Skocz do zawartości

MESSIER DLA ŚPIOCHÓW


Rekomendowane odpowiedzi

Super, pisz więcej :) Niektórych emek jeszcze nie widziałem, jak np. M71, także po urlopie czas to nadrobić :)

Jako, że miałem okazję być na Twojej miejscówce łatwo wczułem się w klimat relacji :)

Edytowane przez dexter77
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. 11-08-2020 ? Nów your body ? jak to mówią za wielką wodą :) Czyli uwijaj się, póki księżyc za horyzontem.

Przyrządy obserwacyjne: GSO 10" + bino + 2x20mm + 1,6x (100x) + 1,1x (68x)
Niebo: 20,35 mag/arc sec2


Choć do nowiu jeszcze daleko, bo przypada 19-tego sierpnia, uznałem, że warto korzystać z pogody póki jest, bo nie wiadomo co będzie potem :) Teleskop jak zawsze wystawiłem koło 21:00, aby lustro wyrównało temperaturę. W okolicach 22:00 siedziałem już z okiem przy okularze, aby sprawdzić na różne sposoby kolimację przed obserwacjami, ale to opowiadanie na osobny wpis ;)
Noc ciepła i przyjemna, i takie chyba lubię najbardziej. Jednak kluczowa była "kąpiel" w specyfiku odstraszającym komary bo wiem, że bez tego nie dałbym rady (jezioro w pobliżu mojej miejscówki nie pomaga ;) ). Poważne obserwacje zaczęły się gdzieś w okolicach 23:00, gdy niebo zrobiło się odpowiednio ciemne, choć jeszcze dalekie od ideału. Droga Mleczna świecąca nad głową zwiastowała dobre warunki. Z racji, że ostatnie obserwacje były, że tak powiem "na leniucha", tym razem postanowiłem wrzucić na listę maksymalną ilość eMek, które były tej nocy dostępne z mojej miejscówki. Nie tracąc czasu na planety tak jak ostatnim razem, od razu przystąpiłem do działania.
Lista przedstawia się następująco:


 

M13 ? Dobry start nie jest zły :) Ta kulista jak zwykle nie zawodzi. Chciałoby się wyjść poza powiększenie 100x, jednak uznałem że nie ma czasu na mieszanie okularami/korektorami. Na pewno wrócę do niej przy najbliższej okazji, by poszukać tzw. Mercedesa :)


M92 ? Sąsiadka M13, która też aż prosi się o większe powiększenie. Mimo wszystko w 100x bardzo ładna. Widać jasne jądro, a cała gromada bardzo ładnie prezentuje się w kontekście otaczających ją gwiazd.

M14 ? Ładna, płaska lekka mgiełka. Trochę jak duża galaktyka. Ciężko wyłapać jakiekolwiek uziarnienie, widać natomiast że jest lekko jaśniejsza w środku.

M15 ? Zbita kula ognia :) Ładnie się prezentuje w mniejszym powiększeniu w towarzystwie sąsiadujących gwiazd.

M11 ? Wow, ale widok, mrowie gwiazd. W centrum, jak i na obrzeżach widoczne jaśniejsze gwiazdy wybijające się na tle reszty. Piękna gromada, w myślach przypomniały mi się widoki gromad w Woźnicy z zeszłej zimy.

M56 ? Ładna puchata kulka. Zerkaniem uziarnienie coraz mocniejsze.

M57 ? Klasyczny obwarzanek. Widać zdecydowanie, że warunki są lepsze niż ostatnim razem, bo mgławica po prostu aż świeci :) Widoczna gwiazda przy krawędzi obwarzanka, jednak za słabe powiększenie, żeby doszukiwać się gwiazd wewnątrz (obiecuje sobie na koniec wrócić z większym powerem, oczywiście zabraknie czasu).

M2 ? Gromada bardzo dobrze rozbita już na wprost a zerkanie jeszcze bardziej zyskuje i uziarnienie jest jeszcze wyraźniejsze. Ze względu na sąsiadujące gwiazdy w mniejszym powiększeniu przypomina trochę M13 w miniaturze.

M27 ? Mgławica bardzo wyraźna. Znowu widać, że zbliżamy się do nowiu i mimo że nie dysponuje super niebem, to pogoda tego dnia dopisała (zresztą potwierdza to widok drogi mlecznej).

M29 ? Obiekt chyba bardziej lornetkowy, bo powiększenie 68x to trochę za dużo jak na tę gromadę. Po pierwszym spojrzeniu: "o krzesełko" :) Gromada przypomina mi jakoś kształtem krzesło z oparciem :) .

M39 ? Tutaj gromada zdecydowania wymaga małych powiększeń. Gwiazdy rozstrzelone w całym polu, ładniejsza w szukaczu :) .

