Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani! Wprawdzie tegoroczne Perseidy - według ekspertów - nie zapowiadają się szczególnie intensywnie, za to pogoda robi się wymarzona! No to polujemy! Pierwszy łup zebrałem już 23 lipca - i to w jednym kadrze z kometą NEOWISE. Życzenia astrofotografa jednak się spełniają... ;) Spełnienia Waszych, Kochani! :)

 

2020-07-23_Comet-2020-F3-NEOWISE_tree_Perseid_web.jpg

A początkującym obserwatorom i astrofotografom polecam filmowy poradnik (i więcej zdjęć):

 

Edytowane przez radio-teleskop.pl
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo ładne, trochę tego latało, ale tak 1 na parę minut, i to na dość dużym obszarze w sporych odległościach od radiantu. Z tego względu ciężko było coś ustrzelić lustrzanką z kitowym obiektywem (a Rybie Oko zostało w domu, zapomniałem wziąć). Chociaż 1 się złapało :) 

IMG_0785.thumb.png.c06c40defe287d26ce7ed4e3151f3472.png

 

Niestety po godzinie obserwacji na niebie pojawił się Księżyc i było po zabawie, jeszcze jutro popróbuje jak będzie pogoda

2078482113_Ksieyc.thumb.jpg.ebba8aef0a2d46877035c1fa618f85b5.jpg

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dawid Danowski Bardzo dziękuję! Takie zdjęcia nierzadko są dziełem przypadku. W czasie sesji z C/2020 F3 NEOWISE akurat w kadr wpadł jeden z pierwszych tegorocznych Perseidów (ogniskowa 50 mm, więc całkiem sporo szczęścia). Mało tego - idealnie zmieścił się między drzewem a kometą, więc Opatrzność właściwie sama skomponowała obrazek :)

@Charon_X No i proszę - zaczęło się :) Gratuluję, bo właśnie wróciłem z łowów, przeglądam klatki i u mnie jakoś pustawo... Ale może niedokładnie patrzyłem ;) A Księżyc rzeczywiście jeszcze swoje robi... Jutro (tzn. dziś) będzie lepiej :) Powodzenia!

Edytowane przez radio-teleskop.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, radio-teleskop.pl napisał:

Jutro (tzn. dziś) będzie lepiej :) Powodzenia!

Będzie lepiej!!!
11/12.08.08.2020r popełniłem 3,5h wizuala:
https://www.imo.net/members/imo_vmdb/view?session_id=80835
47 PER, 3 KCG, 7 SDA i 4 SPO
Dziś powtórka z leżakowania :)))

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, M.K. napisał:

Będzie lepiej!!!
11/12.08.08.2020r popełniłem 3,5h wizuala:
https://www.imo.net/members/imo_vmdb/view?session_id=80835
47 PER, 3 KCG, 7 SDA i 4 SPO
Dziś powtórka z leżakowania :)))

Gratuluję efektów! :) A pogoda dziś nie odpuści - trzeba leżeć ;) Powodzenia!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamery też nie próżnowały. Zarejestrowały 239 meteorów, z czego 189 Perseidów :)

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam coraz mniej ochoty na walkę z Perseidami - ledwo kilka zaobserwowanych - zgodnie z regułą foto - jak już leciał to poza kadrem 
perseidy są zdecydowanie przereklamowane :D

udało się jednego soczystego - na wirówce i na moim wymarzonym kadrze - M31 + M33 - te pewnie ten sam 

m31m33perseid.jpg

perseid-wirek.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo, Tadeo! :)Ale zgadzam się z opinią, że tegoroczne Perseidy szału nie zrobiły, chociaż i nie zawiodły :) Obserwacje prowadziłem od 23:00 do prawie 03:00 - z licznymi przerwami na obsługę sprzętu, walkę z komarami, niespokojnym dzikiem w pobliskiej kukurydzy i związane m.in. z tym przemieszczanie się po okolicy. W moje oko wpadło 28 Perseidów - w tym kilka o ujemnej jasności; blask najokazalszego oceniam na -2.5 mag. - około północy pięknie przeciął Wielki Wóz zostawiając ślad widoczny gołym okiem przez kilkadziesiąt sekund. Do tego wpadły jeszcze 3 Kappa Cygnidy i 1 Akwaryd - ale z których to Akwarydów...? Oczywiście strzelałem też z aparatu i szerokiego obiektywu, lecz po pobieżnym przeglądzie widzę, że Perseidy nie chciały za bardzo kooperować w kadrze :D Wciąż się łudzę, że coś przeoczyłem na podglądzie ;) A może jeszcze dziś polatają...? Powodzenia! :)

