Skocz do zawartości

Kilka mniej znanych (ale jakże pięknych!) mgławic planetarnych


Rekomendowane odpowiedzi

No wreszcie .

Już myślałem że odłożyłeś 16" i odliczasz dni do ukończenia 22"?

Powiem szczerze że ostatnio wszelkiego rodzaju mgł. poszły na bok...a męczyłem się ze słabiznami(galaktyki)w Dra,Her,UMi, Lyr i Cep. z róznym , ale raczej słabym rezultatem.

Dzisiaj zachęcony twoją relacją spróbuję coś ugryźć z tych planetarek...

  • Haha 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22" już się rzeźbi ;) . Mam nadzieję że na wiosenne galaktyki będzie gotowy.

Też trochę poobserwowałem galaktyk, głównie moje ulubione spiralki, ale nie było tej przejrzystości  co np. wiosną tego roku. Dziś jeszcze zapowiada się warun, więc spróbuję podjechać na miejscówkę po czeskiej stronie koło miejscowości Rejviz. Może te 100-200m wyżej pozwoli coś powalczyć.

Spróbuj koniecznie, jestem ciekaw Twoich spostrzeżeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda wczoraj dopisała i tak jak mówiłem tak zrobiłem(chociaż nie do końca) jest pewne ale...Ale do rzeczy.

Po godzinie akomodacji wzroku i wychłodzenia telapa(newton 14"f/4.2) ,zaliczyłem na rozgrzewkę kilka galaktyk i przeszedłem do planetarek.Widoczność znakomita (SQM 21mag/arc2)

Na pierwszy ogień poszła Sharpless 2-71. W okularze TS XWA 10mm(150x)+UB Orion ,widoczna wyraźnie jajowata mgiełka ale nie widziałem centralnej gwiazdy.Zwiększenie powiększenia PentaxXL 7mm(217x)znacznie ją wygasiło.

Najładniej wyglądała przy 217X bez filtra ,przypominała ósemkę  z jasną gwiazdką po środku.Dłuższe zerkanie pomału zaczęło ujawniać jej kształt ale seeing był słaby(III a-skala Antonadiego) i cudów nie pokazała.

Abell 72 -tutaj niestety nie pomógł UB ,chociaż przy 150x  tak jakby coś się działo obok jasnej gwiazdy ..???

MWP1-ciemność widzę.Nic, niezależnie od kombinacji powiększeń.

Pozostałe obiekty mają tak małe rozmiary kątowe że przy moich max 288x (niestety nie dorobiłem się jeszcze barlowa) ,trudno je odróżnić od gwiazdy,(nie wspominając o braku filtra OIII)... odpuściłem.

Jako ciekawostka są dwie planetarki  Humason 1-2 (Her) i Humason 2-1(Cyg) wystarczy czeski błąd i leżysz ,zwłaszcza że ta w łabędziu ma rozmiar tylko 3"

Myślę że filtr OIII . no i teleskop  16"( daje prawie 1.4 raza więcej światła niż moje maleństwo) pokazał by więcej.

 

  • Like 4

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że się wziąłeś za te planetarki :) .Tak jak pisałeś, zdecydowanie jest ci potrzebny filtr OIII. W przypadku MWP1 i Abell 72 jest to jedynie słuszny kierunek, który potrafi zdziałać cuda.

Masz dobre niebo i sporo doświadczenia obserwacyjnego. Ja to trochę oszukuję, bo jeżdżę w góry i jeszcze te dwa cale więcej ;) ,rzeczywiście matematyka nie kłamie.

Wieczorem jeszcze coś skrobnę, jak tylko wrócę z wyjazdu.

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem się wczoraj na czeską stronę, w okolice miejscowości Horni Grunt. Wg mapy LP wyglądało to obiecująco - w zenicie około 21.60mag/asc sec2, a południe i południowy zachód pozbawiony wszelkich objawów cywilizacji na przestrzeni dziesiątek kilometrów. Po wyjściu z auta wiedziałem, że jestem w dobrym miejscu. Przepiękna Droga Mleczna i mrowie słabych gwiazdek widoczne po południowy horyzont. Północ cała spaskudzona LP, ale z tego powodu płakał nie będę ;) . Okazało się, że zatrzymałem się tuż koło stada wścibskich krów, które gremialnie zaczęły podchodzić w moim kierunku. Na szczęście pastuch elektryczny uchronił mnie przed tym bliskim spotkaniem.

