Skocz do zawartości

Jaki pierwszy teleskop za ok 2000 zł


akmd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym się poradzić w sprawie zakupu pierwszego teleskopu. Mój 3 letni syn tak mocno zainteresował sie kosmosem, planetami itp. że mnie również to wciągnęło. Doszliśmy już tak daleko, że chętnie bym poświęcil troche czasu na obserwację nieba no i wiadomo zaczynajac od obejżenia wszystkich podstawowych obiektów, no i chciałbym trochę z uplywem czasu wdrażać syna bo na razie jest tym zafascynowany. No i tutaj potrzebuję jakies fachowej porady w jaki teleskop zainwestowac aby po części też się nie rozczarować bo już różne opinie czytałem. Dla syna główną atrakcją bedzie zobaczenie planet, dla mnie z czasem coś wiecej. Ogólnie mieszkamy w Rybniku w bloku tak więc warunki moze nie do końca idealne, ale spokojnie wchodzi w grę wypad razem z teleskopem na jakieś mniej oświetlone obszary. Z tego co wyczytalem to chyba dobrą opcja jest Sky Watcher Dobson 8 czy Dobson 10, tylko widzę, że jest parę modeli. Mój budżet to ok 2000 zł i pytanie czy lepiej coś trochę tańszego a dokupić jakieś dodatki czy jednak droższy a dodatki w późniejszym czasie ?

Z góry dziękuję za wszystkie porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, akmd napisał:

Witam

Chciałbym się poradzić w sprawie zakupu pierwszego teleskopu. Mój 3 letni syn tak mocno zainteresował sie kosmosem, planetami itp. że mnie również to wciągnęło. Doszliśmy już tak daleko, że chętnie bym poświęcil troche czasu na obserwację nieba no i wiadomo zaczynajac od obejżenia wszystkich podstawowych obiektów, no i chciałbym trochę z uplywem czasu wdrażać syna bo na razie jest tym zafascynowany. No i tutaj potrzebuję jakies fachowej porady w jaki teleskop zainwestowac aby po części też się nie rozczarować bo już różne opinie czytałem. Dla syna główną atrakcją bedzie zobaczenie planet, dla mnie z czasem coś wiecej. Ogólnie mieszkamy w Rybniku w bloku tak więc warunki moze nie do końca idealne, ale spokojnie wchodzi w grę wypad razem z teleskopem na jakieś mniej oświetlone obszary. Z tego co wyczytalem to chyba dobrą opcja jest Sky Watcher Dobson 8 czy Dobson 10, tylko widzę, że jest parę modeli. Mój budżet to ok 2000 zł i pytanie czy lepiej coś trochę tańszego a dokupić jakieś dodatki czy jednak droższy a dodatki w późniejszym czasie ?

Z góry dziękuję za wszystkie porady

 

Jeśli obserwacje w Rybniku w bloku to zakładam, iż większość obserwacji na balkonie i czasami wypady pod czyste niebo?

Większość poleci Tobie MAK 127, idelany do planet US a i już jansiesze DSy zobaczysz. Przy okazji jest  niewielki  i mobilny. Dobson to spory kawał teleskopu i na balkonkwca średnio się nadaje. Pod ciemnym niebem świetnie pokaże Ci za to więcej DSow. 

Pomysł gdzie będziesz częściej wykorzystywał sprzęt. Nie ma chyba nic gorszego jak zakup świetnego sprzętu, z którego nie będziesz korzystać lub nie wykorzystasz jego potencjału. 

Sam jestem nowy w temacie i mam podobny motyw jak u Ciebie i przymierzam się właśnie pod MAK 127. Sprawdź wątek na forum - Teleskop w dużym miesicie. Jest tam sporo ciekawych informacji, które mogą Cię zainteresować. 

 

SW MAK 127 OTAW | EQ3-2 | WO SWAN 33mm | GSO SV 15mm | BCO 10mm | Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, akmd napisał:

Z tego co wyczytalem to chyba dobrą opcja jest Sky Watcher Dobson 8 czy Dobson 10

Dobson na balkonie + trzylatek? Ja albo mam za dużą, albo za małą wyobraźnię. Okular jest od strony barierki i musi wystawać nad barierką. Ja bym nie zachęcał swojego pięciolatka aby w tamtej okolicy się kręcił. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pmochocki napisał:

Dobson na balkonie + trzylatek? Ja albo mam za dużą, albo za małą wyobraźnię. Okular jest od strony barierki i musi wystawać nad barierką. Ja bym nie zachęcał swojego pięciolatka aby w tamtej okolicy się 

Po pierwsze pisalem, że ma być głównie dla mnie i będziemy robić wypady poza miasto. Skoro teraz jeździmy pod gołe niebo popatrzeć na gwiazdy przez lornetkę to możemy zabrać ze sobą teleskop, auto mam duże tak więc to nie żaden problem. A po drugie i najważniejsze...skąd wiesz jaki mam balkon? Mogę ustawić dwa takie teleskopy i jeszcze możesz wpaść na impreze na tym balkonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, akmd napisał:

Po pierwsze pisalem, że ma być głównie dla mnie i będziemy robić wypady poza miasto. Skoro teraz jeździmy pod gołe niebo popatrzeć na gwiazdy przez lornetkę to możemy zabrać ze sobą teleskop, auto mam duże tak więc to nie żaden problem. A po drugie i najważniejsze...skąd wiesz jaki mam balkon? Mogę ustawić dwa takie teleskopy i jeszcze możesz wpaść na impreze na tym balkonie.