M71 ? Piękny obiekt do którego na pewno warto wracać. Zerkaniem wyraźne uziarnienie po chwili widoczne już na wprost. Im dłużej wpatrywałem się w gromadę tym mogłem dostrzec więcej szczegółów. Zdecydowanie lepiej wypada w powiększeniu 100x, ale nie ma też co przesadzać, z mniejszą źrenicą na pewno straciłaby na jasności.

M52 ? Znowu obiekt przypominający o zimie i gromadach w Woźnicy, choć swoją skalą bardziej przypomina mi chyba M35 z Bliźniąt.

M76 ? Czyli tzw. małe Hantle, inaczej Little Dumbell Nebula. Bardzo słaba, ale oczywista. Widoczna też przerwa przez środek mgławicy. Zerkanie zdecydowanie uwypukla obiekt na tle nieba.

M31 ? Klasyk nad klasykami, czyli galaktyka Andromedy. Pierwszy raz miałem okazję zobaczyć ją powiększeniu 68x w bino. Ogromna, jasna, można by powedzieć, że świeci jak wielka latarnia ze swoim galaktycznym halo :) Bez problemu widoczna też M32 jak i M110, które mieszczą się w polu widzenia. Na pewno wrócę tu zimą :D .

M103 ? Czyli choinka na tapecie. Tym razem wydawała się jakby większa niż ostatnim razem. Może to efekt lepszych warunków? Trudno powiedzieć. Tak samo jak M52 obiekt do sprawdzenia w refraktorze z powiększeniem 30-42x.

Gromada podwójna w Perseuszu, czyli NGC 869 oraz NGC 884 ? To jest po prostu WOW. Obie gromady nie mieszą się w polu widzenia przy powiększeniu 68x, ale również obserwowane oddzielnie robią wrażenie. Mnogość gwiazd poraża, nigdy nie wiem która jest która, ale ta z gwiazdami ułożonymi w kształt przypominający łapę jakiegoś zwierzaka zdecydowanie wygrywa :) .

M94 ? Mała, ale wyraźna, z dwoma sąsiadującymi gwiazdami po bokach. Zdecydowanie lepiej wypada w 100x, podobna trochę do galaktyki Bodego. Z ciekawości pooglądałem sobie trochę szkiców tej galaktyki z 10" i nie wiem, czy super niebo robi tu cuda, ale daleko szukać w tym co widziałem ramion spiralnych a takie pojawiają się na szkicach. Chyba że to fantazje szkicującego :D .

M102 ? Długa i pociągła, oczywiście lepiej widoczna zerkaniem, ale oczywista również na wprost. Obiekt, przy którym można skusić się na większe powiększenie, mi niestety zabrakło czasu, ale trzeba to nadrobić.

M101 ? Popularny "Wiatraczek". Słabiutka, w powiększeniu 100x nie do wychwycenia, ale jest to pewnie kwestia położenia obiektu na niebie. W 68x wielka szara plama, wyraźniejsza zerkaniem. Znowu szkic z newtona 10" pokazują cuda, ale może to jest po prostu kwestia nieba-warunków-położenia (na pewno) :) .

M63 ? Słonecznik. Rozmyty, ale duży, wyraźny. Po czasie jakby rozciąga się, no i czemu ten słonecznik? :) Obok dwie jasne gwiazdy, a trochę dalej parka gwiazd. Na pewno obiekt pod dobre niebo.

M51 ? Tutaj widok już zbliżony do szkiców z 10". Jednak niektóre szkice z 8" chyba wyraźnie przesadzone, chyba że obserwator był na Atacamie :) Wyraźne widoczne, splątane ze sobą dwie spirale, które po czasie nabierają kształtów, choć trudno jednoznacznie określić ramiona. Bardziej dwie "plamy" połączone ze sobą.


M109 ? Trudna, Phecda musi być wyrzucona z pola i wtedy wychodzi z ciemności jak "duch". Po długim czasie widoczna na wprost. Znowu położenie pewnie ma duże znaczenie, i trzeba poczekać aż obiekt znajdzie się w zenicie.

M108 ? Kolejna słabizna. Widoczny podłużny kształt galaktyki.

M97 ? Wyraźniejszy obiekt niż poprzednia galaktyka. Zerkaniem wyskakuje owalny kształt. Trudno jednak dopatrywać się tutaj oczu ?Sowy?, może pod lepszym niebem i w innym położeniu. W 100x wypada zdecydowanie lepiej w porównaniu do 68x. Żrenica robi różnicę i obiekt bardziej odcina się od tła.

M106 ? Bardzo ładna galaktyka, nawet w niskim położeniu bardzo wyraźna. Dobrze odcina się od tła z wyraźnym jądrem, widać że jest to dysk a nie ?plama?. Obiekt, do którego trzeba wrócić, kiedy będzie wyżej na niebie.

