Skocz do zawartości

Delta Optical GSO 10 czy 12


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich , 

Na forum jestem od dziś i witam wszystkich serdecznie . Mam na imię Dawid , mam 36 lat  , astronomią zacząłem interesować się miesiąc temu .

Jestem z okolic Rogoźna (Wielkopolska) , mieszkam na wsi , mam dużą działkę niedaleko lasu , w najbliższej okolicy kilka lamp ulicznych od strony wschodniej i południowej. Generalnie niebo do obserwacji raczej lepsze niż w mieście. I tutaj mam pytanie- otóż przygodę z astronomią rozpocząłem jakiś miesiąc temu od zakupienia obrotowej mapy nieba i poszukiwaniach pierwszych konstelacji. 3 tygodnie temu pożyczyłem od znajomego celestron astromaster 114 . Oczywiście na początku wielkie łał , i nadal fajnie ogląda się przez niego księżyc , coś tam widać saturna  , jowisz i w zasadzie na tym koniec. Wczoraj zobaczyłem przez niego M31  ale w zasadzie widok jak przez lornetkę. No więc kupuje teleskop:) .W zasadzie dużo już się naczytałem , i wiem ,że będzie to GSO , jednak powiedzcie mi wprost: W moim rejonie zobaczę różnicę w DS pomiędzy 10 a 12 cali , czy będzie to subtelna różnica ? A w cenie już jest spora....Proszę o opinię , tych co mają doświadczenie w obserwacji przez oba rozmiary teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Jeśli nie widzisz różnicy między lornetką a teleskopem na DS a chcesz kupić coś większego co zapewne ma w założeniu pokazać więcej powiek tak...

...umów się z kimś na obserwacje lub zlot. Popatrz co widać w 12" bo może się okazać., że nawet 16"  Cię nie zadowoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to ,że nie widzę żadnej różnicy , różnica jest , ale w tym teleskopie 4 calowym , nie widać wiele więcej głębokiego nieba niż przez lornetkę. Takie jest moje spostrzeżenie , galaktyka Andromedy , to w tym teleskopie malutka chmurka , nie wiele większa niż w lornetce.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, kwestia różnic w widokach jest bardzo subiektywna. Dla jednego różnice będą spore dla drugiego niezauważalne. Najlepiej przekonać się samemu na zlocie lub lokalnym spotkaniu obserwacyjnym. Jeżeli nie masz takich możliwości to polecam szkice, przekonasz się co i jak widać przez te teleskopy. Generalnie do obserwacji szczegółów w dsach potrzeba jak największej apertury i dobrego nieba. Sprawdz na sky pollution map jakie masz niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kiedyś tu się ekipa zbierała, ale nie wiem czy jeszcze bywają. W temacie cicho a miałbyś blisko. Ignisdei na pewno ciągle aktywny :)

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dawid.drela napisał:

galaktyka Andromedy , to w tym teleskopie malutka chmurka , nie wiele większa niż w lornetce

Błąd początkującego. Wybór M31 na porównanie obrazów. Wyceluj w jakąś gromadę kulistą lub otwartą to od razu zobaczysz różnicę. 

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie m31 niby jasna to się nadaje ale mnie nigdy nie urzekła zawsze jakaś lipna była. Wyceluj w m13 teraz wysoko na niebie. Z moich doświadczeń GSO 10 miałem jako pierwszy teleskop i potrafi dużo pokazać i nawet bardzo dużo pod ciemnym niebem. Do tego łatwy do ogarnięcia i w miarę mobilny. W okolicach domu przenosiłem go razem z Robsonem bez konieczności rozkładania. Pokazuje dużo i moim zdaniem jest świetny na pierwszy teleskop. Jak poszukasz używkę to przy zmianie na większy nie stracisz ani grosza i w moment sprzedaż a dużo się przy nim nauczysz. 

GSO 12 pokaże więcej pod ciemnym niebem ale nie oszukujmy się to już jest wielka krowa. Duża nieporęczna i cieżka. Miałem jako drugi teleskop. Pokochałem go odrazu ale mam duże auto mieszkam w domu teleskop trzymałem na parteże i nie chwaląc się jestem kawał silnego dziada . Ale miałem porównanie i apetyt rósł w miarę jedzenia wiedzy i poznawania nieba i nie zachłysnąłem się od za dużej łyszki. Ale z perspektywy czasu jak bym dziś brał 12 to celował bym w flexa. Kolega ma i wozi go audi A2?.

