Skocz do zawartości

Astro-wakacje 2020 - dwuocznie


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, lukost napisał:

apertura, dobre filtry i jakość optyki wprowadzają obserwacje na inny poziom.

W połączeniu z ciemnym niebem istna bajka. 

2 godziny temu, lukost napisał:

PS Dzika Kaczka to już Tarcza. ;)

Dzięki za zwrócenie uwagi. Oczywiście. Niby człowiek wie, ale zawsze do niej trafia od strony Orła. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MichalKaczan napisał:

Obiecuję sobie, że jak tylko wyleczę się z wielocalicy złośliwej, taka lorneta zagości też u mnie.

Z tego co się orientuję, to Ty się nie leczysz, tylko dalej popadasz w nałóg. ?

Obserwacje dwuoczne mają swój wielki urok. Lorneta pokazała pod ciemnym niebem prawdziwy pazur. Jest dużo lepiej niż myślałem, że będzie. 

  • Haha 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze jak ja bym chciał mieć taką dwururkę ze zmiennym powiększeniem.......

Marzenia...no może kiedyś....

Fajna relacja. Patrzenie dwuoczne bije na głowę jednookie...niby mózg nie zlicza światła, ale jednak jedno oko, wspiera drugie i widać więcej i lepiej.

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super ;) a co to za nowa lorneta dokładnie? Wersja ED? I jaki montaż do tego używasz? :) 

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.08.2020 o 22:02, pmochocki napisał:

Wypakowałem statyw i lornetę APM 100mm 45*

Eh łezka się zakręciła w oku.

Dobre niebo + ta lorneta i byle Galaktyk Andromedy z wyciągniętą przyciemnioną owalna strukturą ciemnego pasma z efektem 3D robi piorunujące wrażenie - polecam spróbować gdy M31 wyjdzie wyżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za te oszustwa którymi ten kolega tak denerwuje poczciwych forumowiczów admin powinien skazać go na patrzenie przez lornetę tylko jednym okiem przez pół roku, i tylko drugim przez drugie pół (może sprzeda lornetę, he he)...

  • Haha 3

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dexter77 napisał:

Super ;) a co to za nowa lorneta dokładnie? Wersja ED? I jaki montaż do tego używasz? :) 

 

33 minuty temu, GKG napisał:

Eh łezka się zakręciła w oku.

Dobre niebo + ta lorneta i byle Galaktyk Andromedy z wyciągniętą przyciemnioną owalna strukturą ciemnego pasma z efektem 3D robi piorunujące wrażenie - polecam spróbować gdy M31 wyjdzie wyżej. 

Już teraz robi super wrażenie, pamiętam ten widok sprzed kilku dni i parki lvw 13 mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.08.2020 o 22:28, dexter77 napisał:

Super ;) a co to za nowa lorneta dokładnie? Wersja ED?

Lorneta w wersji ED-APO zakupiona od kolegi @lukost tutaj na giełdzie. Ogłoszenie było przez 3 tygodnie i nikt jej nie chciał. Potem pandemia i dyskusja jak ją przetransportować przez całą Polskę z Podhala do Trójmiasta.

W dniu 19.08.2020 o 22:28, dexter77 napisał:

I jaki montaż do tego używasz? :)

 

Mocowanie centralne APM, które dostałem do lornety i drewniany statyw Goliat wyprodukowany w DDR z OLX. Całość sprawuje się bardzo dobrze, chociaż gdy stosuję parkę ES 6,7mm dające powiększenie x82, to drgania robią się już irytujące. Może kiedyś montaż widłowy... Z drugiej strony do takich powiększeń to mój MAK z bino sprawuje się idealnie. Jeśli chodzi o statyw to w zenicie brakuje mi 5-10cm do ideału, ale zawsze można na coś ponarzekać. 

W dniu 19.08.2020 o 23:29, GKG napisał:

Eh łezka się zakręciła w oku.

Należy dodać że lorneta kiedyś należała do kolegi @GKG. Zresztą panuje jakieś fatum i lornetki kolegi trafiają do mnie, choć nigdy bezpośrednio. Moja Stigma Optics 15x70 też jest od kolegi @GKG ?

W dniu 19.08.2020 o 23:29, GKG napisał:

Dobre niebo + ta lorneta i byle Galaktyk Andromedy z wyciągniętą przyciemnioną owalna strukturą ciemnego pasma z efektem 3D robi piorunujące wrażenie - polecam spróbować gdy M31 wyjdzie wyżej. 

To może opowiem dalej...

W związku z tym, że nów zbliżał się wielkimi krokami, a noc astronomiczna stawała się coraz dłuższa, to oczywiście odwiedzili nas niespodziewanie znajomi. Przywieźli namiot i oznajmili, że zostają na cały weekend. Po spożyciu alkoholu uznałem, że wyjmowanie dużej lornety nie ma sensu. Przez dwie noce obserwowaliśmy z działki za pomocą Stigma Optics 15x70. Największe wrażenie zrobił... zielony laser. 

