Skocz do zawartości

Co byście wybrali: sct 12 czy 14 Newtona?


Bazyl

Rekomendowane odpowiedzi

 

Mam obecnie sct 6' Celestrona. W przyszłym roku przeprowadze się kilkanaście km od miasta, w miejsce, gdzie jest generalnie dość ciemno. Myślę o zmianie teleskopu, przy czym zastanawiam się czy lepiej kupić dużego Newtona (12-14 cali), czy zostac raczej przy systemie sct (np kupić meade lx 90 12 cali, a tego niniejszego zostawić sobie jako travellerka). Oglądam głównie obiekty US, ale niekiedy lubię obejrzeć sobie także jakieś DSy, przy czym wykluczam astrofotografie, interesuje mnie tylko wizual. Mam już zestaw bino i okulary, więc gdybym np. kupił Taurusa to dodając do tego osprzęt i okulary 2' różnica w cenie nie będzie znaczna na niekorzyść sct. Wcześniej miałem GSO 10, ale musiałem sprzedać że względu na brak miejsca w mieszkaniu. Teraz mam dylemat, bo sct to wygoda, ale zastanawiam się jak by się miała różnica w obrazach, zwłaszcza na planetach, w porównaniu z dobrym Newtonem. Gdybym zdecydował się na Newtona, to tylko możliwie jak najbardziej mobilnego (Taurus).

_________________
Celestron SkyMaster 15 x 70

 
Zgłoś ten post Usuń post

Góra

 Profil Wyślij prywatną wiadomość E-mail  
Edytuj post Odpowiedz z cytatem  

spacer.gif

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planety w newtonie 14"? Policz sobie jakie powiększenie musiałbyś zastosować żeby uzyskać odpowiednią ŹW do planet. Duży newton to wymiatacz do DSów. Oczywiście planety w powiększeniu 300-400x razy będą spektakularne ale tylko jeżeli trafisz na idealne warunki i będziesz mieć idealną kolimację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kjacek napisał:

SCT12" to już maszynka dla gry zespołowej... To już nieźle waży i jest niewygodne przy samodzielnym wstawianiu na montaż. 

Mam SCT 9.25 cala i to raczej jest maksimum jak dla mnie. Głównie oglądam DSy.

Właśnie, tylko tej wagi sct 12" się trochę boję. Chyba najlepiej będzie kupić dużego Newtona na DSy i w przyszłości jakiś ? planetarny typu Mak. A jak się sprawuje  sct 9.25 na DSach? Chciałem kupić coś możliwie uniwersalnego, a taki zawsze wydawał mi się Schmidt

Edytowane przez Bazyl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałbym 14". Oglądam planety w 16" i z bino przy ~180x  nie mam poczucia nadmiaru światła. Obiekty są już wizualnie duże, a i prowadzenie w takim powiększeniu nie jest kłopotliwe. Świetnie się spisują tanie orciaki BCO 18mm i BCO 32mm. Wyjątkiem co do ilości światła jest czasem Księżyc, ale tylko miedzy 1 kwadrą a pełnią. Jeśli jest gorszy seeing przysłaniam teleskop pozaosiowo do 180mm. Dla 14" maksymalna pozaosiowa przysłona byłaby pewnie z 150mm. Jak dopisze seeing wtedy detal w dużym Newtonie, zwłaszcza z dobrą optyką, jest genialny. O DS już nie wspominając.

Wg mnie taki teleskop na kratownicy to sprzęt najbardziej uniwersalny do obserwacji wizualnych US i DS. Jak masz ochotę na ciemne niebo, pakujesz delikwenta do auta i jedziesz w Bieszczady ;)

Edytowane przez MichalKaczan
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MichalKaczan napisał:

(...)

Wg mnie taki teleskop na kratownicy to sprzęt najbardziej uniwersalny do obserwacji wizualnych US i DS. Jak masz ochotę na ciemne niebo, pakujesz delikwenta do auta i jedziesz w Bieszczady ;)

Święta racja.

Jak możesz sobie pozwolić na Taurusa, to wg mnie nie ma lepszego sprzętu do wizuala. To dobrze przemyślane, bardzo mobilne teleskopy z małą obstrukcją.
Wszyscy się raczej zgodzą, że to idealny sprzęt do ciemnych DS, ale jak porządnie skolimujesz Taurusa z dokładnym lustrem, to US też jest super. A kolimacja Taurusa to sama przyjemność.

Jak zechcesz mieć obrazy praktycznie refraktorowe, to można tak jak pisze Michał przysłaniać Newtona pozaosiowo.
W moim T300 da się tak uzyskać tylko 110 mm, ale i tak taka konfiguracja kładzie Edka 80 na ciasnych podwójnych, gdzie te dodatkowe 30 mm bardzo pomaga.

Zgaduję, ze SCT 12" będzie potrzebował sporo więcej czasu na wychłodzenie niż nawet Taurus 14", którego lustro ma "swobodny dostęp do powietrza" z obu stron.
Na dodatek teraz do Taususa można sobie kupić zgrabny moduł z wentylatorami, który przykręca się pod lustrem, co na pewno znacznie skraca czas dochodzenia lustra do równowagi termicznej z otoczeniem.

  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taurus 350 z dwoma dobrej klasy okularami o przelocie 2" plus wentylacja luster plus szukacz wyjdzie łącznie nieco taniej niż Meade 12". I jednak te 27 kg tuby sct 12 przeraża. O Meade lx 90 czytałem na cloudynights, że montaż jest zbyt lekki jak na taką masę tuby (w przeciwieństwie np. do serii lx 200, oczywiście bez porównania droższej). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki Taurus też swoje waży I zajmuje miejsce. Do tego kolimacja po rozłożeniu tuby... Mnie na to nie stać. Na tracenie czasu na działania przed obserwacjami. Tak rzadko się człowiek wyrywa na te obserwacje, że chce tylko patrzeć na niebo. Dlatego nie mam Newtona tylko SCT9.25. Kompromis. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kjacek napisał:

Taki Taurus też swoje waży I zajmuje miejsce. Do tego kolimacja po rozłożeniu tuby... Mnie na to nie stać. Na tracenie czasu na działania przed obserwacjami. Tak rzadko się człowiek wyrywa na te obserwacje, że chce tylko patrzeć na niebo. Dlatego nie mam Newtona tylko SCT9.25. Kompromis. 

A czas chłodzenia SCT ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)