Oczywiście apatyt rósł dalej i kupiłem 16. 12 miałem zostawić na szybkie akcje ale czas pokazał że mając 16 nigdy już nie wystawiłem na dwór 12 i oczywiście szybko sprzedałem z małą strata a brałem nówke. 

16 niby krowa ale bardzo poręczna w wersji Flex tube łykm jak małą myszkę a dobsona w 5 minut rozkręcam na cztery części. 

Moim zdaniem bardziej mobilny jak 12 w pełnej tubie a złożenie zajmuje 7 minut z kolimacja . Polecam. Cena się nie przejmujcie to jest tylko 200 zł na miesiąc . 10 paczek papierosów. 

Reasumując polecam moja drogę 10 zajebista i pokaże dużo dużo dużo przy tym nie zniechęcić i zobaczysz czy chcesz w to brnąć dalej to dokupisz 2 dobre okulary. Jeśli nie łyknies bakcyla sprzedajesz bez strat i szukasz innego hobby a jak łyknies haczyk to puzniej 12 ale wersja Flex ale to tak na przetrwanie i potem 16 jako docelowy. Wyżej bym nie wchodził bo to już akcje i drabiny do obserwacji. Niewiem może kiedyś na razie mówię 16 to max w komforcie obserwacji a i tak w zenicie muszę się wspomóc drabką. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bardzo dziękuję za odpowiedzi. Więc jeśli chodzi o Wiadrunki to faktycznie mam bardzo blisko, jednak nie sądzę aby tam niebo różniło się specjalnie od mojego. 

Co do miejsca do obserwacji, jak pisałem wcześniej mam duże ranczo , teleskop mogę trzymać na parterze, na piętrze bez znaczenia także kwestia przechowywania i wyciągania do obserwacji to nie problem. Jeśli chodzi o zapakowanie do auta to także nie problem. Z racji posiadania dwóch dużych psów, które przez żonę traktowane są jak nasze dzieci i zawsze z nami wszędzie jeżdżą jestem wyposażony w Forda Galaxy, także przewozić mogę 16 cali nawet. 

Wracając do tematu, jednak decyzja padła na GSO 12 deluxe. Już zamówiłem, dostępny był na teleskopy. pl w cenie 3300pln. Klamka zapadla- żałować mam nadzieję nie będę, choć nie ukrywam wizualnie bardziej podoba mi się sky watcher 12 , ale wiadomo po tym co przeczytałem tutaj GSO lepsze więc wybór właśnie na niego padł. Nie mogę się doczekać kuriera ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kali82 napisał:

Z moich doświadczeń GSO 10 miałem jako pierwszy teleskop i potrafi dużo pokazać i nawet bardzo dużo pod ciemnym niebem

Teraz ja mam tego GSO 10" i potwierdzam, pod moim niebem jest świetny i tylko warunki go ograniczają.

7 godzin temu, Kali82 napisał:

jestem kawał silnego dziada

Również potwierdzam :) Choć akurat 10" razem z dobsem też jestem w stanie przenieść na raz kilkadziesiąt metrów jednak ostatnio wolę jednak położyć tubę z boku i wziąć na dwa razy, oszczędzam kręgosłup, który i tak ostatnio mi dokuczał.

W każdym bądź razie 10" jest bardzo wygodna, 12" miałem ale LightBridge, waga chyba podobna do pełnej tuby.

Pełno jest opisów z wrażeń z obserwacji, pewnie już sporo czytałeś. 12" powinno dać piękne widoki. Powodzenia.

Edytowane przez lolak89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, lolak89 napisał:

Teraz ja mam tego GSO 10" i potwierdzam, pod moim niebem jest świetny i tylko warunki go ograniczają.

Również potwierdzam :) Choć akurat 10" razem z dobsem też jestem w stanie przenieść na raz kilkadziesiąt metrów jednak ostatnio wolę jednak położyć tubę z boku i wziąć na dwa razy, oszczędzam kręgosłup, który i tak ostatnio mi dokuczał.

W każdym bądź razie 10" jest bardzo wygodna, 12" miałem ale LightBridge, waga chyba podobna do pełnej tuby.

Pełno jest opisów z wrażeń z obserwacji, pewnie już sporo czytałeś. 12" powinno dać piękne widoki. Powodzenia.

