Skocz do zawartości

Teleskop w dużym mieście - na balkon


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

od kilku dni zbieram informacje, przeglądam fora i analizuję różne wątki pisane na forum - jednak nie przybliża mnie to do podjęcia decyzji w sprawie wyboru.

Generalnie jestem totalnym amatorem, będzie to mój pierwszy teleskop :)

Lokalizacja:

  • Poznań, spore zanieczyszczenia światłem (nie ścisłe centrum, północna część miasta), wykorzystanie na balkonie (spory balkon, szeroki na 1,4, długi na 7 m) widok na wschód, ale także na południe w dużej części (ostatnio obserwowałem Jowisz i Saturn) i północ. Większa część balkonu odkryta od góry (ostatnie piętro bez zadaszenia). Często doskonale widać księżyc z mojego balkonu. Większość obserwacji właśnie tam będzie miała miejsce.
  • Czasami wyjazdy na wieś, zdecydowanie lepsze warunki świetlne i otwarta przestrzeń 


Co chciałbym obserwować?

  • US - wiem, że przede wszystkim miasto pozwala na to.
  • DS - jednak czy będę w stanie obserwować niektóre jaśniejsze obiekty z katalogu Messiera z balkonu? Np. Galaktykę Andormedy? Nie oczekuję dużej liczby lub nie wiadomo jakich efektów (tylko też czy efekty będą zadowalające nawet dla nowicjusza?) Nie ukrywam, że chciałbym mieć taką możliwość, szczególnie, iż czasem jakieś wyjazdy na wieś będą się trafiać a tam możliwości większe :) 

 

Co za tym idzie sprzęt nie może zajmować całego bagażnika w samochodzie - oprócz niego muszę gdzieś zmieścić żonę, dwójkę dzieci i jakiś bagaż w Fordzie C-max ;) 

Budżet 1400-1800 zł. Byłbym w stanie ewentualnie dorzucić coś jeszcze. Nie wykluczam także używanych w dobrym stanie. Nie chcę rzucać się dużą kasą na pierwszy raz ;)

Chcę wejść w temat astro z satysfakcją :)

Na początek przede wszystkim obserwacja, później nie wykluczam astrofotografii (ale może to być jako motyw do rozbudowy opcjonalnie, chyba, że nie ma sensu wg Was?).

 

Na początku widziałem polecenie tego teleskopu, ale chyba nie jest to najlepszy wybór?
https://www.combat.pl/001007238-teleskop-levenhuk-skyline-plus-105-mak.html

 

Dużo więcej pewnie pokaże MAK 127, który jest bardzo polecany na balkonowe obserwacje w dużych miastach, jednak trochę się obawiam o DS (te podstawy, które wyżej wymieniłem). 
https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-MAK-127-EQ-3-2-(BKMAK127EQ3-2)-teleskopy-1795.html

 

Zwróciłem także uwagę na refraktor Sky-Watcher Synta R-120/60 
https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-Synta-R-120/600-EQ-3-2-(BK1206EQ3-2)-teleskopy-1440.html

 

A także na ostatecznie na takiego Newtona, choć pewnie najmniej nadaje się na balkonowca.
https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-150/750-EQ3-2-(BKP15075EQ3-2)-teleskopy-1434.html

 

Montaż to też dla mnie zagwozdka pomiędzy

  •  az4
  • ea3-2

 

Czy uda się sensownie pogodzić US + jasne DS z katalogu Messiera na balkonie w dużym mieście? Czy moglibyście podesłać zdjęcia / linki jakiego obrazu mogę się mniej więcej spodziewać przy waszych propozycjach? To bardzo ułatwiłoby mi podjęcie decyzji ;)

SW MAK 127 OTAW | EQ3-2 | WO SWAN 33mm | GSO SV 15mm | BCO 10mm | Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma to być głównie balkonowiec do wizuala, z okazjonalnymi wyjazdami pod ciemne niebo (z mojego doświadczenia jednak głównie solo się jeździ na obserwacje, miejsce w aucie nie stanowi więc aż takiego problemu), to z wymaganiami które stawiasz, najlepszy stosunek ceny/możliwości będzie miała synta 8 lub 10 calowa na dobsonie. :)

Jeśli kiedyś wkręcisz się w astrofoto, to cokolwiek co kupisz w aktualnym budżecie i z obecnymi wymaganiami się praktycznie nie przyda, także wtedy będziesz się martwił nowym wyborem.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych wymienionych to raczej tylko ten MAK 127 na ALT- AZ

Ten Sky Watcher 150/750 jest troche ciezki na te eq3-2 , w dodatku przy obserwacjach wyciag laduje w dziwnych polozeniach i trzeba obracac tube w obejmach, to swiatlosilny teleskop, bedzie wymagal lepszych okulaow.

