Skocz do zawartości

Początek przygody


Aversen

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam serdecznie! 

Długo już myślałem nad zakupem teleskopu, aż w końcu postanowiłem założyć nowy temat w tym dziale. Dlatego też na początku odpowiem na pytania, a później napiszę swoje wymagania oraz ewentualne propozycje teleskopu. Chciałbym prosić Was - forumowiczki i forumowiczów o opinie i porady w tym zakresie, ponieważ z góry zakładam, że wiecie zdecydowanie więcej ode mnie. Dziękuję!


1. W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna od zaświetlenia wioska, czy zaświetlone lampami i neonami duże miasto, czy masz warunki podmiejskie? 

Obserwacje będę prowadził w rejonie Poznania o takich parametrach:

:image.png.190a5da6a705a19be5cb1bef1510273a.png

2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje?

Jestem zainteresowany uwiecznianiem piękna wszechświata na zdjęciach, zatem preferuję teleskop zwierciadlany Newtona na montażu paralaktycznym.

3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - mały blokowy balkon, duży taras czy miejscówka podmiejska?

Jak w pierwszym pytaniu.

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO ?

Myślę, że standardowo zacznę od księżyca, poprzez planety naszego układu, aby potem po nabraniu wprawy przerzucić się na obiekty głębokiego nieba. Gdy nadejdzie czas na oglądanie rzadkich zjawisk z Układu Słonecznego (np. tegoroczna koniunkcja Jowisza i Saturna w grudniu), to chciałbym mieć możliwość zobaczenia, a w szczególności zrobienia zdjęć tych zjawisk.

5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz?

Budżet na całość, tj. z wszystkimi akcesoriami etc. wynosi 5000 zł z możliwością wariacji w granicach 200 zł.

 

Posiadam już lustrzankę cyfrową Nikon D3200.

 

Jestem w dużej mierze nastawiony na astrofotografię, aniżeli na obserwacje wizualne, jednak tymi drugimi też nie pogardzę. Z tego powodu właśnie chcę wybrać teleskop na montażu paralaktycznym. Szukałem takich urządzeń i znalazłem dwie propozycje, które różnią się aperturą, ogniskową oraz montażem (EQ3 vs EQ5)

Pierwsza z nich:

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-15075-eq3-2-z-wyciagiem-crayforda-150-750

Druga:

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-2001-eq5-z-wyciagiem-crayforda-200-1000

 

Na tym etapie pojawiło się u mnie kilka pytań: 

1. Która opcja z podanych jest lepsza?

a) zakup tańszego teleskopu z montażem EQ3 i wydanie większości pieniędzy na akcesoria (okulary, filtry, etc.);

b) zakup droższego teleskopu z montażem EQ5 i wydanie mniejszości pieniędzy na akcesoria

2. Czy te montaże się w zasadzie czymś różnią?

3. Jakie akcesoria warto dokupić do teleskopu? (w planach mam na razie tylko torbę oraz gwint T-2 do Nikona)

 

 

 

Dziękuję wszystkim za przeczytanie oraz za rady i wskazówki co do kupna teleskopu. 

 

Miłego i spokojnego dnia!

 

Wszystkie zdjęcia, które wrzuciłem na forum zostały zrobione aparatem Nikon D3200 w połączeniu z obiektywem Nikkor AF-S 55-300mm zamiennie z Nikkor AF-S 18-55mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Ja nie robię astrofotografii, nie stać mnie na to. Głównie czasowo, bo wymaga to za dużo czasu jak na moje możliwości. 

Jednak sporo czytam. 

I tak wydaje mi się, że startujesz 'za grubym' sprzętem jak na początek w dodatku na zbyt słabym montażu. Poczytaj trochę na temat setup'ów jakimi ludzie robią zdjęcia. 

Niby można zacząć od EQ2 ale i tak wszyscy, a w każdym razie większość, lądują na opaskowanym HEQ5. 

Avikowanie Księżyca i planet, to zupełnie inna bajka niż fotografia DSów. Inny sprzęt. 