M40 ? Pierwsze co powiedziałem w myślach ?a skąd to się znalazło w katalogu Messiera? :) Gwiazda podwójna , a dokładnie optycznie podwójna. I to chyba tyle co można napisać :) Jak się okazuje Messier szukał tu mgławicy na podstawie notatek Heweliusza, a że znalazł co znalazł, to skatalogował.

M81,M82 ? Dwie bardzo jasne galaktyki, wyskoczyły już w szukaczu, co ewidentnie potwierdziło dobre warunki. W 68x na styk mieszą się w polu, ale zdecydowanie lepiej obserwować każdą osobno w powiększeniu 100x. Bodego bardzo jasna, z jeszcze jaśniejszym jądrem. Może z jeszcze większym powiększeniem pokazałaby pasy pyłowe. Natomiast Cygaro przypominała obiekt nie z tego świata, lecący w przestworzach. Enterprise widzę cię :D . Widoczne liczne wżery w pasie całej galaktyki, uczta dla oka.

NGC 6905 ? Na koniec postanowiłem przerobić parę obiektów z serii Cosmic Challenge, ale sumarycznie znalazłem tylko jeden :) Trochę już niestety brakowało czasu na wnikliwe analizy i dokładne pozycjonowanie więc z sześciu które wrzuciłem na listę w polu widzenia pojawiła się tylko Blue Flash Nebula. Bardzo ładna mgławica planetarna, wyraźna, jednak zdecydowanie potrzebuje większego powiększenia, co postaram się nadrobić przy najbliższej okazji.

Veil nebula ? I tu kończymy ?gwiazdą wieczoru? albo ?gwoździem programu? :) Takiego ?Veila? jeszcze nie widziałem :) Nie wiem, czy to kwestia dobrych warunków, adaptacji wzroku, pewnie jednego i drugiego, plus dogodnego położenia od strony gdzie nie mam żadnych łun i tym podobnych rzeczy. Miotła ciągnąca się przez całe pole Es-a 24mm 82* wykraczając poza jego granice, z wyraźnym rozdzieleniem na końcu ?ogona?. Wschodnia część, czyli NGC 6995 jeszcze lepsza. Widoczne wżery i struktura mgławicy. Żałuję, że zostawiłem sobie ten obiekt na koniec, bo czas gonił, ale liczę na powtórkę :)

Sesja zakończyła się ciut po 1:00, bo Veil nie dawał odejść od okularu :) Skończyło się na około 30 obiektach z katalogu Messiera, co i tak uważam za dobry wynik jak na tak krótki czas obserwacji.
Chciałby się człowiek "pochylić" nad każdym trochę dłużej, ale myślę że będzie jeszcze czas.
Na dzisiaj w planach zobaczenie wszystkich dostępnych gromad kulistych w dużych powiększeniach. Zerknę też przy okazji na jakieś planetarki, w tym pewnie wspomnianą Blue Flash Nebula.

 

Edytowane przez wojt0000
  • Like 9

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna relacja, akurat tak się składa że wczoraj też rzuciłem się na Blue Flash Nebula i kilka innych planetarek, ogólnie mgławicowa noc i również Veil skradł moje serce. Obserwowałem przy 250x i była jako okrągły obiekt z gwiazdką w środku, na zdjęciach ma jeszcze "uszy" których nie było widać. Ameryka była świetnie widoczna, zaskakująco wyraźnie, do tego Orzeł i Łabędź w Omedze z przyległościami  :) przyjemna noc. Trenuj to może kiedyś pod bardziej południowym niebem będziesz atakował Maraton Messiera :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wojt0000 napisał:

 

 

Gromada podwójna w Perseuszu, czyli NGC 869 oraz NGC 884 ? To jest po prostu WOW. Obie gromady nie mieszą się w polu widzenia przy powiększeniu 68x, ale również obserwowane oddzielnie robią wrażenie. Mnogość gwiazd poraża, nigdy nie wiem która jest która, ale ta z gwiazdami ułożonymi w kształt przypominający łapę jakiegoś zwierzaka zdecydowanie wygrywa :) .

Ten rejon wygląda zjawiskowo również w mniejszych powiększeniach i w dużym polu. Dwie kulki z ogonkiem, wyżej Stock 2. Szersze otoczenie też ciekawe. Wczoraj przez dachówkę 8x40 patrzyłem w tym kierunku. Za każdym razem kopara mi opada. Obrazy z refraktora 100/600 są powalające, zresztą z każdej tuby podobnie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszalałeś z ilością :) Też tej nocy wrzuciłem Chichoty w pole widzenia - w ES 30 widok petarda, wyżej Stock nie zrobił już takiego wrażenia, za to Owl Cluster (NGC 457) obok był przepiękny :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, kjacek napisał:

Ten rejon wygląda zjawiskowo również w mniejszych powiększeniach i w dużym polu. Dwie kulki z ogonkiem, wyżej Stock 2. Szersze otoczenie też ciekawe. Wczoraj przez dachówkę 8x40 patrzyłem w tym kierunku. Za każdym razem kopara mi opada. Obrazy z refraktora 100/600 są powalające, zresztą z każdej tuby podobnie. 