Jak masz duzy balkon to jednak moze  Synta/ GSO 8 [GSO lepszy] i musisz zrobic wtedy jakas platforme na ktorej bedziesz stawial teleskop bo beda przeszkadzac barierki. Aha MAK na balkon jeszcze lepiej sie nada , ale Newton 8 pokaze wiecej [ szczegolnie pod ciemnym niebem]

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mati013 napisał:

Co za tym idzie sprzęt nie może zajmować całego bagażnika w samochodzie - oprócz niego muszę gdzieś zmieścić żonę, dwójkę dzieci i jakiś bagaż w Fordzie C-max ;)

Jeśli to jest warunek konieczny to raczej MAK 127. 

Godzinę temu, matrixxus napisał:

jednak głównie solo się jeździ na obserwacje, miejsce w aucie nie stanowi więc aż takiego problemu

Przedstawię ten argument żonie, jak w następny nów, będziemy jechać na działkę z ciemnym niebem. Zobaczę co powie ?

24 minuty temu, lemarr7 napisał:

Jak masz duzy balkon to jednak moze  Synta/ GSO 8 [GSO lepszy]

No i zastanów się gdzie teleskop będziesz trzymał...

MAK wymaga chłodzenia przed obserwacjami. - przynajmniej pół godzinki, w zimę więcej. Obserwacje z balkonu są wygodne, ale jednak nagrzana elewacja wpływa na seeing. 

Jeśli chodzi o astrofoto planetarne to MAK 127 + eq3-2 z napędem na start się nada... http://astroseba.pl/

 

  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc jedynie pod uwagę możliwości obserwacji z balkonu w dużym mieście to MAK 127 czy Santa 8? 

Oraz czy MAK 127 pokaże trochę DSow z balkonu? 

Obawiam się SANTY 8, to taki trochę bojler, żona nie będzie zachwycona  ? Na balkonie miejsce jeszcze ok, gorzej w mieszkaniu. 

Solo raczej rzadko, częściej wyjazdy rodzinne do dziadków na wieś. Więc mniejszy bardziej praktyczny i lepiej wykorzystany. 

I jeśli MAK 127, to jest jakaś sensowna alternatywa dla niego, z lepsza obserwacja DSow i nadal rozsądnie mobilna? 

Lubie mieć wybór ?

SW MAK 127 OTAW | EQ3-2 | WO SWAN 33mm | GSO SV 15mm | BCO 10mm | Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Piotrek K. napisał:

Maczek na balkon to strzał w dziesiątkę. Większy dobson na wieś to również bingo. Dołóż trochę, kup obydwa, odpadnie Ci problem transportu ? 

Kup obydwa, haha ? tak dobrze nie ma! 

SW MAK 127 OTAW | EQ3-2 | WO SWAN 33mm | GSO SV 15mm | BCO 10mm | Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAKA 127  z czasem uzupełnisz lornetką 15x70 lub krótkim refraktorem 100/500 lub 120/600 i będzie super zgrabny mobilny zestaw do us i ds. Na początek mak 127 w wersji 2 cale naprawdę ładnie pokaże ci klasyki ds, poszukaj szkiców to się przekonasz. Z czasem zacznie ci brakować szerokich pól i wtedy uzupelnisz zestaw tak jak napisałem wyżej.

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mati013

Synta (a lepiej GSO) 8" pokaże w DSach znacznie więcej niż MAK, ale ma sens tylko pod ciemne niebo. W Poznaniu (jak sądzę z opisu, gdzieś na Piątkowie albo w okolicy) jest spore zaświetlenie i na słabsze DSy żadne duże lustro nie pomoże.

Poza tym na Twój balkon to się nie nadaje. Piszesz, że ma 7m - znacznie dluzszy ale na 1,4m czyli na szerokość, taki jak mój. Na swoim balkonie nawet nie próbowałbym ustawić Dobsona. Barierka zbyt ogranicza możliwość ruchu tubą. Zostałyby okolice zenitu (nie sądzę, aby dało się zejść poniżej 60 stopni).

