Skocz do zawartości

SH 2-54


Rekomendowane odpowiedzi

czyli (cytując Wiki) obłok gazu oraz obszar H II znajdujący się w konstelacji Węża w odległości około 7000 lat świetlnych od Ziemi. Mgławica została skatalogowana w drugim wydaniu katalogu Sharplessa. Ten obłok gazu  został zaobserwowany w latach 50. XX wieku przez Stewarta Sharplessa na zdjęciach National Geographic?Palomar Sky Atlas. Jest on powiązany z gromadą gwiazd NGC 6604 odkrytą w roku w 1784 przez Williama Herschela, jednak na tyle słaby, że dlugo pozostawał nieznany. Sharpless 2-54 wraz z Mgławicą Orzeł i Mgławicą Omega tworzy fragment wielkiego kompleksu gazów i pyłów, w którym powstają nowe gwiazdy. 

Wizualnie chyba niedostępny, a wziąłem go na warsztat zaintrygowany co to mi się tak w prawym dolnym rogu tego zdjęcia zaczerwieniło.

Pięćdziesiąt kilka klatek po 90 s na ISO 1600, 6d mod plus 200 mm, warunki dość słabe (wilgoć i nienajlepsza przejrzystość - co odbiło się niestety na jakości materiału), a gdy kończyłem sesję obiekt był już dość nisko. Wychodzi na to, że trzeba się streszczać - niedługo jesień na niebie zapanuje.

604318675_SHARPLESS254final.thumb.jpg.6570f2592bae7fad56e7c83e884e3a9c.jpg

Plus dwupanelowa mozaika sklecona z materiału zebranego w ubiegłym tygodniu. Tu warto zwrócić uwagę na kompleks IC 1284 (kombinacja mgławicy emisyjnej i refleksyjnej), który załapał się na samym dole zdjęcia. O jego istnieniu również nie miałem pojęcia.  ;) Znana i "obserwowalna" jest za to IC 1287 (lewy górny róg).

140688183_sh254mozaikav3.thumb.jpg.9e286b4161ddf5569338d5665e29ccc8.jpg

 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. :) W zakresie kolorystyki staram się mieć na uwadze foty referencyjne (szczególnie te robione pod niebem dalekiego Południa); czasem wychodzi mi to lepiej, czasem gorzej. ;) A co dalej? Ten rok to na pewno ciąg dalszy szerokich kadrów. Duet Samyang 135 i stałka Canon 200 mm dają naprawdę dużo frajdy. Do tego prostota użytkowania Sky Adventurera - to mi naprawdę odpowiada. W dalszej perspektywie czeka to co widać poniżej, ale na razie, przy krótkich nocach niespieszno mi do wożenia w teren tego całego majdanu. ;)

IMG_20200704_222742.thumb.jpg.1a3ab70f26d51fdd815c81c0d07351a6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, ten paralityk to tylko stoi i straszy na razie. ;) Zestaw do focenia szerokopolowego, czyli SW Sky Adventurer na aluminiowym LT1 biorę do jednej łapy, torbę z aparatem i obiektywami do drugiej. Rozstawiam i dogrywam całość w kilkanaście minut, później foci się samo (kontrola klatek co kwadrans), a ja buszuje lornetką "setą" po letniej Drodze Mlecznej. Często oglądam region, który akurat się smaży, porównując to co widać w okularach z tym, co wylezie po obróbce. Pouczające i ciekawe doświadczenie. :)

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest największa zaleta astrofotografii wyjazdowej , prostota i ograniczenie możliwości komplikacji w trakcie sesji. Jest tylko jedno ale , w twoim tempie po zimie skończą ci się wszystkie dostępne kadry dla samyanga i canona :)) i będziesz zmuszony wyciągnąć dłuższą rurkę. 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ten sam obszar cyknięty Samyangiem 135 mm na f/2.8 (kadr nieco cropnięty), czterdzieści kilka klatek po 90 s, ISO 1600. Jakoś ciężko obrabiało mi się ten materiał, bo warunki przy jego zbieraniu nie dopisały (wilgoć, cirrus i takie tam).  Coś tam jednak widać. :) 

1293549641_sharpless254135mm2000pxv7.thumb.jpg.264665d084e9efdc6f2cf4704ab05cd3.jpg

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest słuszna koncepcja, żeby jechać. Ostatnio paczałem na Yeti (B 312) przez lornetkę 12x56. Faktycznie oczywista ciemnota - północna część ładnie skontrastowana, południowa rozmywa się delikatnie i trudno zdefiniować jej granice.  Fajny cel, wyrazisty i bezproblemowy. Co do foty muszę ją jeszcze pomaltretować - cosik mi się podziało z gwiazdkami,  muszę doprowadzić je do porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna wersja obróbki materiału z Samyanga, chyba lepsza. Na tym jak na ten rok kończę moje zmagania z tym obszarem z użyciem krótkich ogniskowych. 

204836893_sh254vol2finalv2.thumb.jpg.142375072e206fab55fa4b388e9c1382.jpg

Plus mozaika z wcześniej zaprezentowanym kadrem: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/22765-barnard-104-i-okolice/

1245967259_tarczapanoramka.thumb.jpg.8c54011444a893215a85b2b21adea1b1.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zachęcony pozytywnym odbiorem nowych wersji przez osobników, których zdanie sobie cenię (oba Marki - @Panasmaras i @gryf188 ) postanowiłem pomęczyć jeszcze materiał z Sh 2-54.

Edyta: zgodnie z sugestiami kolegów M&M powściągliwiej użyłem farbek. ;) Poniżej podmienione, bardziej stonowane wersje. I to już naprawdę na tyle. ;)

1596105101_sh254flatfinal.thumb.jpg.292ff50910c1e2b410046a4d3f686c2b.jpg

40122515_m1617mozaikafinal.thumb.jpg.d428c2ac1eb25effb1b0194475a7a9dd.jpg

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przegiąłeś z kolorkami, szczególnie w pierwszej focie. 
Natomiast co do drugiej, muszę Cię pochwalić za gwiazdki. Bardzo często w szerokich kadrach gwiezdne tła robią kaszkę, jakby chciały złamać paradoks Olbersa. I też to miałeś na wcześniejszych zdjęciach. Tutaj - co szczególnie widać w wielobarwnej M24 - obróbka poszła moim zdaniem w bardzo dobrym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, lukost napisał:

Zachęcony pozytywnym odbiorem.....

 

Sam się prosiłeś :))   Odnosząc się do  wersji z 23 lipca , dużo lepiej wyglądają wodorówki które nie są już wyciętymi plackami . Niestety nie podoba mi się albo zbyt duże nasycenie koloru lub balans . Najbardziej widoczny na niebieskim (zobacz w lewym górnym rogu intensywnie niebieską gwiazdę) , no i Yeti zrobił się bardzo niebieski , chociaż możliwe że to wina monitora w pracy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)