Skocz do zawartości

Lornetka ZOOM


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

wiem, wiem temat wałkowany, nikt nie poleca lornetek z zoomem etc. ale proszę o zrozumienie.

Potrzebuję lornetki dla ojca na urodziny. Ale właśnie uparcie na zoom. Nie za ciężka. Tak, żeby pooglądał krajobraz, względnie sąsiadki ;) a czasem spojrzał na księżyc i nie "troiło" się w oczach od odblasków. Po prostu tak, żeby był zadowolony.

Mniej więcej kwota 300 - 400 zł. Dopuszczam więcej tylko czy jest sens w takim przypadku. Stąd pytanie.

Dotychczas używał zwykłej starej lornetki 8 x 30 tylko się rozpadała. Pewnie ani BK7 ani BAK4. 

Pomysły mam takie :

Olympus 8-16x40 DPS I

Delta Optical Discovery 10-22x50 (zoom) 

Celestron 10-30 Up Close 

BRAUN 8-24x50

MEADE Mirage Zoom 10-22x50   trochę droga

Nikon 10x22x50 Aculon A211      bardzo droga więc lekko out of budget

Może coś innego ?

Dzięki wielkie z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, martinezx napisał:

Da się da się. To nie musi być top of the top.

Skoro twierdzisz, że w tym budżecie da się kupić dobrego zooma to po co pytasz na forum?:) Kupuj i po temacie :)

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam, które wybrać z kilku. W sensie najlepsze z najgorszych.

Bez jaj, że tak powiem - w końcu to nie jest 50 zł tylko 300 - 400, zeby to sie do niczego nie nadawalo.

Chodzi o to , zeby nie mierzyć swoja miarą, doświadczonego użytkownika, który wymaga cudów  tylko starszego pana który chce czasem coś pooglądać.

Wiesz o co chodzi mam nadzieję ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, martinezx napisał:

Pytam, które wybrać z kilku. W sensie najlepsze z najgorszych.

Bez jaj, że tak powiem - w końcu to nie jest 50 zł tylko 300 - 400, zeby to sie do niczego nie nadawalo.

Chodzi o to , zeby nie mierzyć swoja miarą, doświadczonego użytkownika, który wymaga cudów  tylko starszego pana który chce czasem coś pooglądać.

Wiesz o co chodzi mam nadzieję ? :)

Pytasz na forum astro, jeśli uważasz że 400 zł to dużo na lornetkę (do tego zooma) to jesteś w błędzie. W tej cenie to kup Aculona 10x50 albo Delta Optical Discovery 10x50. 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, martinezx napisał:

Chodzi o to , zeby nie mierzyć swoja miarą, doświadczonego użytkownika, który wymaga cudów  tylko starszego pana który chce czasem coś pooglądać.

Pytasz w miejscu, gdzie są raczej bardziej doświadczone osoby :) Jeśli szukasz byle czego zapytaj na jakiejś grupie na FB, tam na pewno znajdą się "specjaliści", którzy polecą dobry sprzęt za 300 zł :D 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, martinezx napisał:

(...)

Olympus 8-16x40 DPS I

Delta Optical Discovery 10-22x50 (zoom) 

Celestron 10-30 Up Close 

BRAUN 8-24x50

MEADE Mirage Zoom 10-22x50   trochę droga

Nikon 10x22x50 Aculon A211      bardzo droga więc lekko out of budget

(...)

 

Mam dwie z tych, ale w wersji stałoogniskowej, może Ci to w czymś pomoże:

- UpClose G2 7x35: kupiłem dla syna-harcerza, bo mała, zgrabna i tania, więc jak wpadnie do rzeki, to się świat nie zawali. Prosta budżetowa lornetka, taka właśnie dla harcerzy... W dzień nawet spoko, ale w nocy słabo, zwłaszcza na Księżycu, bo straszne odblaski.

- Olympus 8x40 DPS I: dla mnie ostrością w środku pola kładzie Nikona 7x35 EX, brzegi są podobne, czyli rozjechane. Tym bardziej powinna być lepsza od Aculona.
  Czytałem, że z całej serii tylko 8x40 jest bardzo dobra, ale tych plotek nie sprawdzałem. Mechanicznie jest pewnie gorzej niż Aculon, ale dalej jest OK.
  Pierwsze co zrobiłem, to wymieniłem "fabryczny tasiemkowy" pasek na coś bardziej przyzwoitego.

 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mareg napisał:

Mam dwie z tych, ale w wersji stałoogniskowej, może Ci to w czymś pomoże:

- UpClose G2 7x35: kupiłem dla syna-harcerza, bo mała, zgrabna i tania, więc jak wpadnie do rzeki, to się świat nie zawali. Prosta budżetowa lornetka, taka właśnie dla harcerzy... W dzień nawet spoko, ale w nocy słabo, zwłaszcza na Księżycu, bo straszne odblaski.

- Olympus 8x40 DPS I: dla mnie ostrością w środku pola kładzie Nikona 7x35 EX, brzegi są podobne, czyli rozjechane. Tym bardziej powinna być lepsza od Aculona.
  Czytałem, że z całej serii tylko 8x40 jest bardzo dobra, ale tych plotek nie sprawdzałem. Mechanicznie jest pewnie gorzej niż Aculon, ale dalej jest OK.
  Pierwsze co zrobiłem, to wymieniłem "fabryczny tasiemkowy" pasek na coś bardziej przyzwoitego.

Właśnie o takie odpowiedzi mi chodzi. Fakt, nie są to zoomy i np. czytałem  o ostrości Olympusa natomiast mało kto chwalił 8x40 natomiast  o zoomie widziałem kilka dobrych opinii.

Skłaniam się do Olympusa lub Delty narazie. 

No nic może ktoś jeszcze rzuci tipsa :)

 

Chodzi o to, że nawet spośród tych - jest dużo parametrów.

Na które zwrócić uwagę najbardziej ?

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, martinezx napisał:

Skłaniam się do Olympusa lub Delty narazie.

Raczej nie polecam lornetek zoom, ale te dwie zdają się być mniejszym złem. Chyba spróbowałbym Delty ale z wyraźną możliwością zwrotu, gdyby nie przypasowała.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Porównam te dwie w takim razie.  A Meade to dobra firma tak przy okazji ?

Bo np ta https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_95&products_id=5259&lunety=Lornetka Meade Mirage 10 22x50 zoom

ma szkła BAK 4  a Delta i Olympus Bk7

jest jeszcze taka mniejsza z wiekszym polem widzenia

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_95&products_id=5258&lunety=Lornetka Meade Mirage 7 15x35 zoom

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)