 

Kohoutek 1-14 w Herkulesie, 47", 15.10mag

Herkules już uciekał, ale niebo w tych okolicach miałem rewelacyjne, więc co szkodziło spróbować. Mgławica okazała się trudna, widoczna przez pewien okres czasu zerkaniem w Delite 11mm i OIII. Nie dopatrzyłem się jaśniejszej obwódki widocznej na zdjęciu, była zbyt ulotna, żebym był w stanie wyłowić jakąś strukturę. To co widać to gwiazda w centrum otoczona okrągłym dyskiem światła. Mgławica jest też ciekawa pod innym względem, ale te informacje zaczerpnęłem już z netu. Jej centralna gwiazda jest gwiazdą podwójną o separacji zaledwie 0,34 ". Gwiazda ta znajduje się poza środkiem mgławicy i  nie jest pewne, czy  jest to skutkiem działania towarzysza, czy też ośrodka międzygwiazdowego poruszającego mgławicę względem gwiazdy.
 

 

 

post-40734-14073909732497.jpg

Kohoutek 1-16 w Smoku, 1.6', 14.10mag

Nieco trudniejsza niż Kohoutek 1-16. Tutaj miałem problem, bo na podstawie SkySafari nie bardzo wiedziałem w którym miejscu mgławica dokładnie się znajduje. Wsadziłem więc w wyciąg orciaka BCO18mm z OIII i zacząłem skanować okolicę. Owalne, dość spore pojaśnienie pojaśnienie wyskakiwało co jakiś czas w otoczeniu pięciu jasnych gwiazd. Wykonałem na szybko szkic okolicy i już w domowym zaciszu okazało się, że jest to właściwa pozycja! Na szkicu zaznaczyłem także kwazar KUV 18217+6419 odległy o bagatela 3.4 miliarda lat świetnych, o czym dowiedziałem się dopiero studiując materiały z netu. Ładna parka ;) 

 

K1-16png.png.f12fe9fef60f44ec1c171bb3e0c

IC 4677 obok NGC 6543 (Kocie Oko) w Smoku

Tu było nieco łatwiej, Podobnie jak z Kohoutkiem 1-16 nie znałem dokładnej pozycji paskudy. Z Delite 11mm i filtrem OIII mgławica dość szybko wyskoczyła z tła, tworzącwierzchołki rombu z jasno zieloną NGC 6543 i dwiema pobliskimi gwiazdami. Sama IC 4677 widoczna jako podłużne, ukośne pojaśnienie o nierównomiernej jasności .Dodatkowo zaczyna być widoczne spore halo wokół Kociego Oka. Piękny widok :)

 

1.jpg.7074cd253d93f7a36694a247c17e8d87.jpg

https://www.spektrum.de/alias/wunder-des-weltalls/ngc-6543-katzenaugennebel-mit-halo-2/1556230

Oprócz tego obserwowałem jeszcze wiele obiektów zachwycając się wspaniałym Crescentem, NGC 7479, Ameryką Północną wraz z Pelikanem, Jones 1 i wieloma innymi. Na pewno tu wrócę.

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.08.2020 o 23:41, MichalKaczan napisał:

Okazało się, że zatrzymałem się tuż koło stada wścibskich krów, które gremialnie zaczęły podchodzić w moim kierunku. Na szczęście pastuch elektryczny uchronił mnie przed tym bliskim spotkaniem.

Miałem podobne sytuacje bo rejon w którym obserwuję obfituje w krowy na wolnym wybiegu ?

Widzę, że niemal same obiekty - wyzwania u Ciebie. Z tych przez Ciebie wymienionych jedynie do Abella72 podchodziłem 2 razy - bezskutecznie. Jednak Twoje 16" to już dużo więcej niż moje 10" ?. Obserwowałeś ją może kiedyś przez filtr UHC? Jak wypada w porównaniu z OIII? Bo domyślam się że OIII dużo mocniej przygasza tą rażącą gwiazdkę 8mag obok mgławicy

  • Like 2

Synta 10" na Dobsonie
Baader Scopos 35mm
Maxvision 18mm 82°
Meade UWA 5000 8,8mm

ES 4,7mm 82°
ES 3mm LER 52°
Filtry Orion UB 2" i UHC 2" no name 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lukaskot779 napisał:

Miałem podobne sytuacje bo rejon w którym obserwuję obfituje w krowy na wolnym wybiegu ?

