Skocz do zawartości

Delta Optical GSO 10 czy 12


Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, dawid.drela napisał:

Ja wczoraj nie dałem za wygraną i zacząłem szukać jeszcze raz tego herkulesa , i się udało. Jak już go namierzyłem to gromadę m13 znalazłem bez problemu , w zasadzie nawet lornetką też ją namierzyłem , ale w lornetce wyglądała jak rozmyta gwiazda , jednak czułem ,że to jest to i się nie pomyliłem.

Rodzinie też na m13 szczęka opada. Bardzo wdzięczny obiekt do pokazywania innym. 

 

Jako poczatkująca dorzucę tylko że szukacz laserowy u mnie zdał egzamin. Wiem gdzie co jest tylko z wcelowaniem we właściwe miejsce teleskopem był problem? 

To niestety preferencje osobnicze bo mąż woli zwykły szukacz. Może z czasem i mi się zmieni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a widziałeś "mercedesa"? :) 

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=207

 

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie mam jeszcze jedno pytanie , nie chcę niepotrzebnie zaśmiecać forum , otwierając kolejny temat. Pytanie dotyczy pierwszego teleskopu , który posiadam i używałem go przed GSO 12 , a mianowicie chodzi o Celestron Astromaster 114 EQ - nie idzie tego skolimować za pomocą kolimatora laserowego.Męczę się od godziny i nic. Z GSO jak go kupiłem od razu pierwszy lepszy tutorial i go bez problemu skolimowałem , teraz kolimacja mojej 12 zajmuje mi na dworze wieczorem max 3 minuty( mikro regulacja i to nie zawsze , bo często jest wszytko ok) , natomiast ten celestron jest nie do ustawienia. Po pierwsze nie ma na środku lustra znacznika , ale luz , można zrobić , ale on ma w wyciągu wbudowanego barlowa  i wydaje mi się ,że przez to laser świruje i nie idzie nic zrobić. Na lustrze głównym odbija się jako rozlana plama , a jak próbuję regulować lustrem głównym , to światło lasera w ogóle się nie przemieszcza mimo ,że śruby od ustawienia lustra praktycznie po całej długości gwintu kręcone. Da się to jakoś skolimować ustrojstwo? Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku nocach obserwacji , nabrałem już jako takiego doświadczenia, powoli ogarniam odnajdywania obiektów , z większością ,którą wybieram na obserwacje nie mam problemów ze znalezieniem. Jednak na razie odpuściłem sobie mgławice , ponieważ oprócz hantli i pierścienia ni w ząb nic nie znalazłem. Pewnie to z powodu braku filtra , który już zamówiłem  a dokładnie ES UHC 2". Proszę was jeszcze o poradę odnośnie okularów. Wiem już ,że jako docelowe kupię ES 82* coś około 11 oraz 30mm , ale jeszcze nie teraz. zakup tych okularów , będę musiał przełożyć na początek przyszłego roku. Na ten moment chciałbym coś szerokokątnego do uzupełnienia mojego GSO 30 SV , czy dobrym tanim wyborem na przeczekanie tych kilku miesięcy będzie GSO 20 SV lub GSO 15 SV? Jak sądzicie? To są okulary po około 150zł , i tyle mogę spisać na stracenie na te kilka miesięcy, pytanie tylko czy warto? Dodam ,że jak dla początkującego GSO 30SV dla mnie jest ok ( to mój kitowy okular). 

Jeszcze coś takiego mi wpadło w ostatniej chwili w oko: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=3446&lunety=Okular Explore Scientific 15 mm 70 stopni AFOV 1 25

Czy ten zabieg , który proponuje ma sens?

Edytowane przez dawid.drela
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latwo powinienes znalezc M8 Mglawica Laguna - przeszukaj szukaczem Droge Mleczna kilka stopni od Jowisza w prawo , powinienes zobaczyc pojasnienie dosc nisko nad horyzontem ,mgielka z mala gromada gwiazd to Laguna. Pozniej nieco nad Laguna Trifid Nebula[ Trojlistna Koniczyna] trudniejsza do zauwazenia moze byc widac tylko gromade gwiazd ,jeszcze wyzej tez w Drodze Mlecznej Mglawica Omega i Mglawica Orzel niedaleko nich gromada otwarta Dzika Kaczka [gesto upakowane gwiazdy]. Powinno byc to widac chyba ze masz slabe niebo albo jakies luny na poludniu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dawid.drela napisał:

Po kilku nocach obserwacji , nabrałem już jako takiego doświadczenia,(...)

Czy ten zabieg , który proponuje ma sens?

Jeśli kupisz używki to ma to sens. Nowe nie. Tylko strata kasy na odsprzedaży. Nieco droższe, po koło 220-250 zł są SW SWA 68 stopni. Na tyle dobre, że jeśli wymienisz na ESy to tylko dla większego pola widzenia. Na plus jednak, że SW ma duże ER, ESy nie. 

Edytowane przez Karol_C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Karol_C napisał:

Jeśli kupisz używki to ma to sens. Nowe nie. Tylko strata kasy na odsprzedaży. Nieco droższe, po koło 220-250 zł są SW SWA 68 stopni. Na tyle dobre, że jeśli wymienisz na ESy to tylko dla większego pola widzenia. Na plus jednak, że SW ma duże ER, ESy nie. 

Dziękuje za odpowiedź. Co do nieba na południu , to niestety w strzelcu (czyli na prawo od jowisza ) pięknie widać niestety ale łunę świetlną , domyślam się ,że to Poznań , choć mam do niego ponad 40km ale jednak to musi być to , także wszystko w okolicach strzelca nawet o 24:00 jest wyraźnie oświetlone łuną światła , i chyba nie jestem w stanie dostrzec przez to mgławic bez filtra.... gromadę m22 widziałem dość dobrze , ale jak już próbowałem zlokalizować jakąś mgławicę , właśnie w okolicy tarczy to niestety nic. Tylko tak jak pisałem wcześniej bez problemu znajduje mgławicę pierścień i hantle i do tej pory więcej nic nie zauważyłem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Karol_C napisał:

po koło 220-250 zł są SW SWA 68 stopni.

Czy chodzi o okulary Sky Watcher SWA 58 stopni?. Potem jest seria o polu widzenia 70 stopni ale to juz po ok 500 zl

Te 58 - stopniowe sa godne polecenia bo szukam cos dosc taniego a tu jest wiele ogniskowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Karol_C napisał:

Jeśli kupisz używki to ma to sens. Nowe nie. Tylko strata kasy na odsprzedaży. Nieco droższe, po koło 220-250 zł są SW SWA 68 stopni. Na tyle dobre, że jeśli wymienisz na ESy to tylko dla większego pola widzenia. Na plus jednak, że SW ma duże ER, ESy nie. 

o te chodzi? 

https://deltaoptical.pl/okular-sky-watcher-swa-58-7-mm-1-25-quot?from=listing

bo one mają 58 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)