Skocz do zawartości

Asteroidy?


Orome4

Rekomendowane odpowiedzi

Na zlocie poświęciłem 2 noce na polowanie na SN / PSN i okazuje się, że zamiast tego złapałem sporo rozpędzonych głazów.

Pocieszam się, że niezarejestrowanie PSN to też pewnego rodzaju odkrycie ;) PSN w NGC4541.

https://www.dropbox.com/s/wh2a69axj809e8m/SN%204541.jpg

NGC4541 w lewym dolnym rogu:

https://www.dropbox.com/s/hm33v8u38145s4i/NGC%204517kadr.jpg

full res:

https://www.dropbox.com/s/jgtfmvl7wbp06t3/NGC%204517b.jpg

14x20min @571 f6.3 kanał L

EQ6 | WO 90/621 f6.9 + Borg DG-L x0.92 | SW 80/400 | ST-8300M | DSI II pro

Ile kamyków doliczyliście się animacjach?

esspee.jpg

zlycu1.gif

8vozlh.gif

fbyosp.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj dostałem ,,kamyko-pląsu ocznego" ale trzeba przyznać, że latało tego mnóstwo, szczególnie w sobotę gdy z Jackiem i Grześkiem testowaliśmy okulary  :)

Super dokumentacja  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ale jazda! Na tej pierwszej animacji widze 5 sztuk lecących w jakiejś formacji, tyralierą :) Moze to jakieś ufa?;-)

Swietnie sie zarejestrowały. Ja tez gdzieś mam w swoim archiwum serie zdjec z takim obiektem, wtedy nie potrafiłem tego zinterpretować i wziałem to za jakiś kosmiczny gruz ale to mogła być jednak astroida. Gartuluje Łukasz! naprawde ekstra!

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć prośbę mam :)

Jestem zielony a zdjęcia, które są tu zamieszczone zrobiły na mnie takie wrazenie że postanowilem tych obiektów odszukać w stellarium.... Lecz w stellarium nie widzę NGC4541, czy możecie mi napisać gdzie szukać NGC4541? Tzn w jakim gwiazdozbiorze....

Pozdrawiam

" To wyobraźnia przeciera szlaki rozumowi"

NIKON ACTION EX 10x50 + duuużo zapału :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne :)

Ja doliczyłem się 6 kamyków.

Zimar, żeby je zidentyfikować, musisz mieć dane o dacie, godzinie i współrzędnych.  Stellarium może nie znać tych obiektów.

Moim zdaniem najlepsza metoda na zidentyfikowanie takich obiektów to skorzystanie z checkera na stronie http://www.minorplanetcenter.net/.

Tranox, Google tu raczej nie pomogą ale może się mylę, napisz jak Ty to robisz z Googlami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeś z tymi kamykami przypierdzielił! Nie no. Super. Powiem Ci, że te animacje dają do myślenia nad ogromem wszechświata...

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze chodziło o znalezienie w Stellarium - Filip chyba nie było by Ci zbyt przyjemnie gdybyś został tak potraktowany pisząc, ze jesteś zielony  :(

Wystarczyło choć napisać - szukaj w Pannie  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem Cie Jacku. Porównam to do przykładu: turysta który rozpoczyna swoją przygodę z chodzeniem po kraju chce dojść np. do Warszawy. Zamiast wpisać w google "Warszawa" i zobaczyć na mapie gdzie to jest, pyta się na forum na której stronie jakiejś tam mapy Polski jest umieszczona Warszawa (przykład może nie zbyt trafny, ale wiesz o co mi chodzi). Parę razy zostałem "zganiony" że google nie gryzie w okresie gdy szukałem teleskopu za 200zł a w kwestii Astronomii byłem zielony jak nikt- jakoś nigdy mnie to specjalnie nie zabolało, a gdy powtórzyło się to po raz 2 czy 3 nauczyłem się że zanim o coś zapytam, trzeba poszukać.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretyzujesz w tej chwili - przypomnij sobie swoje pierwsze posty i w większości przychylność odpowiadajacych na tym forum  ???