Widzę, że niemal same obiekty - wyzwania u Ciebie. Z tych przez Ciebie wymienionych jedynie do Abella72 podchodziłem 2 razy - bezskutecznie. Jednak Twoje 16" to już dużo więcej niż moje 10" ?. Obserwowałeś ją może kiedyś przez filtr UHC? Jak wypada w porównaniu z OIII? Bo domyślam się że OIII dużo mocniej przygasza tą rażącą gwiazdkę 8mag obok mgławicy

A widzisz naoglądałem się już Messierów i ciekawość ciągnie mnie coraz głębiej w las ;) i to dosłownie. 

Szczerze, to nie pamiętam, czy próbowałem A72 z UHC, ale często obserwuję ze zmieniarką filtrów uhc/olll i w 99% przypadków mgławice planetarne świecą jaśniej w Olll. Podejżewam, że w 10" może okazać się niezbędny.

Fajnymi celami z wyżej opisanych , przy dobrym seeingu mogłyby być Humason 1-2, Egg nebula i Sh2-71 jako wyzwanie. Choć podejrzewam, że bez Olll ta ostatnia może okazać się niemożliwa w 10". Jak nie spróbujesz, to się nie przekonasz ;)

A pod jakim niebem obsewujesz?

Edytowane przez MichalKaczan
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trące  swoje trzy grosze.

Z tego co czytałem ,odnośnie testów wizualnych filtrów mgławicowych (wykresy nie zawsze odzwierciedlają ich możliwości)  filtr UHC filtrowi nierówny.

Najlepiej spośród filtrów UHC ,sprawował sie UHC Lumicona i to z wyraźnie zauważalnymi różnicami,ale obecnie bardzo trudno go kupić nawet na giełdach,dlatego polecam UB Oriona który w testach prawie mu nie ustępuje.

O III Lumicona używałem w latach 99-05 w 10" niestety nie miałem możliwości porównania go z UHC,,obecnie w 14" stosując UB nie jestem w stanie dostrzec wielu słabych mgł .planetarnych, zapewne OIII by to zmienił w końcu to filtr dedykowany planetarkom...

 

PS. Sorry Michał ze ci się wciiołem ...... ale  ADHD?

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Erik68 napisał:

W trące  swoje trzy grosze.

Z tego co czytałem ,odnośnie testów wizualnych filtrów mgławicowych (wykresy nie zawsze odzwierciedlają ich możliwości)  filtr UHC filtrowi nierówny.

Najlepiej spośród filtrów UHC ,sprawował sie UHC Lumicona i to z wyraźnie zauważalnymi różnicami,ale obecnie bardzo trudno go kupić nawet na giełdach,dlatego polecam UB Oriona który w testach prawie mu nie ustępuje.

O III Lumicona używałem w latach 99-05 w 10" niestety nie miałem możliwości porównania go z UHC,,obecnie w 14" stosując UB nie jestem w stanie dostrzec wielu słabych mgł .planetarnych, zapewne OIII by to zmienił w końcu to filtr dedykowany planetarkom...

PS. Sorry Michał ze ci się wciiołem ...... ale  ADHD?

A dobrze Eryk, że się przypomniałeś z tymi filtrami?. Pamiętam, że obiecałeś tekst o zastosowaniu filtrów kolorowych w obserwacji galaktyk. Czekam z niecierpliwością ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MichalKaczan napisał:

A pod jakim niebem obsewujesz?

Według https://www.lightpollutionmap.info 21.2 mag./arc sec2 czyli chyba nie najgorzej ;)

10 godzin temu, MichalKaczan napisał:

Fajnymi celami z wyżej opisanych , przy dobrym seeingu mogłyby być Humason 1-2, Egg nebula i Sh2-71 jako wyzwanie. Choć podejrzewam, że bez Olll ta ostatnia może okazać się niemożliwa w 10". Jak nie spróbujesz, to się nie przekonasz ;)

Spróbuję przy następnej okazji z tymi planetarkami choć fakt - już od dawna planuję uzupełnić zestaw o dobry filtr OIII choć zawsze jakoś ten temat mi umyka

Synta 10" na Dobsonie
Baader Scopos 35mm
Maxvision 18mm 82°
Meade UWA 5000 8,8mm

ES 4,7mm 82°
ES 3mm LER 52°
Filtry Orion UB 2" i UHC 2" no name 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lukaskot779 napisał:

Według https://www.lightpollutionmap.info 21.2 mag./arc sec2 czyli chyba nie najgorzej ;)

Nie jest źle, ale to wymagające obiekty (złaszcza A72) i wiele może zależeć od kierunków największego zaświetlenia na Twojej miejscówce. W każdym razie daj znać jak poszło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)