Skocz do zawartości

M31 - Pierwsze kroki z Astrofotografią


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jestem zupełnym świeżakiem w temacie astrofotografii i ostatnim czasem przy sprzyjającym niebie postanowiłem spróbować swoich sił w czymś nowym. Postanowiłem zacząć od jasnego obiektu, dlatego pierwsze próby skierowałem na obiekt wszystkim tu doskonale znany, a mianowicie Galaktykę Andromedy. Posługuję się sprzętem chyba najniższej półki do zabawy w tym temacie, tzn. montaż EQ3-2 wraz z napędem w jednej osi, tuba SW Newton 150/750, detektory - Nikon D5100. Zdjęcia robiłem pod niebem w niewielkiej mieścinie. Poniżej przesyłam link do zdjęcia obrobionego przeze mnie - tak, wiem, tragedia; oraz wrzucam link do tiff-a po stackowaniu w DSS. Stack: 17 z 30 zdjęć/45sec/ISO 800, 8 darków, nie robiłem flatów. Proszę szanownych forumowiczów o krytykę i dobrą radę :) Z góry dziękuję.

Mateusz

https://drive.google.com/file/d/1KrFLNZg6PDxbawQWOfQMW-wTEMLbOQBn/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1-8pqfd6LAakywTOhAyZy2GTaXtCNThmk/view?usp=sharing

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o moje rady to:

- znacznie więcej materiału. 17 klatek to bardzo mało;

- więcej klatek kalibracyjnych. Darków co najmniej 20, Biasów z 50. Jeśli chodzi o flaty to z doświadczenia wiem, że dla Nikona D5100 i SW 150/750 raczej trzeba je robić bo winieta jest spora. Sam mam Nikona D5300 i SW 150/750. Ewentualnie można użyć sztucznego flata, ale nie zawsze działa;

- korektor komy. Po rogach gwiazdki się rozjeżdżają;

- musisz popracować nad obróbką. Za bardzo wyciąłeś tło, za dużo niebieskiego ..... Poczytaj ten dział  https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/71-szkoła-astrofotografii/ . Jeśli masz sporo cierpliwości to polecam program Pixinsight. Płatny, ale jest 30 dniowy trial. Do obróbki andromedy jest fajny tutorial https://www.lightvortexastronomy.com/tutorial-example-m31-andromeda-galaxy---dslr.html

 

Fajnie, że zacząłeś. Teraz tylko dużo cierpliwości i ćwiczeń. Pozdrawiam

  • Like 1

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź! Tak jak czytałem, przy Newtonie bez korektora komy ciężko, ale chciałem to zobaczyć na własne oczy jak to wyjdzie. W wolnej chwili biorę się za lekturę i przy najbliższej okazji spróbuję jeszcze popracować z tym materiałem co mam.

Polecasz bardziej Pixinsight czy Photoshop-a?

Jeszcze raz serdeczne dzięki za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.08.2020 o 19:45, mehhto napisał:

Posługuję się sprzętem chyba najniższej półki do zabawy w tym temacie, tzn. montaż EQ3-2 wraz z napędem w jednej osi, tuba SW Newton 150/750, detektory - Nikon D5100.

Śmiem polemizować. 

11 godzin temu, wessel napisał:

Oba programy są niezbędne do obróbki astrofoto.

Śmiem polemizować.

(choć przypuszczam, że dla wielu moje zabawy z astrofoceniem są poniżej najniższej półki)

 

mehhto - sądząc po komie, środek lustra trafia nieco powyżej środka zdjęcia. Warto trochę poprawić kolimację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne zdjęcie, jak na początek. Warto zrobić kalibrację kolorów. Andromeda jest bardziej piaskowa.

Komy jest więcej po lewej stronie. @karp_killer ma rację z tą kolimacją.

Co do softu, to do typowej obróbki starczy Siril. Ma wszystko co potrzeba do praktycznie pełnego cyklu obróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)