Skocz do zawartości

Początek przygody


Aversen

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, astralis napisał:

3. Używka HEQ5 ile mniej więcej może kosztować? 

Ja kupiłem swoją za 3k, ale to rarytas jest zazwyczaj i długo na giełdzie nie wiszą te montaże :)

 

TS Photoline 70/420 z flattenerem 0,79 + HEQ5 belt + Nikon D7500 mod + Asi 120 mini + ASIAIR

Mak 127 + kitowe okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używki starszej wersji HEQ5 (SynTrek) kupisz za 2000-2500 (sam niedawno sprzedałem za tyle). Zatrzymalem się na tym jak te tuby 150/750 kosztowaly 800 zł :D dlatego jestem w szoku. Alternatywa np Orion UK VX6 to już 2k zł. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, astralis napisał:

Czyli zestaw startowy mógłby wyglądać następująco? :

1. tuba SW 150/750 (1350 zł) 

2. montaż EQ5 (1950 zł) 

3. napęd do montażu w obu osiach (600 zł) 

4. obiektyw 

5. lustrzanka

Czy coś jeszcze ze sprzętu? 

Ze swojej strony sugeruję przyjrzeć się bezlusterkowcom. Lusterkowy aparat ma kupę niepotrzebnej masy i do tego głęboko osadzony sensor, co może powodować problemy z backfocusem w newtonach. Jest nawet kilka bezlusterkowych canonów działających z BackyardEOS. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, wessel napisał:

No i pamiętajmy o oprogramowaniu. Na początek mozna zacząć od GIMPa , DDSa i tym podobnych, no ale potem to juz PixInsight i Photoshop. Tylko ten ostatni umozliwia pracę na warstwach z dodatkami zdecydowanie poprawiającymi obróbke astrofoto.

Już wiem, że za chwilkę odezwie się zabójca karpi, bo chciał już raz polemizować na ten temat. Ale tu nie ma co polemizować. I Pix i PS to jest best of the best w astrofoto i niczym ich się nie da zastąpić za darmo.

O edytorach grafiki pisałem kiedyś pracę inżynierską  :) Myślę, że dużo się da wyciągnąć z darmówek, a płatne oprogramowanie nie jest jakimś "must have". 
Nie wiem, ile można wyciągnąć z Pixinsight. Na tę chwilę wystarczają mi darmowe stackery. Choć może być tak, jak piszesz - to na początek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, astralis napisał:

Swego czasu przyglądałem się bezlusterkowcom,  zwłaszcza:

Olympus OM-D E-M5 Mark II

z uwagi na to,  że dobrze współpracują z szeroko dostępnymi szkłami M42.

Dla mnie najważniejsze elementy to możliwość zastosowania interwalometru i zoom w live view do ostrzenia. Bonus points za dużą matrycę i otwierany wyświetlacz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, astralis napisał:

 ale....  obserwacje wizualne to też coś co mnie interesuje..... Trudno się zdecydować... 

Do wizuala obiektywy raczej są obowiązkowe ;) 

1 godzinę temu, Sebastian Ś. napisał:

 Obiektyw na razie odpuść skoro idziesz od razu na głeboką wodę ;) 

Ze swoich skromnych doświadczeń tylko zwrócę uwagę na to, że warto też trochę poznać niebo i choćby nauczyć się odszukiwania tego co chce się zobaczyć/ focić. Tym bardziej, że do EQ5 @astralis zamierzasz dorzucić silniki bez GOTO. 

Zobaczyć eMkę przez okular i na foto na forumowej stronie TO DWIE ROŻNE SPRAWY ale widzieć ją TYLKO na ekranie monitora TEGO sobie nie wyobrażam. Równie dobrze można nie kupować nic, zaoszczędzić kilka tysi a systematycznie przeglądać wpisy na forum.

Może się mylę, ale każdy fociarz ma za sobą doświadczenie "wizualne" a tu kolega jest wpuszczany od razu "na głęboką wodę". Może najpierw warto nauczyć się pływać.

  • Like 1

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nieba to wiadomo im ciemniej tym lepiej. Jak masz duże LP to możesz mieć problem z tym, że przy dłuższych klatkach nie będzie już nic widać oprócz oświetlenia. Do tego problemy z gradientami. 

Żeby się też kolega nie zniechęcił. Na początku nikogo nie słuchałem, kupiłem zawrotny zestaw 80/400 (tak achromat, nawet dobrałem sobie flattener na gwintach ?) ) posadziłem to na EQ-3-2 + napęd, do tego 450D.  Wyszedł mi m.in taki Orion, śmieszy mnie to zdjęcie dzisiaj ale wtedy byłem bardzo dumny i zadowolony! Nie przejmowałem się potężną aberracją chromatyczną ani tym, że gwiazdy to kreski. 

 

Autosave_mixed_2_50_procent.thumb.jpg.d1625e1bf4a5ee7ea7b170e3924d6c0d.jpg

 

W tym samym momencie miałem na tym montażu Maka 127 i już coś wychodziło. 

1947283976_Jowisz_27_05_2017_Ganimedes(2).jpg.c75e7abc23cf02c13d17cd5ba4274247.jpg

Dlatego wybierz najlepiej jak potrafisz na ten moment, zacznij i już. I tak ten zestaw zmienisz jeszcze wiele wiele razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)