Jacku znam dobrze te okolice :) Cały "naszyjnik" z gromadą podwójną w lornetce 7x50 wygląda świetnie. Tak samo widok podwójnej w refraktorze 120/600 z bino w powiększeniu 30x chyba nigdy mi się nie znudzi :)

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

3. 15-08-2020 ? Sulejewo ? nieplanowany wyjazd

Przyrządy obserwacyjne: GSO 10" + bino + 1,6x + 2x20mm(100x) + 2x14mm(142x) + es 24mm (52x)
Niebo: 21,05 mag/arc sec2

To znaczy nie tak, że nieplanowany, bo planowałem do chłopaków pojechać już dawno :), ale niebo od rana miałem takie sobie i nic nie wskazywało na to, że coś z tego będzie.
Relacja będzie krótka, bo taki był wyjazd.
Na miejscu byłem w okolicy 22:20. Przywitawszy ekipę okrzykiem "Policja!" nie byli zadowoleni, ale potem chyba było już tylko z górki :) Głównym moim założeniem było połapać nisko położone eMki, żeby uzupełnić listę w tym zakresie póki to możliwe. Niestety zamiast szybkiego hop i lecimy, jakieś 20 minut poświęciłem ustawieniu obu szukaczy i poległem na red dot-cie. Kluczyk do regulacji został w domu :)
Z samym kątowym to nie to samo, ale jak się nie ma co się lubi.
Wróciłem do starej listy, bo przecież nic nie planowałem i zacząłem poszukiwania tych niżej położonych pozycji z katalogu drogiego Karola ;)

I tak bardzo krótko:

M17 - Omega nebula ? Zacząłem namierzanie mgławicy od góry (zatrzymując się na chwilę na Dzikiej Kaczce) i jakoś na czuja nie mogłem trafić, więc posiłkując się Jowiszem, znalazłem ją skacząc po gwiazdach od wschodniej strony. W 24mm wyraźna nawet bez filtra, z Orionem UB było już tylko lepiej. Mgławica widoczna również w bino, co mnie pozytywnie zaskoczyło :) Bardzo podobna do tego, co można zobaczyć na szkicach z 8". Obiekt przy którym spędziłem najwięcej czasu, analizując go w różnych powiększeniach i kombinacjach z filtrem i bez.


M16 ? Eagle Nebula ? Po Omedzę przeskoczyłem od razu wyżej do Orła. Tutaj niestety bez filtra słabo. W 24mm coś niby majaczy, ale mgławica ukazuje swój kształt dopiero po założeniu filtra. Od razu widać, że nie patrzymy tylko na gwiazdy, lecz w tle otacza je delikatna mgiełka. Tu Omega zdecydowanie bardziej efektowna, samo pojawienie się jej w bino o czymś świadczy :). Z Orłem nawet nie próbowałem, bo widać było że es 24 w mono to max, na co można sobie pozwolić. Na pewno warto wrócić do tej mgławicy w idealnych warunkach.

M24 ? Duży klaster gwiazd, innymi słowy bez lornetki nie podchodź :)

M18 ? Kolejny "Messier" w tej okolicy. Tutaj znowu maksymalne powiększenie to 52x (24mm) aby dostrzec strukturę gromady. Mocno rozrzucona, pewnie fajnie będzie wyglądać w powiększeniu rzędu 30x z większym zakresem pola.


M26 ? Kieruje się tym razem wzdłuż południa w górę w kierunku Kaczki i po drodze zatrzymuje się w tym punkcie. Znowu obrazek bardzo podobny do szkiców, ładna gromada zagęszczona do środka. Najlepiej prezentuje się chyba w powiększeniu 100x.

 

Były jeszcze próby Laguny i M28 ale z marnym skutkiem (człowiek zamiast iść od horyzontu w górę oczywiście zrobił odwrotnie).
Nie zabrakło też kulistych jak M13, M3, M5 i pewno coś tam jeszcze :)

Królował "mercedes" sprawdzony w morfeuszach kolegów, jak i w bino na wprost.

Zerknąłem też chwilę na wszystkie trzy planety, ale niestety przy 142x widać było wpływ atmosfery na degradację obrazu, zarysy mocno się gotowały (aczkolwiek czapkę na marsie widać było bez problemu, jak i pociemnienie na tarczy).


