Skocz do zawartości

C/2011 L4 (PanSTARRS) - Obserwacje


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

Gość MaciekM

Gratulacje, da tych wszystkich którym udało się zaobserwować i sfotografować kometę... Południe kraju wciąż tonie w chmurach... a teraz to już nawet w śniegu. :/

P.S. Wydzieliłem posty obserwacyjne z wątku: "C/2011L4 (PanSTARRS)". ;) i to właśnie w tym wątku proszę zamieszczać swoje relacje z obserwacji tej komety.

Pozdrawiam!

MaciekM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się zastanawiam czy z mojej szerokości geograficznej była w ogóle szansa zobaczyć. Na zdjęciach to widzę, że Księżyc był dość wysoko, gdy kometa już prawie ślizgała się na granicy horyzontu. Jak u mnie Księżyc  był dość wysoko to było jeszcze tak jasno, ze nie było widać żadnych gwiazd.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cesar,

W jaki sposób oceniłeś jej jasność? Kometa znajduje się obecnie bardzo nisko, przez co jest mocno "przygaszona" ze względu na ekstynkcję atmosferyczną. Gdyby rzeczywiście miała tylko 4-5 mag, raczej być jej nie dostrzegł.

Aktualnie oceny jasności komety (ze względu na trudne warunki) wahają się w bardzo szerokim przedziale. Z dużym prawdopodobieństwem skrajne oceny są wynikiem nieprawidłowego uwzględniania (bądź pomijania) wpływu ekstynkcji atmosferycznej na jasność komety.

Co ciekawe, obserwacje doświadczonych obserwatorów, którzy mają na swoim koncie obserwacje dziesiątek lub setek komet, w tym kilku podobnych komet do tej (jasnych, w małej elongacji, na jasnym niebie, kilka stopni nad horyzontem) są w ostatnich dniach dość zbieżne i wskazują, że jasność komety wynosi obecnie około +1.5 mag, co w połączeniu ze zdjęciami i opisami widoczności komety wydaje się wartością rozsądną.

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Oceniłem bo tak to  widziałem. Nie twierdzę, że jasności gwiazdowe mogę przetransformować poprzez warunki pogodowe. Moja wypowiedź na forum jest subiektywna, ponieważ nie jestem jak to piszesz..."doświadczonym obserwatorem" Może błąd zrobiłem, że tu cokolwiek napisałem? Przyjedź jutro do Zatomia to wyjaśnię Tobie wszystko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Oceniłem bo tak to  widziałem. Nie twierdzę, że jasności gwiazdowe mogę przetransformować poprzez warunki pogodowe. Moja wypowiedź na forum jest subiektywna, ponieważ nie jestem jak to piszesz..."doświadczonym obserwatorem" Może błąd zrobiłem, że tu cokolwiek napisałem? Przyjedź jutro do Zatomia to wyjaśnię Tobie wszystko...

Super...Tylko podaj dokładne "dane" .... bo zaraz znajdą się "znawcy tematu " co zarzucą Tobie "zdolność postrzegania" :P

P.S. Ja Ciebie pozdrawiam, albowiem znam Ciebie z Niedźwiad OZMA :)

Bardzo bym prosił o powstrzymanie zbędnych emocji.  ::)

Pozdrawiam!

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cesar,

Oceniłem bo tak to  widziałem. Nie twierdzę, że jasności gwiazdowe mogę przetransformować poprzez warunki pogodowe. Moja wypowiedź na forum jest subiektywna, ponieważ nie jestem jak to piszesz..."doświadczonym obserwatorem" Może błąd zrobiłem, że tu cokolwiek napisałem? Przyjedź jutro do Zatomia to wyjaśnię Tobie wszystko...

W jaki sposób oceniłeś tę jasność? Czy porównywałeś jasność komety z jakimiś gwiazdami porównania? Jeśli tak, to z jakimi? Pytam o to, bo oceniane jasności komety, choć może wydawać się stosunkowo proste, jest procedurą dość trudną w warunkach, w jakich obecnie znajduje się kometa C/2011 L4 (PANSTARRS).

Jeśli gwiazdy porównania znajdowały się na innej wysokości niż kometa, to trzeba w takim wypadku uwzględnić poprawkę na ekstynkcję atmosferyczną. Poprawka taka może sięgać kilku wielkości gwiazdowych, jeśli jeden z obiektów jest bardzo nisko nad horyzontem.

Jasność komety (czy gwiazdy) nie zależy przecież od tego, w jakich warunkach ona się znajduje, pomimo tego, że im jest niżej tym gorzej ją widać (bo patrzymy przez grubszą warstwę atmosfery). Stąd moja uwaga o ocenach doświadczonych obserwatorów - takie oceny dają nam obiektywną informację, na podstawie której możemy ocenić, czego się po komecie spodziewać.

Dobrze że napisałeś - dzięki temu możesz się paru nowych rzeczy. Nie wiem za to, dlaczego nie mógłbyś wszystkiego wyjaśnić tu - na forum, zamiast w Zatomiu.

