Skocz do zawartości

Orzeł, Łabędź i Yeti


Rekomendowane odpowiedzi

30 minut temu, gryf188 napisał:

Jeśli miałbym się odnieść do tych dwóch zdjęć to owszem na drugim Orzeł i Omega wygląda lepiej ale w drugiej wersji pojawiła się masa niebieskich gwiazd które są chyba trochę ..... za niebieskie :D 

Zdecydowanie, się mi niepotrzebnie kliknęło "increase star color". ;) A swoją drogą, muszę sobie chyba sprawić jakiś sensowny monitor do obróbki zdjęć. Na razie robię wszystko na budżetowym lapku . ;) Teraz chyba ciut lepiej?

messier 16 i 17 final v2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie owszem - widywałem wielokrotnie. Jest to jedna z mniej znanych, a zarazem wyrazistych ciemnotek. Świetnie skontrastowana z tłem w okolicy głowy, zaś południowa część mgławicy jakoś zawsze miękko zlewała mi się z tłem. 
Pod ciemnym niebem być może dałoby się wyodrębnić prawą (zachodnią) pachę, zaś lewą czy nóżki - pewnie już niekoniecznie (chyba, żeby spróbować pod niebem wybitnym).
Ale sierpień jest świetnym momentem na ten obiekt - spróbuję mu się przyjrzeć dokładniej! Może nawet go zobiektotygodnię.

Natomiast co do zdjęć, wybrałbym coś pomiędzy wersją drugą (ciut zbyt niebieska) a trzecią (ciut zbyt żółtawa).

PS szacun za zostawianie wersji pierwszej (zwanej haniebną). Faktycznie, znacznie mniej udana, ale w zestawieniu dobrze ilustruje zawiłości procesu obróbki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.07.2020 o 13:31, Panasmaras napisał:

No właśnie owszem - widywałem wielokrotnie. Jest to jedna z mniej znanych, a zarazem wyrazistych ciemnotek. Świetnie skontrastowana z tłem w okolicy głowy, zaś południowa część mgławicy jakoś zawsze miękko zlewała mi się z tłem. 
Pod ciemnym niebem być może dałoby się wyodrębnić prawą (zachodnią) pachę, zaś lewą czy nóżki - pewnie już niekoniecznie (chyba, żeby spróbować pod niebem wybitnym).
Ale sierpień jest świetnym momentem na ten obiekt - spróbuję mu się przyjrzeć dokładniej! Może nawet go zobiektotygodnię.

 

W dniu 17.07.2020 o 14:32, gryf188 napisał:

Guzik tam widziałeś , przechwalasz się . Jak coś praktycznie czarnego mogłeś zobaczyć w nocy ;):))

Jednak widać. ;) Północna część ładnie skontrastowana, południowa rozmywa się delikatnie i trudno zdefiniować jej granice. Fajny cel dla lornety (paczałem na nią przez 12x56). 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 17.07.2020 o 13:31, Panasmaras napisał:

 Natomiast co do zdjęć, wybrałbym coś pomiędzy wersją drugą (ciut zbyt niebieska) a trzecią (ciut zbyt żółtawa).

PS szacun za zostawianie wersji pierwszej (zwanej haniebną). Faktycznie, znacznie mniej udana, ale w zestawieniu dobrze ilustruje zawiłości procesu obróbki.

Wrzuciłem do pierwszego posta wersję finalną tego materiału, z dorobionymi flatami. Można bezpośrednio porównać czym są te zawiłości, o których wspomina Maras. ;) Dopiero teraz kolorystyka jest chyba tak jak trzeba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dopatrzyłem że jest więcej nowych wersji, ta też lepiej wygląda :)  

W dniu 20.07.2020 o 01:41, lukost napisał:

Jednak widać. ;) Północna część ładnie skontrastowana, południowa rozmywa się delikatnie i trudno zdefiniować jej granice. Fajny cel dla lornety (paczałem na nią przez 12x56). 

Dalej twierdzę że się przechwalacie , możecie zobaczyć najwyżej to co jest poza mgławicą i po tym wnosicie że to czego nie widać to właśnie widzicie :)) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gryf188 napisał:

możecie zobaczyć najwyżej to co jest poza mgławicą i po tym wnosicie że to czego nie widać to właśnie widzicie :)) 

Dokładnie tak, jak mówisz.
Podobnie mam czasem na ulicy - jeśli widzę lewitującą głowę to zakładam, że ta czerń, gdzie chwilowo nie ma ściany budynku czy innego tła, to jest sutanna księdza. Ale samej sutanny rzecz jasna nie widać.

 

16 godzin temu, lukost napisał:

Dopiero teraz kolorystyka jest chyba tak jak trzeba. 

Teraz jest pięknie!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Panasmaras napisał:

Dokładnie tak, jak mówisz.
Podobnie mam czasem na ulicy - jeśli widzę lewitującą głowę to zakładam, że ta czerń, gdzie chwilowo nie ma ściany budynku czy innego tła, to jest sutanna księdza. Ale samej sutanny rzecz jasna nie widać.

 

Nie no , czerń sutanny nie jest idealnie czarna więc coś tam jednak światła odbija , chyba że obserwujesz księży spacerujących w nocy :) Poza tym możesz się mylić bo może to być również czarna sukienka jakiejś kobiety. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)