Skocz do zawartości

Kilka pytań początkującego


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam kilka pytań, które nie dają mi spokoju :)

1. Jak to jest możliwe, że z Ziemi dostrzec można np. Saturna i widzieć jego pierścień, kiedy ta planeta jest oddalona o 1,2 mld km od Ziemi ? Rozumiem, że planeta jest ogromna, ale mimo wszystko ten dystans jest tak duży, a można ją bez większych przeszkód dostrzec, nawet z lornetką.

2. Przestrzeń kosmiczna to próżnia, więc w jaki sposób statki/sondy wysyłane w kosmos osiągają prędkości rzędu 20 tys km/h ? To jest kwestia tego, że jak rozpędzimy ciało w próżni to ta prędkość będzie coraz większa ?

3. Czy passy Van Allena istnieją naprawdę i po ich przekroczeniu astronauci byli by poddani takiego promieniowaniu, że śmierć to tylko kwestia czasu ? Jeżeli tak, to jakim sposobem Amerykanie lądowali na Księżycu ?

4. Jakie miesiące w roku są najlepsze do obserwacji nieba ? (ostatnio zakupiłem teleskop Zodiac OPTICON 76F900EQ) 

5. Biorąc pod uwagę wielkość Wszechświata, czyli miliardy planet, układów słonecznych, galaktyk, w jaki sposób ludzie są w stanie to zmierzyć używając sond i obserwacji z Ziemi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj przerobić podręcznik do astronomii dla szkół średnich. Ewentualnie inne książki popularno-naukowe. Miesięcznik Astronomia czy Urania. 

Saturn odbija sporo światła słonecznego, jest widoczny gołym okiem. Aktualnie po lewej stronie Jowisza, trochę niżej. 

Poczytaj - asysta grawitacyjna. To najlepszy sposób na nadawanie dużych prędkości. 

Tzw pasy van Allena istnieją. Bez nich wyginęło by życie na ziemi takie jakie znamy. 

A jak długo trwały misje księżycowe? 

Dlaczego nie poczytałeś trochę przed zakupem tego... wynalazku? Mogłeś zadać pytania... 

Zima, jesień i wiosna, czyli okresy, gdy mamy noc astronomiczną, ciemne niebo. Ale i latem można i trzeba obserwować. Mimo, że niebo nie jest takie ciemne. Najlepsze są bezksiężycowe noce. Chyba, że akurat interesuje Cię Księżyc. Wtedy najciekawsze są miejsca światłocienia, gdy Księżyc jest mały, sierpowaty. 

Metod pomiaru jest sporo. Jednak ja nie poczuwam się tu do udzielania wyjaśnień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem, ten sprzęt chyba nie jest taki tragiczny, chociaż może dlatego, że nie mam porównania z tym lepszym. Jedyne co mi przeszkadza, to przy ustawianiu ostrości dosyć mocno wszystko się chwieje i trzeba ok 10 sekund poczekać, żeby obiekt obserwowany nie drżał a jak już zauważyłem w tym czasie planeta ucieka z pola widzenia. To chyba jego największa wada. Sprzęty od lepszych producentów mają lepszą stabilizację obrazu ?

Astronomia mi się spodobała i planuję zakupu lepszego teleskopu lub lornetki astronomicznej. Pytanie co zakupić do ok 2-3 tys ? Obserwacje głównie z mieszkania, Trójmiasto. Co jakiś czas wyprawa za miasto. Interesują mnie głównie obserwacje planet i takich ciał, które są w miarę widoczne i nie trzeba ich długo szukać.

Z pytań technicznych:

1. Czy po zamontowaniu soczewki Barlowa muszę na nowo łapać ostrość ?

2. Chciałbym zobaczyć mgławicę, jak się do tego zabrać i czy to ma sens z w/w teleskopem ?

3. Czy poza kometą Neowise spoglądając dzisiaj w niebo można dostrzec inne komety ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz porównanie i zarazem odpowiedź na pierwsze pytanie z tematu.