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Przynajmniej mi się dzisiaj śniło nieco z widocznymi 4 czy 5 kometami z warkoczami po jakieś 90 stopni i ślad meteorytowy jak w Czelabińsku... Serio :D

Tobie też?  :o

Mi się śniła tylko jedna ale z ogonem do zenitu  :D

Z powodu pracy nie miałem okazji jeszcze na żywo ale akurat mam urlop od jutra do się przyczaję bo pogoda na Wyspach nie najgorsza :)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Mam taką prośbę do tych którym udało się kometę sfotografować i/lub zaobserwować.

Czy można prosić o zdjęcia na meila: admin(at)sok-ptma.astronomia.pl ? Byłbym bardzo wdzięczny za kilka zdjęć. :) Jeśli ktoś zdecyduje się wysłać swoje zdjęcie to prosiłbym o krótki komentarz do zdjęcia (np. czy kometa była widoczna gołym okiem, w lornetce itd.), dodatkowo prosiłbym o imię i nazwisko autora,skąd została sfotografowana, jakim sprzętem oraz inne dane techniczne zdjęcia. :)

Pozdrawiam i z góry dzięki za fotki i relacje z obserwacji w imieniu Sekcji Obserwatorów Komet. ;)

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Poznaniu tez sie udalo ;)C/2011 L4 (PANSTARRS)@571mm 13.03.13  18:44

WO 90/621 f6.9 + Borg DG-L x0.92 + ST-8300M

Nie mialem czasu zniesc sprzetu na dwor, takze fotka z kuchni przez szybe ;)

Warunki byly bardzo ciezkie. Golym okiem na prozno bylo jej szukac w Poznaniu - posluzylem sie CDC. Przez chmury ciezko cokolwiek zobaczyc, ale juz w szukaczu 9x50 mozna bylo odnalezc male swiatelko ze smuga.

post-978-137699883854_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam taką prośbę do tych którym udało się kometę sfotografować i/lub zaobserwować.

...

Maila z oryginalnym zdjęciem i z opisem wysłałem na podany adres - rób z tym co chcesz Maciek.  :P

Nie mialem czasu zniesc sprzetu na dwor, takze fotka z kuchni przez szybe ;)

Super fotka Orome4 - dobrą szybę musisz mieć w kuchni. U mnie podwójna, jak nie potrójna kometa by wyszła.  :D

Jeśli chodzi o zdjęcie komety, zdjęcie, to najbardziej podoba się wykonaniu, m.m. Jest super, warto by było wysłać do gazet astronomicznych by zdobiła okładki czasopism. ;)

Dzięki Pawle.

Lecz do zdobienia okładek dużo mi jeszcze brakuję doświadczenia w obróbce zdjęć i porządnego sprzętu...  :)

Pozdrowienia

m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi.

Kometę udało mi się ponownie ustrzelić. Tym razem też przez lornetkę 10x50. Pogoda jednak w późniejszych godzinach zepsuła mi trochę obserwację - no cóż.

W ostatniej chwili postanowiłem zrobić małą animacje: http://www.youtube.com/watch?v=kMvCLiHKrW4

No i to co sfociłem jak jeszcze mocno jasno było:

256wnf7.jpg

Powodzenia dla innych

m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy wieczór pogodowo dawał mi nadzieję. Planowałem więc zapolowac na kometę aparatem ze standardowym obiektywem i krótkimi kilkusekundowymi ekspozycjami bez prowadzenia. Ale po godzinie 18-tej od północnego zachodu nasunęły się nad tę część nieba grube chmury.

Żeby było bardziej wkurzająco to około 19:30 chmury ustąpiły.

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie widziałem wczoraj tej komety. Chyba sobie odpuszczę te szukanie komety do  przyszłego tygodnia. Teraz za blisko Słońca jeszcze jest.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Na stronie Sekcji Obserwatorów Komet dodałem wpis z zdjęciami oraz relacjami C/2011 L4 (PanSTARRS). Wpis będzie sukcesywnie uaktualniany o coraz to nowsze zdjęcia i relacje w miarę ich napływania.

http://www.sok-ptma.astronomia.pl/?p=912

Dziękuje wszystkim w imieniu Sekcji Obserwatorów Komet za do tej pory nadesłane materiały. Oby było tego więcej. ;) Dla przypomnienia dodam, ze zdjęcia i relacje należy kierować na adres email: admin(at)sok-ptma.astronomia.pl lub na forum Sekcji Obserwatorów Komet.

Zdjęcia dodatkowo zostaną opublikowane w galerii C/2011 L4 (PanSTARRS): http://www.sok-ptma.astronomia.pl/?page_id=951

Dziękuję jeszcze raz za zdjęcia oraz relacje i zachęcam do dalszego nasyłania materiałów! ;)

Pozdrawiam i życzę czystego nieba!

