Skocz do zawartości

Maksutow 150 i brak planet, prośba o pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Siemka

Od niedawna jestem początkującym astronomem. Chciałbym dołączyć do badaczy planet ponieważ w odróżnieniu od gwiazd wydają mi się bardziej interesujące.

Długo czytałem forum i w wyniku tego wyrobiłem sobie opinię że do badania planet najlepszy jest teleskop Maksutow, który też kupiłem. Mam ten teleskop o średnicy 150mm, oglądałem już księżyc i kilka planet. Widoki na księżyc są naprawdę świetne ale planety są małe. Co mogę zrobić żeby widzieć na nich kratery tak jak na księżycu?

Poza tym nie mogę znaleźć wielu innych planet. Oglądałem wiele filmów że astronomowie odkryli wiele nowych planet ale nie bardzo wiem gdzie ich szukać.

Prawdę powiedziawszy trochę jestem zawiedziony, bo czytałem że przecież te Maksutowy są idealne do planet. Proszę doradźcie jak rozwiązać te problemy, bo ile można oglądać księżyc i kilka planet.

  • Haha 2
  • Confused 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbys nam napisać w jaki sposób astronomowie odkryli te planety pozasłoneczne? Tak w skrócie, bo na filmach pewnie to było wyjaśnione?

  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, nowyastronom napisał:

Prawdę powiedziawszy trochę jestem zawiedziony, bo czytałem że przecież te Maksutowy są idealne do planet. Proszę doradźcie jak rozwiązać te problemy, bo ile można oglądać księżyc i kilka planet.

Są dobre do planet, ale z Układu Słonecznego :) Chyba zdajesz sobie sprawę, że za wiele ich nie ma? I że nie są u nas w Polsce widoczne przez cały rok? O detalach jak na Księżycu zapomnij. A o egzoplanetach to już w ogóle.

Mogłeś więcej poczytać i popytać na forach, nie byłoby zawodu. Niestety, ale teleskopem (tym i innym amatorskim) nic więcej nie zobaczysz. 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, bebeto52 napisał:

Nie no,chyba sobie kolega z nas jaja robi ?

Pewnie jakiś stary pierda nie wie co z czasem robić...

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piotr.strama napisał:

ten chce kratery oglądać:)

A co za problem? Nawet bez teleskopu widać wszystkie kratery na Jowiszu i Saturnie.

Proste pytania:

1. Ile jest tam kraterów?

2. Ile widzisz tam kraterów?

Jeśli obie liczby są równe, znaczy się, widziałeś wszystkie ?

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, piotrfie napisał:

A co za problem? Nawet bez teleskopu widać wszystkie kratery na Jowiszu i Saturnie.

Proste pytania:

1. Ile jest tam kraterów?

2. Ile widzisz tam kraterów?

Jeśli obie liczby są równe, znaczy się, widziałeś wszystkie ?

Proszę nie łapać za słówka:) rzecz jasna że ciężko o krater na gazowych olbrzymach:)) choć przyznam że tak mogło wynikać z mojej wypowiedźi))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, nowyastronom napisał:

Nikt by nie produkował takich drogich teleskopów, żeby dało się przez nie zobaczyć tylko kilka planet

Naukowiec potrafili doktorat napisać o kilku kraterach na Księżycu, a tobie mało materiału do obserwacji w Układzie Słonecznym?

?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Karol_C napisał:

Zobaczy. Jednak dopiero gdy zdobędzie doświadczenie. Teraz zapewne widzi tylko podstawowe szczegóły.

Chodziło mi o to, że nie zobaczy więcej planet z detalem niż te w US ;)

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorze tematu , zdaj sobie sprawę , że z obserwacją planet pozasłonecznych nie radzi sobie już teleskop Habble .

Jedyna nadzieja w teleskopie Keplera .

A Ty policz wszystkie kratery na Księżycu które są w zasięgu Twojego Maka 6'' , i nie licz na nic więcej .

