Skocz do zawartości

Teleskop za +/- 3000 zł + ewentualne astrofoto


astralis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

jakiś czas temu założyłem wątek z pytaniami o lornetkę. Przemyślałem sprawę i stwierdziłem, że wolę teleskop.

Warunki mam następujące:
1.kwota około 3000 zł
2.obserwacje z balkonu na trochę zanieczyszczonym światłem osiedlu + wyjazdy pod nieodległe czyste bieszczadzkie niebo
3.teleskop powinien być w miarę mobilny, mieścić się do bagażnika i nie być wyjątkowo ciężki
4.skłaniam się ku SkyWatcher 150/750 na EQ3 lub SkyWatcher 200/1000 na EQ5, ewentualnie Maksutov 5 lub 6 cali, przy czym widziałbym to z możliwością rozbudowy pod kątem ewentualnego przyszłego astrofoto.
5.interesują mnie DS-y, zarówno do wizuala jak i foto.

Macie jakieś rady, propozycje? Czy to dobry sprzęt na start?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zaczynam ale zanim wypowiedzą się bardziej zaawansowani to wyrażę swoją opinię. Z tego co zaproponowałeś to do DSów bedzie na początek dobry  jasny Newton 150/750 ale na HEQ5. Trudno będzie zmieścić się w budżecie ale ten montaż to już to co chcesz do foto. Czasam są na giełdzie. I po zakupie długo go nie zmienisz.

Mak z tymi aperturami to raczej do DSów się nie nadaje za wąskie pole widzenia za to na planety na początek by był. 

Jak sam się przekonasz astro a szczegolnie foto to studnia bez dna. Zawsze jest na co wydać kasę i to coraz większą ;) Im zabrniesz dalej tym więcej wydasz.

Trzymam kciuki. Powodzenia.

 

  • Like 1

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze @robinek72. 150/750 na HEQ5 to dobry wybór na początek. Ale dróg jest wiele. Ja ładnych kilka lat temu też startowałem z kwotą 3000zł. 

I wiesz co kupiłem... Montaż HEQ5. Powiesiłem na nim stary teleskop firmy Uniwersał i mogłem sobie coś tam poobserwować a równolegle uczyłem się podstaw a-fotografii i rozbudowywałem sprzęt.

Powiem więcej, Montaż i tuba 150/750 są ze mną do dziś. :) 

(foto z IV Zlotu w Zatomiu. Rok 2012 - ten żółty sprzęt to właśnie moja rurka.) :) 

aaaa.thumb.jpg.61d5c9caac256c4ece3815a1d326f6a1.jpg

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, astralis napisał:

Nawet gdybym zdecydował zrezygnować z foto?  Bo jak sprawdzam ten montaż w sklepach internetowych,  to trochę jest dla mnie,  jak na początek,  za drogi. 

Jak rezygnujesz z foto to zrezygnuj też z SW 150/750 na EQ3-2. Wtedy lepiej coś na dobsonie, np. GSO 10", chociaż wagowo i mobilniej będzie z GSO 8".

Edytowane przez dexter77
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy...  docelowo,  w perspektywie kilku lat chciałbym zacząć foto. W tej chwili skłaniam się ku SW 200/1000 lub GSO 8'' na EQ5. Wyjazdy pod czyste,  ciemne niebo.  To tego zakup lepszego niż kitowe okularu i filtru (UltraBlock lub Baader OIII (10 nm) 2'' lub jeden z polecanych UHC). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie będziesz zadowolony z wizuala DS (Newton na EQ to darmowa gimnasytka, niepotrzebne komplikacje) a za kilka lat stwierdzisz, że chcesz coś innego do foto. Kup na teraz Newtona na Dobsonie do wizuala i pobaw się w astrofoto planet. 

Jeżeli jesteś bardziej przekonany na astrofoto DS to trzeba podejść do tego inaczej zupełnie. Mala optyka (krótki obiektyw, jakieś małe APO) i dobry montaż. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakąś lustrzankę? W tej kwocie coś pod szerokie pola się wymyśli. Można poszukać używki StarAdventurera (+- 1000-1200 zł) + statyw (różne kwoty, za używany powiedzmy 500-800 zł) , do tego dokupić obiektyw. Jak masz lustrzankę to lekkie nagiecie i wystarczy na Samyanga 135/2.0 (2000 za nowy), jak nie masz to np. stary Sonnar 135/3.5 (400) na M42 jest przyzwoity.  Używana lustrzanka np. Canona 1100D  + modyfikacja razem około 1000 zł 

 

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy tego typu rzeczy używane są chodliwe? 

Przykładowo: gdybym astrofoto odłożył na jakiś czas (by dozbierać kasę)  i na początek kupił sprzęt tylko do wizuala: Bresser Messier 150/750 na EXOS-2 lub EXOS-3, to czy ciężko będzie za jakiś czas sprzedać ten montaż?  Czy jest wśród amatarów astronomii popyt na takie używki?  Wówczas ten montaż zastąpiłbym czymś bardziej pod foto (HEQ5). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, astralis napisał:

Na razie będę czytał,  pytał,  jeszcze raz czytał....  Z zakupami chyba się póki co zupełnie wstrzymam.  Może kiedyś coś... 

Nie wstrzymuj się, kup albo Newtona na dobsonie, albo bardziej mobilny zestaw na wyjazdy. Daruj sobie astrofoto na początku. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, astralis napisał:

Przy takim montażu jak ten dobson to czy obiekty szybko uciekają z pola widzenia?  Trzeba je "gonić"? 

Dla okularu z umiarkowanym polem widzenia 70* przy powiększeniu x100 w okularze widzisz 70*/100 = 0.7*.
Ziemia w 24h robi 360 stopni, więc te 0.7* obróci się w ciągu 0.7/360*24*60 = 2.8 minuty i tyle będziesz widział swój obiekt w okularze, jak ustawisz go na "starcie" na brzegu pola widzenia i nie będziesz nic korygował.
Dla super szerokich okularów 100* będzie to 30% więcej, dla orciaków 50* 30% mniej.
Dla x300 obiekt w okularze przejedzie 3 razy szybciej, w 70* w około minutę.
Wtedy trzeba mieć wprawę, aby ogarniać mapę, szukacz i korygować pole widzenia w okularze żeby się nie zgubić.
Ale wszystkiego można się nauczyć. Zaczynasz w mniejszych powiększeniach i w miarę nabierania doświadczenia pozwalasz sobie na coraz więcej.

  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tak się uparłem na ten montaż paralaktyczny:)

A co powiecie na zestaw do wizuala:
Montaż EQ3-2 + tuba Bresser Teleskop N 150/750 Messier Hexafoc / TS Optics Teleskop N 154/600 Photon / Omegon Teleskop Pro Astrograph 154/600
Przy czym te dwa ostatnie zostałyby ze mną w późniejszym czasie z myślą o astrofoto.
Do tego jeden niekitowy okular, a za kilka miesięcy może filtr (Orion UB).

Do foto tuba by została, a ja przesiadłbym się na HEQ5.

Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

N 150/750 na teleskopy.pl będzie dostępny i tak dopiero od stycznia.

Z tego co kojarzę, to te krótkie Newtonowe Astrography są dosyć ciężkie w opanowaniu, więc nie wiem, czy to w ogóle dobry pomysł. Lepiej poszukać tubę od SW. Na teleskopy.pl będzie dostępny od października

 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)