Zresztą nie będę się mądrzyć w materii, gdzie nie jestem praktykiem. Jeśli zaczynasz, to może warto zacząć od wizuala? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda typowy zestaw astrofoto DS (wygooglowany w ciagu 5 sekund)..

astrophotography-telescope.jpg

 

Jak kompletnie nic nie wiesz, nie czytałeś, nie googlowałes, ani nie przegladałes żadnych postów na forach, to nie ma sensu rzucac sie od razu na tak szerokie wody. Sory - smutna prawda.

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mozna sobie porobic fotki do rodzinnego albumu byle czym, nawet smartfonem przyłozonym do okularu SkyLuxa... ale to raczej nie będzie zabawa w astrofotografa nastawionego na astrofotografie ;)

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał:

Tak wygląda typowy zestaw astrofoto DS

No z tym typowym to nie przesadzaj. Nowy zestaw ze wszystkimi elementami tutaj, to dobre 30k zł. 

Nie musi zaczynać od SW 100ED, eq6, dedykowanej kamerki itd. 

Może pójść w używany sprzęt i za te 5k skompletować heq5 i np. Newtona 150/750 z korektorem. 

Dokupi wężyk do swojego Nikona i może zacząć focic. 

Na start się nada spokojnie. Jak się wkręci, może dokupywać elementy, jak guider, kable do sterowania sesji z kompa itp. 

Ja swój zestaw skompletowałem za ok 7k.ale mam tripleta 70/420 na heq5, asiair, guider z kamerką, Canona 1100d, więc już więcej niż tylko na start. 

Nie ma co odstraszać człowieka kosztami. 

Wiadomo, że można focić setupem za 5k zł i za 100k zł

 

PS. Można też sobie star trackera za 2k kupić, Samyanga 135 i jechać sobie szerokie kadry spokojnie

Edytowane przez OnlyAfc
  • Like 1

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, OnlyAfc napisał:

No z tym typowym to nie przesadzaj. Nowy zestaw ze wszystkimi elementami tutaj, to dobre 30k zł. 

Nie musi zaczynać od SW 100ED, eq6, dedykowanej kamerki itd. 

Może pójść w używany sprzęt i za te 5k skompletować heq5 i np. Newtona 150/750 z korektorem. 

Dokupi wężyk do swojego Nikona i może zacząć focic. 

Na start się nada spokojnie. Jak się wkręci, może dokupywać elementy, jak guider, kable do sterowania sesji z kompa itp. 

Ja swój zestaw skompletowałem za ok 7k.ale mam tripleta 70/420 na heq5, asiair, guider z kamerką, Canona 1100d, więc już więcej niż tylko na start. 

Nie ma co odstraszać człowieka kosztami. 

Wiadomo, że można focić setupem za 5k zł i za 100k zł

PS. Można też sobie star trackera za 2k kupić, Samyanga 135 i jechać sobie szerokie kadry spokojnie

Pewnie, ze mozna robic wspaniałe fotki tanim sprzetem, ale nie beda one niestety miały uznania wśrdód znawców tematu. Przykładowo (jako laikowi) bardzo podobają mi sie fotki karp-killer. Nie ma sprzetu za dzisuiatki tysiecy złotych, ale ma to cos... może dusze artysty, moze wyczucie... Jest to fotografia na wysokim poziomie estetycznym, artystycznym i nawet poznawczym, ale na niskim poziomie jakosci wynikającym ze sprzetu.

 

A załozycielowi tematu chciałem po prostu przekazać, aby nie myślał, ze bez ogromnych funduszy i podstawowej wiedzy (której na pewno w tym założonym tu temacie  nie nabedzie) -  będzie robił superfotki na miarę okładek w czasopismach astronomicznych. Po prostu długa droga do tego i wymaga niestety własnego zaangażowania w poszukiwaniu wiedzy.

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, astralis napisał:

To ile trzeba pln włożyć w sprzęt,  żeby usłyszeć:

"No,  to już są zdjęcia od strony technicznej bardzo poprawnie wyglądające"? 