Zakończmy to, nie psujmy pięknie udokumentowanego zjawiska zbędną dyskusją i bądźmy bardziej wyrozumiali.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa ;) Torchę się wciągnąłem w ten temat ;) Poszukiwań ciąg dalszy - i tym razem polowanie na SN2000ch w NGC 3432 zakończyło się porażką...Zamiast 16 asteroid wpadły jedynie 2, może dlatego, że NGC 3432 jest bardziej oddalona od ekliptyki niż NGC 4517, dobrze rozumiem? Na tych dwóch fotografiach naliczyłem 18 latających głazów. Zabieram się do identyfikacji :)

SN2000ch w NGC 3432

https://www.dropbox.com/s/mlefl31ks1m6vek/NGC%203432%20SN.jpg

full res:

https://www.dropbox.com/s/hpgzlzx1dnh3heg/NGC%203432.jpg

5x20min @571 f6.3 kanał L

EQ6 | WO 90/621 f6.9 + Borg DG-L x0.92 | SW 80/400 | ST-8300M | DSI II pro

vz9309.gif

[img width=1024 height=768]http://i45.tinypic.com/5caqgx.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Zaciekawiły mnie trochę te animacje.

Na 90mm średnicy teleskopu masz całkiem niezły zasięg (~20mag). U mnie 8" Newton wraz z lustrzanką ok. 18mag wyrabia.  :P

Najciemniejszy poruszający się obiekt, który znajduje się w pierwszej animacji ma 18,8 magnitudo, zakładając, że animacja jest z 15.03.2012 (od godz. ok. 22-giej). Jest to bardzo dobry rezultat na 90mm.  :)

Twoja animacja gif jest skompresowana - ciekawy jestem co tam jeszcze na oryginałach słabego lata...

Powodzenia w szukaniu.

m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie jakim zasięgiem dysponują Michały szukające planetoid z Rantiga Osservatorio, ale 20 mag to już chyba zasięg przy którym można spodziewać się nawet czegoś dotąd nieznanego lub zagubionego.

Gdyby jednak te animacje były nieco "wolniejsze" to chyba łatwiej by się je przeglądało ;) Mimo wszystko wygląda to super!

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzucił mi się w oczy szczególnie ciekawy fragment z pierwszej animacji tego wątku. Zwróćcie uwagę na dwa zaznaczone na klatce obiekty (lewy dolny róg), poruszające się w różnych kierunkach. W drugim załączniku crop tego interesującego fragmentu powiększony x1,5.

post-61-137699888677_thumb.gif

post-61-137699888686_thumb.gif

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzucił mi się w oczy szczególnie ciekawy fragment z pierwszej animacji tego wątku. Zwróćcie uwagę na dwa zaznaczone na klatce obiekty (lewy dolny róg), poruszające się w różnych kierunkach. W drugim załączniku crop tego interesującego fragmentu powiększony x1,5.

Wygląda intrygująco - zaraz przejdę do głębszej analizy eliminacji hot pixeli.

Identyfikacja widocznych 18 kawałków poniżej:

post-978-137699888755_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzucił mi się w oczy szczególnie ciekawy fragment z pierwszej animacji tego wątku. Zwróćcie uwagę na dwa zaznaczone na klatce obiekty (lewy dolny róg), poruszające się w różnych kierunkach. W drugim załączniku crop tego interesującego fragmentu powiększony x1,5.

To jest hot pixel niewymazany przez darka ;) Jestem pełen podziwu dla spostrzegawczości Krzysztofie! W końcu jesteś odkrywcą komet SOHO - ile masz już na liczniku? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest hot pixel niewymazany przez darka ;) Jestem pełen podziwu dla spostrzegawczości Krzysztofie! W końcu jesteś odkrywcą komet SOHO - ile masz już na liczniku? :)

A jednak, przy analizie poklatkowej w GIF Animator wydawało mi się, że ten słabszy punkt nie idzie idealnie w linii prostej. Ale i tak warto było to sprawdzić ;)

Komet mam 20 + 1 czeka na oficjalne potwierdzenie.

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)