Dokładnie tak. Ja mam od kilku lat 10 i jest to chyba najbardziej optymalna wersja do transportu. Tym bardziej jak się chce zabierać sprzęt na rożnego rodzaju zloty i spotkania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dawid.drela napisał:

Panowie, bardzo dziękuję za odpowiedzi. Więc jeśli chodzi o Wiadrunki to faktycznie mam bardzo blisko, jednak nie sądzę aby tam niebo różniło się specjalnie od mojego. 

Co do miejsca do obserwacji, jak pisałem wcześniej mam duże ranczo , teleskop mogę trzymać na parterze, na piętrze bez znaczenia także kwestia przechowywania i wyciągania do obserwacji to nie problem. Jeśli chodzi o zapakowanie do auta to także nie problem. Z racji posiadania dwóch dużych psów, które przez żonę traktowane są jak nasze dzieci i zawsze z nami wszędzie jeżdżą jestem wyposażony w Forda Galaxy, także przewozić mogę 16 cali nawet. 

Wracając do tematu, jednak decyzja padła na GSO 12 deluxe. Już zamówiłem, dostępny był na teleskopy. pl w cenie 3300pln. Klamka zapadla- żałować mam nadzieję nie będę, choć nie ukrywam wizualnie bardziej podoba mi się sky watcher 12 , ale wiadomo po tym co przeczytałem tutaj GSO lepsze więc wybór właśnie na niego padł. Nie mogę się doczekać kuriera ?

12" dużo pokaże, ale to straszna krowa, najwyżej oddasz do sklepu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dawid.drela napisał:

Czytałem i czytam nadal i im więcej czytam tym mniej paradoksalnie wiem ?

Od 14 do 16 Sierpnia całkiem niedaleko ciebie ok 60 km będzie się odbywał coroczny zlot astronomiczny. Masz świetna okazie na zapoznanie się ze sprzętem i porównanie. Do tego fajna atmosfera i masę ciekawych ludzi do poznania. No i oczywiście pogłębienie zasobu wiedzy bezcenne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dawid.drela napisał:

Panowie, bardzo dziękuję za odpowiedzi. Więc jeśli chodzi o Wiadrunki to faktycznie mam bardzo blisko, jednak nie sądzę aby tam niebo różniło się specjalnie od mojego. 

Hej . Specjalnie nie będzie sie roznilo, ale troszkę jednak tak bo Rogoźno trochę tez jednak świeci. No i kwestia jaki masz zakres nieba bo owczeglowy to las od południa. 

Wiardunki podupadly każdy ma swoje życie swoje sprawy ilu nas nie bylo to każdemu sie w życiu pozmienialo cos.

Jestem z Rogozna gdyby co mozna się kiedyś spotkac. 

Swego czasu tez smigalem na balkonie 12" i nawet w Rogoznie były fajne obrazy.

P_20180512_213013_vHDR_Auto.jpg

SW 12" Flex,  SW 120/600, SW Mak127                                    Montaż: EQ5, AZ4.
Okulary: ES24mm, AXIOM 10mm, ES 4,7 , Barlow GSO 2" ED,                      Bino SW.  
Filtry: UB 2", GSO nebula , OIII.                             Lornetka:Ecotone Kamakura WP2 10X50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marko7 napisał:

Hej . Specjalnie nie będzie sie roznilo, ale troszkę jednak tak bo Rogoźno trochę tez jednak świeci. No i kwestia jaki masz zakres nieba bo owczeglowy to las od południa. 

Wiardunki podupadly każdy ma swoje życie swoje sprawy ilu nas nie bylo to każdemu sie w życiu pozmienialo cos.

Jestem z Rogozna gdyby co mozna się kiedyś spotkac. 

Swego czasu tez smigalem na balkonie 12" i nawet w Rogoznie były fajne obrazy.

