Skocz do zawartości

Delta Optical GSO 10 czy 12


Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętaj, że nawet 12 cali i dobry okular nie zastąpią dobrego nieba :) Koniecznie jedź pod rozgwieżdzone niebo, aby mieć porównanie. Każda latarnia przy teleskopie to zabójstwo dla obserwatora :)

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lemarr7 napisał:

To że okular ma tulejke 2" to nie znaczy że ma taki przelot. Zobacz sobie średnicę dolnej soczewki. To jest tylko kwestia budowy okularu. Taki Ethos ma dwa standardy.

Ale zgodzę się że kiepski okular to wąskie gardło. Natomiast czy to 2" czy 1,25", nie wpływa to na apertue teleskopu.

 

 

TeleVue-Okular-Ethos-13mm-1-25-2-.jpg

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dawid.drela napisał:

A latarnia uliczna oddalona w linii prostej jakieś 300m od teleskopu jest problemem? 

Narzuć koc na ogrodzenie lub zrób parawan koło teleskopu, który zasłoni latarnię.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sam ocenić czy te latarnie wpływają istotnie na adaptację oczu. Choć oczywiście jeśli możesz "uciekaj" przed nimi. Latarnie, które są zasłonięta, tak jak u mnie przez dom nie wpływają na adaptacje, jedynie na jasność tła nieba. I tak jak u mnie to powoduje, że obiekty poniżej 30 stopni są trudne do obserwacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.08.2020 o 08:53, Karol_C napisał:

UltraBlock klasyfikuje się jako UHC

Nie traktowałbym tych filtrów jako równoważnych.

Większość UHC przepuszcza O III, H alfa i H beta.

UltraBlock przepuszcza O III i H beta, ale nie przepuszcza H alfa.

Traktowałbym go jako coś pomiędzy UHC a O III.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, dawid.drela napisał:

............. na linii południowo-wschodniej 

Czyli w najgorszym miejscu z możliwych, pociesz się tym ,że ja też mam 12" i mieszkam 3 kilometry w lini prostej od centrum Katowic, pozostają tylko zloty, albo wyjazdy w góry pod ciemne niebo, na szczęście daleko nie mam.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc wczoraj do 23.30 wyszedłem z teleskopem przed dom i powiem tak: droga mleczna była widoczna i to dobrze także latarnie nie przeszkadzają na szczęście jest ich tylko kilka sztuk i co druga nie działa. Martwi mnie tylko to że niestety chyba jeszcze dużo nauki przede mną. Potrafię znaleźć 20 procent obiektów które sobie obieram na cel. Problem mam z tym że jak już widzę gwiazdę przy ktorej niedaleko znajdowac powinna się jakaś mglawica czy gromada to później jak zbliże oko do szukacza to mi znika i muszę znowu szukać a dodatkowo mam to wszystko utrudnione bo muszę sobie w głowie przestawić obraz bo i szukacz i teleskop widzą odwrotnie. Cholernie to ciężkie dla początkującego. Udało mi się jak do tej pory znaleźć i to właśnie wczoraj mglawice pierścien i hantle. Za cholere nie mogłem znaleźć podobno łatwej w odnalezieniu Mgławicy Veila. O gromadach nawet nie wspominam bo prostej w herkulesie nie odnalazłem.... Ciężko to wszystko ogarnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, dawid.drela napisał:

No więc wczoraj do 23.30 wyszedłem z teleskopem przed dom i powiem tak: droga mleczna była widoczna i to dobrze także latarnie nie przeszkadzają na szczęście jest ich tylko kilka sztuk i co druga nie działa. Martwi mnie tylko to że niestety chyba jeszcze dużo nauki przede mną. Potrafię znaleźć 20 procent obiektów które sobie obieram na cel. Problem mam z tym że jak już widzę gwiazdę przy ktorej niedaleko znajdowac powinna się jakaś mglawica czy gromada to później jak zbliże oko do szukacza to mi znika i muszę znowu szukać a dodatkowo mam to wszystko utrudnione bo muszę sobie w głowie przestawić obraz bo i szukacz i teleskop widzą odwrotnie. Cholernie to ciężkie dla początkującego. Udało mi się jak do tej pory znaleźć i to właśnie wczoraj mglawice pierścien i hantle. Za cholere nie mogłem znaleźć podobno łatwej w odnalezieniu Mgławicy Veila. O gromadach nawet nie wspominam bo prostej w herkulesie nie odnalazłem.... Ciężko to wszystko ogarnąć

Bo odnajdywanie obiektów to kwestia doświadczenia, a nie sprzętu. Z czasem będzie lepiej i łatwiej. Nie nastawiaj się na ilość, wybierz sobie kilka obiektów na wieczór i postudiuj je :)

Jaki okular do Veila miałeś? Potrzeba przynajmniej 30mm, do tego filtr. Ja wczoraj widziałem go w pięknej postaci, ale zmieścił się dopiero w ES 30mm 82 stopnie + filtr Orion UltraBlock.

