Skocz do zawartości

Nowa kamera QHY462C do zastosowań planetarnych


Rekomendowane odpowiedzi

QHY zparezentowało nową kamerę QHY5III462C do zastosowań planetarnych w bliskiej podczerwieni.

Kamera oparta jest o kolorowy sensor CMOS Sony IMX462. Miłośnicy foto planetarnego już kręcą nosem (kolorowy?!). Zabawa polega na tym, że maska Bayera czułego na bliską podczerwień (850-1000nm) sensora przepuszcza powyższy zakres na wszystkich pikselach, więc w tym zakresie kamera zachowuje się jak monochromatyczna. Do zestawu producent dołącza 2 filtry 1,25": pierwszy UV/IR cut do fotografii kolorowej w paśmie widzialnym i drugi odcinający wszystko co poniżej 850nm do fotografii czarno-białej w bliskiej podczerwieni.

Dodatkowo QHY oferuje filtr metanowy do wykorzystania w fotografii Jowisza i Saturna.

Sam sensor ma bardzo mały szum odczytu 1e- przy unity gain i nawet 0,5e- przy maksymalnym gainie. Piksel 2,9?m i rozdzielczość 1920x1080 pikseli stawia ją w bezpośrednim starciu z popularnymi kamerami opartymi na sensorze IMX290. Wszystko zamknięte jest w obudowie 1,25" jak to w kamerach serii 5III, więc idealnie wpasuje się w wyciągi teleskopów planetarnych bez dodatkowych nosków i adapterów.

Kamera bazowo wyceniona jest na 299 USD.

Ciekaw jestem co o niej sądzicie. https://www.qhyccd.com/index.php?m=content&c=index&a=show&catid=198&id=58

obraz.thumb.png.9bd59a2e6a6bd89c557727329b5752db.png

https://www.qhyccd.com/uploadfile/2020/0620/20200620050933812.png

Edytowane przez cyberboss

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Stałem się posiadaczem tego sensora w wydaniu ZWO. W zastosowaniu jakie aktualnie zawodowo mam dla tej kamery (akwizycja zakresu 1 mikrometra) ta kamera dosłownie wyznacza nowe standardy dla krzemowej technologii CMOS. Jeśli chodzi o uzyskiwane wartości SNR w tym zakresie spektralnym, mam ok. 5.8x uzysk względem wcześniejszej IMX385 (od Toupteka, może ktoś chce odkupić? ;) ). Tak, słownie: blisko sześciokrotnie czulsza kamera w mikrometrowym pasmie IR. Jeszcze nie próbowałem jej w ogólnie pojętym zastosowaniu VIS lub w planetarnym astro, nie mogę się doczekać jej na wolny od innych zajęć pogodny wieczór, pod swoim dachem.

Edytowane przez Windforce

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)