Jeżeli zakładasz wyjazdy z teleskopem to w tym budżecie GSO 8" będzie najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Pytanie tylko gdzie wyjeżdżacie. Najbliższe w miarę sensowne niebo zaczyna się w okolicach Rud ale lepiej jechać dalej na zachód do Maciowkarzy lub na południe w Beskid Żywiecki a to już kawał drogi. Niestety z doświadczenia wiem, że przy małych dzieciach ciężko się wybrać pod naprawdę dobre niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, akmd napisał:

Po pierwsze pisalem, że ma być głównie dla mnie i będziemy robić wypady poza miasto. Skoro teraz jeździmy pod gołe niebo popatrzeć na gwiazdy przez lornetkę to możemy zabrać ze sobą teleskop, auto mam duże tak więc to nie żaden problem. A po drugie i najważniejsze...skąd wiesz jaki mam balkon? Mogę ustawić dwa takie teleskopy i jeszcze możesz wpaść na impreze na tym balkonie.

Masz rację. Nie wiem jaki masz balkon ,bo nie napisałeś.
Też błędnie zinterpretowałem Twój post bo myślałem, że ma to też być wygodne dla Twojego trzylatka.

 Jeśli kupujesz dla siebie, masz dużo miejsca i nie ma problemu z transportem, to Dobson GSO jest dobrym pomysłem. 

11 godzin temu, akmd napisał:

Mój budżet to ok 2000 zł i pytanie czy lepiej coś trochę tańszego a dokupić jakieś dodatki czy jednak droższy a dodatki w późniejszym czasie ?

Ja bym kupił większy teleskop i potem dokupował okulary. Ale tutaj nie ma jednej słusznej drogi. Równie dobrze możesz kupić 8" i jak Cię wciągnie zmienić ją na 16" - bo widzę, że balkon pozwoli na wiele.

Balkon masz na południe - prawda?

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, pmochocki napisał:

Masz rację. Nie wiem jaki masz balkon ,bo nie napisałeś.
Też błędnie zinterpretowałem Twój post bo myślałem, że ma to też być wygodne dla Twojego trzylatka.

 Jeśli kupujesz dla siebie, masz dużo miejsca i nie ma problemu z transportem, to Dobson GSO jest dobrym pomysłem. 

Ja bym kupił większy teleskop i potem dokupował okulary. Ale tutaj nie ma jednej słusznej drogi. Równie dobrze możesz kupić 8" i jak Cię wciągnie zmienić ją na 16" - bo widzę, że balkon pozwoli na wiele.

Balkon masz na południe - prawda?

Ok, dzieki za info, sorry troche mnie ponioslo przy odpowiedzi...ciezki dzien w pracy...a dzieci sa najwazniejsze i spokojnie nie narazalbym ich za nic w swiecie. Syn ma swoj maly teleskop za 100 zl i jest szczesliwy jak na poczatek. Teraz chcialbym cos dla siebie..a z czasem jesli zapal syna nie ustanie bedzie on korzystal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, akmd napisał:

Ok, dzieki za info, sorry troche mnie ponioslo przy odpowiedzi

Ja się nie obrażam. 

Zobacz czy czegoś używanego nie dorwiesz. Może ktoś w okolicy obserwuje. Zawsze fajnie zobaczyć i pomacać na żywo. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu - chcemy z żoną kupić teleskop. Już od kilku miesięcy o tym myślimy. Akurat w czwartek wyjeżdżamy na obóz obrączkarski ptaków pod Włocławek gdzie jest małe zanieczyszczenie światłem (Rezerwat Błota Rakutowskie). Z początku rozważałem kwotę ok. 800zł, ale nie lubię kupować czegoś po to, by za jakiś czas żałować, że nie dołożyłem. W oko wpadł mi GSO Dobson 8" DeLuxe 203/1200 M-CRF za 1700zł. To dobry wybór na rozpoczęcie przygody z obserwacją nieba czy polecacie coś innego? Niekoniecznie za 1700?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cześć, to i ja się dołączę. ;)

Chciałbym rozpocząć obserwacje nieba przez teleskop a nie jak do tej pory przez lornetkę. Mam zamiar kupić sprzęt za około 2000 - 2300 zł. Problem polega na tym, że im dłużej czytam o teleskopach tym mam większy mętlik w głowie. Czy mógłby mi ktoś doradzić jaki sprzęt zakupić.

Chciałbym obserwować planety, galaktyki, a z czasem może jakieś mgławice o ile to możliwe. Mieszkam na Podhalu, mam dostęp do Gorców, i wszelakich samotnych wzniesień w okolicach podhalańskich wiosek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Jacksen napisał:

Cześć, to i ja się dołączę. ;)

Chciałbym rozpocząć obserwacje nieba przez teleskop a nie jak do tej pory przez lornetkę. Mam zamiar kupić sprzęt za około 2000 - 2300 zł. Problem polega na tym, że im dłużej czytam o teleskopach tym mam większy mętlik w głowie. Czy mógłby mi ktoś doradzić jaki sprzęt zakupić.

Chciałbym obserwować planety, galaktyki, a z czasem może jakieś mgławice o ile to możliwe. Mieszkam na Podhalu, mam dostęp do Gorców, i wszelakich samotnych wzniesień w okolicach podhalańskich wiosek.

Na przykład Newton GSO 8 cali na montażu dobsona. Trochę to duże ale bardzo dobry wybór na początek. Warto szukać na giełdzie tu, na astropolis.pl czy astromaniak.pl. 

Warto poczytać np tu: 

 

Warto znaleźć ludzi w okolicy i umówić się na praktyczne obserwacje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)