P_20180512_213013_vHDR_Auto.jpg

Jasne, chętnie się spotkam. Co do Owczych to faktycznie od południa jest las ale z mojej lokalizacji ul. Swierkowa mam trochę dalej do lasu i gdyby nie latarnie na swierkowej właśnie w stronę południowego wschodu to byłoby super . W reszcie kierunków nie mam latarni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No więc wypadałoby opisać swoje wrażenia po zakupie. Więc kupiłem GSO Dobson 12 Deluxe. Jak przyjechał kurier to niemal padłem jak zobaczyłem kartony...... Ten z tubusem wyglądał jakby w środku była zapakowana trumna:D. Po rozpakowaniu i złożeniu pierwsze co pomyślałem to ,że mocno przesadziłem z wyborem , i to jest zwyczajnie za DUUUUŻE!!!!. Posiłkując się forum i YT, dokonałem kolimacji (zamówiłem również razem z teleskopem kolimator laserowy) , okazało się ,że fabrycznie kolimacji nie było , rozjechane totalnie. Ale udało się. Szukacz wspaniała sprawa , w porównaniu z red dotem , to zupełnie inna bajka- nie ma porównania nawet , choć pewnie taki kitowy szukacz to badziew ale jak dla mnie bomba. Obsługa dobsona- po kilku dniach nauki , świetna sprawa już nie chce paralaktyka.

Ogólnie jestem w stanie go demontować z montażu i transportować z domu na podwórko , więc z tym nie mam problemu aczkolwiek to chyba max możliwości , jeśli chodzi o mobilność newtona. 

Jeśli chodzi o obserwacje to w zeszły weekend pracowałem więc nie było czasu w nocy obserwować , udało mi się w ten weekend. Saturn pokazał mi obie swoje przerwy , jowisz pasy i wielką plamę , księżyc cudowny , mars także widoczny . Co do DS , to właśnie słabo...... pewnie przez to  , że o tej porze roku o 23.00 jeszcze nie jest zupełnie ciemno i w dodatku księżyc , mam rację? Widziałem galaktykę andromedy  ,ale tylko trochę lepiej niż w lornetce , widziałem kilka gromad , i mgławicę pierścień , nawet miała niebieskawy kolor. Na razie nic więcej nie wypatrzyłem , szukałem galaktyki Wir , ale niestety poległem..... Powiedzcie mi , jakie mam kupić okulary? Mam do tej pory kitowce z GSO czyli 30mm 68st (2 ") , 9mm 52st , oraz SW6,7mm , Celestron 10mm  Celestron 20mm. (wszystko kitowce).

Planety dobrze wyglądają na SW 6,7mm , GSO 30mm super sprawa ale chyba tylko do namierzania obiektów co? Bo wydaje mi się ,że przydałoby się coś z większym powiększeniem ale szerokokątne. Chciałbym abyście mi polecili dwa okulary do tego teleskopu: Jeden do obserwacji planet w maksymalnym dla tego teleskopu przybliżeniu i jeden do głębokiego nieba , w racjonalnej cenie abym nie musiał za pół roku kupować nowych , więc nie jakiś ostatni sort , ale też nie najwyższa półka , powiedzmy takie średniaki o zadowalającym obrazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, dawid.drela napisał:

jeden do głębokiego nieba

ten  https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_348&products_id=3165&lunety=Okular William Optics SWAN 33 mm 2 72 stopnie niestety w tej chwili niedostepny ale dobry , poszukaj uzywki , podobny do tego GSO 30 mm ale lepszy od niego

 

38 minut temu, dawid.drela napisał:

obserwacji planet w maksymalnym dla tego teleskopu przybliżeniu

Masz juz ten SW 6,7mm . Ponizej 6mm nie warto schodzic , wlasciwie obecnie nie ma warunkow na takie powiekszenia [mowie o Jowiszu i Saturnie]

Uniwersalnym okularem jest Explore Scientific 11mm 82 stopnie

Mozesz sprawdzic cos z serii Baader Morpheus .

Baader Classic Ortho 10mm tez jest polecany [niestety maly ER ]

Masz juz mocny sprzet i pare okularow , teraz juz tylko jakosc nieba danej nocy bedzie przesadzala o uzyskiwanych obrazach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z tą jakością nieba latem to zawsze tak wygląda? Wczoraj siedziałem do 2 w nocy , i nie było ciemno , pewnie przez księżyc , ale dopóki nie pojawił się po 23:00 to też niebo nie było czarne tylko granatowe/ciemno niebieskie. Kiedy z waszego doświadczenia jest najlepszy okres na mgławice i galaktyki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Białe_noce

Poczytaj + księżyc i masz odpowiedź :)