Dwie godziny minęły bardzo szybko i o 0:20 już zacząłem pakowanie sprzętu.

Jeżeli nawet z tych dwóch, godzina była spędzona przy teleskopie, to można nawet te parę obiektów nazwać sukcesem ;) .

W domu grubo po 1 więc zasady trochę nagięte, ale w końcu był weekend.

Relacja mocno zdawkowa, ale tak jak i soczewka barlowa o której sobie przypomniałem w połowie drogi, tak i dyktafon został w domu :)

Myślę że tak niestety będą wyglądały moje wyjazdy, które uzupełnią brakującą listę a nie przerobią ją na nowo, bo zwyczajnie nie będzie na to czasu.

Stay tuned! Jak to mówią harcerze ;)

Edytowane przez wojt0000
  • Like 6

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wojt0000 napisał:

M16 ? Eagle Nebula ? Po Omedzę przeskoczyłem od razu wyżej do Orła. Tutaj niestety bez filtra słabo.

Przy dobrej pogodzie w 8" widać dość łatwo tą mgławicę, nawet idzie dopatrzeć się struktur. 

Relacja: https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=36046&hilit=+łabędź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Karol_C napisał:

Przy dobrej pogodzie w 8" widać dość łatwo tą mgławicę, nawet idzie dopatrzeć się struktur. 

Relacja: https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=36046&hilit=+łabędź

Pewnie kwestia warunków. Bez filtra majaczyło coś na granicy percepcji. Z filtrem oczywista. 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dexter77 napisał:

Szkoda, że mnie wtedy nie było, że po 1 spać to niby nagięty plan? :)

 

W dniu 6.08.2020 o 09:32, wojt0000 napisał:

Od dawna też chodził za mną pomysł uporządkowania katalogu Messiera i zobaczenia każdej pozycji w możliwie najlepszym położeniu. Jako że praca narzuca tryb życia i w moim przypadku obserwacje są możliwe tylko w godzinach 21:00 ? 1:00, postanowiłem nazwać ów cykl MESSIER DLA ŚPIOCHÓW, gdyż wyznaczone godziny nie wywołują efektu "Zoombie" następnego dnia :)

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.08.2020 o 11:45, Karol_C napisał:

Przy dobrej pogodzie w 8" widać dość łatwo tą mgławicę, nawet idzie dopatrzeć się struktur. 

Relacja: https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=36046&hilit=+łabędź

W swojej relacji sprzed miesiąca M16 z filtrem UHC w Syncie 10" zapisałem tak:

"Mgławica Orzeł może i nie jest tak okazała jak Mgławica Omega, jednak nadal jest ciekawym obiektem dobrze widocznym zarówno w szukaczu, jak i w okularze 18mm. Dość jasna gromada gwiazd widoczna jest na tle w miarę wyraźnego pojaśnienia nieba, którego kształt zdaje się przypominać "trójząb z krótkim, zakrzywionym trzonkiem". Struktura ta choć subtelna, bez problemu widoczna jest przy patrzeniu na wprost"

Obserwowałem pod niebem wg. lightpollutionmap 21.10 mag./arc sec2 podczas nowiu.

Dodam tylko że szukacz to zwykły zestawowy 10x50, a bez problemu widziałem w nim M16 więc to raczej kwestia ciemnego nieba i pogody :) 

 

  • Like 1

Synta 10" na Dobsonie
Baader Scopos 35mm
Maxvision 18mm 82°
Meade UWA 5000 8,8mm

ES 4,7mm 82°
ES 3mm LER 52°
Filtry Orion UB 2" i UHC 2" no name 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

4. 17-01-2021 ? Łyk wody na pustyni

Przyrządy obserwacyjne: GSO 10" + bino + 1,6x + 2x19mm(105x) + es 24mm (52x); DO Extreme 7x50
Niebo: 20,35 mag/arc sec2

W zasadzie to nie łyk wody a kostka lodu :), bo tak chyba powinienem nazwać te obserwacje. Prognozy na niedziele były obiecujące, chyba wszyscy czekali na ten wieczór jak dzieci na pierwszą gwiazdkę w Boże Narodzenie ? Niestety, Mikołaj nie przyszedł a zamiast tego wyłączył ogrzewanie. Biorąc jednak pod uwagę to, że ostatnie obserwacje miały miejsce gdzieś w połowie listopada (trudno to nazwać obserwacjami, raczej ulotne dziury w chmurach) nie zamierzałem odpuszczać.