  • Like 1

Equinox 120 ED

Fujinon 16x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie chcę oglądać na tych planetach niewiadomo jakich rzeczy, bo wiem że od tego są poważne teleskopy. Ale wiem też że Hubble to była już przestarzała technologia i dlatego go zdjęli, a słyszałem że Maksutow jest przyszłościowy. Zresztą kupowałem go w profesjonalnym sklepie, miał maksimum gwiazdek przy obserwacjach planet, a nigdzie nie pisało że to ma dotyczyć tylko tych z naszego układu. Zresztą księżyc jest jeszcze ciekawy, ale te pozostałe planety są w obiektywie dość małe no i trudno mi uwierzyć że z tym się nie da nic zrobić. A na te inne planety są wogóle jakieś namiary, współrzędne czy coś? Może coś mi się uda wypatrzyć?

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, nowyastronom napisał:

Słuchajcie ja się pytam poważnie. Maksutow 150 to mój pierwszy teleskop i kosztował sporą kwotę. Nikt by nie produkował takich drogich teleskopów, żeby dało się przez nie zobaczyć tylko kilka planet

 

Na bok heheszki - koledzy naigrawają się i to słusznie bo wychodzisz na dyletanta, który nawet nie wie co ma oglądać - ale skoro poważnie pytasz, to ja poważnie Ci odpowiem i odniosę się krok po kroku do tego co napisałeś w pierwszym poście.

3 godziny temu, nowyastronom napisał:

Siemka

Od niedawna jestem początkującym astronomem. Chciałbym dołączyć do badaczy planet ponieważ w odróżnieniu od gwiazd wydają mi się bardziej interesujące.

Długo czytałem forum i w wyniku tego wyrobiłem sobie opinię że do badania planet najlepszy jest teleskop Maksutow, który też kupiłem. Mam ten teleskop o średnicy 150mm, oglądałem już księżyc i kilka planet. Widoki na księżyc są naprawdę świetne ale planety są małe. Co mogę zrobić żeby widzieć na nich kratery tak jak na księżycu?

Poza tym nie mogę znaleźć wielu innych planet. Oglądałem wiele filmów że astronomowie odkryli wiele nowych planet ale nie bardzo wiem gdzie ich szukać.

Prawdę powiedziawszy trochę jestem zawiedziony, bo czytałem że przecież te Maksutowy są idealne do planet. Proszę doradźcie jak rozwiązać te problemy, bo ile można oglądać księżyc i kilka planet.

Po pierwsze - nie jesteś (tak samo jak i my) żadnym astronomem - jesteśmy co najwyżej miłośnikami astronomii lub astrofotografii. Tym bardziej nie dołączysz do grona badaczy planet ponieważ od tego są zawodowi astronomowie, sondy planetarne i profesjonalne ośrodki badawcze. Raptem garstka miłośników astronomii, lub niech Ci będzie nazwijmy ich astronomów amatorów ma wkład w rozwój tej dziedziny nauki - poszukiwacze komet, gwiazd supernowych czy wybitni fotografowie posiadający niemal profesjonalne sprzęty. Z Makiem 150 można być co najwyżej początkującym miłośnikiem astronomii planetarnej.

Obiekty nocnego nieba to nie tylko te z Układu Słonecznego (planety, komety, stacja ISS etc.) ani gwiazdy (chociaż i te potrafią być niezwykle interesujące - rozdzielanie układów podwójnych, obserwacje wizualne gwiazd zmiennych i wiele innych zagadnień). Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z faktu, że istnieją także obiekty nieba głębokiego - tzw. DS-y lub DSO (od ang. Deep Space Objects) - są to m.in. mgławice emisyjne czy refleksyjne, galaktyki, gromady kuliste i otwarte, mgławice planetarne i wiele, wiele innych. Trochę tracisz skupiając się tylko na kilku wybranych obiektach US (skrót od Układ Słoneczny), chociaż z drugiej strony są wśród nas wspaniali obserwatorzy wizualni czy fotografowie skupiający się np. tylko na Księżycu czy na obserwacji Słońca. To są "tematy" na całe lata obserwacji i chylę czoła m.in. przed specami od księżycowych detali.