Na balkon MAK wydaje się być znacznie lepszy. Jasne DSy pokaże bez problemu. 

W Poznaniu z galaktyk M31, M81, M82, z gromad kulistych M13, M22, z mgławic zimowych oczywiście Oriona, bez problemu zobaczysz MAKiem z balkonu. Jak zabierzesz go nieco poza miasto, to liczba DSów w zasięgu MAKa znacznie wzrośnie. 127 to dobry wybór.

Ja na balkon używam Celestrona 4SE, czyli MAK 102mm, lub lornety. Dobsona zabieram wyłącznie w teren (np. do Sulejewa, gdzie często spotyka się na obserwacjach grupa z południa Poznania i okolic).

Co do montażu, to jeśli nie zamierzasz się bawić w fotografowanie, to sądzę, że lepszy będzie azymutalny. Wygodniej się nim posługiwać na balkonie.

Gdy hobby cię wciągnie, to ani się obejrzysz, jak do balkonowego MAKa dokupisz polowego Dobsona i jeszcze lornetę ze statywem, na drobne wypady z ograniczonym bagażem ?

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyżej pisze.. A jak już pojedzissz pod dobre niebo to stwierdzisz, że obserwacje z miasta w ogóle nie mają sensu i pozbędziesz się maka i kupisz dobsona :) Przynajmniej ja tak zrobiłem :D

  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, bliżej mi do MACZKA 127. Czy możecie naprowadzić na źródło ze zdjęciami/szkicami co można nim ujrzeć? 

Oraz jakiego MAKa 127 polecacie? Jest ich kilka. 

SW MAK 127 OTAW | EQ3-2 | WO SWAN 33mm | GSO SV 15mm | BCO 10mm | Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę link ze szkicami: https://astropolis.pl/topic/68993-makiem-z-miejskiego-balkonu/#comments

Jeżeli zamierzasz obserwować również DSy to zdecydowanie Mak w wersji 2cale od SW. Dodawany do niego okular 28mm 2" jest całkiem przyzwoity chociaż niedrogi GSO 30mm sprawdza się lepiej.

Jeżeli chodzi o krótsze ogniskowe to polecam zooma Baader Hyperion 8-24. Jednym okularem załatwisz wszystkie powiększenia a obrazy w maku daje naprawdę dobre.

Zestawowy malutki szukacz najlepiej zastąpić wygodnym red dotem. Do tego dokup folię do filtra słonecznego. W przyszłości możesz się pokusić o nasadkę bino, która podniesie wygodę obserwacji na wyższy poziom.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko. Widzę że masz problem taki jak ja jeszcze miesiąc temu :). Powiem Ci ze po poradach na różnych forach i dyskusjach z ludźmi którzy się tym zajmują i po kilku zmianach zdania a nawet anulowaniach zamówień ze sklepu :) wszystko zakończyło się makiem127 ? Nie mam aparatu więc nie pokaże Ci zdjęć planet, ale obraz jest bardzo ostry i wyraźny. A używam narazie okularów z zestawu. Księżyc to już wogule mega wypas:xd (tu mam fotki ale robione komórka). Tuba maka leciutka i transport to nie problem. Może źle zrobiłem że nie wziąłem 2 calowego maka ale narazie mi to nie przeszkadza. Montaż eq3-2 który bez problemów można używać jako alt-az. Uważam że  to sprzęt idealny na balkon i miasto. :)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc :)

Decyduję się na SW MAK 127.

Zakup i tak planowałem zrobić za kilka miesięcy więc powoli porozglądam się za używką na forum (jak ktoś ma ofertę to piszcie na priv, także pod kątem montażu)

Mam jednak dodatkowe pytania:

SW MAK 127 OTAW | EQ3-2 | WO SWAN 33mm | GSO SV 15mm | BCO 10mm | Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mati013 napisał:

jaka jest różnica między wersją 2"" a 1,2"

W jednym możesz używać tylko okularów 1.25" w drugim obu rodzajów okularów. Okulary dołączone do 1.25" nadają się do wyrzucenia. W wersji 2" okular 28mm jest OK.

Ten wątek czytałeś: 

 

Godzinę temu, mati013 napisał:

Baader Hyperion 8-24 kosztuje ponad 800 zł - za dużo. Jakie są sensowne i tańsze alternatywy do większych powiększeń (może być stałka lub zoom)?