W niedzielę 16.08.2020, jak tylko znajomi wyjechali, spakowałem wszystko do samochodu, aby być gotowym na wieczór. Około 22:00 rodzinka wreszcie zasnęła i pojechałem na miejscówkę. Sprzęt rozstawiałem przy czerwonym świetle, aby jak najszybciej zaadoptować wzrok. Nagle zaczął mnie nękać jakiś duży owad. Jego dźwięk był dość przeraźliwy, ale stwierdziłem, że w nocy wszystko jest troszkę bardziej straszne. Pomyślałem, że jak to jest jakiś spóźniony chrabąszcz, to sam nie odpuści. Zapaliłem białe światło,a owad zaczął atakować moją czołówkę. Zrzuciłem czołówkę na ziemię i zatłukłem drania butem. Okazało się, że to był szerszeń. Rozstawiłem sprzęt do końca w spokoju, zamocowałem okulary APM 24mm i zacząłem obserwacje.

Wzrok nie był jeszcze zaadoptowały, ale niebo było gorsze niż ostatnio. Wygrzebałem z plecaka miernik SQM, aby to sprawdzić. Tym razem tylko 21.3. Obserwacje rozpocząłem od mojej ulubionej gromady otwartej w Kasjopei - Róży Karoliny. Następnie M52, ale Mgławicy Banki (NGC 7635) nie mogłem wypatrzeć i odłożyłem ją na później jak założę filtry. Potem bez problemu odnalezione NGC 129 i NGC 225. Zacząłem szukać IC 10 gdy nagle "zgasło światło". Wysokie chmury przesłoniły mi widok. Szybko zerkam w notatki, co jeszcze chciałem wypatrzeć w Kasjopei. Mgławice: Serce, Dusza, Bańka, NGC 896; gromady NGC 7790, NGC 1027, Cr 34, Cr 463, Stock 5. Zakląłem siarczyście, bo całą Kasjopeię zakryly chmury. Dlatego pewnie niebo było tym razem jaśniejsze - wysokie chmury odbijające światło. 

Szybka zmiana konstelacji. Wypatrzyłem dobrze znaną mi z 15x70 M29. Następnie odszukałem M39 i udało się po raz pierwszy w życiu wypatrzeć mgławicę B168. Sprawdziłem chmury, czy warto uzbroić lornetę w filtry, aby wypatrzeć Mgławicę Kokon. Nie warto... Znów szybka zmiana kierunku obserwacji. Tym razem: M33. Ot takie lekkie pojaśnienie. M31 natomiast prezentowała się wyśmienicie. M32 i M110 wypatrzone. Tylko czekać aż całość będzie wyżej nad horyzontem. Wiem, że to klasyk. Wiem, że oglądałem go już dziesiątki razy w różnych sprzętach. I wiem, że nie był na liście do obserwacji tym razem, ale obserwuję się jak chmury pozwalają. Nie spieszyłem się, delektowałem się widokiem. Następnie szybki skok do Plejad, na obserwacji których spędziłem z 20 minut. Można powiedzieć, że te klasyki mnie zahipnotyzowały. Gdy nadeszły i tu chmury pozostały mi tylko geomady otwarte w Woźnicy. 

Komary i wysokość niskość widocznych obiektów nad horyzontem sprawiły, że się poddałem. Spakowałem sprzęt i wróciłem na działkę. Trzeba się wyspać, aby rano mieć siły poszaleć z dziećmi w jeziorze. 

Edytowane przez pmochocki
  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie noce pogoda nie rozpieszczała. Było jednak dość dziur w chmurach, by popatrzeć na Jowisza i Saturna z działki. 

Zaprosiłem najbliższych sąsiadów w ramach autorskiego cyklu: "Kosmos po sąsiedzku". Efekty są... Jeden halogen dostał nową czujkę ruchu. Jeden został przewieszony na inną ścianę budynku, gdzie nie załącza się przypadkowo i jest z nim spokój. A jeden został zlikwidowany zupełnie już wcześniej - po mojej namowie do oglądania Perseidów. 

W niepewną pogodę można oglądać już sporo DSów bezpośrednio z działki. 

Przeszkadza mi jeszcze jedna latarnia w oddali. Ale sąsiadka doradziła mi super rozwiązanie: Miskant Olbrzymi. Od wcześniej wiosny do początku sierpnia osiąga ponad 3 metry wysokości. W styczniu się ścina i na następny rok rośnie znów do 3-3.5m.

  • Like 3

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Astro-wakacje się skończyły. Miałem jeszcze dwie w miarę udane sesje z dużą lornetą z samej działki. W miarę udane bo widoki były super, ale niestety całość przypominała pływanie po morzu gwiazd z omijaniem chmur. Moje tegoroczne odkrycia to między innymi

Wróciłem do znanej parki, którą polecam wszystkim podczas następnego nowiu:

Na pożegnanie lata warto odwiedzić Letni Żłóbek:

W pobliżu warto też odwiedzić planetarkę: NGC 6572

Jak nadeszły chmury wróciłem do znanych mi obiektów. Okazało się, że w łabędziu widoczna była "Dziura w Gromadzie":

Szybko popłynąłem do M29. następnie założyłem filtry UHC i popatrzyłem na Welon i Amerykę, następnie Hantle i Pierścień, potem Mrugająca i skok do Kociego Oka i znów NGC 6572 tym razem w filtrach. 

Filtry to jednak super sprawa...

Trzy tygodnie astro-wakacji i tylko kilka sesji podczas których mogłem obserwować DSy. Ale tak to już jest w naszym hobby. Wakacje uznaję za udane...

  • Like 4

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)