Ostatecznie plany zweryfikowało życie i trudno żebym tę sesję zaliczył do udanych. Niebo słabe, w zasadzie zenit jako taki a im bliżej horyzontu tym gorzej, a do tego siarczysty mróz dochodzący do -18 stopni. Zamarzło mi dosłownie wszystko ? Pamiętam już sesje przy -15, ale sytuacji kiedy na obwodzie LG zaczął pojawiać się szron jeszcze chyba nie miałem. Po trzech godzinach obserwacji okulary, bino, oba szukacze, LW i LG pokryły się stopniowo szronem. Swoją drogą ciekawe zjawisko, kiedy ogniskuje się gwiazdę i nagle człowiek zauważa że cały obwód przy rozogniskowanym obrazie jest rozmazany. Patrzy w tubę gdzie na LW czynny jest tylko sam środek a LG zaczyna zżerać po obwodzie ?
Oczywiście dyktafon na takim mrozie nie miał prawa działać dłużej niż pięć minut, a telefon uruchamiałem chyba z cztery razy więc zapisków z sesji praktycznie brak, ale żeby temat nie umarł wymienię tylko z grubsza obiekty które udało mi się złowić:

M31, M32, M110 ? Trzy klasyki zimowego nieba. O ile pierwsze dwie galaktyki widoczne od razu, to trzecia widoczna tylko jako duże bardzo delikatne pojaśnienie. Raz, że duże powiększenie a dwa bardzo kiepskie warunki. Innym razem w refraktorze 120/600 trio prezentowało się znacznie lepiej.

M34 ? Fajny klaster w Perseuszu, na pewno do powtórzenia z refraktorem.

M52 ? To samo jak wyżej, gromady lubią małe powiększenia, choć w 105x też mają swój urok.

M103 ? Już po świętach, ale choinki nie mogło zabraknąć ;).

M36, M37, M38 ? Klasyczne trio, które wygląda dobrze w każdym powiększeniu. Najbardziej lubię je chyba w powiększeniach około 40-50x i tu es 24mm spisał się wyśmienicie. Natomiast w 105x też mają "to coś", szczególnie mrowie gwiazd w M37 działa na mnie hipnotyzująco ?

M45 ? Tu w ruch poszła lornetka 7x50. Obiektu raczej przedstawiać nie trzeba. Może kiedyś przyjdzie czas żeby wyłuskać delikatne mgiełki w tej gromadzie, ale na pewno nie w tych warunkach.

M1 ? Krab ledwo co widoczny, kiedy innym razem bez problemu zlokalizowany w mniejszej aperturze. Parę raz musiałem szturchnąć tubę żeby upewnić się, czy aby na pewno tam jest, ale jest, bez obaw ?

M35 ? Bardzo lubię tę gromadę, szczególnie ten charakterystyczny łańcuszek gwiazd. Tu na przemian w wyciągu lądował ES i bino.

M78, NGC 2071 ? Przy tych warunkach myślałem, że nic tam nie znajdę, ale zerkaniem obie mgławice dało się wyłuskać z tła.

M42, M43 ? Królowa zimowego nieba jest tylko jedna ? Tu nie ma co się rozpisywać, obiekt nigdy nie zawodzi. Nie siłowałem się z rozbijaniem trapezu czy użyciem filtra, zwyczajnie mróz utrudniał takie eksperymenty.

M44 ? Tu znowu z pomocą przyszła lornetka 7x50, bo jest to obiekt typowo pod małe powiększenia. Gołym okiem nie mogłem wypatrzyć głównych gwiazd konstelacji Raka, co tylko świadczy o tym jak kiepskie było niebo tego wieczoru. Teleskopem zszedłem niżej aby odnaleźć M67, której namierzenie przecież powinno być banalnie proste, a w szukaczu dosłownie gubiłem gwiazdy. Mleko widzę, mleko ?

M50, M48, M47, M46 ? Gromady gromady gromady ? Nisko, szaro, gdzie to niebo ? Tu szczególnie M46 wybijała się na tle reszty. W 105x widoczne mrowie gwiazd, w szukaczu nie do wyłapania.


 

To do następnego ? Oby w wyższych temperaturach i z czystym nieboskłonem ?

 

Edytowane przez wojt0000
  • Like 7

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zdrowie ? warunki wszędzie były chyba takie same czyli słaba przejrzystość i mróz. Ja wychodzę ostatnio tylko z 100ED bo i tak nie ma co liczyć na wiele. Nie widziałem jeszcze LG w szronie, raczej LW u mnie wysiada i po zawodach.

Gratulacje odhaczenia zimowych klasyków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

5. 05-03-2020 ? Sulejewo ? Black Friday ?