Zostawiłbym  28mm i dokupiłbym GSO SV 15mm (1,25"), Baader Classic Ortho 10mm. I za jakiś czas dokupiłbym SWANa 33mm 72*

Godzinę temu, mati013 napisał:

Bo myślę nad eq3-2 - pytanie czy każdy eq3-2 można uzywać jako alt-az?

Tak po małej modyfikacji pilnikiem do metalu.

Jeśli masz dzieci w wieku przed i wczesno szkolnym to proponowałbym EQ3-2 - microruchy pomagają maluchom. Red Dot Finder też...

 

 

Edytowane przez pmochocki
  • Like 1
  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, mati013 napisał:

No dobra, bliżej mi do MACZKA 127. Czy możecie naprowadzić na źródło ze zdjęciami/szkicami co można nim ujrzeć? 

Oraz jakiego MAKa 127 polecacie? Jest ich kilka. 

Sądzę, że coś takiego,

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4070&lunety=Teleskop Sky Watcher Star Discovery 127 MAK

choć pewnie wersja z kątówka 2" byłaby lepsza. Jednak goto ma pewne plusy, głównie śledzenie obiektu, co w wąskim polu obserwacji pomaga.

Podobne do rozwiązania, z którym ja zaczynałem, tylko o cal większe.

Oczywiście w razie gdy nie pasi ci goto (choć na początek to fajne i pomaga, daje także możliwość focenia planet), to dla twardzieli zostaje AZ4 ?

Co do szkiców, to widoki dla małych teleskopów (co prawda spod ciemnego nieba) znajdziesz w tabeli Wimmera.

https://astropolis.pl/topic/43314-tabela-wimmera-v3/

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mati013 napisał:

Baader Hyperion 8-24 kosztuje ponad 800 zł - za dużo. Jakie są sensowne i tańsze alternatywy do większych powiększeń (może być stałka lub zoom)?

Niestety, nie udało mi się trafić na tańszego zooma, który byłby sensowny. Hyperiona 8-24 mam i sądzę, że jest świetny. Do MAKa (przynajmniej 1,25") jest wręcz wystarczający jako jedyny okular. 

Próbowałem kiedyś użyć w MAKu SW 7-21. Beznadzieja, a MAKi wymagające nie są. Widoki jak ze studni. Cena niska, niestety parametry też. 

Stałki - jeśli celem mają być głównie planety i nie nosisz okularów, albo zdejmujesz do obserwacji, to jest ciekawa seria Baadera: Clasic Ortho. Najdłuższy okular z serii 32mm jest Plosslem wbrew nazwie, pozostałe to ortoskopy. Z nich pewnie warto przyjrzeć się 18 i 10 mm. Najkrótszego - 6mm - pewnie nie warto kupować, bo nieczęsto by go było można użyć. Seeing przeważnie wyklucza tak duże powiększenia.

Mam orto - szóstkę i bardzo rzadko udaje mi się z niej skorzystać, i to nie w MAKu, a w Dobsonie gdzie duże lustro niby pozwala przypowerować.

Wadą ortoskopów jest krótki ER, co powoduje, że oko trzeba trzymać blisko okularu, ale dają ładne, kontrastowe obrazy.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piotrfie napisał:

jeśli celem mają być głównie planety i nie nosisz okularów, albo zdejmujesz do obserwacji, to jest ciekawa seria Baadera: Clasic Ortho. Najdłuższy okular z serii 32mm jest Plosslem wbrew nazwie, pozostałe to ortoskopy. Z nich pewnie warto przyjrzeć się 18 i 10 mm. Najkrótszego - 6mm - pewnie nie warto kupować, bo nieczęsto by go było można użyć. Seeing przeważnie wyklucza tak duże powiększenia.

Mam całą serię i na pewno jest warta swojej ceny. W MAKu 127 najczęściej jest w użyciu BCO 10mm. Z długich ogniskowych SWAN 33mm 72* jest częściej używany niż BCP 32mm ze względu na pole. Podobnie zamiast BCO 18mm proponuję GSO SV 15mm. Ze względu na cenę i pole. Taki okular do relaksacyjnych obserwacji planet i księżyca. Jak chcę wypatrzeć szczegóły i tak zakładam BCO 10mm. 

  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, pmochocki napisał:

Tak po małej modyfikacji pilnikiem do metalu.

