Skocz do zawartości

Jaka lornetka 10x50 ze średniej półki?


kemot

Rekomendowane odpowiedzi

Rozglądam się za lornetką do obserwacji nieba. Uznałem wstępnie, że 10x50 to sprawdzone i dość uniwersalne rozwiązanie. Bardzo polecane są Nikony 10x50 ale są dość drogie. Czy np coś Pentaxa w cenie 300-400zł to będzie dobry wybór czy raczej kiepsko celuję? Np taka: https://www.lornetki.pl/lornetki-lunety-teleskopy/lornetka-pentax-sp-10x50.html Jakie parametry powinna mieć lornetka do oglądania nieba tej  wielkości i tej klasy? Jakieś konkretne propozycje w takim przedziale cenowym? Można w ogóle kupić coś dobrego w tej cenie czy to za mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikon to średnia, a nawet niższa półka. Jeśli celujesz jeszcze niżej to rewelacji nie będzie. Lepiej dozbieraj lub celuj w używkę, ewentualnie kup Kamakurę 10x50: http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=118
Lornetkę najlepiej kupuj w sklepach astronomicznych.

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że przy o obecnych cenach Nkona Ex wolałbym dołożyć do Delty Extreme 10x50. Odpowiadając krótko - w podanym budżecie wytypowałbym Delta Optical Silver 10x50, moim zdaniem to minimum jeśli chodzi o sensowny zakup. Ale jeśli możesz sobie na to pozwolić, lepiej dołożyc do Kamakury lub Opticron Adventurer T WP. Ta pierwsza zdobyła popularność kilka lat temu w naszym środowisku i znajdziesz trochę materiałów na jej temat.

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, kemot napisał:

Rozglądam się za lornetką do obserwacji nieba. Uznałem wstępnie, że 10x50 to sprawdzone i dość uniwersalne rozwiązanie. Bardzo polecane są Nikony 10x50 ale są dość drogie. Czy np coś Pentaxa w cenie 300-400zł to będzie dobry wybór czy raczej kiepsko celuję? Np taka: https://www.lornetki.pl/lornetki-lunety-teleskopy/lornetka-pentax-sp-10x50.html Jakie parametry powinna mieć lornetka do oglądania nieba tej  wielkości i tej klasy? Jakieś konkretne propozycje w takim przedziale cenowym? Można w ogóle kupić coś dobrego w tej cenie czy to za mało?

Ja mogę polecić Nikona Aculon 10x50 na start. Powinieneś zmieścić się w budżecie tylko pamiętaj że nawet do 10x50 będziesz potrzebował statyw.

Co do wspomnianego Aculona miałem chyba cztery ( dwa razy 10x50 i dwa razy 7x35) i z każdego byłem zadowolony. 

Miałem też równocześnie Aculona 10x50 i EX 10x50 i w bezpośrednim porównaniu nie zauważyłem wielkich różnic w obrazie. Ba nawet Aculon wydawał się jaśniejszy w nocy i bielszy w dzień :) Bez zażółcenia obrazu w EX :)

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kamakure 10x50  https://www.cyfrowe.pl/lornetki-lunety-teleskopy/ecotone-wp2-10x50.html?gclid=CjwKCAjwmMX4BRAAEiwA-zM4JvfNSYx1Cx9qqApvdKYolRhem2LRHGibsvzPMKsB juz kilka lat, jak dla mnie super w porównaniu do Nikona Ex -jaśniejszy obraz. Nie jestem profesjonalistą nie potrzebuje ideału choć dla mnie kamakura jest tym ideałem w tej cenie .

Edytowane przez marko7

SW 12" Flex,  SW 120/600, SW Mak127                                    Montaż: EQ5, AZ4.
Okulary: ES24mm, AXIOM 10mm, ES 4,7 , Barlow GSO 2" ED,                      Bino SW.  
Filtry: UB 2", GSO nebula , OIII.                             Lornetka:Ecotone Kamakura WP2 10X50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, dexter77 napisał:

Pytanie, czy tą kurę można obecnie gdzieś kupić :)

Link do zakupu powyżej 

SW 12" Flex,  SW 120/600, SW Mak127                                    Montaż: EQ5, AZ4.
Okulary: ES24mm, AXIOM 10mm, ES 4,7 , Barlow GSO 2" ED,                      Bino SW.  
Filtry: UB 2", GSO nebula , OIII.                             Lornetka:Ecotone Kamakura WP2 10X50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.ecotone.com.pl/produkty/lornetka-ecotone-wp2-10x50.html

Na stronie dystrybutora pisze ze planowana dostawa to wrzesień 2020.