MaciekM

P.S. Na południu klęska żywiołowa. Wiatr w porywach do 80km/h śnieżyca, przerwy w dostawie prądu i zaspy ponad metrowe.  ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się dziś dostrzec kometę ok. 18.35. Na niebie nisko nad zachodnim horyzontem były pasma cienkich chmur. Ale były bardzo cienkie, było też trochę czystego nieba. Komety gołym okiem nie widziałem, ale być może, gdyby minęło z kilkanaście minut, a tło nieba pociemniało, być może byłaby widoczna. W lornetce 9x60 wygladała całkiem imponująco - bardzo jasne jądro, zauważalny, szeroki warkocz o długości co najmniej 0,5 stopnia. Chmury trochę ją przygaszały, ale widok był wart wystawienia się na silny wiatr. Być może w weekend pokuszę się o jakieś pamiątkowe zdjęcie, choć nie ma zbyt dobrego sprzętu do astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na stronie Sekcji Obserwatorów Komet dodałem wpis z zdjęciami oraz relacjami C/2011 L4 (PanSTARRS). Wpis będzie sukcesywnie uaktualniany o coraz to nowsze zdjęcia i relacje w miarę ich napływania.

http://www.sok-ptma.astronomia.pl/?p=912

Dziękuje wszystkim w imieniu Sekcji Obserwatorów Komet za do tej pory nadesłane materiały. Oby było tego więcej. ;) Dla przypomnienia dodam, ze zdjęcia i relacje należy kierować na adres email: admin(at)sok-ptma.astronomia.pl lub na forum Sekcji Obserwatorów Komet.

Zdjęcia dodatkowo zostaną opublikowane w galerii C/2011 L4 (PanSTARRS): http://www.sok-ptma.astronomia.pl/?page_id=951

Dziękuję jeszcze raz za zdjęcia oraz relacje i zachęcam do dalszego nasyłania materiałów! ;)

Pozdrawiam i życzę czystego nieba!

MaciekM

P.S. Na południu klęska żywiołowa. Wiatr w porywach do 80km/h śnieżyca, przerwy w dostawie prądu i zaspy ponad metrowe.  ???

WOW - Maciek, niezłą robotę odwaliłeś.  :D

Mam nadzieję że pogoda niebawem u ciebie też będzie dopisywała.

CS

m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem i gołym okiem i w lornetce 10x50. Trzeba było wyjechać z miasta w poszukiwaniu niskiego, zachodniego horyzontu. Zrobiłem również zdjęcia Canonem 1000D i fabrycznym obiektywem przy ogniskowej 55mm. Jak wejdę na komputer to zobaczę czy się te zdjęcia nadają na publikacje :D

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej jestem początkujący.....a właściwie zielony.

Przed chwilą znalazłem zdjęcie na FB gdzie ktoś dość ładnie pokazał jak wyszukać kometę  - https://www.facebook.com/AstrofotografiaPL      Podając przy tym wartość w mierze kątowej 275 stopni W. 

Czy te 275 stopni W to nie jakaś pomyłka?? jak miałby na podstawie takiej wartości o wyznaczonej porze szukać komety?  Od jakiego punktu wyliczać te 275 stpni pod warunkiem że nie jest to zła wartość. Myślałem że jeśli podaje się kierunek Świata E lub W to powinny te wartości mieścić się w przedzale 180 stopni W dla zachodu i 180 E dla wschodu....Czy może ktoś podać jakiś namiar mniej więcej na te komete ile stopni na zachodzie, oraz wyjaśnić czy te 275 stopni zachód to nie jest jakaś dziwna wartośc..Proszę o pomoc <prosi>

Pozdrawiam

Mariusz

" To wyobraźnia przeciera szlaki rozumowi"

NIKON ACTION EX 10x50 + duuużo zapału :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

275 to azymut, czyli kątowa odległość od północy tj.na wschodzie azymut wynosi 90*;południu 180* :zachodzie 270*...

Możesz go określić z pomocą np. kompasu z naniesionym azymutem..

Mam nadzieję, że pomogłem  :)

Pozdrawiam!

Lornetki: Voyager 12x50, SkyMaster 15x70, Bresser Corvette 10x50; statyw fot. Camrock TJ 58

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno wróciłem z obserwacji (19:10) lornetką 12x50. Bez problemu widoczna gołym okiem. Ogon rozciągał się na długość 1*.

Jasność komety określam na 3,4 mag. do 4,0 mag.(gwiazda porównania: theta1i theta2 Tauri).

Lornetki: Voyager 12x50, SkyMaster 15x70, Bresser Corvette 10x50; statyw fot. Camrock TJ 58

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

depta bardzo Ci dziękuje :). Pomogłeś :)

Możesz spotkać się też z azymutem tzw. astronomicznym. Zaczyna się od południa (0*)do północy (180*) rośnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. A od północy zaczyna się azymut ujemny od północy (o*) do południa. Np. azymut astronomiczny wschodu to -90*, a azymut zachodu 90*.  :)

To co opisałem wcześniej to azymut geodezyjny. ;)

Jeśli zaśmiecam wątek proszę o usunięcie postu  :)

Lornetki: Voyager 12x50, SkyMaster 15x70, Bresser Corvette 10x50; statyw fot. Camrock TJ 58

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)