Jeżeli chodzi o galaktyki to najbardziej "obfity" jest kwiecień i gwiazdozbiór Panny, oczywiście o każdej porze roku da się coś zobaczyć :) To samo dotyczy mgławic. Zimą króluje Orion, aktualnie na niebie można zobaczyć np Veila. Na poważne obserwacje trzeba jednak poczekać na sierpniowy lub wrześniowy nów. W ramach "treningu" możesz poszukać gromad kulistych jak M13 czy M92, M15, M2, w 12" powinny zrobić wrażenie nawet w noce jakie teraz mamy :)

 

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, wojt0000 napisał:

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Białe_noce

Poczytaj + księżyc i masz odpowiedź :)

Jeżeli chodzi o galaktyki to najbardziej "obfity" jest kwiecień i gwiazdozbiór Panny, oczywiście o każdej porze roku da się coś zobaczyć :) To samo dotyczy mgławic. Zimą króluje Orion, aktualnie na niebie można zobaczyć np Veila. Na poważne obserwacje trzeba jednak poczekać na sierpniowy lub wrześniowy nów. W ramach "treningu" możesz poszukać gromad kulistych jak M13 czy M92, M15, M2, w 12" powinny zrobić wrażenie nawet w noce jakie teraz mamy :)

No i wszystko stało się dla laika jasne:) , przynajmniej w tej kwestii. Czyli 2 połowa sierpnia pokaże mi więcej nieba.:) , poćwiczę na tym co napisałeś , już dziś:) . Kolejne pytanie mam - skoro na razie na tych okularach , które posiadam mogę trochę obserwować , to czy nie dobrze byłoby kupić jakiś dobry filtr do głębokiego nieba? Czy ten będzie odpowiedni? https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4766&lunety=Filtr Explore Scientific 2 UHC , czy polecicie coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dawid.drela napisał:

Zależy do czego ?

Do galaktyk, jeśli masz przyzwoite niebo żaden filtr potrzebny nie jest. 

Co do mgławic, to UHC, albo Orion UltraBlock. 

UHC wycina mniej, UltraBlock jest ciemniejszy, ale dobrze sprawdza się np. na Veilu. Niektórzy Veila oglądają z filtrem O III, ale moim zdaniem zbyt przyciemnia, poza tym O III to filtr dla kilku obiektów. UHC i UB są bardziej uniwersalne. Moim zdaniem oba się sprawdzą przy 12" (ja używam UltraBlocka z 13" i sprawdza się bardzo dobrze).

Warto porównać na jakimś złocie, który lepiej ci odpowiada.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey, niezłe krówsko sobie kupiłeś. Szkoda że wcześniej nie sprawdziłeś, ani nikt Cię nie uczulił, nie podpowiedział, że różnica w fizjonomii między 10"a 12" nie usprawiedliwia tej drugiej opcji w oczach początkującego obserwatora. Ledwo 20% uzysk w aperturze, a taki musi się teraz borykać z 2x większym kubaturowo sprzętem i targać krowę na dwa biegi. Do kombi też nie wejdzie. No ale OK, przyjmijmy za pewnik to, że niczym po ślubie, "musi pan z tym żyć". Teraz, wypadałoby się solidnie zapoznać z katalogiem Messiera. Połap sobie wszystkie M-ki, nawet jeśli są to 2 gwiazdy na krzyż. Później może jednak pomyśl o sięgnięciu głębiej do kieszeni w poszukiwaniu naprawdę porządnych okularów do tego teleskopu. Wystarczą dosłownie dwie ogniskowe, ale porządne. Nie zdziw się, że ich koszt będzie porównywalny z kosztem 12" teleskopu Newtona w jakiejś tam drewnopochodnej skrzyni. Dziadek Dobson dobrze myślał, jednak z porządną optyką przy oku, obserwacje stają się o wiele bardziej satysfakcjonujące. To coś, jak dokupienie porządnego obiektywu do aparatu z wymienną optyką. Piszę to dlatego ponieważ wiem, że statystycznie 80% rozstań z obserwacjami teleskopowymi jest wynikiem problemów logistycznych. 12" w pełnej tubie to po prostu problem logistyczny. Pięknie w nim widać, ale to po prostu problem. :) Szkoda by było, aby 12" zwierciadło zraziło swojego właściciela przez brak jego chęci i ograniczenie w postaci 1.25" kapselka okularopodobnego, który zawsze stanowi wąskie gardło (poza samym właścicielem ;) ) takiego systemu optycznego.

