Skocz do zawartości

Nowa kamera QHY462C do zastosowań planetarnych

Rekomendowane odpowiedzi

QHY zparezentowało nową kamerę QHY5III462C do zastosowań planetarnych w bliskiej podczerwieni.

Kamera oparta jest o kolorowy sensor CMOS Sony IMX462. Miłośnicy foto planetarnego już kręcą nosem (kolorowy?!). Zabawa polega na tym, że maska Bayera czułego na bliską podczerwień (850-1000nm) sensora przepuszcza powyższy zakres na wszystkich pikselach, więc w tym zakresie kamera zachowuje się jak monochromatyczna. Do zestawu producent dołącza 2 filtry 1,25": pierwszy UV/IR cut do fotografii kolorowej w paśmie widzialnym i drugi odcinający wszystko co poniżej 850nm do fotografii czarno-białej w bliskiej podczerwieni.

Dodatkowo QHY oferuje filtr metanowy do wykorzystania w fotografii Jowisza i Saturna.

Sam sensor ma bardzo mały szum odczytu 1e- przy unity gain i nawet 0,5e- przy maksymalnym gainie. Piksel 2,9μm i rozdzielczość 1920x1080 pikseli stawia ją w bezpośrednim starciu z popularnymi kamerami opartymi na sensorze IMX290. Wszystko zamknięte jest w obudowie 1,25" jak to w kamerach serii 5III, więc idealnie wpasuje się w wyciągi teleskopów planetarnych bez dodatkowych nosków i adapterów.

Kamera bazowo wyceniona jest na 299 USD.

Ciekaw jestem co o niej sądzicie. https://www.qhyccd.com/index.php?m=content&c=index&a=show&catid=198&id=58

obraz.thumb.png.9bd59a2e6a6bd89c557727329b5752db.png

https://www.qhyccd.com/uploadfile/2020/0620/20200620050933812.png

Edytowane przez cyberboss
Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 tygodnie później...

Stałem się posiadaczem tego sensora w wydaniu ZWO. W zastosowaniu jakie aktualnie zawodowo mam dla tej kamery (akwizycja zakresu 1 mikrometra) ta kamera dosłownie wyznacza nowe standardy dla krzemowej technologii CMOS. Jeśli chodzi o uzyskiwane wartości SNR w tym zakresie spektralnym, mam ok. 5.8x uzysk względem wcześniejszej IMX385 (od Toupteka, może ktoś chce odkupić? ;) ). Tak, słownie: blisko sześciokrotnie czulsza kamera w mikrometrowym pasmie IR. Jeszcze nie próbowałem jej w ogólnie pojętym zastosowaniu VIS lub w planetarnym astro, nie mogę się doczekać jej na wolny od innych zajęć pogodny wieczór, pod swoim dachem.

Edytowane przez Windforce
Odnośnik do odpowiedzi