Skocz do zawartości

Sens focenia szerokich kadrów modyfikowaną lustrzanką przy "dużym" Księżycu


Rekomendowane odpowiedzi

Odpowiedź pewnie była od początku oczywista (nie, to bezsens i strata czasu), ale musiałem sam sprawdzić.  ;) Księżyc w fazie ok. 75% = koszmarne gradienty, mało sygnału, szum (potęgowany przez warunki - bardzo ciepła noc) - czyli ogólnie kaszana.

Z dwóch godzin materiału na ISO 400 (klatki po 120 s, 6d plus 200 mm) można wystrugać naprawdę niewiele.  Mam nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu zrobię ten sam obszar pod ciemnym, bezksiężycowym niebem i wrzucę dla porównania.

Tak wygląda pojedyncza, nieobrobiona klatka (tylko wyrównane kolory),

last.thumb.jpg.1f0a524da4af65b0c47e1ca3ea0f62c5.jpg

a tak efekt finalny.  

781174563_hichotyv2.thumb.jpg.efd32528d619903119f5b66728e3f280.jpg

Bryndza, mówiąc krotko. 

W tym momencie zaczynam zastanawiać się nad sensownością zakupu filtra h alpha do  modyfikowanego Canona. Nie wertowałem jeszcze netu w poszukiwaniu informacji, ale rozumiem że musiałbym wydłużyć pojedynczą ekspozycję - pytanie jak bardzo?  I czy w rezultacie będzie trzeba włożyć Canonka do "lodówki"? Rozumiem też, że nie można poszaleć ze światłosiłą - ale czy na f/3.5 taki Astronomik chociażby da radę? Bawił się ktoś w ten sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety RGB i Księżyc nie idą w parze w ogóle . :) 

Trochę pomógłby może filtr CLS . Miałem go niestety  ma też wady , u mnie dawał niesympatyczne czerwone obwódki na gwiazdach 

Jak już to pomyśl na filtrem L-enhance , to dedykowany do kamer kolorowych filtr przepuszczający pasmo Ha alfa , Ha beta i OIII  o tyle szerokim paśmie że dobrze współpracuje z kolorowymi matrycami .

Dopatrzyłem właśnie że Optolong nie robi go pod FF tylko APS-C  lub 2" do wkręcania  https://www.optolong.com/cms/document/detail/id/101.html .  To byłby najlepszy wybór , ale musiałbyś robić zdjęcia mniejszą matryca albo lustrzanką nie z obiektywem a podpiętą do teleskopu gdzie w przejściówkę dałoby się wkręcić filtr w 2" 

Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna droga żeby wykorzystać FF to robienie zdjęć HaRGB. Przy księżycu zbierasz H-alfa i dokładać do dobrego RGB. 

EDIT: 12nm da radę do f/3 Astronomika, 6nm do max f/4. https://www.astronomik.com/en/fotografische-emissionslinienfilter.html

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukost robiłem dzisiaj testowe klatki H-alfa 12nm Astronomika. W Samyangu [email protected], 1100D, ISO1600 przy 5 minutach wygląda to sensownie już, przy 3 minutach trochę ciemno. Gwiazdki usunięte bo oczywiście pojechane (klin do śmieci, guiding do podpięcia ;) ) . Największy minus to ustawienie ostrości, trzeba mieć Magic Lantern żeby sobie rozjaśnić ekran mocno. 

3 minuty

starless_3min.thumb.jpg.0934e08af3522eca40f77ea9918feee8.jpg

5 minut

starless_5_min.thumb.jpg.84c11a083c74fa6b4a8a198c7bdc9dc7.jpg

Tak naprawdę możnaby otworzyć go na pełną dziurę i tylko mgławice miksować z RGB. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz kreski przy 5 minutach, tym bardziej, że ten zestawowy klin to jest porażka, obracam setup i już po ustawieniu na polarna ale... Prowadziłem 5 minut spokojnie na starym obiektywie 135 ale z guidingiem, więc można :) 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)