Edytowane przez Windforce
  • Like 2

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Windforce napisał:

Hey, niezłe krówsko sobie kupiłeś. Szkoda że wcześniej nie sprawdziłeś, ani nikt Cię nie uczulił, nie podpowiedział, że różnica w fizjonomii między 10"a 12" nie usprawiedliwia tej drugiej opcji w oczach początkującego obserwatora. Ledwo 20% uzysk w aperturze, a taki musi się teraz borykać z 2x większym kubaturowo sprzętem i targać krowę na dwa biegi. Do kombi też nie wejdzie. No ale OK, przyjmijmy za pewnik to, że niczym po ślubie, "musi pan z tym żyć". Teraz, wypadałoby się solidnie zapoznać z katalogiem Messiera. Połap sobie wszystkie M-ki, nawet jeśli są to 2 gwiazdy na krzyż. Później może jednak pomyśl o sięgnięciu głębiej do kieszeni w poszukiwaniu naprawdę porządnych okularów do tego teleskopu. Wystarczą dosłownie dwie ogniskowe, ale porządne. Nie zdziw się, że ich koszt będzie porównywalny z kosztem 12" teleskopu Newtona w jakiejś tam drewnopochodnej skrzyni. Dziadek Dobson dobrze myślał, jednak z porządną optyką przy oku, obserwacje stają się o wiele bardziej satysfakcjonujące. To coś, jak dokupienie porządnego obiektywu do aparatu z wymienną optyką. Piszę to dlatego ponieważ wiem, że statystycznie 80% rozstań z obserwacjami teleskopowymi jest wynikiem problemów logistycznych. 12" w pełnej tubie to po prostu problem logistyczny. Pięknie w nim widać, ale to po prostu problem. :) Szkoda by było, aby 12" zwierciadło zraziło swojego właściciela przez brak jego chęci i ograniczenie w postaci 1.25" kapselka okularopodobnego, który zawsze stanowi wąskie gardło (poza samym właścicielem ;) ) takiego systemu optycznego.

Zastanawiałem się długo , i miotałem się między 10 a 12 , postawiłem w końcu na 12. Ok , jest ciężki , jest nieporęczny , wynoszę go na dwór na 2 x , tzn tuba osobno , montaż osobno. Tak jak napisałem mam duże auto z racji posiadania 2 dużych psów (chart i rodezjan , więc dość duży bagażnik potrzebują:D) , mam duży dom i mam gdzie trzymać teleskop ,żeby i nie przeszkadzał żonie i nawet stanowił swojego rodzaju ozdobę salonu:) , także kwestia logistyki u mnie nie jest problemem. Dlatego też zdecydowałem się na 12 i oprócz szoku jeśli chodzi o gabaryt( dotychczasowe porównanie z newtonem 4 cale) , to wierzę ,że będę z niego zadowolony .I zdaje sobie sprawę z tego ,że z czasem jak już dojdę do jakiegoś w miarę przyzwoitego poziomu w obserwacjach - kupię porządne okulary i zdaję sobie sprawę ,że jednak sztuka będzie kosztowała 1500zł i to będzie średnia półka , ale mam nadzieję ,że właśnie na tak dobrych okularach mój 12 calowy newton pokaże swoje możliwości , kiedy już będę na nie gotowy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, piotrfie napisał:

Co do mgławic, to UHC, albo Orion UltraBlock. 

UltraBlock klasyfikuje się jako UHC. 

13 godzin temu, piotrfie napisał:

Niektórzy Veila oglądają z filtrem O III, ale moim zdaniem zbyt przyciemnia

Ja wolę Veila chyba z OIII. Jest ciemniej ale bardziej kontrastowo, nieco więcej też widać. 

13 godzin temu, Windforce napisał:

Ledwo 20% uzysk w aperturze

44% powierzchni, to już trochę zmienia postać rzeczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Windforce napisał:

Szkoda by było, aby 12" zwierciadło zraziło swojego właściciela przez brak jego chęci i ograniczenie w postaci 1.25" kapselka okularopodobnego, który zawsze stanowi wąskie gardło (poza samym właścicielem ;) ) takiego systemu optycznego.

Jakie wąskie gardło? Że niby co, okular 1,25" przycina aperturę? :)

Wszystko poniżej 17mm jest w standardzie 1,25" :D

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)