Skocz do zawartości

Pomoc w doborze lornetki


Kuba F

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek chciałbym się przywitać poniewarz jestem nowy na forum?

Od dawna noszę się z zamiarem kupna lornetki astronomicznej. Do wydania mam ok. 1500zł.

Co do warunków to na niebie widzę gwiazdy do ok 5,5 magnitudo. (przedmieścia łodzi) 

Czy jest sens brania jasnej lornetki pod takie niebo, mówiąc jasnej mam na myśli 10x60 15x90 itp. 

Po przeczytaniu połowy internetu mam straszny mętlik w głowie, bardzo prosił bym kogoś doświadczonego o pomoc. 

Pozdrawiam Kuba F

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wynika, że 15x70 to taka lornetka która sprawdza się jeszcze pod zaświetlonym niebem. 

Na statywie foto oczywiście. 

Nie szedł bym w większe źrenice wyjściowe. 4,7mm to dla mnie max. 

EDIT jeszcze jedno. Lornetka to chyba bardziej indywidualna sprawa niż teleskop. 

Może się okazać, że Ty tolerujesz większe ŹW... Lub nie. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie obserwuję ze swojej miejscowości - klasa nieba w skali Bortl'a 5-6, a więc tereny typowo miejsko/podmiejskie. Idealnie nie ma, ale taką wspomnianą 15x70 trochę "emek" już wychwyciłem na niebie. W moim przypadku taka średnica sprawdza się b. dobrze.

Duży wpływ na jakość nieba mają okoliczne lampy i budynki np. u mnie z balkonu do 23/24 jest słabo, ponieważ światła z okolicznych mieszkań trochę przeszkadzają. Późno w nocy sytuacja wygląda lepiej, zwłaszcza gdy obserwowane obiekty znajdują się już nieco wyżej na niebie. Ostatnio nawet w mojej 8x42 wychwyciłem delikatną poświatę z M33. Nie bez znaczenia jest też seeing. Pamiętam jak tego roku na przełomie marca/kwietnia były rewelacyjne warunki, to 15x70 w ogóle ze statywu nie ściągałem ?

Jeśli chcesz celować w 15x70 to tak jak pisze kolega wyżej lepiej od razu pomyśleć o lornetce ze szkłami ED. W swoim maluchu 8x42 mam szkła ED i różnica pomiędzy zwykłymi szkłami a ED jest mocno zauważalna. Przyznam szczerze, że teraz częściej używam 8x z racji lepszego szkła ED, choć 15x70 daje mi wciąż sporą frajdę ?

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, SpandexFob napisał:

Głównie obserwuję ze swojej miejscowości - klasa nieba w skali Bortl'a 5-6, a więc tereny typowo miejsko/podmiejskie. Idealnie nie ma, ale taką wspomnianą 15x70 trochę "emek" już wychwyciłem na niebie. W moim przypadku taka średnica sprawdza się b. dobrze.

Duży wpływ na jakość nieba mają okoliczne lampy i budynki np. u mnie z balkonu do 23/24 jest słabo, ponieważ światła z okolicznych mieszkań trochę przeszkadzają. Późno w nocy sytuacja wygląda lepiej, zwłaszcza gdy obserwowane obiekty znajdują się już nieco wyżej na niebie. Ostatnio nawet w mojej 8x42 wychwyciłem delikatną poświatę z M33. Nie bez znaczenia jest też seeing. Pamiętam jak tego roku na przełomie marca/kwietnia były rewelacyjne warunki, to 15x70 w ogóle ze statywu nie ściągałem ?

Jeśli chcesz celować w 15x70 to tak jak pisze kolega wyżej lepiej od razu pomyśleć o lornetce ze szkłami ED. W swoim maluchu 8x42 mam szkła ED i różnica pomiędzy zwykłymi szkłami a ED jest mocno zauważalna. Przyznam szczerze, że teraz częściej używam 8x z racji lepszego szkła ED, choć 15x70 daje mi wciąż sporą frajdę ?

I tu nasuneło mi się pytanie trochę z innej beczki. Czy pod zaświetlonym niebem lornetka 15x pokażę dużo więcej niż lornetka 8x-10x, czy opłaca się iść w większe powiększenie kosztem mniejszego pola widzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Generalnie ciężko jednoznacznie powiedzieć, które rozwiązanie jest lepsze - lornetki o powiększeniach rzędu 7-8 razy i szerokich polach świetnie uzupełniają większe lornety o powiększeniach 15-25 razy.

 

Mniejsze powiększenie i szersze pole widzenia ułatwia orientację na niebie i samą naukę nieba/gwiazdozbiorów. Dodatkowo obserwowanie małych "szarych mgiełek" na tle gwiazd lub obserwacja rozległych gromad ma swój urok, zwłaszcza pod ciemnym niebem.

Z kolei większe powiększenie pozwala wręcz zatopić się w kosmosie oraz zaobserwować już większe szczegóły obiektów. Również lornetka 15x70 dość skutecznie przebija się przez miejskie light pollution.

 

Jeśli miałbym wybrać jedną lornetkę typowo do astronomii pod takie niebo to sięgnąłbym po dobrą 15x70. Jest to jednak sprzęt o większych możliwościach niż lornetka 7x35 czy 8x40/42. Dla przykładu taka M36 pod moim niebem w lornetce 8x wygląda jak jasne, wyraźne pojaśnienie, natomiast w 15x widzę już jej podstawową strukturę i ziarnistość. Również pole widzenia rzędu 4-4.5o wciąż pozostaje całkiem przyjemne. Tylko przy gabarytach wagowych rzędu 2kg statyw i głowica musi być już w miarę solidna.

Wybór odpowiedniej lornetki to mocno indywidualna kwestia. Ja np. często sięgam po 8x, ponieważ lubię szybko rzucić okiem na nocne niebo. Również 8x to mój główny sprzęt do obserwowania ptaków w lesie, także z niej korzystam ogólnie częściej.

Co najważniejsze - nie warto się śpieszyć z zakupem, masz fajny budżet na start. Przemyśl, poprzeglądaj jeszcze fora na spokojnie.

Podsyłam dwie stronki, na których możesz poprzeglądać szkice jak prezentują się różne obiekty na niebie w lornetkach.

Tutaj szkice zrobione w dobrych warunkach:

http://rodelaet.xtreemhost.com/binocular_astronomy.html

Tutaj szkice zrobione pod gorszym niebem:

http://pollutedskiesstargazing.blogspot.com/p/messier-list.html

 

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ma forum obok masz na giełdzie Delte Skyguide 15x70. Zamiast analizować kup tą lornetkę, gdyż jest bardzo dobra, a używane pojawiają się raz na rok.

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)