Skocz do zawartości

Mak 127 - bino - okulary


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, czy ktoś używał maka 127 z bino i parką BCO 32? Miałem kiedyś parkę 25 GSO, była ok. Zastanawiam się, czy nie iść teraz w BCO 32. Jakieś opinie?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś Piotr z forum będzie je testował w maku127 razem z bino TS i kątówką 2".

Edytowane przez dexter77

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Zrobiłem szybkie testy za dnia. Jest to czego się można było spodziewać. Spora winieta i spore przeogniskowanie spowodowane oprócz kątówki samym bino. Poniżej fotki z telefonu, wyszły jak to z telefonu, ale można przyjąć że oddają to o co się rozchodzi. Pierwsza fotka z bcp 32 mm + bino TS + kątówka 2" SW, dla porównania druga fotka z kątówką 2" SW i plosslem SP 25mm.

IMG_20200823_184443.thumb.jpg.d2019079361d31e7824d66045f45e8ce.jpg

IMG_20200823_184400.thumb.jpg.1ffbc6db1425d6f527771ea81377a012.jpg

  • Like 3

ATM 12", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Odkupuję temat, może komuś się przyda : )

Jakiś czas temu miałem do na testach maka 127 z parkami BCO 32 i GSO Plossl 25. Zawsze chciałem je porównać na Księżycu, aby sprawdzić, gdzie prezentuje się lepiej cała tarcza.
Poniżej kilka notatek, oczywiście pomiary robione były "na oko" : )

Sprzęt: SW Mak 127 2"
Kątówka: zestawowa SW 2" / GSO 2" z gwintem SCT (kątówka z gwintem SCT jest montowana bezpośrednio do Maka, bez VisualBack, krótszy tor optyczny)
Nasadka bino: TS
Parki: 2x BCO 32 / 2x GSO 25

1. Mak + SW 2"
BCO 32: Księżyc widoczny cały w polu widzenia, około 20% zapasu, brak winety
GSO 25: Księżyc widoczny cały w polu widzenia, około 10% zapasu, brak winety

2.  Mak + SW 2" + bino TS
BCO 32: Księżyc widoczny cały w polu widzenia z "lekkim oddechem", około 7% zapasu, z czego około 3% widoczna wineta
GSO 25: Księżyc widoczny cały w polu widzenia "na styk", około 3% zapasu, brak winety

3. Mak + GSO 2"
BCO 32: Księżyc widoczny cały w polu widzenia, około 25% zapasu, brak winety
GSO 25: Księżyc widoczny cały w polu widzenia, około 15% zapasu, brak winety

4.  Mak + GSO 2" + bino TS
BCO 32: Księżyc widoczny cały w polu widzenia z "lekkim oddechem", około 12% zapasu, z czego około 5% widoczna wineta
GSO 25: Księżyc widoczny cały w polu widzenia "na styk", około 5% zapasu, brak winety

Podsumowanie: pomimo winety, obraz tarczy Księżyca spodobał mi się bardziej w BCO 32 niż GSO 25. Wolę więcej oddechu z winetą, niż obszar niemal wypełniony do krawędzi bez winety. Efektu tunelu, czy też dziurki od klucza w BCO 32 był dla mnie niewidoczny, a przynajmniej nie rzucał się jakoś specjalnie w oczy. Ponadto obraz był wyraźnie lepszy pod względem ostrości, koloru i detalu w 32.

Parkę 25 sprzedałem, zostawiłem 32.

  • Like 3

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)