Dalej nie rozumiesz ideii. To nie kasa robi zdjęcia. Prawda jest potrzebny sprzęt ale jak już tu wspomniano wcale nie musi być najdroższy a niektórzy udowadniają, że można średnim sprzętem zrobić "fajną" fotkę i można ją tu na forum pokazać. 

Jaki jest Twój cel w astrofotografii? Żeby usłyszeć to co powyżej to bardziej trzeba ćwiczyć swój warsztat niż wydawać kasę.

Trafnie ujął to @wessel w swojej wypowiedzi na astropolis (link powyżej) i kolejni forumowicze komentujący jego wpis. Ale najfajniej ujął to sp3uca :

 

No ale czasy się zmieniają jedni zaczynali od gokartów i skończyli na formule 1 inni zaczynają od bmw od taty i kończą na drzewie.

Każdy z początkujących powinien się zastanowić nad tym czy chce robić zdjęcia po to żeby mieć satysfakcję dla siebie (nawet jeśli nie jest "średni poziom krajowy") czy od razu po 1 miesiącu chce "rządzić"i poklepać Ciebie po ramieniu na pierwszym z brzegu zlocie....

Te rozbudzone nadzieje są często powodem wielu rozczarowań i żali wylewanych tu na forum.

ha ha to tylko hobby !

Już nie raz pisałem że te "nasze" fotki za 50 lat będą "g" warte w porównaniu z rozwojem techniki foto.

Per aspera ad astra , ale bez przesady. To nie jest wyścig o życie ! (chociaż czasami tak to wygląda...) . Więcej luzu.

Jeśli zrobisz fotkę Księżyca telefonem przez lornetkę teatralną i będziesz się z tego cieszył , ja się cieszę z Tobą początkujący kolego.

 

  • Like 1

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem,  po części kasa robi,  bo jeżeli napiszę na forum: Ile trzeba wydać na start do astrofoto?  Czy 400 zł wystarczy? 

... To zapewne usłyszę w odpowiedzi :Wiesz,  za tyle to za bardzo nie pofocisz.... 

I mi chodzi o to na wydatek jakiego rzędu muszę być przygotowany,  a nie o to,  że mając dobry sprzęt zrobię dobre zdjęcie pod warunkiem,  że będę miał też wiedzę,  cierpliwość,  doświadczenie.... 

To jest istotne,  bo każdy ma jakieś ograniczenia budżetowe,  i czasami może być tak,  że kogoś te kwoty przerosną,  i odpuści,  da sobie spokój z foto. O to mi chodzi. A nie o to,  że fotografii trzeba się uczyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie dokładnie będziesz prowadzić w okolicy Poznania obserwacje? Jak na południe okolice Lubonia / Puszczykowa / Rogalina to może wpadnij do nas i zobacz jak wygląda sprzęt do wizuala :) Foto to studnia bez dna i wymaga 2x więcej czasu (i warunków dobrego nieba) niż wizual :) Proponuję ci sprawdzić jakikolwiek sprzęt przed kupnem :) 

Chłopaki dobrze radzą, zastanów się dwa razy, czytaj czytaj i jeszcze raz czytaj, żeby nie wtopić kasy na sprzęt, z którego nie będzie pożytku :) 

 

 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już tak bardzo się upierasz, żeby coś ci doradzić na start i to proszę bardzo, ja bym z takim budżetem celował w taki sprzęt:

Razem masz niewiele ponad 4 tyś i zestaw, którym można robić już piękne zdjęcia.
Tutaj masz przykład, jak wyglądają zdjęcia takim zestawem, jak podałem wyżej + twój Nikon

https://www.flickr.com/photos/149005690@N07/38778505880/in/photostream/

Pamiętaj jednak, że zebranie materiału to jedno, równie ważna jest później obróbka tych zdjęć. To jest zabawa nieraz na długie godziny.

Co do obserwacji wizualnych, to za pozostałą kwotę możesz kupić jakiś niewielki refraktor na giełdzie u nas lub jak trafisz to używaną syntę. Masz wtedy sprzęt do wizuala i sprzęt do astrofoto na początek.
Gdybyś jednak się nie wkręcił w astrofoto, to w zasadzie bez dużych strat sprzedasz zarówno Samyang-a jak i star adventure, które są całkiem chodliwym towarem.

