Skocz do zawartości

Szybkie obserwacje lunetką ATM 50mm f/3.6


Rekomendowane odpowiedzi

W związku z ciągłym brakiem czasu szukałem małego instrumentu obserwacyjnego ale wygodniejszego od lornetki. Tym sposobem  narodziła się idea małego ATM na bazie obiektywu z szukacza GSO 8x50 i kątówki 90*.

Każdy powie, że przecież jest lornetka. Ale mnie denerwuje podnoszenie rąk i wyginanie pleców. A dodatkowo w mojej lunetce mam możliwość tasowania okularami.

Przedstawiam tutaj pierwszy prototyp gdzie tubus wykonany jest z rury pcv. Docelowo będzie to przycięta oryginalna rura szukacza. Jako montaż kątówki użyłem redukcji okularowej 2" - 1,25". Z resztą wszystko widać na zdjęciach.

I czas na relacje z obserwacji.

Do obserwacji używam okularów Plossla: Bresser 26mm, GSO 20 i 15mm oraz WA 9mm 66*. Jestem pod wielkim wrażeniem jakości otrzymywanych obrazów i wygody prowadzenia obserwacji. Z okularem 26mm otrzymujemy pole rzędu 7,5*. W polu widzenia mieści się cała Strzała. Jednak w moich warunkach dużego LP najlepiej sprawuje się Plossl 20mm. Gwiazdki ostre prawie po samą diafragmę. No i daje ciemniejsze tło. M13, M92, M5 i M3 pięknie się prezentują w szerokim kadrze. Mam wrażenie centrycznego gradientu jasności na tych gromadach. Tak jakbym patrzył na zdjęcie w szerokim kadrze. Dzisiaj warunki były wyśmienite. Dech zapiera widok maleńkiej M27 w mrowiu gwiazd. Pięknie prezentują się też gromady otwarte Orła i Wężownika. Niebo jest dzisiaj krystalicznie czyste aż po horyzont więc wziąłem się za Tarczę i Strzelca. M16 i M17 w jednym kadrze, super widok. M8 Laguna i M20 pomimo miasta bardzo wyraźne. Pełno gwiazd i gromad. Gdyby tak mieć więcej czasu... W piątek nad ranem obserwowałem kometę Neowise, wspaniała.

Teraz czas na przemyślenie zakupu okularu. ES 20mm 68* chyba będzie najodpowiednieszy. Dla jeszcze szerszych pól byłby chyba najlepszy ES 24mm 68*. Dałby pole ok 9*. Proszę o Wasze zdanie w tej sprawie. Jak takie ES-y pracują z aż tak szybkim obiektywem. No ale zakupy zostawiam na później.

20200708_111334.jpg

20200531_232210.jpg

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wyszło. Swojego czasu bardzo lubiłem przeglądać niebo w szukaczu kątowym 8x50, właśnie ze względu na wygodę. Jakbyś zmontował jeszcze jedną to mógłbyś pokusić się o zrobienie mini lornetki kątowej :)

OPTICRON WP T 8x32   |    SW MAK 127 2"+ BINO/AZ4    |    SW 90/900   |    PENTAX 20x60

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze kilka uwag a propos konkurencji z lornetką. Do obserwacji taką lunetką nie potrzebujemy statywu. Z okularem WA 9mm 66* mam powiększenie 20x i spokojnie idzie obserwować z "ręki". Wczoraj rzuciłem okiem w tym powiększeniu na M11, M16, M17 i M27. Rezultat jest wyśmienity, M16, M17 i M27 ujawniły swoje charakterystyczne kształty.

Pierwsze próby wykonywałem na Księżycu. I tutaj też spokojnie można obserwować w powiększeniu 20x bez statywu. Najbardziej mi się podoba wyłuskiwanie Plato widocznego jako "maleńki" krater. Fajnie będzie obserwować zaćmienie Księżyca.

Z ciekawości zerknąłem wczoraj na Jowisza i Saturna. Jowisz pokazał lśniącą tarczę i księżyce jako małe diamenciki. Saturn przy pow. 20x to już zauważalne jajo a nie kropka. Myślę, że ze statywem i jeszcze mniejszą źrenicą wyjściową Jowisz pokaże dwa pasy. Jest takie wyzwanie "One inch challenge" i ponoć w aperturze 1" da się już pasy zobaczyć. Dla ciekawych powiem, że ten obiektyw ma CA ratio wyższe niż dla obiektywu 4" f/7. Zatem aberracja chromatyczna nie pcha się aż tak w oczy. Obiektyw GSO ma ładne zielonkawe warstwy po obydwu stronach. Z kątówką GSO o sprawności ponoć 92% obrazy są bardzo kontrastowe. Muszę się spróbować z Ameryką i Welonem w Łabędziu. Tylko LP mi pewnie przeszkodzi.

Na pewno, żeby zupełnie prześcignąć lornetkę przydała by się druga rurka do bino. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)