Przyrządy obserwacyjne: Refraktor SW 120/600 + bino + 2x19mm(31x)
Niebo: 21,05 mag/arc sec2

 

Na takie "promocje" czekamy chyba cały rok i ten piątek rzeczywiście był "czarny", a w zasadzie nie tyle piątek, co niebo nad Sulejewskim Folwarkiem ? Długo zastanawiałem się co zabrać na wyjazd, ale ostatecznie @Paweł Sz. "namówił" mnie na refraktor+bino i po przekalkulowaniu plusów i minusów (ekspresowe chłodzenie, szybkie rozstawianie, małe powiększenia) uznałem że to chyba dobry pomysł. Zwłaszcza że noc zapowiadał się zimna i obserwację mogły nie potrwać za długo przy takich temperaturach.

Na miejsce dotarłem około godziny 21-ej, na miejscu już Polaris i Thomas rozkładali się ze swoimi dobsonami. Ledwo co zacząłem rozkładać sprzęt a na miejscu pojawił się także Adrian, a później dołączył również Paweł, który tego dnia był wyraźnie niedysponowany ?

Na obserwacje nie zabrałem swojego dyktafonu, który po ostatnich mrozach po prostu zaniemógł. Nie wiem jednak czy miałoby to większy sens bo rotacja na teleskopach była spora, i pomimo tego że miałem przygotowaną listę, to co nóż podziwiałem jakieś widoki w teleskopach Tomka, Adriana, Marcina czy lornetce Pawła.

Jedno wiem na pewno, te obserwacje pokazały mi wyraźnie dwie rzeczy. Po pierwsze, żeby mieć frajdę z oglądania nieba nie trzeba wcale luster 12-16-20" itd i nie wiadomo jakich APO ? Bo nawet taki refraktor z soczewką 120mm pokazał wszystkie M-ki w bardzo estetyczny sposób. Po drugie, nic nie zastąpi dobrego, ciemnego nieba. I choć mielibyśmy nie wiem jaki teleskop, za nie wiadomo jakie pieniądze, to jakość nieba szybko go zweryfikuje ? Miałem "naoczny" dowód na to jak jakość nieba wpływa na obraz, bo jakiś czas wcześniej przy dobrych warunkach oglądałem te same obiekty, i tym samym zestawem z pod mojego domu. Skok z 20,35 mag/arc sec2 na 21,05 mag/arc sec2 na prawdę robi różnicę. 

Trudno z pamięci opisać każdy obiekt, więc listę należy traktować bardziej jako wyliczankę niż dogłębne analizy, ale chyba dobre i to ? :

M1 ? Mgławica bez problemu widoczna na wprost, z czym nie raz miałem problem patrząc tym samym zestawem z przydomowego ogródka. Wtedy też z czasem wyskakiwała z tła, jednak na początku zerkanie i szturchanie teleskopu żeby upewnić się czy ona rzeczywiście tam jest ? Tutaj oczywista, "jasna" i wyraźna.

M35 ? Bardzo lubię tę gromadę z jej charakterystycznym łańcuszkiem gwiazd. Podziwiana zarówno w achromacie jak i w syncie flex 10" Adriana z bino bez barlowa ? W obu przypadkach bardzo przyjemne widoki ?

M36, M37, M38 ? Klasyczne zimowe gromadki. Wszystkie trzy robią wrażenie, mi jednak chyba najbardziej przypadła do gustu M37 która zawsze przypomina mi drobno rozsypany piasek na czarno atramentowym tle.

M42, M43 ? Mgławica nad mgławicami ? Orion już dosyć nisko ale obiekt ciągle wprawia w osłupienie. Bez problemu widoczna na wprost M43, żarząca się przy gwieździe NU Ori, zarówno w 10" jak i w achromacie 120mm. Największe wrażenie zrobiła chyba na mnie u Tomka w 10", w parce morfeuszy 17,5mm ? Prawdziwy kolos z masą farfocli, włókien itd.

M78 ? Zostajemy w Orionie i kierujemy się w górę nad Alnitakiem. Tu miłe zaskoczenie, bo soczewka 120mm nie miała żadnego problemu z wyłuskaniem tej mgławicy refleksyjnej. Delikatnie migotała też NGC 2071. Tutaj doskonale widać to o czym pisałem wyżej, z mojego podwórka dostępna tylko w 10". Soczewka 120mm nigdy nie pokazała takiego widoku jak na folwarku.

M41 ? W zasadzie od tej gromady chyba powinienem zacząć ze względu na położenie, choć listę w SS ustawiłem sobie wg górowania obiektów. Gromada ma w swoim "składzie" klika czerwonych i pomarańczowych olbrzymów, ale trudno było analizować barwy przy dosyć nisko położonym obiekcie.

M44 ? Obiekt typowo lornetkowy, powiększenie 31x to stanowczo za dużo jak na tę gromadę. Gromada bez problemu widoczna nieuzbrojonym okiem, ach te niebo ?