Kolejna sprawa - nie możesz znaleźć wielu planet? No tu Cię zmartwię - nie wszystkie widoczne są całą noc, ba nawet przez sporą część miesiąca jak np. Merkury - proszę, sprawdź sobie tutaj: https://www.astro.com/swisseph/ae/2000/ae_2021.pdf

Chcesz odkrywać nowe planety? No to patrz na początek mojej odpowiedzi - co Ty chcesz odkrywać? Gdzie? W US? No troszkę się spóźniłeś... o kilkaset lat. A poszukiwanie planet pozasłonecznych makiem? No to tylko mogę życzyć powodzenia.

Kończąc - jesteś zawiedziony bo czytałeś, że Maksutowy są idealne do planet - no tak są, podobnie jak samochody są idealne do jeżdżenia po drodze, a samoloty do latania po niebie - z tą jedyną uwagą, że do pierwszego trzeba odbyć kurs i zdać egzamin na prawo jazdy, zaś do tego drugiego odbyć kurs pilotażu i także zaliczyć odpowiednie egzaminy. Posiadanie teleskopu nie zrobi z Ciebie astronoma, a czytanie o tym wymaga zrozumienia istoty problemu.
 

Powodzenia i pozdrawiam,

Mirek

  • Like 4

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, nowyastronom napisał:

Ja nie chcę oglądać na tych planetach niewiadomo jakich rzeczy, bo wiem że od tego są poważne teleskopy. Ale wiem też że Hubble to była już przestarzała technologia i dlatego go zdjęli, a słyszałem że Maksutow jest przyszłościowy. Zresztą kupowałem go w profesjonalnym sklepie, miał maksimum gwiazdek przy obserwacjach planet, a nigdzie nie pisało że to ma dotyczyć tylko tych z naszego układu. Zresztą księżyc jest jeszcze ciekawy, ale te pozostałe planety są w obiektywie dość małe no i trudno mi uwierzyć że z tym się nie da nic zrobić. A na te inne planety są wogóle jakieś namiary, współrzędne czy coś? Może coś mi się uda wypatrzyć?

Oooo news. Czyli jednak jesteś imbecylem... a to nie czytaj powyższego. Kup sobie ten teleskop Hubble'a co go "zdjęli". Aż mi szkoda tego poświęconego czasu na napisanie wcześniejszego wywodu.

  • Like 3

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że ktoś sobie z nas robi jaja, gdzie ta ukryta kamera? :) 

..a jeśli nie, to chyba współczuje maczkowi, lepiej będzie jak trafi na giełdę i będzie z niego jakiś pożytek :) 

  • Like 3

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, nowyastronom napisał:

Ja nie chcę oglądać na tych planetach niewiadomo jakich rzeczy, bo wiem że od tego są poważne teleskopy. Ale wiem też że Hubble to była już przestarzała technologia i dlatego go zdjęli, a słyszałem że Maksutow jest przyszłościowy. Zresztą kupowałem go w profesjonalnym sklepie, miał maksimum gwiazdek przy obserwacjach planet, a nigdzie nie pisało że to ma dotyczyć tylko tych z naszego układu. Zresztą księżyc jest jeszcze ciekawy, ale te pozostałe planety są w obiektywie dość małe no i trudno mi uwierzyć że z tym się nie da nic zrobić. A na te inne planety są wogóle jakieś namiary, współrzędne czy coś? Może coś mi się uda wypatrzyć?

Ale wiesz, że Maksutow został zaprojektowany w 1941 r.? Hubble został jednak wyniesiony trochę później. Teleskopy są drogie? Dzień dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, nowyastronom napisał:

(...)

Długo czytałem forum i w wyniku tego wyrobiłem sobie opinię że do badania planet najlepszy jest teleskop Maksutow, który też kupiłem. Mam ten teleskop o średnicy 150mm, oglądałem już księżyc i kilka planet. Widoki na księżyc są naprawdę świetne ale planety są małe. Co mogę zrobić żeby widzieć na nich kratery tak jak na księżycu?