 

  • Like 2

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@OnlyAfc

To już mi trochę rozjaśnia.  A gdybym chciał ugryźć temat z drugiej strony?  To znaczy najpierw coś budżetowego do wizuala,  żeby było mobilne,  z możliwością podpięcia sprzętu (kiedyś,  ewentualnie)  do foto?  Jeżeli mi się spodoba to dokupię do foto,  jeżeli nie to będę miał fajny sprzęt do obserwacji.  Czy SW 200/1000 na EQ5 da radę?  Bo wielu tu podpowiada by brać HEQ5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, pmochocki napisał:

A może zacząć od szerokich kadrów. Zamiast teleskopu obiektyw 100-200mm. Zamiast EQ6 jakiś minitrack... Zobaczysz czy Ciebie to kręci. 

To samo chciałem napisać. Już nawet prosty Mini Track LX2 nadaje się do szerokich kadrów.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, astralis napisał:

A gdybym chciał ugryźć temat z drugiej strony?  To znaczy najpierw coś budżetowego do wizuala,  żeby było mobilne,  z możliwością podpięcia sprzętu (kiedyś,  ewentualnie)  do foto?

A ja chciałbym samochód do przewozu mebli, ale w weekendy chciałbym ścigać się na torze. Jest takie dwa w jednym? Foto i wisual to dwa różne światy. Duży SCT nadaje się do wizuala i do fotografii planetarnej. Do DSów nie znam takiego sprzętu. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, astralis napisał:

Czy SW 200/1000 na EQ5 da radę?

Ta tuba jest za duża nawet na HEQ5, który ma większą nośność niż EQ5. Na EQ5 możesz max 150/750 posadzić.

Maksymalny udźwig eq5 podawany przez producenta to 10kg, do astrofoto to trzeba liczyć połowę tego, żeby w ogóle to jako tako działało. Waga SW 200/1000 OAT Dual Speed to 8,75 kg. Dodasz do tego wagę lustrzanki, później guidera itp. to będziesz miał ok 10 kg, czyli na granicy nośności całego montażu nawet do wizuala.

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, JSC napisał:

Pewnie, ze mozna robic wspaniałe fotki tanim sprzetem, ale nie beda one niestety miały uznania wśrdód znawców tematu. Przykładowo (jako laikowi) bardzo podobają mi sie fotki karp-killer. Nie ma sprzetu za dzisuiatki tysiecy złotych, ale ma to cos... może dusze artysty, moze wyczucie... Jest to fotografia na wysokim poziomie estetycznym, artystycznym i nawet poznawczym, ale na niskim poziomie jakosci wynikającym ze sprzetu.

Wow, dzięki!

 

Zamiast kontrpropozycji, spróbuję się odnieść do tego, co pisał autor wątku. Tym bardziej, że sam mam poczucie, że teleobiektyw i szerokie pola "to jeszcze nie to". Zaznaczę, że nie mam doświadczenia z omawianym sprzętem, a jedynie trochę się naczytałem. A naczytałem, bo rozważam podobne konfiguracje, więc jeśli gadam głupoty - bardzo proszę o poprawienie przez kogoś bardziej doświadczonego.  

150mm na EQ3-2 i 200mm na EQ5 - może być ok do wizualu, ale za każdym razem rozmiar tuby będzie nieadekwatny do nośności montażu w przypadku focenia. Lepiej posadzić 150mm na EQ5. Przy czym te zestawy są "gołe" - nie posiadają napędu. Będziesz musiał dokupić napęd w jednej lub dwóch osiach, lub od razu brać montaż z goto. W przypadku wersji z napędem bez goto zmieścisz się w 5k. Jest to absolutnie niezbędne, aby naświetlać zdjęcia bez rozmazywania gwiazd. 
Dodatkowo tym montażom brakuje lunetki biegunowej. Powinna znaleźć się na twojej liście rzeczy do kupienia. W przypadku zakupu montażu z goto miałbyś to wszstko w zestawie.  

