Skocz do zawartości

Korektor komy Baader RCC I 2"


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Mam problem natury technicznej. Niedawno zakupiłem korektor komy jak w temacie. Łączę go poprzez varilock i złączkę T2 do Canona z matrycą A-PSC. Zachowany mam zatem odpowiedni backfocus. Jednakże nie jestem w stanie wyostrzyć obrazu w teleskopie. Posiadam Newtona 150/750 z microfocuserem crayforda 1:10. 

Gdzieś przeczytałem, że może chodzić o podniesienie lustra, lecz boję się tego robić, gdyż nie mam narzędzi potrzebnych do kolimacji.

Czy możecie mi podpowiedzieć co zrobić, żeby uniknąć przeróbek w samym teleskopie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Oj ale odgrzebaliście stary temat. 

Ogarnąłem już temat. Okazał się bardzo prosty. Mianowicie wystarczyło odkręcić pierścień kontrujący w górnej części korektora i śmiga aż miło. Ostrzy porządnie. Tak więc da się spokojnie używać tego korektowa z newtonem nawet bez podnoszenia lustra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Encpenc to mit. Ja mam Korektor comy SkyWatcher - też działa bez problemu.

@Archis A ja ten wątek odgrzebałem trochę celowo.

Po pierwsze fajnie jeśli w takim wątku jest opis rozwiązania, nawet jeśli autor samodzielnie problem rozwiązał.

A po drugie  sam się zastanawiam nad tym korektorem bo myślałem o przesiadce z F5 na F4. mój obecny korektor raczej sobie z tym nie poradzi.

Miał byś możliwość podesłania fotek jak to wygląda po zamontowaniu i jakiejś surowej klatki ? Chętnie zobaczę jak wygląda jakość korygowanego obrazu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga, może kolejni forumowicze zainteresowani tym szkłem nie będą mieli obaw co o jego niekompatybilność z newtonami. Zatem, aby wykorzystać ten korektor trzeba uzyskać odpowiedni backfocus, to każdy wie. Tutaj jest on wyjątkowo duży, więc trzeba wykorzystać Varilocka, najlepiej tego na zdjęciu. Daje on precyzję co do milimetra. Początkowo gdy podłączyłem korektor miałem problemy jak w pierwszym poście. Rozwiązanie okazało się wyjątkowo proste. Wystarczyło odkręcić ząbkowaną obręcz widoczną na pierwszym zdjęciu. To ona nie dopuszczała do pełnego wprowadzenia korektora do wyciągu. Po jej usunięciu zyskałem dystans aż po złączkę T2. Minusem takiego rozwiązania jest brak możliwości wykorzystania off axis guidera. Chcąc go używać, rzeczywiście trzeba by było bawić się w wyciągi niskoprofilowe lub podnoszenie lustra. Nie mam niestety jeszcze fotek z wykorzystaniem tego okularu. Kilka zdjęć nim już robiłem ale jedynie na próbę, więc poszły do kosza. Jednakże gwiazdki są o niebo lepsze niż bez niego. Problemem jest jeszcze ewentualna niestabilność wynikająca z mocowania w wyciągu na 2 śrubach ale jak na razie mi to nie przeszkadza.

fd0c02162ae6f8843060014418554a9c_2.jpg.630c72a2179fbcd244f952f88a209b3d.jpg

Wspomniana obręczy widoczna po lewej stronie zdjęcia.

IMG_20200811_205736.jpg

Zestaw przed podpięciem do aparatu.

IMG_20200811_205819.jpg

Całość podpięta.

IMG_20200811_210003.jpg

No i całość w wyciągu. Jak widać wchodzi po samą złączkę dając tym samym 2-3 cm zapasu na wyciągu.

Edytowane przez Archis
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)