M46, M47 ? Od M44 przesuwamy się w dół i lekko w prawo, i natrafiamy na te dwie piękne gromadki. W 31x niestety już nie mieszczą się razem w polu widzenia, za to bardzo ładnie pokazała je lornetka 15x70 Pawła. Później jeszcze namierzyłem je w syncie flex 10" z bino bez barlowa gdzie też wyglądały bardzo dobrze (co prawda zrobić to z samym star pointer-em nie było łatwo, ale się nie poddałem ? => Adrian koniecznie zamontuj dodatkowo optyczny szukacz, najlepiej kątowy ? ).

M48 ? Kolejna gromada otwarta. O dziwo widziałem gwiazdy ułożone w coś na kształt serca, ale do gromady serduszko przejdziemy za chwilę ?

M50 ? Ładne serduszko, choć dopiero później przeczytałam że gromada ma taką nazwę ? Dla mnie serce widoczne bez problemu, choć Adrian nie podzielał moich skojarzeń ? Na pewno wrócę do obiektu w 10".

M93 ? Gromada położona już bardzo nisko horyzontu, aczkolwiek rozbita bez najmniejszych problemów. Kolejny obiekt który na pewno trzeba spróbować ugryźć lustrem 10" ?

M67 ? Wracamy pod "szczypce" Raka. Obiekt który sprawił mi trochę kłopotu kiedy łapałem go z ogrodu, szczególnie że Rak był jeszcze wymieszany z łuną Poznania świecącą od wschodu. Tutaj oczywiście nie sprawił najmniejszego problemu. Obiekt typowo pod małe powiększenia.

M81, M82 ? Uczta dla oczu ? Obie galaktyki bez problemu mieszczące się w polu widzenia w bardzo fajnych proporcjach. Pole nie za ciasne, ale powiększenie też nie za małe, bo na cygarze już bez problemu widoczne postrzępienia i nieregularności. Bardzo fajny widok.

M95, M96 ? Przechodzimy w rejon "podbrzusza" Lwa. Galaktyki widoczne bez problemu na wprost. Trudno jednak mówić tutaj o jakimś detalu przy tak małym powiększeniu i soczewce 120mm. M95 wyraźnie jaśniejsza.

M105, NGC 3384 ? Tutaj prawdziwy test, bo z mojego ogrodu przy dobrych warunkach galaktyki ledwo co majaczą zerkaniem, a o trzecim składniku czyli NGC 3389 można zapomnieć. Pod Sulejewskim niebem widoczne oczywiście bez problemu na wprost ? Trzeci składnik niestety dalej nieosiągalny. Coś niby majaczyło zerkaniem, ale nie oszukujmy się ?

M65, M66, NGC 3628 ? Uderzamy w "prawdziwy" Triplet Lwa i znowu świetny obrazek. Wszystkie trzy galaktyki zwieszone w polu widzenia z dużym marginesem. NGC 3628 widoczna bez problemu, a miałem obawy czy przy soczewce 120mm+bino nie narobi kłopotów ?

M58, M84, M86, M87, M88 ? No i na koniec wkraczamy w rejon "mrowia" galaktycznych kłaczków ? Wszystkie galaktyki wyłuskane bez najmniejszych problemów. Największe wrażenie chyba zrobiła na mnie M88 widoczna z gwiazdkami u spodu galaktyki, aż spytałem Tomka czy ja na pewno dobrze widzę ?

M51, NGC 5195 ? Parka galaktyk złapana w zasadzie dla porównania kiedy Adrian obserwował je w 10" z bino. W 10" wiadomo większe, wyraźniejsze itd. Ale w achromacie też mają swój urok.

M101 ? Tak jak wyżej, test porównawczy oczywiście wypadł na korzyść 10" ale achromat bez problemu pokazał spore pojaśnienie. Ciekawi mnie jakim sprzętem trzeba dysponować żeby zobaczyć tutaj ramiona spiralne, a czytałem gdzieś już takie relacje ?

NGC 884, NGC 869 ? Miód na oczy ? W gromadę podwójną wycelowałem już jakoś na samym początku (później do niej wracałem). Gdy coś obserwowałem w 10" Adriana, ten usiadł na chwilę przy moim setup-ie, ale fali słów wywołanych widokiem podwójnej nie sposób tutaj zacytować ?

W międzyczasie padło jeszcze parę obiektów z poza listy, jak np chyba M3 w 10" Adriana, czy asteryzm "37" w Orionie w 10" Tomka.

Krótko mówiąc, bardzo udana sesja i oby takich więcej ? Do następnego spotkania!

 

Edytowane przez wojt0000
  • Like 5
  • Thanks 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój ostatni wypad do Sulejewa chyba nie był udany, fajnie że tym razem niebo pokazało pazur ? W takiej ekipie obserwacje to jak wyjście na miasto na piwo ? W relacji wycisnąłeś z każdego obiektu sporo, do następnego ?

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)