SW 12" Flex,  SW 120/600, SW Mak127                                    Montaż: EQ5, AZ4.
Okulary: ES24mm, AXIOM 10mm, ES 4,7 , Barlow GSO 2" ED,                      Bino SW.  
Filtry: UB 2", GSO nebula , OIII.                             Lornetka:Ecotone Kamakura WP2 10X50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, marko7 napisał:

https://www.ecotone.com.pl/produkty/lornetka-ecotone-wp2-10x50.html

Na stronie dystrybutora pisze ze planowana dostawa to wrzesień 2020.

Wystarczy porozmawiać z konsultantem na czacie, który informuje że nie ma pojęcia kiedy i czy w ogóle lornetka będzie dostępna, także ten wrzesień to bajka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rach ciach i forum spieszy z pomocą:) dzięki za odpowiedzi. Podsumowując mam na liście:

Nikon EX  - znana i sprawdzona choć nie koniecznie wszyscy uważają, że jest to dobry stosunek jakości do ceny no i dla mnie za droga

Nikon Aculon - bardziej  w moim przedziale cenowym, są opinie że niewiele ustępuje Nikonowi EX a przynajmniej nie na tyle o ile mniej kosztuje

Kamakura - bardzo dobrze oceniana, co najmniej na poziomie Nikona ex lub lepiej, dobry stosunek jakości do ceny, nowa dla mnie za droga no i jest problem z dostępnością

DO Silver - bardziej w moim przedziale cenowym, ponoć minimum jakie warto rozważyć do zakupu,

 

DO Silver i Nikon Aculon podobnie kosztują. Jak wypada ich porównanie? Czy to podobne lornetki?

Edytowane przez kemot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikon EX 10x50 to dość słaba lornetka. O Nikon Aculon zwykle opinie są znacznie gorsze. 

Ale lornetka to bardzo indywidualna sprawa. Każdy musi dobrać ją sobie sam. Chodzi mi o parametry. Czy optimum dla Ciebie to będzie 8x40, czy 10x50, czy 15x70 zależy od tego pod jakim niebem najczęściej będziesz obserwować. 

Mi najbardziej pasowała 15x70. Ale teraz mam dachówkę 8x40 z AliExpress. Dziwne, ale do przeglądu nieba z ręki nawet się nadaje. Choć jest trochę jakby na mniejszy rozstaw oczu. 

Kupując lornetkę pamiętaj, że lornetka zawsze na statyw lub żuraw lornetkowy.

Lepiej zawsze sprawdzić, czy lornetka ma standardowe mocowanie na adapter typu L. 

Kupując lornetkę najlepiej zrobić to osobiście aby sprawdzić, czy jest ona dobrze skolimowana. Ja swojego Nikona wybierałem w sklepie z kilku. A i tak później poszedł na giełdę. 

Ludzie oglądają niebo w różny sposób. Jest wielu, którzy traktują lornetkę jako podstawowy instrument. 

Jednak dla mnie oglądanie nieba przez lornetkę, gdy muszę zadzierać głowę do góry jest zbyt uciążliwe. Dlatego wolę refraktory gdzie kątówka 90 stopni pozwala inaczej patrzeć w niebo, w pochyleniu, tak jest dla mnie wygodniej. 

Teleskop i lornetka uzupełniają się wzajemnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam refraktor ale ostatnio spojrzalem w niebo przez lornetke. Pozyczona od znajomego mysliwego jego stara lornetka, chyba nie jakaś super. Spojrzalem w niebo i bylem pod wrazeniem, dlatego temat mnie zainteresowal. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kemot napisał:

Też mam refraktor ale ostatnio spojrzalem w niebo przez lornetke. Pozyczona od znajomego mysliwego jego stara lornetka, chyba nie jakaś super. Spojrzalem w niebo i bylem pod wrazeniem, dlatego temat mnie zainteresowal. 

