Skocz do zawartości

Teleskop pod śląskie niebo


Pisaro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym poprosić o pomoc społeczność forum o pomoc w doborze sprzętu. Tematów podobnych jest sporo, jednak warunki i oczekiwania są u każdego różne.

Zacznijmy od tego że nie mam wygórowanych oczekiwań. Od wielu lat oglądam niebo bez żadnego sprzętu, sprawia mi to sporo frajdy. Jakiś czas temu kupiłem sobie tanią lornetkę Bushnell 10x25 do obserwacji okolicy i jak skierowałem ją na plejady. Byłem zaskoczony ile tam jest obiektów, których gołym okiem nie widać. Spodobało mi się. Teleskopu nigdy w rękach nie miałem.

Pierwsza kwestia, jest taka że chciałbym sprzętu używać również do obserwacji krajobrazu. Mam dobry widok z balkonu. W tym momencie Synta na Dobsonie chyba odpada (może się mylę)? Sprzęt chciałbym mieć raczej kompaktowy w miarę możliwości, ale jednocześnie solidny, bez luzów i niedokręconych śrubek. Bardziej niż planety interesuje mnie obserwacja gwiazd. Niebo u mnie, jak to na śląsku, zanieczyszczone światłem, nie mieszkam w mieście,  parę nocy w roku że delikatnie widać drogę mleczną.
MAK 127 to sprzęt o którym długo myślałem, problem w tym że używanego ciężko dostać, a na nowy mnie za bardzo nie stać. Mój budżet napięty do granic możliwości to 2000zł. Czy warto się zastanawiać w ogóle nad mniejszymi tubami tego typu?

W moim zasięgu jest https://www.olx.pl/oferta/teleskop-celestron-omni-xlt-120-dodatki-CID767-IDCT8sp.html#d8691af8ce

Mam zaufanie do konstrukcji soczewkowych, jestem fotografem. O obiektywy nie trzeba specjalnie dbać, boję się że teleskopy zwierciadlane z biegiem czasu mi się zabrudzą, jak nie będę się o nie przesadnie troszczył. Czy moje obawy są słuszne?

Z góry dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Edytowane przez Pisaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 127 to naprawdę fajny i zgrabny teleskop, sam używam pod śląskim jasnym niebem i jestem bardzo zadowolony. Minusem wynikającym z dlugiej ogniskowej i małego przelotu optycznego jest niestety małe pole widzenia.

Ten, który podlinkowaleś jest spoko ale wydaje mi, że na twoje potrzeby lepsza byłaby wersja 2". Pozwoli ci na użycie wygodnych długich okularów, które dają szersze pola co przyda się w obserwacjach ds. Dodatkowo wygodniejszy będzie montaż AZ zamiast EQ.

Refraktory są fajne ale dużo dłuższe i mniej poręczne, dodatkowo bardziej chwiejne na słabszych montażach.

Edytowane przez soader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, lemarr7 napisał:

Sprawdz to

https://fotozakupy.pl/product-pol-979-Tuba-optyczna-Sky-Watcher-BK-MAK127-OTAW.html

Wyciag 2 cale niezly okular 28mm 2 cale w zestawie.  Musisz tylko zapytac kiedy bedzie dostepny i oczywiscie dokupic montaz gdy dojdzie do zakupu.

Mak 127 w wersji 2" niedosteony chyba wszędzie (sama tuba). Na delta pod koniec wrzesnia będzie dostawa. 

SW MAK 127 OTAW | EQ3-2 | WO SWAN 33mm | GSO SV 15mm | BCO 10mm | Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie Mak w wersji 1,25" i 2" jest taki sam, różnica jest jedynie w akcesoriach - okular, kątówka i visualback. Trzeba jednak pamiętać, że maki są przeznaczone do średnich i dużych powiększeń i dają małe pole widzenia. Są to teleskopy typowo planetarno - księżycowe (co nie wyklucza obserwacji ds ale w ograniczonym zakresie). W pierwszym poście napisałeś:

20 godzin temu, Pisaro napisał:

Bardziej niż planety interesuje mnie obserwacja gwiazd

Nie wiem dokładnie co miałeś na myśli ale zastanawiam się czy na pewno będziesz zadowolony z tego co pokaże mak. Nie wiem czy nie będą Ci bardziej odpowiadać szerokie pola jakie mogą zaoferować, krótkie refraktory 100/500 lub 120/600. Kosztowo i gabarytowo podobnie jak Mak 127 ale zupełnie inne przeznaczenie - bo nie nadaje się za bardzo do planet i dużych powiększeń za to ładnie pokazuje szerokie pola gromad otwartych, rozległych mgławic czy po prostu przeglądowo drogi mlecznej w powiększeniach 20, 30, 40x. Można zobaczyć np. plejady w całym kadrze na co nie ma szans w maku. Dodatkowo zasięg będzie dużo większy niż twojej lornetki więc odkryjesz te widoki na nowo. Do pleneru też raczej bardziej się nada bo tu większe pole też jest ważne.

Ja osobiście mam zestaw składający się z Maka 127 do większych powiększeń i krótkiego refraktora 150/750 do szerokich pól i muszę przyznać, że oba teleskopy znakomicie się uzupełniają. Oba teleskopy są na tyle mobilne, że spokojnie można je ze sobą zabrać na wyjazdy wakacyjne lub weekendowe pod ciemniejsze niebo - najbliżej nas naprawdę dobre niebo jest w Beskidzie Żywieckim.

Polecam program Stellarium, w którym możesz sobie porównać symulacje widoków z obu teleskopów na tych samych obiektach. To bardzo pomaga w podjęciu decyzji odnośnie zakupu teleskopu czy okularu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Uchroniły mnie one od wybrania nieodpowiedniego dla mnie sprzętu.  Ostatecznie poświęciłem mobilność i oglądanie krajobrazu. kupiłem Syntę 8 GSO, ostatnią w Polsce ze sklepu Delta. Po pierwszym oglądaniu byłem pozytywnie zaskoczony. W krótkim okularze mimo dość słabych warunków dobrze było widać Saturna (bez przerwy w pierścieniach) i Jowisza z wyraźnymi pasami. Tym 30mm już za bardzo się nie nacieszyłem bo oczy były zmęczone. Montaż super, prosty w montażu i obsłudze. No i przede wszystkim stabilnie, a nie to co lornetka!

Mam jeszcze pytanko, ten szeroki okular jest super, ale zastanawiam się jaki możliwie i sensownie najszerszy okular można do tego teleskopu zamocować?

tele.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że mogliśmy pomóc. Newton 8 jest najbardziej uniwersalny do astro. Obawiam się, ze pod jasnym niebem okular 30mm to max, bo daje ŹW 5, w dłuższych będzie mleko. Ew. możesz wymienić na ES 82 stopnie ale to już duży koszt. Bardziej skupilbym sie ma okularze pośrednim ok. 14mm i lepszym planetarnym 6-7mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój okular ma pozorne pole bodajże 70st.

To mniej więcej tyle, ile da się objąć okiem bez rozglądania się.

Okulary o szerszym polu są dostępne. Popularne np. ES o polu 82 stopnie w GSO się sprawdzają, choć ja wolę w tym zakresie ogniskowych Hyperiona asferyka 31mm choć pole ma mniejsze (72st), ale cenę też ?

Poza tym taki ES 30mm 82 waży kilogram i ma rozmiar ręcznego granatu ?

Są dostępne okulary o polu pozornym 100 stopni, ale taki okular (np. ES 30mm 100st.) kosztuje ze dwa i pół raza tyle co twój teleskop, więc niekoniecznie ma to sens ekonomiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)