Skocz do zawartości

Pierwszy tani teleskop dla nowicjusza


k3lt

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, tak czytałem i widziałem co nieco, już się właściwie pogodziłem z faktem że w tym budżecie trzeba iść na mniejsze lub większe ustępstwa i przymykać oczy na niektóre wady..

Aczkolwiek te luzy jak na filmie niżej rzeczywiście dość "srogie", ciekawe czy ten typ rzeczywiście tak ma czy jednak coś było słabiej dokręcone tudzież jakaś wada fabryczna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwarantuję Ci że jeżeli kupisz drogi montaż EQ5 też będzie tak telepać że po każdym dotknięciu pokrętła fokusera będziesz musiał odczekać aż obraz się uspokoi. W takim montażu zasadnicze jest to aby po wstępnym ustawieniu tubusa i przyblokowaniu go śrubami nie następowało niekontrolowane niewielkie "opadnięcie" osi optycznej, co często się zdarza przy kiepskiej jakości montażach AZ. Wówczas można dostać szału. Jeśli to działa jak należy, a mikroruchy są płynne i precyzyjne, telepaniem się nie przejmuj - zawsze telepie, żaden montaż przed tym nie chroni.

  • Like 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lemarr7 napisał:

A to? Co prawda poekspozycyjne  https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-102-1000/352/ ale cena chyba raczej atrakcyjna trzeba tylko dokupic montaz

Niezła rura . Zdzwoń do nich czy mają na stanie . Jeszcze kwartał a te używane  śmieszne Synty 8'' na Dobsonie będą na olx po dwa klocki .

Equinox 120 ED

Fujinon 16x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lemarr7 napisał:

A to? Co prawda poekspozycyjne  https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-102-1000/352/ ale cena chyba raczej atrakcyjna trzeba tylko dokupic montaz

No ale najtanszy sensowny montaż pod taką rurę bedzie kosztowalt 500-600 zł, czyli robi się koszt łączny 1100-1200 zł. Poza tym to już spory gabaryt - rozłóż sobie miarę na ponad 100cm. Obserwacje w zenicie będą praktycznie na czworakach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bresser Optik nie jest najlepszą rekomendacją - to instrumenty raczej "entry level", przeznaczone do popularnej "marketowej" dystrybucji. Jeśli chodzi o Bressera, bezpiecznym wyborem jest seria Messier. Zauważ że ten dostawca w ogóle nie oferuje oficjalnie innych serii, ma w ofercie wyłącznie Messiera, a tutaj refraktor 10 cm kosztuje 1000 zł. Pytanie czy 300 zł różnicy warte jest zaryzykowania tej niższej serii... Nie mam pojęcia, nie wiem jakie są w rzeczywistości różnice w optyce albo w jakości wyciągu okularowego, bo to są dwa interesujące Cię parametry.  Być może pakują tam tę samą soczewkę bo logistycznie tak jest taniej - i jest to w związku z tym okazja? Nie wiem. Jeśli chodzi o montaż, to wystarczy do tego na początek montaż rzędu EQ3. Mocno przechodzony można czasem znaleźć i za 300 zł.

Zerknij na to: https://www.olx.pl/oferta/teleskop-bresser-messier-900-90-CID767-IDCj8ea.html#4f0d4bc694 - nie wiem w jakim to jest stanie, poniewiera się po OLX-ie z przerwami od wielu miesięcy więc nie jestem pewien czy to kwestia ceny czy prawdziwego stanu (jest to stary, nieprodukowany już model, egzemplarz może mieć kilkanaście lat co w wypadku refraktora nie ma wielkiego znaczenia, ale może oznaczać konieczność dokładnego sprawdzenia optyki pod kątem zagrzybienia). Zaletą jest dobrej jakości montaż MON-2 klasy EQ3, bardzo dobry stalowy statyw stosowany przez Bressera w montażach nawet EQ5 i moim zdaniem bardzo dobre okulary o jakości, która pozwoliłaby zaoszczędzić sobie na początek wydatków okularowych.

Wartość samej tuby optycznej oceniam na 200-300 zł, myślę że gdybyś na przyszłość chciał pokusić się o kupno większej to spokojnie za takie pieniądze ją sprzedasz jeśli jest w dobrym stanie, a będziesz miał przyzwoity statyw z montażem i dość dobre akcesoria - okulary + barlow.

Edytowane przez lulu
  • Like 2

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie rady i propozycje - dużo się dowiedziałem i wiem już za czym się rozglądać a czego unikać. Troszkę jeszcze poczekam i powęszę a nuż trafi się coś ciekawego na którejś z forumowych giełd czy OLX. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, nadal poluję na jakiś ciekawy refraktor z drugiej ręki ale jest aktualnie dość mały ruch jeśli chodzi o sprzęt używany, natomiast ostatnio wpadł mi w oko MAK Bressera MC 100/1400.

Pomijając dość ubogie wyposażenie jeśli chodzi o okulary miałbym pytanko o możliwość wykorzystania tego montażu Mini Dobsona, czy to nadało by się do tej rurki i ogólnie czy ten MAK jest warty uwagi?

https://www.astroshop.pl/azymutalny-bez-goto/omegon-montaz-mini-dobson/p,46439

Edit: Tuba tutaj: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=2746

Edytowane przez k3lt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)