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dawid.drela napisał:

Problem mam z tym że jak już widzę gwiazdę przy ktorej niedaleko znajdowac powinna się jakaś mglawica czy gromada to później jak zbliże oko do szukacza to mi znika

Kwestia wprawy. Ja jeśli widzę jakąś gwiazdę gołym okiem a potem szukam w szukaczu to wiem, że to ta po jej jasności, kolorze i otoczeniu. 

Próbuj obiektów z Tabeli Wimmera (wpisz w google).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dawid.drela napisał:

Problem mam z tym że jak już widzę gwiazdę przy ktorej niedaleko znajdowac powinna się jakaś mglawica czy gromada to później jak zbliże oko do szukacza to mi znika i muszę znowu szukać a dodatkowo mam to wszystko utrudnione bo muszę sobie w głowie przestawić obraz bo i szukacz i teleskop widzą odwrotnie. Cholernie to ciężkie dla początkującego. Udało mi się jak do tej pory znaleźć i to właśnie wczoraj mglawice pierścien i hantle. Za cholere nie mogłem znaleźć podobno łatwej w odnalezieniu Mgławicy Veila. O gromadach nawet nie wspominam bo prostej w herkulesie nie odnalazłem.... Ciężko to wszystko ogarnąć

Polecam zielony laser. Dla takiego ślepaka jak ja to jedyny sposób, aby orientować się w 'terenie' bez GoTo. Ale to wymaga wielkiej ostrożności. Uwaga na oczy swoje, innych, samoloty i obiekty latające!!!

EDIT Veil wymaga ciemnego nieba i najlepiej dobrego filtra.

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kjacek napisał:

Veil wymaga ciemnego nieba i najlepiej dobrego filtra.

Wymaga przede wszystkim doświadczenia. Ja ją widzę w lornetce 32 mm bez filtrów.

Na pewno nie jest to obiekt dla początkujących. 

25 minut temu, dawid.drela napisał:

A nie ma szukaczy nie odwracajacych obrazu

Są. Tylko czy to coś da jeśli w okularze teleskopu obraz jest odwrócony ?

Cierpliwości. Da się do tego przyzwyczaić.

PS.

9 minut temu, kjacek napisał:

Dla takiego ślepaka jak ja

W sensie, że z wadą oczu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj bez problemu widziałem Veila wschodniego w źrenicy 4,3 mm bez filtra.

Myślę, że nakłada się tu jakość nieba, brak doświadczenia obserwacyjnego i wytrenowania wzroku by wychwytywał różnice w kontraście tła. Dwa ostatnie przyjdą z czasem, za ciemnym niebem trzeba się najeździć.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Veil to jeden z najłatwiejszych obiektów do znalezienia na niebie, ale wymaga dobrego nieba i zależnie od warunków przeważnie filtra, mi najbardziej odpowiada z UHCs-em choć kiedyś połączyliśmy z ciekawości uhcs z 0III i bylismy w delikatnym szoku :)

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dawid.drela napisał:

Skoro widzę gołym okiem drogę mleczna to czy to nie oznacza, że mam dobre niebo u siebie? 

 

40 minut temu, Karol_C napisał:

Podaj wartość mag/arc sec2 z tej mapy

lightpollutionmap.info

Łatwiej będzie coś powiedzieć o niebie. Choć nie w pełni.

Jeśli to koło Obornik nad Poznaniem, to mapa zaświetlenia pokazuje 21,22, czyli piękne niebo do obserwacji (pod podobne wczoraj uciekłem z Krakowa na obserwacje Perseidów)

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dawid.drela napisał:

A nie ma szukaczy nie odwracajacych obrazu? 

Ja polecam tandem szukacz kątowy (obraz jak w lornetce, nie odwrócony) + szukacz typu star pointer.

Miałem na początku prosty szukacz i szybko go się pozbyłem :) Przez star pointer namierzam z grubsza miejsce w którym powinien być obiekt, potem przechodzę do kątowego i po układzie gwiazd porównując je z układem w SkySafari celuje idealnie w miejsce gdzie powinien znajdować się obiekt. Tak jak piszą koledzy, to wszystko kwestia wprawy i doświadczenia. Liczy się też odpowiednie wyczucie proporcji odległości między gwiazdami. No i zaczynaj od okularu 30mm, jak już znajdziesz obiekt to przechodzisz do docelowego powiększenia, ale w szukaczu już wiesz gdzie celować gdyby obiekt uciekł z pola widzenia w okularze.

