Skocz do zawartości

Montaż filtrów SII i OIII


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy jest różnica jak zamontujemy filtry w kole. Na rancie filtrów jest tylko nazwa i jakiś numer, natomiast nie ma żadnego oznaczenia , którą stroną jak zamontować w kole.

Oglądałem dokładnie i filtry z jednej i drugiej strony i powierzchnie wyglądają tak samo. Pytam, bo kiedyś był chyba na ten temat wątek, że należy montować oznaczeniem (chyba mały trójkącik) w odpowiednim położeniu.

 

Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamontowane w szufladzie filtry według tego opisu. 

Filtr_warstwa 2.jpg

Filtr_warstwa1.jpg

filtr.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz jest identyczny (sprawdzanie na długopisie) tzn. wyraźny z obu stron. Natomiast zauważyłem, że na filtrze OIII obraz żyrandola z jednej strony jest powiększony i niewyraźny, a z drugiej strony jest mniejszy i wyraźny. Czyli tą stroną gdzie jest wyraźny kieruję od strony teleskopu?

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do Astronomic - dam znać co odpowiedzieli. Może komuś się przyda

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam filtry śr.36 mm Baader'a O III 8,5nm i Ha 7nm. I na nich wyraźnie widoczne są z jednej strony 2 odbicia, a z drugiej jedno.  Zapewne filtry Astronomik'a mają inaczej napylone warstwy. Speechless 

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem odpowiedź z Astronomic:

Für die Filter gibt es keine bevorzugte Richtung. - (tłumaczenie translatora) - Nie ma preferowanego kierunku dla filtrów.

Może filtry Astronimic mają inaczej niż Baader (może za ceną idzie jakość) i dopracowany jest lepiej ja Baader?

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Hej.
Podepnę się pod ten wątek licząc na Waszą pomoc. Właśnie uzupełniam filtry w kole powiększając kolekcję o filtry SII Baadra i OIII Optolong. 
Z pierwszym nie miałem większych problemów bo zastosowałem się do znaczka V na krawędzi filtra. 
kierunekfiltr.jpg.6b2eaee3c39f07452fa536d8f55fe04f.jpg

Jeżeli chodzi o ten drugi to nie mam pojęcia, którą stroną go włożyć. Na krawędzi nie ma żadnego oznaczenia. A może w przypadku tych filtrów kierunek montażu nie ma znaczenia?
Jeżeli macie wiedzę dotyczącą montażu filtra OIII Optolong proszę o pomoc.
pzdr.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że w tym temacie sam sobie odpowiadam. 😞 Ale niech będzie, zostanie dla potomnych. 🙂 
Jeżeli chodzi o temat filtra OIII 36mm bez oprawy Optolong to na Astropolis dostałem link, który niejako rozwiązuje problem. 
http://www.antliafilter.com/nd.jsp?id=20
A więc:

Odstronykamery.jpg.c36549044a436e5ee734d77230c8e7c4.jpgOdstronynieba.jpg.313c617bb7cd2cb84c27a5c03610b0df.jpg

 

Nie mniej jednak takie zapytanie skierowałem do działu obsługi klienta do firmy OPTOLONG. W odpowiedzi dowiedziałem się, że nie ma większej różnicy, którą stroną go zamontujemy.


Oryginalna wiadomość od BOK Optolong:

Hi Simon, 

Thank you very much for your message. 
Roughly, either side will be fine, it will not influence your imaging result. 
However, if you want to know more specific which side toward camera which side toward sky, there is guidence on our web, kindly click below link, you'll find more details about which side toward Sky/Scope. 

"Should Optolong filter be installed in a certain orientation?"

I guess it will help.

If further query, just contact us freely, Simon. 

Best regards, 
Jessica  

 

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)