Skocz do zawartości

Ciekawska na kwarantannie, czyli koronawirusowe chwile obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie się czyta! :) Dzięki za przypomnienie wiosennych obserwacji. Dla mnie to był jeden z najlepszy sezonów obserwacyjnych. Ciemne niebo, cisza, góry, wspaniałe widoki galaktyk, czego chcieć więcej?

 

7 godzin temu, Ciekawska napisał:

Po całkowitym zapadnięciu zmroku zdecydowałam się na obserwacje pozakuchenne ? przed domem. Moim głównym celem było dalsze nadrabianie zaległości ? tym razem padło na M 52. Tak wiem.

W.S.T.Y.D.

Znaczy, ja ją pewnie widziałam, problem polega na tym, że nie mam tego nigdzie zanotowanego w swoim obserwacyjnym notesie, więc nie mogę oficjalnie uznać, że ją zobaczyłam. Dlatego właśnie skierowałam dwururkę do przyczajonej nisko nad północnym horyzontem Kasjopei. I pyk. Oficjalnie zaliczona. Piękny maczek o wyraźnych granicach z jedną szczególnie wybijającą się gwiazdką. Kolejne kilka eMek miałam do zaliczenia w Wielkiej Niedźwiedzicy, ale ta obecnie okupowała zenit ? dziękuję takie akrobacje przy lornetce, zaczekam na okazję, gdy ta będzie niżej.

 

Wsyd to by był, jakbyś nie opisała swoich wrażeń z obserwacji ;)  Obserwuję niebo już od dziecka, ale wszystkich Messierów chyba nie widziałem. Zresztą nie ma to znaczenia. Zabrzmi to może górnolotnie, ale bliskie mi jest powiedzenie Wojciecha Kurtyki dotyczące akurat wspinaczki.  Mówi ono o tym, że pragnienie posiadania kolekcji szczytów często prowadzi do tego, że przestaje się odkrywać niezwykłość gór.  

ps. też mam taki zeszycik z zapiskami. Fajnie się do niego wraca po dłuższej, obserwacyjnej przerwie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Ciekawska napisał:

Moją obecność na zewnątrz domu szybko wyczuł krążący w okolicy Kiwi, który postanowił mi towarzyszyć, goniąc po pobliskiej tui.

To na pewno Twój kot a nie mój? On również lubi wspinać się po iglakach ?

Edytowane przez M.K.
  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MichalKaczan napisał:

Fajnie się czyta! :) Dzięki za przypomnienie wiosennych obserwacji. Dla mnie to był jeden z najlepszy sezonów obserwacyjnych. Ciemne niebo, cisza, góry, wspaniałe widoki galaktyk, czego chcieć więcej?

Wsyd to by był, jakbyś nie opisała swoich wrażeń z obserwacji ;)  Obserwuję niebo już od dziecka, ale wszystkich Messierów chyba nie widziałem. Zresztą nie ma to znaczenia. Zabrzmi to może górnolotnie, ale bliskie mi jest powiedzenie Wojciecha Kurtyki dotyczące akurat wspinaczki.  Mówi ono o tym, że pragnienie posiadania kolekcji szczytów często prowadzi do tego, że przestaje się odkrywać niezwykłość gór.  

ps. też mam taki zeszycik z zapiskami. Fajnie się do niego wraca po dłuższej, obserwacyjnej przerwie.

Dziękuję! Bez relacji by się nie obeszło, prędzej czy później zawsze jakaś się pojawia, za bardzo to lubię. :)) Jest racja w tym co napisałeś. Też miewam momenty, kiedy nie obchodzi mnie gdzie co znajduje się na niebie, tylko biorę lornetkę i latam wzdłuż i wszerz gdzie popadnie, z ogromnym zachwytem nad każdą napotkaną gwiazdką, zwłaszcza pod niebem ciemniejszym niż moje (czwartej klasy Bortle'a) i to jest jedno z najlepszych uczuć, ale muszę przyznać, że jak jak mam coś z humanisty, tak w połowie jestem też ścisłowcem i uwielbiam mieć wszystko uporządkowane, pozapisywane, sporządzać ładne tabelki etc. - stąd ten prowadzony od 14 roku życia notatnik obserwacyjny, dzięki któremu jakieś 1,5-2 lata temu zaczęłam w excelu robić spis zaliczonych obiektów z różnych katalogów - to po prostu te wszystkie, które sobie zanotowałam. :) 

 

1 godzinę temu, M.K. napisał:

To na pewno Twój kot a nie mój? On również lubi wspinać się po iglakach ?

Może to jakaś wariacja kota Schroedingera, który zamiast być jednocześnie żywym i martwym jest jednocześnie u mnie i u Ciebie. :D 

100089171_1691741190973942_2950909881181274112_n.thumb.jpg.4c5cb3de6e6bf7815e41a615b5e4d567.jpg

101469679_251790849226153_9097952454871351296_n.thumb.jpg.5b9c5889ed52a85636f862093b7cf9ff.jpg

  • Like 1

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Ciekawska napisał:

Może to jakaś wariacja kota Schroedingera, który zamiast być jednocześnie żywym i martwym jest jednocześnie u mnie i u Ciebie. :D 

Ta teoria się nie sprawdza, ten kot jest również u mnie.

  • Haha 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, polaris napisał:

Ta teoria się nie sprawdza, ten kot jest również u mnie.

Jeśli elektrony mogą być zdelokalizowane (coś jak być w wielu miejscach na raz, ale w żadnym z nich tak do końca) (vide teoria rezonansu), to kot, jako najbardziej tajemnicze zwierzę, pewnie może być w wielu miejscach, ale w żadnym nie na 100% ?

Jednym słowem, nie dość, że kot Schroedingera to jeszcze w rezonansie ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)