Co do Veila to kwestia nieba, ale moim zdaniem nawet pod ciut lepszym niebem ten obiekt po prostu wymaga filtra. Ja np wczoraj pod bardzo słabym niebem 20.35 (mimo że też widzę drogę mleczną i to jest u mnie wyznacznik dobrej pogody) zaliczyłem z Orionem UB, jak do tej pory Veila życia :) Takiej struktury mgławicy i odcięcia od tła jeszcze nie widziałem :) No ale np Bodego i Cygaro wyskakiwały bez problemu w szukaczu, tz że warunki były na prawdę dobre.

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie chyba muszę skupić się na rozpoznawaniu bez najmniejszego problemu wszystkich gwiazdozbiorów , bo jak spoglądam w atlas nieba z zaznaczonymi wszystkimi gwiazdami , to nie potrafiłbym z tych gwiazd naszkicować żadnej konstelacji...... właśnie kupiłem atlas nieba i go otworzyłem , pomyślałem , że naszkicuje sobie na nim konstelacje , ale wielka d..... , tysiące gwiazd w jednym miejscu i nic nie widzę , nawet jak jest napisane jaka konstelacja znajduje się w danym obszarze. Masakra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dawid.drela napisał:

Na razie chyba muszę skupić się na rozpoznawaniu bez najmniejszego problemu wszystkich gwiazdozbiorów , bo jak spoglądam w atlas nieba z zaznaczonymi wszystkimi gwiazdami , to nie potrafiłbym z tych gwiazd naszkicować żadnej konstelacji...... właśnie kupiłem atlas nieba i go otworzyłem , pomyślałem , że naszkicuje sobie na nim konstelacje , ale wielka d..... , tysiące gwiazd w jednym miejscu i nic nie widzę , nawet jak jest napisane jaka konstelacja znajduje się w danym obszarze. Masakra...

Dlatego rozejrzyj się za lornetką o większym polu, dużo szybciej wszystko złapiesz,7x35 lub 8x42 będą dobrym wyborem do obserwacji z ręki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takze widzialem wczoraj Veila wschodniego w Syncie 6 okular GSO SV 42mm 2 cale bez filtra , wartosc SQM 21,61 mag, ratio 0,429. Wczoraj wieczorem niebo bylo bardzo dobre jak na lato , ok godz 0.30 jakosc sie pogorszyla , wschodzil juz ksiezyc. Veila widzialem dopiero pierwszy raz , bardzo w tym pomaga okular 42mm. Bardzo ladny obiekt , gapilem sie na niego ok godziny , zreszta bez wczesniejszego ok godzinnego posiedzenia z teleskopem kiedy to wzrok zaadaptowal sie do ciemnosci [wyszukiwalem w tym czasie inne obiekty] obserwacja bylaby chyba niemozliwa.

Zalaczam grafike ktora mi troche pomogla, oczywiscie wszystkie prawa naleza do jej autorow

778103-VeilFilterCompSmall1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj nie dałem za wygraną i zacząłem szukać jeszcze raz tego herkulesa , i się udało. Jak już go namierzyłem to gromadę m13 znalazłem bez problemu , w zasadzie nawet lornetką też ją namierzyłem , ale w lornetce wyglądała jak rozmyta gwiazda , jednak czułem ,że to jest to i się nie pomyliłem. Jak wyszukałem ją w teleskopie to prawie padłem z wrażenia na prawdę. Po tym jak zobaczyłem tę gromadę w moich 12 calach nie żałuję już w ogóle ,że kupiłem tak dużą jak ją nazywacie "Krowę" . Jak dla porównania wyszukałem m13 w teleskopie celestron astromaster 114 , to wyglądała jak większa mgiełka - porównania brak , to tak jak porównać dzień do nocy. Ale jestem szczęśliwy:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dzisiaj sproboj Gromade Podwojna w Perseuszu [tzw hichoty]. Znajdz Kasjopee [ w ksztalcie litery W ]. Jedziesz od Kasjopei do Perseusza trzymajac sie Drogi Mlecznej, patrzac caly czas w szukacz, w pewnym momencie zobaczysz dwie  jasniejsze plamki  to jest wlasnie Gromada Podwojna. Bardzo ladny obiekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)