(...)

A które planety już widziałeś ?

Może wrzuć tu zdjęcie swojego Maka, pokaż jak siedzi na montażu, napisz jakich okularów używasz, to może coś doradzimy, jak mógłbyś przynajmniej lepiej widzieć Księżyc i planety Układu Słonecznego.

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, piotr.strama napisał:

P.S JAK JUŻ TEGO HUBBLE'A ŚCIĄGNELI TO MOŻE KOLEDZY WIEDZĄ CZY BĘDZIE U NAS NA GIEŁDZIE, BO JAK COŚ TO JESTEM ZAINTERESOWANY? już widzę wasze miny jak zapodam zdjęcie jak siedzi na montażu:))))

 

Ale masz odpowiedni montaż? EQ3-2 może nieuciągnąć.... :P

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, nowyastronom napisał:

Ale wiem też że Hubble to była już przestarzała technologia i dlatego go zdjęli, a słyszałem że Maksutow jest przyszłościowy.

bd6.png

Nie wiem co bierzesz, ale chcę trochę.

  • Like 1
  • Haha 1

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nowyastronom napisał:

Ja nie chcę oglądać na tych planetach niewiadomo jakich rzeczy, bo wiem że od tego są poważne teleskopy. Ale .......Zresztą księżyc jest jeszcze ciekawy, ale te pozostałe planety są w obiektywie dość małe no i trudno mi uwierzyć że z tym się nie da nic zrobić. A na te inne planety są wogóle jakieś namiary, współrzędne czy coś? Może coś mi się uda wypatrzyć?

Obecnie masz na niebie wieczorem wczesnym Jowisza i Saturna. Obserwujac Jowisza możesz zauważyć również jego księżyce. Przynajmniej 4 te galileuszowe. Ich pozycje zmieniają się na tyle szybko ze godzina czy dwie pozwalają na stwierdzenie że "się poruszyly" zmieniły swoja pozycję wzgledem siebie i planety. Czasem widac cień jaki rzucają na tarczę Jowisza. Sama obserwacja tego już jest dość ekscytująca. 

Pozniej wschodzi Mars. Mozesz próbować zaobserwować jaśniejsza plamę w okolicach bieguna - co to i skąd warto poczytac. 

Nad ranem widoczna jest Wenus. Tu najciekawsze sa jej fazy oświetlenia podobne do Księżycowych. 

Księżyc to niekonczacy się materiał do odkrywania. Zainstaluj sobie aplikacje LunarMapHD to mapa Księżyca i razem z nią poszukuj "kraterów" ich nazw i innych danych jakie na ich temat znajdziesz w apce i w necie. Najfajniej wyglądają na linii cienia a ta z dnia na dzień się przesuwa i tak możesz podróżować po calej tarczy. Wyszukaj te najmniejsze możliwe do zobaczenia a sam stwierdzisz że jest co zrobić. 

W dzień możesz obserwować Słońce i jego aktywność. UWAGA KONIECZNIE UŻYJ ODPOWIEDNICH FILTRÓW DO OBSERWACJI SŁOŃCA. bo bez nich zobaczysz je przez teleskop tylko dwa razy. Raz prawym a drugi raz lewym okiem.

Co i jak mozna zobaczyć oraz kiedy mozna sobie wyszukac w symulatorach nocnego nieba. Warto zainstalowac na kompie program Stellarium i tam zobaczysz co możesz zobaczyć na niebie. 

Jest co robić więc porzucić marzenia o pozaslonecznych planetach i do roboty.

 

A wielkosc planet zależy od powiększenia a to zalezy od okularu przez jaki obserwujesz. Sa tu pewne ograniczenia i warto abys o nich doborze okularów i innych aspektach "mechaniki" swojego teleskopu jeszcze doczytał.

