Skocz do zawartości

Mój pierwszy teleskop


vata

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Tak jak w temacie poszukuje dla siebie pierwszego teleskopu.. teleskopu dla totalnego początkującego. 
Mieszkam w małej wiosce która raczej nie należy do dobrze oświetlonych także warunek jak najbardziej dobry. Oczywiście mam też swoją ulubioną miejscówkę na wsi na dość wysokim wzniesieniu gdzie widać dosłownie "całe niebo"... fajnie byłoby mieć tam ze sobą własnie mój pierwszy teleskop.  Wiele już czytałem na temat pierwszego teleskopu i postanowiłem, że zakupie Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2. Niestety po przeszukaniu całego internetu oraz objechania całego Krakowa oraz wszystkich innych pobliskich sklepów astronomicznych okazało się, że kupno tego sprzętu w tym momencie graniczy z cudem. Nie chce czekać dłużej i oglądać gwiazd gołym okiem dlatego postanowiłem, że muszę znaleźć coś innego, aczkolwiek podobnego do w/w modelu. Dodam również, że w przyszłości chciałbym aby teleskop ten umożliwiał mi robienie astro-zdjęć. 
Interesuje mnie teleskop Newtona.
Obserwacje będę prowadził z balkonu oraz w/w miejscówce. 
Chciałbym oglądać planety oraz głęboki kosmos.
Cena jaką chciałbym przeznaczyć to maksymalnie dwa tysiące złotych, oczywiście jeśli będzie kosztował nieco więcej ale będzie wart ceny, chętnie wydam więcej. Zależy mi na dobrym obrazie oraz sztywnej dobrej konstrukcji. 

Dziękuje z góry za wszelkie pomocne odpowiedzi. Tak jak pisałem na początku jestem totalnym amatorem także proszę nie hejtować. 
pozdrawiam ! 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. 

Newton na montażu paralaktycznym to taki sobie pomysł... 

Robienie zdjęć Newtonem, to też raczej nie ten kierunek... 

Masz super warunki, może warto kupić to co zwykle poleca się na początku, czyli Newtona GSO 8 cali F6 na montażu Dobsona?

Zobaczysz znacznie więcej obiektów w takim teleskopie, niż w 150/750. 

Duży ten balkon? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś z okolic Krakowa to zapraszamy na wspólny wypad na gwiazdy przed zakupem teleskopu. Na miejscu będziesz miał możliwość porównania różnych montaży i teleskopów. Nie zaszkodzi a może pomóc w wyborze. 150/750 na eq 3-2 to raczej słaby pomysł do wizuala. Umawiamy się tutaj: 

  • Like 1

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mowa była o astrofoto; żaden ze mnie znawca ale tu raczej dobry montaż to podstawa np https://www.astroshop.pl/paralaktyczne-bez-goto/bresser-montaz-messier-exos-2-eq-5/p,20892

Osobiście nie miałem z nim do czynienia ale opinie zbiera dobre, do tego tuba OTA z giełdy i wyjdzie nie wiele ponad budżet.

 

A tu masz to chciales moze jeszcze aktualne tyle że ten montaż wszędzie jest odradzany: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=58096

Edytowane przez sosna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sosna napisał:

Hej, mowa była o astrofoto; żaden ze mnie znawca ale tu raczej dobry montaż to podstawa np https://www.astroshop.pl/paralaktyczne-bez-goto/bresser-montaz-messier-exos-2-eq-5/p,20892

Osobiście nie miałem z nim do czynienia ale opinie zbiera dobre, do tego tuba OTA z giełdy i wyjdzie nie wiele ponad budżet.

A tu masz to chciales moze jeszcze aktualne tyle że ten montaż wszędzie jest odradzany: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=58096

EQ-5 nie specjalnie się nadaje do astrofoto, bo nie podłączysz do niego guidera. Więc to nie ta droga. Cena montażu do tego celu zaczyna się od 3 tysięcy. 

Początkujący amator wychodząc pod niebo lata po niebie teleskopem we wszystkie strony, bo chce zobaczyć wszystko co się w daną noc dałoby zobaczyć. I to normalne zachowanie ... no prawie normalne. Cywile z boku są co najmniej zdziwieni. Do tego celu najbardziej nadaje się Tuba na Dobsonie. Można do nich kupić lub lepiej zbudować platformy paralaktyczne z napędem. I z tym niektórzy robią całkiem fajne sprawy. Dobson daje wygodę w czasie latania po niebie. Gdzie nie wykręcisz zawsze masz wygną postawę przy obserwacji. Montaż równikowy to wtedy koszmar.

Synta na Dobsonie to dobry teleskop do odsprzedania. Idzie jak woda, bo amatorów nowych zawsze przybywa. 

Ale proponuję inną drogę. Znajdź grupę, klub, lub sekcję astronomiczną. Tam zawsze jakiś sprzęt jest. Poćwiczysz , zobaczysz to i owo i będziesz wiedział o co chodzi. A nie zaraz po zakupie dasz wpis, że nic nie widać, brak ostrości, bo nie wiesz jak naprowadzić teleskop na Księżyc i ustawić ostrość czy wybrać okular. 

Tutoriali się nikomu nie chce czytać, bo mają problem z czytaniem ze zrozumieniem. Więc ćwicz na żywym organizmie. Są astro-wczasy, zloty astro. Tam jest sprzęt wszelkiej maści do wyboru do koloru a ludzie z wiedzą z górnej półki i chętni do pomocy. Tam skieruj pierwsze kroki. A potem do sklepu.

  • Like 3
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, posłuchaj bardziej doświadczonych kolegów i poznaj różny sprzęt a potem sam zdecyduj.

Ja jako pierwszy teleskop (właściwie to drugi ale pierwszy "poważny") kupiłem refraktor SW 150/750, najpierw było wow - widać DSy - potem rozczarowanie - to nie jest sprzęt do dużych powiększeń i planet a na DSy niebo slabe, teraz gdy po północy gasnal latarnie na nowo poznaje urok szerokich pol w malych powerach :) Trochę brakuje planetarnych powiększeń SCT chodzi po głowie ale przed kolejnym zakupem chce zobaczyc na żywo i własnoręcznie pomacac :D To chyba najlepsza opcja aby zweryfikować nasze wyobrażenia o wymarzonym sprzęcie przed wydaniem nie małych przecież pieniędzy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)