Saturn z popularnego teleskopu 8" przy źrenicy 1mm:

obraz.thumb.png.6cabfc3cf9db87d3190af289a5cad3d8.png

I ten sam Saturn z Twojego teleskopu przy tej samej źrenicy 1mm (maksymalne użyteczne powiększenie):

obraz.thumb.png.48373e8c8be090e2112342a8e8d62522.png

Możesz sam sobie odpowiedzieć czy ten sprzęt nie jest tragiczny ;)

Mgławice z centrum trójmiasta to też nie najlepszy pomysł :) Tu trzeba ciemnego nieba, miasto to tylko planety i księżyc, ewentualnie gromady (ewentualnie mgławica M42 zimą ale ona jest wyjątkiem bo jest bardzo jasna).

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gornet napisał:

Czy po zamontowaniu soczewki Barlowa muszę na nowo łapać ostrość ?

Oczywiscie. Ostrosc trzeba nawet odrobine poprawiac nawet w czasie przechodzenia planety przez pole widzenia okularu. Lecz Barlowa bym nie uzywal tutaj , chyba ze tylko z okularem H 20 mm. Barlow dodatkowo degraduje obraz ,a tu okulary sa bardzo kiepskie. Wogole sa one do wymiany , pomysl o jakims Ploesslu 15 mm  , albo lepiej GSO SV 15mm . Chociaz czy okulary powyzej 100 zl maja sens do tego teleskopu? Lepiej sprzedac to i kupic przynajmniej Synte / GSO 6 lub 8 cali na Dobsonie. Roznica w jakosci obrazu moze byc iscie kosmiczna [ to nie zart ].

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lemarr7 napisał:

Barlow dodatkowo degraduje obraz ,a tu okulary sa bardzo kiepskie. 

Kiepski Barlow 1.25 tylko zdegraduje obraz. 

Dobry Barlow jednak już niekoniecznie. Są tacy, którzy uważaja, że obraz jest lepszy, bardziej płaski, gdy użyć dobrego Barlowa z okularem o dłuższej ogniskowej niż dobrego okularu o krótkiej ogniskowej. 

Nie mam tu wyrobionego zdania. Bo z jednej strony im więcej szkła tym niby większa degradacja a z drugiej strony piszą o tym ludzie, którzy mają potężne doświadczenia. 

Ja zwykle nie korzystam z Barlowa, robię to sporadycznie. No i nie mam TV, tylko GSO ED 2x 2", który jest całkiem przyzwoity, ale to nie TV. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, gornet napisał:

Jakie miesiące w roku są najlepsze do obserwacji nieba ? (ostatnio zakupiłem teleskop Zodiac OPTICON 76F900EQ) 

Zależy do których obiektów. Każda pora roku ma swoich astro-aktorow. Saturna i Jowisza widać w miarę nieźle właśnie teraz.

Mgławicę Oriona czy Plejady - zimą, galaktykę Andromedy teraz i na jesieni, galaktyki w okolicy gwiazdozbioru Panny - wiosną.

Zainstaluj sobie na komputerze Stellarium i zobacz jakie obiekty jesteś w stanie zobaczyć w miarę wysoko na niebie w różnych dniach roku.

Co zobaczysz swoim teleskopem z miasta?

Planety, księżyc, pewnie gromadę M13, mgławicę Oriona, środkową część galaktyki w Andromedzie, prawdopodobnie M81 w Wielkiej Niedźwiedzicy.

Twój teleskop ma niewielką średnicę i światłosiłę ok. f/12, więc pokaże tylko te najjaśniejsze obiekty głębokiego nieba. To sprzęt raczej do planet i Księżyca, co nie znaczy, że nic z niego nie pokaże.

Poza tym miasto, z jego zaswietleniem, to miejsce, gdzie oglądać można obiekty w miarę jasne niezależnie od rodzaju teleskopu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, gornet napisał:

Sprzęty od lepszych producentów mają lepszą stabilizację obrazu ?

Fajnie to nazwałeś. Owa "stabilizacja obrazu" wynika z solidności i dużej wagi montażu. Ten montażyk pod twoim teleskopem jest delikatny, elementy cienkie, jak barszczyk, więc się kiwa.

Im większa cięższa tuba oraz im dłuższa ogniskowa, tym montaż powinien być solidniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.heavens-above.com/ 

tu jest bardzo dobra strona gdzie musisz wpisać swoją długość i szerokość geograficzną i godzine  wtedy oblicza polozenia komet ,planet,planetoid i innych obiektów ich wysokość ,azymut ,rektascensje ,deklinacje co pomoże przy znalezieniu ustawieniu teleskopu na dany obiekt. podane sa tez jasności tych obiektów(magnitudo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)