Jeśli masz dzieci w wieku przed i wczesno szkolnym to proponowałbym EQ3-2 - microruchy pomagają maluchom

Eq 3-2 przemawia do mnie ?

Jeśli chodzi o okulary to:

Zostawic kitowe 28mm - pewnie bardziej pod DSy? 

Które polecacie bardziej  z niedrogich krótkich okularów, jako dobre uzupełnienie kitowcow? 

  • GSO SV 15mm (1,25"),
  • Baader Classic Ortho 10mm
  • Albo coś jeszcze innego? 

W zasadzie nie zastanawiałem się nad tym, czy można obserwować w okularach lub jeśli bez to jest standardowa regulacja w okularach dioptrii? 

 

SW MAK 127 OTAW | EQ3-2 | WO SWAN 33mm | GSO SV 15mm | BCO 10mm | Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, mati013 napisał:

Zostawic kitowe 28mm - pewnie bardziej pod DSy? 

No i widać cały Księżyc w nim co jest też fajne, bo daje jakąś perspektywę.

15 minut temu, mati013 napisał:

Albo coś jeszcze innego? 

Red Dot Finder
filtr szary lub polaryzacyjny
Atlas księżyca

16 minut temu, mati013 napisał:

W zasadzie nie zastanawiałem się nad tym, czy można obserwować w okularach lub jeśli bez to jest standardowa regulacja w okularach dioptrii? 

Jeśli nie masz astygmatyzmu, lub innej nietypowej wady to możesz obserwować bez okularów. przy regulacji ostrości skorygujesz swoją wadę. Dla dzieci musisz założyć okulary i ustawić im ostrość. a potem już same śmigają.

  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, pmochocki napisał:

Jeśli nie masz astygmatyzmu, lub innej nietypowej wady to możesz obserwować bez okularów. przy regulacji ostrości skorygujesz swoją wadę. Dla dzieci musisz założyć okulary i ustawić im ostrość. a potem już same śmigają.

No niestety astygmatyzm, choć nie jakiś straszny więc mam nadzieję że da radę bez dodatkowej pary oczu ? Jednak ewentualnie z okularami na nosie komfort przyzwoity? 

SW MAK 127 OTAW | EQ3-2 | WO SWAN 33mm | GSO SV 15mm | BCO 10mm | Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, mati013 napisał:

No niestety astygmatyzm, choć nie jakiś straszny więc mam nadzieję że da radę bez dodatkowej pary oczu ? Jednak ewentualnie z okularami na nosie komfort przyzwoity? 

LET 28mm ma regulowaną muszę oczną i duży odstęp źrenicy. W GSO SV 15mm wywiniesz muszlę oczną i będzie OK w okularach. BCO 10mm raczej bym odradzał - okulary Ortho przy takich ogniskowych wymagają wtulenia oka. Chyba raczej coś innego trzeba będzie wymyślić. pjerwsze co przychodzi do głowy to jakiś lantanowiec, ale one drogie są...

 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio trochę używałem Celestronów X-cell  (9 i 12mm), w maczku działają bardzo fajnie, na pewno lepiej niż TS HR czy BST, na Ali są za niecałe 3 stówy. Myślę że ten 9 mm by Ci się sprawdził, to powinna być dobra alternatywa dla BCO 10mm.

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, wekol napisał:

Siemanko. Widzę że masz problem taki jak ja jeszcze miesiąc temu :). Powiem Ci ze po poradach na różnych forach i dyskusjach z ludźmi którzy się tym zajmują i po kilku zmianach zdania a nawet anulowaniach zamówień ze sklepu :) wszystko zakończyło się makiem127 ? Nie mam aparatu więc nie pokaże Ci zdjęć planet, ale obraz jest bardzo ostry i wyraźny. A używam narazie okularów z zestawu. Księżyc to już wogule mega wypas:xd (tu mam fotki ale robione komórka). Tuba maka leciutka i transport to nie problem. Może źle zrobiłem że nie wziąłem 2 calowego maka ale narazie mi to nie przeszkadza. Montaż eq3-2 który bez problemów można używać jako alt-az. Uważam że  to sprzęt idealny na balkon i miasto. :)

Spokojnie, masz takiego samego maka jak wersja dwa cale tylko, że różnią się VisualBack'iem.. czyli tym czarnym wyjściem z tyłu tuby :) Wystarczy dokupić wersję 2" albo napisać do @Piotrek K. (ten gość post wyżej ;) ) to Ci wytoczy taki i też będziesz miał wersję dwa cale. Wtedy pozostaje już tylko kupno jakiejś nasadki 2" i okularu 2" Jak GSO SV 30 mm.

