Skocz do zawartości

Są rzeczy na niebie i Ziemi...


Janko

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj śledziłem niebo z nadzieją. Cały dzień było takie pół-pogodne, niebieskawe ale nie niebieskie, zamglone ale nie zachmurzone. Gdy któryś raz z rzędu wyjrzałem przez okno, zobaczyłem obraz jak nad Czelabińskiem - warkocz dymu na pół nieba, poszarpany na drobne obłoczki i zawirowania. Zręczne zdjęcie umieszczone gdzieś w Internecie mogłoby wielu nabrać. Wiatr robi dziwne sztuki ze smugami kondensacyjnymi po samolotach.

Umiarkowana pogoda utrzymała się do wieczora. Już przed zachodem czerwonej tarczy słonecznej zacząłem patrolować nieboskłon z lornetką. Barwne pasemka obłoków rozciągały się poziomo nad zachodem, jednak niebo między nimi było widać a obłoki były całkiem zwiewne. Gorzej było powyżej ? pasma przechodziły w równomierną pokrywę. Piękny zachód Słońca, jednak warunki obserwacyjne całkiem mizerne. Komety nie będzie.

Jednak między pasemkami coś zauważam. Wyraźna smużka rozciągnięta na jakieś 15? wisi ukośnie 4-5° nad miejscem, gdzie zaszło Słońce. Eee tam, to musi być odległa smuga kondensacji, przecież to kierunek na Okęcie. Jednak patrzę, zmieniam lornetkę na większą. Smużka zachowuje się dziwnie ? nie rozwiewa się, nie zmienia położenia, tylko nurkuje z nieboskłonem ku zachodowi, przecinając nieruchome, przejrzyste pasma obłoków. Chwila szalonej nadziei, ale przecież to niemożliwe, obiekt jest zbyt jasny, początkowo widoczny nawet gołym okiem. Jest coraz niżej. Zaintrygowany łapię za statyw, by spojrzeć przez dużą lornetę. Za późno, gdy lorneta jest gotowa po pół minuty ? nic już nie widać. Była godzina 18.15.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wytrzymam i muszę zapytać - trzeba było aż nowy wątek zakładać?

Jednakowoż, skoro już się pojawił to kto jak kto ale ja tam nikomu wątków (fajny tytuł taki trochę w moim stylu) nie żałuję.

A zabieram głos bo mnie bardzo zdziwiła (i zachwyciła) pewna chmura. Załączam.

Zdjęcie zrobione stosunkowo niedawno, osobiście, moją własną komórką. Moje w 100%.

Pierwszy raz zamieszczam w internecie!

Pozdrawiam.

p.s.

Rozumiem Twoją myśl Anno ale podziałam tu jak rozjemca - patrz słowa "od czasu do czasu" ;)

Poezja (Janko) , podobnie jak tutaj, od czasu do czasu pojawiająca się, bywa jednak wzruszająca.

Poezji non-stop to bym już nie polecał, ale nie ma chyba takiego zagrożenia.

Fragment z Bema pamięci ... był wspaniały. Także "Jam z serca mego rwał kawały, a wyszła ... " swego czasu mi się spodobał.

p.s.2.

aby nie ożywiać już innego wątku

Cieszę się, że zauważyłaś Anno, że nigdy Cię nie atakuję personalnie (albo "ad personam" - ostatnio mój konik lingwistyczny)

ale to by było zupełnie wbrew (mojej) naturze.

Prędzej już zastanawiam się czemu Wrocław i Gdańsk zostały zbudowane tak niefortunnie daleko od siebie ;)

Swego czasu baaardzo dziwiłem się Szuu (na Priwa), że jeszcze Cię nie odwiedził w realu (ma bliżej). Ciamajda. :)

post-1197-137699883916_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wytrzymam i muszę zapytać - trzeba było aż nowy wątek zakładać?

Jakioś mi do niczego nie pasowało.

Czyżbym popełnił jakiś nietakt, złamał niepisaną umowę czy coś podobnego?

W takim razie przepraszam  :'(

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ladnie to ujales Janko. Czytalo mi sie jak fragment jakies niezwykle interesujacej ksiazki.  :)

BTW - gratuluje udanych lowow.

Dziękuję za uznanie, ale ja nie złowiłem tego, co chciałem  :)

Tylko co złowiłem?  :o

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj i mnie coś zaskoczyło.

Poszukiwałem komety a tu nagle widzę przez lornetkę coś na kształt komety ale... ciemne.

Chmmmmm.... dziwne, nie porusza się, nie zmienia, wisi w chmurach. Jak artefakt jakiś.

Po kilku min. zobaczyłem dziwne błyśnięcia i zrozumiałem. To odległy samolot i smuga kondensacyjna za nim.

Ha.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj i mnie coś zaskoczyło.

Poszukiwałem komety a tu nagle widzę przez lornetkę coś na kształt komety ale... ciemne.

Chmmmmm.... dziwne, nie porusza się, nie zmienia, wisi w chmurach. Jak artefakt jakiś.

Po kilku min. zobaczyłem dziwne błyśnięcia i zrozumiałem. To odległy samolot i smuga kondensacyjna za nim.

Ha.

I dopiero teraz miałeś takie zdarzenie (zadaję pytanie, bo wiemy że Piotr to nie byle jaki obserwator) :) , bo ja co najmniej kilka lat temu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj o tej samej porze co poprzednio wypatrzyłem kilka podobnych artefaktów. To muszą być smugi kondensacyjne bardzo dalekich samolotów, w dodatku oddalających się na zachód już na dużej wysokości. Stąd pozorna stabilność na nieboskłonie i przecinanie pasm obłoków. Prawdziwej komety na razie nie było widać (zbyt jasno).

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)