Skocz do zawartości

Refraktory 


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry Chciałbym się dowiedzieć jakie obrazy dają te trzy refraktory  Najbardziej chodzi mi o to żeby nie robiły się aberracje chromatyczne na planetach i innych obiektach które bym chciał zaobserwować 

Może ktoś posiada któryś z tych trzech teleskopów i coś doradzi 

 

1 Tuba optyczna Sky-Watcher 100ED OTAW 100/900 + szukacz + złączka kątowa 2 cale 

2 Tuba optyczna Sky-Watcher 80 ED Evostar 80/600 OTAW + szukacz + złączka kątowa 2 cale 

3 Tuba optyczna Messier AR-152S 152/760 Petzval OTA / wyciąg HEX

Jeżeli nie te 3 to może coś zupełnie innego do 4 tysięcy zł ze szkłem ED 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Może na początek powiedz coś więcej o sobie. Odpowiedz na pytania z pierwszego postu. 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedzieć/

Czy widzisz Drogę Mleczną z tego miejsca, gdzie najczęściej będziesz prowadzić obserwacje? 

Dlaczego refraktor? Nie mówię, że to źle, pytam. Zwykle polecany jest Newton 8" 1200mm na montażu Dobsona. 

Dlaczego planety, które są bardzo nisko i obserwacje są słabe? Niebo pełne jest DSów. 

Teraz odpowiadając na zadane pytania:

- planety najlepiej pokaże ED 100 (poz 1 z Twojej listy) 

Poz 2 ED 80 to fajna przenośna tuba, trawelerek. 

Poza 3 to światłosilny achromat, najlepszy do DSów spośród tych trzech sprzętów. 

EDIT tylko ten achromat wykaże aberację chromatyczną na bardzo jasnych obiektach jak Księżyc czy Wenus. 

Edytowane przez kjacek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Mieszkam na wsi widać bardzo dobrze drogę mleczną jeśli tylko nie ma księżyca na niebie 

2 Interesuje mnie refraktor o krótkiej ogniskowej dlatego że jest to zazwyczaj lekki i  mobilny sprzęt 

3 Obserwacje będę prowadził na wsi pod własnym domem bo mam ciemno  

4 Interesują mnie obserwacje planet i głębokiego nieba ale też chciałbym robić zdjęcia 

5 Do 4 tyś zł 

Miałem GSO 10 ale to straszny kolos i fotek nie da się nim robić 

Posiadałem też Maka 127 ale do obserwacji głębokiego nieba się nie nadaje (planety super) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz Newtona, który idealnie nadaje się do oglądania DSów i masz MAKa 127, który sprawdza się przy obserwacji księżyca i planet. 

Teraz chcesz przejść na astrofoto. Więc możesz dokupić sobie kamerkę do MAKa i pofocić o księżyc. Jak masz starą lustrzankę, też możesz księżycowi zrobić zdjęcia i zestackować. 

Do DSów to może jakaś stara zmodyfikowana lustrzanka, fajny obiektyw i minitrack. 

Niestety nawet do ED80 musiałbyś zakupić montaż, który raczej przekroczy Twój budżet. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)