader morpheus? Pole 76st, ale ER jest na poziomie 19mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz sprzęt dla siebie czy żeby pokazać znajomym? Argument z d*** : )


Mi w Morpheusach podoba się duża soczewka i wrażenie "zanurzenia się" w kosmosie, ale nie podoba czułość na nieosiowe patrzenie, tylko że to kwestia wprawy.

W ESach podoba mi się pole, ale nie podoba mniejsza soczewka = konieczność większego przylepienia oka : ) Też kwestia przyzwyczajenia.

Żeby samemu ocenić musisz sam sprawdzić.

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, narayan napisał:

czyli biorąc pod uwagę tegoroczne okoliczności, dobrym rozwiązaniem byłoby kupienie przez net obu modeli o podobnych ogniskowych i porównanie co mi bardziej podchodzi - drugi do zwrotu.

Jeśli finansowo możesz sobie pozwolić to jak najbardziej.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem ślepak. Ale żeby oglądać niebo w okularach... fuj... profanacja... ?Nie da się tego robić wygodnie i żaden ER tego nie załatwi. W każdym razie ja nie daję tak rady. 

Morpheus jest chyba nieco lepszy od ESa. Ale pozbyłem się ich. Esów też. Zostały mi stare Naglery z giełdy i trzy okulary 100 stopniowe Lunt, Meade. 

Te różnice są powiedziałbym dość subtelne i niezauważalne dla początkujących. A duże pole rzeczywiście jest niesamowite, wrażenie zanurzenia w kosmosie. Polecam sprawdzić pod ciemnym niebem. 

ESy 82deg to jednak wciąż wystarczająco dobre szkła. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kjacek napisał:

Ale żeby oglądać niebo w okularach... fuj... profanacja... ?Nie da się tego robić wygodnie i żaden ER tego nie załatwi.

Gwarantuję, że się da i to z dobrym skutkiem. I nie czuję się profanem. Nie ma sensu siać bezpodstawnego defetyzmu.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, dexter77 napisał:

Również mieszkam w bloku, również bałem się 8". Prawda jest taka, że wszystko jest kwestią "organizacji". W mojej ocenie spakowanie, wyniesienie do auta i przewiezienie GSO 8" na miejscówkę zajmuje dokładnie tyle samo czasu co mak 127.

Pewno, że tak, ja MAKa127 i całą resztę znoszę na 1 raz.

Trzeba mieć jeszcze miejsce w mieszkaniu na przechowanie takiej "rury" i montażu.

Torbę z Maczkiem wkładam do szafy, montaż też, ale 8"-10" rurę już nie miałbym gdzie, u mnie astrozabawa to nie jedyne hobby i nie najważniejsze, po kątach i szafach mam pochowane inne rzeczy (tła fotograficzne, statywy, lampy i inne pierdoły). A są jeszcze inne rzeczy...

Nie zawsze się da, jak widać. W sumie każdy orze jak może : )

W piwnicy raczej odpada trzymać taki instrument optyczny.

 

Edytowane przez Baton

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Baton napisał:

W piwnicy raczej odpada trzymać taki instrument optyczny.

 

Ja trzymam wszystko w piwnicy, którą mam dodatkowo na piętrze  : ) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dexter77 napisał:

Ja trzymam wszystko w piwnicy, którą mam dodatkowo na piętrze  : ) 

To masz dobrze : )

 

 

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, polaris napisał:

Gwarantuję, że się da i to z dobrym skutkiem. I nie czuję się profanem. Nie ma sensu siać bezpodstawnego defetyzmu.

Dać się da, przecież wszystko jest do zrobienia. Jednak to nie jest wygodne, w każdym razie dla mnie. 

A użycie ortho staje się problematyczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2020 o 09:04, narayan napisał:

czy warto pierwszy teleskop kupować na giełdzie, czy lepiej jednak nie dać się zrobić w kanał i iść prosto do sklepu?

Jeśli nie kupowałeś w sieci to kup w sklepie. Ale zakup teleskopu niczym nie różni się od innych zakupów przez Internet.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Między innymi przez te "lepsze okulary" zadałem pytanie :) Z tego co czytam w różnych miejscach wydaje mi się, że ogólnie można przyjąć zasadę "im większy Newton" tym bardziej wymagający co do okularów. Czy wchodzimy tu już w zakres Naglerów za parę tysięcy? A może klasa Baadera lub ES wystarczy?
Zdaje się, że kitowe szkła dodawane do Synty niespecjalnie do czegoś się nadają, a jak jest z GSO? Tam podobno jest dodawany nieco lepszy okular typu Erfla. 

Edytowane przez mqx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość obrazu danego okularu w danym Newtonie zależy głównie od światłosiły. Im mniejsza (im jaśniejsza) tym "gorzej".

Jeśli jesteś początkujący to raczej nie zauważysz różnicy między ESem a Naglerem. To są niuanse. Niektórym doświadczonym wystarczy do "końca życia" okular klasy ES 82 deg.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)