Edytowane przez radio-teleskop.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, radio-teleskop.pl napisał:

Brawo, Tadeo! :)Ale zgadzam się z opinią, że tegoroczne Perseidy szału nie zrobiły, chociaż i nie zawiodły :) Obserwacje prowadziłem od 23:00 do prawie 03:00 - z licznymi przerwami na obsługę sprzętu, walkę z komarami,

Szału nie zrobiły, bo żadna stara orbita komety 109P/Swift-Tuttle nie przecinała się z orbitą Ziemi dając znaczny wzrost aktywności... było standardowo...

12/13.08.08.2020r popełniłem 5h wizuala:
https://www.imo.net/members/imo_vmdb/view?session_id=80912
Zaobserwowałem 158 PER, 6 KCG, 8 SDA i 6 SPO
Kolejne godziny prezentowały się następująco:
od 21:45 - 23 Per
od 22:45 - 22 Per
od 23:45 - 29 Per
od 00:45 - 36 Per
od 02:10 - 48 Per
Pomimo coraz bardziej przeszkadzającego Księżyca (wznoszącego się coraz wyżej) Perseidów przybywało, gdyż i ich radiant się wznosił :)

3 kamery zarejestrowały 368 meteorów, w tym 326 Perseidów.

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zniechęcony marną liczbą Perseidów, które wpadły w mój kadr poprzedniej nocy, ale zachęcony pogodą wczoraj postanowiłem dać niebiosom kolejną szansę ;) Rozstawiłem sprzęt na półtorej godziny, a sam oddałem się o wiele uważniejszym obserwacjom niż nocą 12/13.08. Perseidy odpowiedziały 15 zjawiskami w ciągu 60 minut, a do tego trafił się jeden sporad. Konsekwentnie fotografowałem ten sam obszar nieba w pasie Drogi Mlecznej, a meteory (przynajmniej te najjaśniejsze) z równą konsekwencją omijały ten sektor :D A zdarzył się nawet bolid, do którego akurat stałem odwrócony plecami :D Ujrzałem jedynie pojaśnienie okolicy na ułamek sekundy i kawałek cienia mojego auta. Bolid spadł po wschodniej stronie nieba ok. 23:00. W wolnej chwili siądę do zdjęć i spróbuję poskładać mój skromny urobek :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.08.2020 o 13:35, radio-teleskop.pl napisał:

W moje oko wpadło 28 Perseidów - w tym kilka o ujemnej jasności; blask najokazalszego oceniam na -2.5 mag. - około północy pięknie przeciął Wielki Wóz zostawiając ślad widoczny gołym okiem przez kilkadziesiąt sekund. 

też go widziałem,  ale jak ktoś napisał wcześniej aparat akurat był skierowany w inną stronę nieba  :)

  • Thanks 1

SW ED80/600, GSO AZ4 ALT-AZ,SW HEQ5 PRO SynScan,

TS 5mn, ES 6.7 82*, TMB 7.5, ES 14 82*,Barlowa GSO ED 2x , EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.08.2020 o 13:35, radio-teleskop.pl napisał:

W moje oko wpadło 28 Perseidów - w tym kilka o ujemnej jasności; blask najokazalszego oceniam na -2.5 mag. - około północy pięknie przeciął Wielki Wóz zostawiając ślad widoczny gołym okiem przez kilkadziesiąt sekund. 

też go widziałem,  ale jak ktoś napisał wcześniej aparat akurat był skierowany w inną stronę nieba  :)

SW ED80/600, GSO AZ4 ALT-AZ,SW HEQ5 PRO SynScan,

TS 5mn, ES 6.7 82*, TMB 7.5, ES 14 82*,Barlowa GSO ED 2x , EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)