Skocz do zawartości

Pierwszy sprzęt astronomiczny - lornetka czy teleskop?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników forum! Czytałam sporo i wiem, że tego typu wpisów jest w Internecie mnóstwo, ale myślę, że jest to raczej zrozumiałe przy początkach. Więc tak, posiadam lornetkę raczej kiepskiej jakości, ma też swoje latka, a marka jest już niewidoczna starła się. Jedyne co wiem o niej: 6x-24x50 Zoom. Mimo tego, że nie była najdroższa to wczoraj zaobserwowałam nią galaktykę Andromedy i jestem w totalnym szoku, była piękna, choć mieszkam w dość jasnym miejscu. Od jakiegoś czasu myślę nad poważniejszym sprzętem i tu mam wątpliwości. I mam też do was, drodzy astromaniacy, jedno zasadnicze pytanie.

Budżet to 800-900 zł.
1. Dobra lornetka ze statywem czy teleskop? Jeśli chodzi o lornetkę mam na oku tą z Delta Optical Starlight 15x70. Teleskopy znalazłam takie (wszystkie to Sky-Watchery): N-150/750 EQ3-2; SK1309EQ2; BK1149EQ2. 
Prosiłabym was o doradzenie. Jeśli te sprzęty to średni wybór i znacie coś lepszego w tej cenie, co może wy używacie, będę wdzięczna za odpowiedź.
Przypominam, że budżet mam ograniczony do jakiś 800-900 zł. Warunki do obserwacji mam naprawdę bardzo dobre, mimo tego, że mieszkam w małym miasteczku, latarnie gasną o 23 w nocy, a wtedy zostaje nam rozkoszowanie się ciągnącą się przez nieboskłon wstęgą drogi mlecznej, noce są przepiękne. Proszę o wyrozumiałość, cały czas się uczę. Chcę jeszcze dodać, że rozpoznaję większość gwiazdozbiorów (niektóre jeszcze sprawiają mi problem). Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mistrally napisał:

Dam radę znaleźć ją w takiej cenie?

Próbuj. Giełda tu, na astropolis.pl czy astromaniak.pl. 

Żaden z tych zestawów (N-150/750 EQ3-2; SK1309EQ2; BK1149EQ2) nie nadaje się do sensownych obserwacji (EQ2 to trzęsące się badziewie). Może z wyjątkiem pierwszego na montażu EQ3-2. Ale tu będziesz się męczyć z montażem paralaktycznym i obracać tubę w montażu, chyba, że przerobisz montaż na ALT-AZ. Ale znacznie lepiej kupić Newtona 8 cali 1200mm na montażu Dobsona. Pokaże on znacznie więcej niż wyżej wymienione teleskopy. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że lepiej kupić syntę 6 niż iść w paralaktyka na starcie. Ja zacząłem od eq2 z 130/900 , byłem zachwycony ale jak zmieniłem po 4 miesiącach chyba na 12 cali na dobsonie..... oj moja droga, tylko dobre krzesełko i czyste niebo. Myślę, że syntę 6 znajdziesz bez problemu w tej kasie... Później i tak będziesz chciała więcej ;) i budżet się sam jakoś zwiększy :))

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Mistrally napisał:

Dam radę znaleźć ją w takiej cenie?

tu popatrz: https://astropolis.pl/topic/73297-sw-1501200-f8-newton-crayford-2/

Możesz zawsze negocjować. To też dobra tuba, choć nie jest to 8 cali. I brak montażu dobsona. Musiałby ktoś dorobić. Wykonalne, chociaż trochę pod górkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)