Ewentualnie możesz kupić kątówkę przystosowaną właśnie do takiego gwintu jaki ma nowy Mak z tyłu TAKA chociażby, na giełdach można dość tanio kupić. W takim wypadku wystarczy, że wykręcisz ten czarny element z tyłu maka i wkręcisz sobie na jego miejsce kątówkę i masz już 2". Aha, jakbyś kupował nową to na Delcie jest rabat 10% za to, że jesteś użytkownikiem ForumAstronomicznego.

Pozdro

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mati013 napisał:

Eq 3-2 przemawia do mnie ?

Jeśli chodzi o okulary to:

Zostawic kitowe 28mm - pewnie bardziej pod DSy? 

Które polecacie bardziej  z niedrogich krótkich okularów, jako dobre uzupełnienie kitowcow? 

  • GSO SV 15mm (1,25"),
  • Baader Classic Ortho 10mm
  • Albo coś jeszcze innego? 

W zasadzie nie zastanawiałem się nad tym, czy można obserwować w okularach lub jeśli bez to jest standardowa regulacja w okularach dioptrii? 

Wszystko co wymieniłeś plus SWAN 33. A najlepiej nasadka bino.

Jak będziesz miał napęd wtedy nie musisz mieć dużego pola i wystarczy ci seria BCO 10, 18 i 32.

Kitowce na śmietnik poza Let 28. Poniżej 10 mm nie schodź w maku127.

Ja bym brał wersje 1,25 cala plus nasadka bino z 10, 18 i 32, do tego napęd i masz full wypas :)

Dsy bym sobie odpuścił, to sprzęt do czegoś innego pomimo że je zobaczysz. 

Edytowane przez dexter77
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Za MAKiem przemawia głównie to, że DSów i tak sobie za bardzo nie pooglądasz z Poznania, a to co MAK pokazuje najlepiej czyli US widać doskonale. No i gabaryt, nawet z EQ 3-2 to jest nadal sprzęt który idzie spakować do średniej torby na teleskop i wyruszyć w plener/rozstawić szybko na balkonie.

42 minuty temu, dexter77 napisał:

Kitowce na śmietnik poza Let 28. Poniżej 10 mm nie schodź w maku127.

Bez przesady, spokojnie można mu załadować 8-9mm i do planet jest wtedy jak znalazł.

 

Here under stars
Far from home

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, M4TEUSZ napisał:

A nie lepiej kupić https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-MAK-127-EQ-3-2-(BKMAK127EQ3-2)-teleskopy-1795.html bez napędu i zaoczędzic na okulary? Znalezienie planet jest łatwe , wystarczy stellarium na telefon lub sky safari

W napędzie nie chodzi o odszukanie, a o brak konieczności przesuwania co chwilę tuby. Z napędem planetę masz cały czas w polu widzenia i skupiasz się na detalach.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, CarbonBasedLifeform napisał:

Bez przesady, spokojnie można mu załadować 8-9mm i do planet jest wtedy jak znalazł.

Możesz załadować i 4mm, tylko po co? Dla mnie planety w 9 mm to brak ostrości i mydło. Seeing i warunki na takie przybliżenia to rzadkość, a w mieście to już w ogóle. Do tego jak musisz patrzeć na planety kiedy przed sobą masz całą łunę Poznania i parowanie miasta - zapomnij. Dla mnie najładniejszy obrazek i to na podmiejskim niebie w maku127 daje przedział 10-15 mm. Wolę mniejszy power, a lepszą jakość. Już się wyleczyłem z jak największych przybliżeń, które nic nie wnoszą oprócz większej rozmazanej planety w okularze.

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mydło mam dopiero jak załaduję 6mm Plossla DO. Na 9mm SWA sky-watchera spokojnie i komfortowo mogę obserwować księżyc i planety z miasta przy dobrym seeingu. Jest to mój ulubiony okular z tym teleskopem. Mówisz, że 10 jest idealna, a 9 już nagle staje prawie niemożliwe do użytkowania ;)? Mocno bym polemizował, ale może zostańmy przy tym, że to sprawa subiektywna, bo te wartości (9-10) faktycznie są graniczne dla tego teleskopu.

Here under stars
Far from home

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)