 

Napisałem to bo mam wiarę, podobnie jak @Astrotuvoc,że to co piszesz wynika z braku wiedzy i nie robisz sobie jaj z nas na forum. 

Ilość wiedzy jaką musisz sobie przyswoić jest znaczna sądząc po Twoich postach ale nie niemożliwa do ogarnięcia. Za to nie jest możliwe przekazanie Ci jej pisząc tu i teraz. Trochę musisz też sam poczytać. 

Edytowane przez robinek72
  • Like 1

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Techniczne pytanie.

Jaki masz okular lub okulary. Może potrzebujesz dodatkowego okularu dajacego większe powiększenie.

Na jakim montażu masz tego Maka?

Jak nie wiesz to wklej link ze sklepu w jakim go kupiłeś. Link do Twojego zestawu oczywiście.

  • Like 1

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razem z teleskopem dostałeś jeden okular. Jeśli Twój teleskop to Sky-Watcher MAK 150/1800 to masz zestawowy okular o ogniskowej 28 mm 2", który daje powiększenie 64 razy i on jest dobry. Potrzebne są tu jeszcze inne okulary do większych powiększeń.

I np. takie - wszystkie 1,25":

okular do średnich powiększeń 18mm - BCO 18 mm, który powiększy 100x

okular do dużych powiększeń 8 lub 9mm - powiększenia 225x, albo 200x

i ewentualnie do ekstremalnych powiększeń - 6mm NPL VIXEN lub BCO {pracują podobnie} powiększenie 300x. Użyjesz ten okular kilka razy w roku jak dobrze pójdzie w wyjątkowo dobrą pogodę i położenie dostatecznie wysoko obiektu (mniej atmosfery po drodze i w związku z tym mniej pływający obraz).

dodatkowy okular do szerszych pól - np. GSO 40 mm/1,25", ale do szerokich pól stosuje się inne bardziej specjalistyczne (krótkoogniskowe) teleskopy np. SW 80/400, SW 100/500. SW 120/600 i podobne. Nie ma teleskopów uniwersalnych. Ja mam 4 różne sztuki do różnych celów, kilkanaście okularów, różne filtry, kamery i inne narzędzia pomocnicze.

Maki nie są wymagające pod względem okularów i można tu używać nawet tanie okulary z małą ilością szkła po drodze, które tu podałem. Dobrą opcją są okulary z większym polem widzenia, ale to już więcej kosztuje. Warto obserwować dział "sprzedam".

Astronomia to wymagająca dziedzina nauki i tu się kłania nie tylko znajomość gwiazdek, planet, Księżyca itp., ale optykę, astrofotografię i jeszcze inne dziedziny np. matematykę, znajomość fal elektromagnetycznych (przynajmniej światła i okolic - UV i podczerwień), które same wyjdą w praniu. A jesteś porażająco zielony. Taka jest prawda!

Warto też obserwować inne duże fora astronomiczne np. "Astromaniak" i "Astropolis".

Powodzenia w nauce i szykować kasę na dodatki!

  • Like 1

Synta 203/1200 na Dobsie, SW 80/400 na EQ2 z napędem, Mak90 na małym Dobsie ATM, Mak 127, Alkor 65/500, lornetki 8x30 i 12x60. trochę szkła Baader, SW, Vixen, UHC-S, szary, zielony i inne drobiazgi. Jestem także krótkofalowcem i z tego powodu kilka radiostacji.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słuchaj kolegów bo bredzą.... Spokojnie możesz zająć się obserwacją planet pozasłonecznych, tu przykłady:

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/pierwsze-zdjecie-wielokrotnego-ukladu-planet-wokol-gwiazdy-podobnej-do-slonca

http://exoplanet-spot.blogspot.com/p/zdjecia-egzoplanet.html

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/bezposrednie-zdjecie-masywnej-egzoplanety-1505.html

Musisz "jedynie"... doinwestować w sprzęt ;)

  • Haha 1

GSO 8", TAL 100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", UB 2", ??????-7 7x35 Made in USSR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)