Skocz do zawartości

Liczba widocznych gwiazd a jasność nieba


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

Mam pytanie odnośnie liczby gwiazd widocznych na niebie gołym okiem, w zależności od jasności nieba w skali Bortle'a lub w mag/arcsec2. Interesuje mnie porównanie pod tym względem kilku miejsc, z których zdarza mi się obserwować gwiazdy, a także Białowieży, do której wybieram się w sierpniu.

Jeszcze jedno pytanko dotyczy zwiększenia liczby widocznych gwiazd przy użyciu lornetki 15x70 (w moim przypadku Delta Optical SkyGuide). Gdzieś wyczytałem, że zwiększa ona graniczną jasność dostrzegalnych obiektów niemal 600 razy w stosunku do obserwacji gołym okiem, ale wolałbym informacje jak to się ma do liczby gwiazd na niebie. Lornetkę testowałem wielokrotnie w okolicach Poznania, nad jeziorem w okolicach Piły i raz w Bieszczadach, niestety w pobliżu latarni, które trochę przeszkadzały w obserwacjach...

Swoją drogą, ktoś z Was obserwował niebo w sierpniu z Białowieży lub okolic? Interesują mnie wrażenia z obserwacji gołym okiem lub lornetką o parametrach podobnych do mojej, żebym wiedział czego się mniej więcej spodziewać :) Patrząc na mapy zanieczyszczenia światłem, mamy tam do czynienia z niebem klasy 1/2 w skali Bortle'a, co brzmi bardzo obiecująco.
Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetką o takich samych parametrach ( DO Starlight 15x70) z nieba z zasięgiem gołego oka  około 7 mag w czworoboku delfina widziałem zerkaniem najsłabszą  gwiazdkę 12,15 mag. Było to  kilka lat temu  w sierpniu pod wiejskim niebem z Ratio około 0,3 wg tej mapy: ( https://www.lightpollutionmap.info )  Lornetka oczywiście była na statywie. Na podstawie tego można przypuszczać, że obserwując przez tą lornetkę zysk to około 5 mag w stosunku do obserwacji bez lornetki.  

 Wg mapy Białowieża jest lepsza niż moja wiejska miejscówka, więc zasięgi również powinny być lepsze. Szukaj miejsca bez świateł ani latarni, które psują adaptację oczu do ciemności i zmniejszają ilość dostrzegalnych gwiazd. Pamiętaj ,że ta ilość zależy w dużej mierze od doświadczenia obserwatora i opanowania metody zerkania. W tym samym  miejscu bowiem jedna osoba dostrzeże 7 mag, a inna ledwie 5.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)