Skocz do zawartości

Książki - najciekawsze obiekty nieba - Cosmic Challenge czy The night Sky Observer?s Guide?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, szukam książki, która zawierałaby coś w rodzaju "najciekawszych" obiektów podczas obserwacji (głównie teleskopem).
Od razu zaznaczam, że nie interesują mnie żadne wersje online / pdf / itp. Zależy mi na publikacji drukowanej, najlepiej w języku angielskim.
Nie ma być to typowy atlas, szukam raczej pozycji, w której autor opisuje omawiane obiekty razem ze szkicami (nie tylko suche dane typu wielkość, odległość, dokładna pozycja).

Jedyne co mi przychodzi do głowy to 4 tomy The night Sky Observer?s Guide. Pozycji tej na żywo nie widziałem, w Polsce niedostępna, a cena przesyłki z USA przekracza samą książkę i to 3 razy :) 
Z czytanych recenzji na jej temat wnioskuję, że jest to raczej "biblia" z opisem większości obiektów.  Czy w pozycji tej znajdę coś na zasadzie "polecane" w danym miesiącu / konstelacji? Czy opisy są ciekawe, czy bardziej matematyczne?

4-UP-WEBPIC.jpg

Bardzo podobają mi się artykuły z serii Cosmic Challenge:

http://www.astronoce.pl/inne.php?id=43

Czy książka o tym samym tytule Cosmic Challenge: The Ultimate Observing List for Amateurs to podobna zawartość?

9781108710756.jpg

 

Będę wdzięczny za opinie i polecenia :)

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktokolwiek? :) 

Znalazłem jeszcze Star Watch P. Harrington, ale zero recenzji.

unnamed.gif.ada0adad32530909fda1001cc96e3662.gif

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam obie pozycje, żadnej nie sprzedam.  ;)

NSOG to krótki opis jak widać dany obiekt przez różne apertury plus bardzo uproszczone mapki, liczne szkice i trochę czarno-białych zdjęć, a poszczególne rozdziały to przegląd odrębnej konstelacji. Pozwala zaplanować obserwacje pod konkretną aperturę, szczególnie z najpopularniejszego przedziału 8-16 cali.

Cosmic Challenge to zdecydowanie mniej obiektów, za to bardziej rozbudowane opisy i dokładne mapki, całość podzielona jako wyzwania dla różnych apertur, według pór roku. 

Warto mieć obie te książki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, dexter77 napisał:

The night Sky Observer?s Guide

Niestety nie mam żadnej z tej serii nad czym bardzo ubolewam. 

13 godzin temu, dexter77 napisał:

Cosmic Challenge

Mam i jest to fajna książka podobnie jak 

20 minut temu, dexter77 napisał:

Star Watch P. Harrington,

Ale ja bym polecił. 

Screenshot_20200717_124014.thumb.jpg.7a46e0594f9a0132ca827bfe25dd3fe3.jpg

Fajne szkice ma:

Screenshot_20200717_124111.jpg.a5d7e63657f373f37769f26ef4d423af.jpg

Niestety obejmuje tylko najbardziej znane obiekty. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, lukost napisał:

Mam obie pozycje, żadnej nie sprzedam.  ;)

NSOG to krótki opis jak widać dany obiekt przez różne apertury plus bardzo uproszczone mapki, liczne szkice i trochę czarno-białych zdjęć, a poszczególne rozdziały to przegląd odrębnej konstelacji. Pozwala zaplanować obserwacje pod konkretną aperturę, szczególnie z najpopularniejszego przedziału 8-16 cali.

Cosmic Challenge to zdecydowanie mniej obiektów, za to bardziej rozbudowane opisy i dokładne mapki, całość podzielona jako wyzwania dla różnych apertur, według pór roku. 

Warto mieć obie te książki. 

Masz 4 tomy? Warto mieć wszystkie?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, pmochocki napisał:

Ale ja bym polecił. 

Screenshot_20200717_124014.thumb.jpg.7a46e0594f9a0132ca827bfe25dd3fe3.jpg

Fajne szkice ma:

Screenshot_20200717_124111.jpg.a5d7e63657f373f37769f26ef4d423af.jpg

Niestety obejmuje tylko najbardziej znane obiekty. 

Masz tą książkę? Możesz zapodać spis treści?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dexter77 napisał:

Masz 4 tomy? Warto mieć wszystkie?

Tak. Trzeci pod warunkiem że wybierzesz się na dalekie południe, czwarty dla miłośników ciemnych mgławic. Dla naszych szerokości geograficznych i obserwacji teleskopowych wystarczą pierwsze dwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz, lukost napisał:

Tak. Trzeci pod warunkiem że wybierzesz się na dalekie południe, czwarty dla miłośników ciemnych mgławic. Dla naszych szerokości geograficznych i obserwacji teleskopowych wystarczą pierwsze dwa. 

Gdzie kupowałeś? Bo widzę, że przesyłka z USA astronomiczna, a w niemieckim sklepie wołają po 55 euro za pozycję :)

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, lukost napisał:

Dawno temu u Niemca, czwarty tom tu na giełdzie. ;)

No tak, ceny były kiedyś bardziej przystępne, znalazłem jakiś sklep w UK, muszę dopytać :)

Nie pozostaje nic innego jak nabyć The Night Sky Observers Guide i Cosmic Challange w perspektywie docelowych pozycji astro książek :)

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się kupić używkę Cosmic Challange w twardej oprawie (w takiej wersji nowa jest już niedostępna) na niemieckim Amazon, paczka już w drodze, jak tylko dojdzie zdam relację :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)