12 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Może pójść w używany sprzęt i za te 5k skompletować heq5 i np. Newtona 150/750 z korektorem. 

Dokupi wężyk do swojego Nikona i może zacząć focic. 

To jest jeszcze sensowniejsza propozycja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, astralis napisał:

To znaczy najpierw coś budżetowego do wizuala,  żeby było mobilne,  z możliwością podpięcia sprzętu (kiedyś,  ewentualnie)  do foto?

Co to jest coś budżetowego, żeby było mobilnie z możliwością podpięcia sprzętu do foto?... Jak bardzo budżetowo?

Budżetowe to może być np Messier AR-102XS 102/460 (taki prawie EDek, coś lepszego niż achromat, do szerokich pól). Ja bym to powiesił na AZ4, bo nie focę. Walka z EQ w wizualu jest moim zdaniem bez sensu. Masz wówczas ultramobilny zestaw do wizuala.

Trochę więcej kasy potrzeba na ED80 nawet używany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, pmochocki napisał:

A ja chciałbym samochód do przewozu mebli, ale w weekendy chciałbym ścigać się na torze. Jest takie dwa w jednym? Foto i wisual to dwa różne światy. Duży SCT nadaje się do wizuala i do fotografii planetarnej. Do DSów nie znam takiego sprzętu. 

Czy SCT nie nadawałby się do mniejszych kątowo obiektów, jak np. mgławice planetarne? A po dołożeniu reduktora ogniskowej? Za dużo elementów i za ciemny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary. To temat rzeka. Ale..

Najszersze pole i najmniejsze powiększenie uzyskasz z okularem 30mm,

Największe powiększenie - do obserwacji w max dobrych warunkach pogodowym  - seeing i LP - to teoretycznie okular 2,5mm jednak do planet i księzyca była by wystarczające 4mm z powerem ok 180x a do DSów to power ok 60x jest juz wystarczający a taki da Ci okular 10-11-12-14mm (powiekszenia od 75x w dół przez 62x do 54x)

Tak teoretycznie BEZ WSKAZYWANIA MARKI i TYPU okularu

Ja szukał bym okularów 26mm do przeglądu nieba, coś z przedziału 10-14mm do docelowej obserwacji DSów i jakis ekstremalny 4mm (lub 3,2mm TMB) do Księzyca i planet.

Użytkownicy 150/750 proszę zweryfikujcie powyższe i piszcie co używacie z Newtonem.

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, astralis napisał:

Czyli zestaw startowy mógłby wyglądać następująco? :

1. tuba SW 150/750 (1350 zł) 

2. montaż EQ5 (1950 zł) 

3. napęd do montażu w obu osiach (600 zł) 

4. obiektyw 

5. lustrzanka

Czy coś jeszcze ze sprzętu? 

Korektora komy do Newtona, np Baadera. Ewentualnie lunetka ale... wymieniłbym EQ5 + napęd nowy na używkę HEQ5 wyjdzie prawie to samo cenowo, tylko trzeba cierpliwości. Masz od razu napędy wbudowane, lunetkę i innej klasy montaż. Obiektyw na razie odpuść skoro idziesz od razu na głeboką wodę ;) Musisz być też świadomy że Newton będzie wymagał perfekcyjnej kolimacji do tego ten wyciąg SW jest "taki se" a lustrzanka troche waży. Trochę nie za droga ta tuba SW?  Więcej niż 1k bym nie dał ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pamiętajmy o oprogramowaniu. Na początek mozna zacząć od GIMPa , DDSa i tym podobnych, no ale potem to juz PixInsight i Photoshop. Tylko ten ostatni umozliwia pracę na warstwach z dodatkami zdecydowanie poprawiającymi obróbke astrofoto.

Już wiem, że za chwilkę odezwie się zabójca karpi, bo chciał już raz polemizować na ten temat. Ale tu nie ma co polemizować. I Pix i PS to jest best of the best w astrofoto i niczym ich się nie da zastąpić za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)