Skocz do zawartości

Sky-Watcher Mak127 wersja 2" - jak podczepić lustrzankę?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po pierwsze się przywitam, bo to jeden z moich pierwszych postów na forum.

Tak jak w temacie - posiadam MAKa 127 SW w wersji dwucalowej, a do tego kilka różnych lustrzanek Nikona (od analogowych, poprzez APS-C i pełną klatkę).

Chciałbym móc ich użyć z tym teleskopem. Chcę fotografować samoloty na wysokościach przelotowych, a także trochę Księżyc i planety. W DSy bawić się nie chcę.

 

Szukałem trochę informacji na ten temat, ale nie mogę znaleźć jasnej informacji na temat tego co potrzebuję dokupić, żeby skutecznie te aparaty połączyć z moim teleskopem. Czy wystarczy adapter T2, czy też potrzebuję jakiegoś dodatkowego sprzętu w stylu złączki projekcyjnej? Gdzieś znalazłem informację, że ten konkretny MAK ma na wyjściu gwint/mocowanie SCT. Co w takim razie powinienem kupić?

Here under stars
Far from home

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam Canona 700D podpinałem do maka 127 z VB 2" za pomocą tej złączki: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_49&products_id=2604 , no i oczywiście do tego złączka T2 na odpowiedni dla apararu bagnet. 

Edytowane przez Piotrek K.
Link
  • Like 1

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączyłem przez barlowa z końcówką T2. Soczewkę barlowa oczywiście wykręciłem. Do body canona też złączka T2.

Co do zdjęć z maka przez lustrzankę to średni efekt.

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak jak radzi Piotrek, jak masz kilka aparatów to jeden z nich możesz podpiąć na stałe do takiej złączki i wtedy wystarczy wsunąć taką złączkę " w 2" wyjście w teleskopie. Oczywiście adapter T2 też będzie potrzebny. można też taki zestaw wsunąć w 2" kątówkę

 

Edytowane przez Leon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to by też spełniło funkcję ?

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2603&lunety=Adapter 2 1 25 z gwintem T2 GSO FF146

 

Czy mimo wszystko lepszy ten z linku poniżej ? 

W dniu 26.07.2020 o 17:16, Piotrek K. napisał:

Z tego co pamiętam Canona 700D podpinałem do maka 127 z VB 2" za pomocą tej złączki: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_49&products_id=2604 , no i oczywiście do tego złączka T2 na odpowiedni dla apararu bagnet. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, chemik22 napisał:

A to by też spełniło funkcję ?

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2603&lunety=Adapter 2 1 25 z gwintem T2 GSO FF146

Czy mimo wszystko lepszy ten z linku poniżej ? 

Nie jestem pewien, nie pamiętam, ale wydaje mi się że aparat musiałem trochę odsunąć żeby poprawnie wyostrzyć, ta złączka włożona bezpośrednio w visualback może być za krótka. Musiałby to ktoś jednak sprawdzić i potwierdzić. 

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tą złączkę z linku podanego przez Piotrka podpiętą na stałe do Nikona 300D  ostrzy ona w Maku 127 wsunięta zarówno w w VB jak i 2" kątówkę . Po co więc kompinować  gdy zdaje ona egzamin Co do tej drugiej to w refraktorze trzeba było  dać przedłużkę a na dodatek z Nikonem

pełno klatkowym była  spora winieta, z tą pierwszą nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Tej chwili Nie mam żadnego pełno klatkowca (ma córka 700 i 800 ) ja mam tylko 70, 90 i 300  a ta winieta to sprawdzana była z refraktorem 102 X 460, Maka jeszcze wtedy nie miałem, sądzę że może być podobnie. w każdym razie tak czy inaczej trzeba zakupić tą pierwszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, CarbonBasedLifeform napisał:

Czyli ta, którą polecał Piotrek obsłuży też pełnoklatkowego Nikona?

Czy też lepiej podpiąć coś aps-c?

Lepiej działać na apsc z makiem 127, choć i tu już zaczyna być widoczna winieta, na ff będzie jeszcze większa, niezależnie od sposobu podłączenia aparatu do teleskopu. Te maczki (SW, nie wiem jak inne, ale przypuszczam że też) mają mały przelot optyczny, ok 27 mm tylko.  

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Z matrycą APS-C, to tylko w ognisku głównym, a i tego nie jestem całkiem pewien przez kątówkę już np. Księżyc cały się nie mieści.

Ciekawe, czy przy fotkach łysego przyda się maska Bahnidova, chyba przy zdjęciach jednoklatkowych za wiele z lustra się nie wyciągnie.

Ja ostatnio zakupiłem Baader Hyperion 24mm, żeby w niego wpinać lustrzankę full frame przez T2 i troszkę lepiej mi to wychodzi niż w ognisku głównym.

Ale szału i tak ni ma z Księżycem.

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)