Skocz do zawartości

Messier 31 z 200 mm


Rekomendowane odpowiedzi

Da radę przekręcić ten kadr, bo dziwnie się ogląda na sztorc?. Nie wiem czemu tak wycinasz tło w swoich zdjęciach, a tam siedzi tyle materiału. Idź w kierunku zdjęć kolegi MaPa, który jest dla mnie wzorem jeśli chodzi o szerokie kadry, wszystko stonowane, wyważone, nie ma wyciskania z materiału ile się da, na siłę. Szybko się uczysz więc do pracy?.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idź za MaPą - łatwo powiedzieć. ;) Otóż zmierzam, staram się, tylko droga jest kręta i wyboista, choć kierunek jak najbardziej słuszny. Marcin doskonalił swój warsztat latami.

Ale masz rację - mniej agresywnie, subtelniej, ale to wymaga dłuższych czasów i większej ilości materiału. Na SWSA na tej ogniskowej naprawdę trudno jest wyjść poza czasy rzędu 90-120 s. Czyli co dalej? Ano, HEQ 5 plus guide. Czemu dotychczas nie poszedłem w tym kierunku? Bo SWSA plus lustrzanka mieści mi się w malutkiej torbie i waży kilka kg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, lukost napisał:

Idź za MaPą - łatwo powiedzieć. ;) Otóż zmierzam, staram się, tylko droga jest kręta i wyboista, choć kierunek jak najbardziej słuszny. Marcin doskonalił swój warsztat latami.

Ale masz rację - mniej agresywnie, subtelniej, ale to wymaga dłuższych czasów i większej ilości materiału. Na SWSA na tej ogniskowej naprawdę trudno jest wyjść poza czasy rzędu 90-120 s. Czyli co dalej? Ano, HEQ 5 plus guide. Czemu dotychczas nie poszedłem w tym kierunku? Ano, SWSA plus lustrzanka mieści się w malutkiej torbie i waży kilka kg. 

120 s przy tym niebie jakie masz to całkiem sporo. Koledzy z północy mogą o takim pomarzyć. Trzeba robić dużo więcej klatek i mniej przycinać histogram, a będzie o niebo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnij guide najpierw tutaj do SWSA spokojnie pociągnie kilka minut ja robiłem 5 minut.

Co do kadru to ja robię na L-adapterze żeby mieć zawsze taki kadr jak z EQ ;) odchodzą wtedy też te problemy z wyważeniem. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki guider I jaka kamerka. Miałem zrobiony z reduktora 0.5x do tego ASI. Teraz będę miał szukacz 6x30 + T7C. 

Można zamontować na gorącą stopkę aparatu lub do obejm obiektywu. Tutaj masz nawet gotowy zestaw z obejmami https://shop.astrojolo.com/product/samyang-135-f-2-imaging-set/. Nowy zestaw będę montował właśnie do obejm.

Miałem wcześniej trochę przerost formy nad trescia na gorącą stopkę z tego co było pod ręką ;)

IMG_20190525_145131.jpg.44039e50467d19a32f9047806d82d245.jpg

EDIT Jak miałem większy guidera to montowałem go zamiast przeciwwagi ale to już trochę za daleko. 

LRM_EXPORT_62016807494969_20190504_204551314.thumb.jpeg.e5ef16db99ce83d74438906e31d116cd.jpeg

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz mój edit, miałem taki właśnie zamontowany jako przeciwwagę. Myślę że po prostu dokup guider mały i wykorzystaj te samą kamerkę, szukacz 6x30 to żaden koszt. Ewentualnie reduktor 0.5x + tulejka Barlowa. Warto zachować taki mobilny zestaw w razie lenistwa ;)

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lukost napisał:

Drugie podejście do obróbki.  Z tego materiału nic innego nie wyrzeźbię, ale jest chyba lepiej (poza przepalonym centrum galaktyki, z którym nie bardzo wiem co zrobić).

 

 

Pierwsze sprawdzić czy stack jest już przepalony a jeśli tak to dorobić kilka klatek z krótszymi czasami i podmienić. Jeśli zaś stack nie jest przepalony to trzeba kontrolować maskując przepalony środek podczas obróbki.

Guider Wessela to świetna propozycja do Star Adventurera. Wiem z doświadczenia że guidując  go zwiększamy znacząco uzysk przy dłuższych czasach naswietlania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lukost napisał:

Stack jest przepalony, czyli pozostają te magiczne sztuczki z podmianą. Obiektów z walącą po oczach częścią centralną/ jądrem nie ma chyba zbyt wiele. Na szybko tylko Messier 42 przychodzi mi do głowy. 

Jakie tam magiczne , po prostu robisz kilka klatek z krótkimi czasami , składasz je jak całe zdjęcie. Później w PS wklejasz wyrównane zdjęcia jedno nad drugie i używając maski w zasadniczym zdjęciu maskujesz przepalone centrum zarazem odkrywasz nieprzepalony środek z zdjęcia z krótkimi czasami. Na koniec jeszcze lekkie rozmycie Gaussowskie granicy na masce żeby złagodzić  przejście i gotowe.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)