Jeśli miałbym się pozbyć sprzętu astro to na końcu tej listy będzie zawsze lornetka :)

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie odnosnie do kwestii w czym lornetka orzewaza nad teleskopem. Wszedzie pisza ze jest mobilna, ma szersze pole, obserwacje na oboje oczu itp ale co w kwestii jakosci ukladu optycznego? Czy nie jest tak ze uklad optyczny teleskopu jest gorszej jakosci niz w lornetce tzn teleskop ma duza soczewke ale jakosc szkla, jakosc powlok, sprawnosc calego ukladu? No bo przeciez gdyby refraktor 90mm mial miec szkiełka jakosci w miare dobrej lornetki 10x50 to musialby chyba z 20 000 zl kosztowac? Dobrze kombinuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, dexter77 napisał:

Nie przeweważa, uzupełnia :)

Lornetka jest uzupełnieniem teleskopu. 

Teleskop jest uzupełnieniem lornetki. 

Proszę powyższe ustawić w dowolnej kolejności. 

 

Jeszcze jedna uwaga osobista. Gdy miałem więcej kasy, to wymieniałem często sprzęt i poznawałem różne jego konfiguracje. 

Tym sposobem uznałem, że dla mnie lornetka to do 15x70. Dla większych apertur 80-120mm tylko refraktor, powyżej SCT. 

Jakoś nie mogłem się przyzwyczaić albo raczej przekonać do dużych lornet również tych kątowych. Za ciężkie to, wymaga ciężkiego, stabilnego statywu. 

Ale każdy z nas ma inne wymagania i potrzeby. Inaczej patrzymy na niebo. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na temat tej lornetki, sprzedawca bardzo polecał w tym budżecie. 

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4047&lunety=Lornetka Orion Mini Giant 15x63 09466e

Pozdrawiam
Grzegorz

SW 200/1000, Celestron Omni 150 XLT, trochę szkieł do Nikona, D5300 mod, D750 mod, NEQ6, SWSA, ASIAIR Pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Pysiak napisał:

A co powiecie na temat tej lornetki, sprzedawca bardzo polecał w tym budżecie. 

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4047&lunety=Lornetka Orion Mini Giant 15x63 09466e

Powiem "bez statywu nie podchodź". Powiekszenie 15 razy i waga 1,2 kg to coś co obserwacje z ręki wyklucza. Do ceny lornetki dolicz więc cenę statywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wekol napisał:

Więc nie wiem skąd te parametry

Z chińskiego plastiku

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kemot napisał:

Co sądzicie o tej ofercie? https://allegrolokalnie.pl/oferta/lornetka-nikon-action-10-x-50 ? Czy rzeczywiście takie uszkodzenie jak widać na zdjęciu może mieć niewielki wpływ na jakość obrazu?

Nie bierz uszkodzonych, po co ci dodatkowe nerwy.

Pytaj o to: https://www.olx.pl/oferta/lornetka-delta-optical-skyguide-15x70-CID767-IDFQ4Pw.html#2630066cdc

Fajna lornetka, baaaardzo rzadko na giełdzie, a nowych już brak.

 

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kemot napisał:

Co sądzicie o tej ofercie? https://allegrolokalnie.pl/oferta/lornetka-nikon-action-10-x-50 ? Czy rzeczywiście takie uszkodzenie jak widać na zdjęciu może mieć niewielki wpływ na jakość obrazu?

To nie jest wersja EX tylko zwykły stary Action czyli poprzednik i odpowiednik Aculona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kemot napisał:

Co sądzicie o tej ofercie? https://allegrolokalnie.pl/oferta/lornetka-nikon-action-10-x-50 ? Czy rzeczywiście takie uszkodzenie jak widać na zdjęciu może mieć niewielki wpływ na jakość obrazu?

Takie uszkodzenie na 100% wpływa na jakość obrazu. Mam lidletkę z takim czymś i o ile w dzień tego nie widać, to w nocy w torze w którym jest uszkodzony delikatnie pryzmat, już nie da się idealnie zogniskować gwiazdy.

Z doświadczenia, im uszkodzony element jest bliżej oka, tym ma większy wpływ na dyfrakcję światła. I im bardziej skupione światło (np jasna gwiazda) tym bardziej to widać.

Np rysy na obiektywie/lustrze mają mały wpływ na obraz. Rysy na pryzmacie czy np kątówce lustrzanej już większy, a rysy na soczewkach okularu (szczególnie tej od strony oka) największy. Oczywiście wszystko też zależy od wielkości tych rys i zachowania światła na danym elemencie ale opisuje tak z grubsza :)

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)